Национализам...позитивен или негативен?

Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
Инспириран од дискусијата која се отвори на темата за Патриотизам-вродено чувство или наметната пропаганда, решив да ја отворам оваа тема.
Овде прашувам.
Колку национализмот може да влијае негативно на државата и народот ако се повеќе се истакнува и негува?
Дали истакнувањето на една нација и ставање во втор план останатите народи во една држава е во ист прогресивен развој со меѓународната заедница и право?
Дали може национализмот да не однесе подалеку во развојот или напротив да создаде меѓуетнички конфликти во државата и граѓански војни?

Како што видов на темата за Патриотизам има членови кои сакаат да дискутираат за ова, но темата каде што моментално се дискутира не е наменета за тоа.

Дискусијата држете од филозофски апсект затоа што ова не е подфорум за политика. Ве замолувам пазете што пишувате за темата да не биде затворена или однесена во Канта.
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Види ја Србија...и заклучи дали национализмот е позитивен или негативен.
 
M

Moon Child

Гостин
Национализмот не води кон ништо добро. Едно единствено добро неможам да најдам во таа појава/чувство/пропаганда, кој како го разбира. Ниту пак знам за земји на кои истиот им донел нешто добро. Само ти го затвара видикот и перспективата за некои други нешта. Што би рекла јас, те ограничува.
Ако некој знае нешто добро што го носи национализмот со себе, слободно нека го произнесе, баш ме интересира.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Види ја Германија била но не е сега .... ние сме немале време да бидеме националисти зашто кој стигнал не газел ... ама пак тоа е еден период од животот што мора да се помине сакале или неќеле .. Зашто ? кажете една држава која не била националистички ориентирана !!!

Дали е позитивно ... може би за минатото но за денешницата секако не, иако има многу примери кој го живеат национализмот, и ден денес се на врвот и никој не им може ништо.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Прво е важно да се дфинира национализам пошто тоа може да биде нешто добро но и нешто лошо.
Под насловот национализам може да се подразбере национално движејне на еден народ, ете на пример движејнето на Македонскиот народ за своја држава но може и да биде негативен национализам на пример Германскиот национализам во Германија во третиот Рајх.

Национализмот во модерниов свет се појавува во Европа со француската револуција и представува примарно едно социално движејне на обичниот народ кој почна да се бори за својте права против абсолутистичките владители. Тој национализам беше либерален и хуманистички, националните движејна се стремеја за свој национални држави каде што нацијата може да владее над себе и секој член на нацијата да ги ужива сите граѓански права. Интересно е што во 1815г Германските национални силе ги поддржуваа Полјаците за и тие да добијат своја национална држава. Значи овој национализам на почетокот е позитивен. (Рисоргименто-национлизам). Целта му е да се основат национални држави.

Со тек на време се смени национализмот посебно од почетокот на 20. век до 1945 со Третиот Рајх каде почнаа нациите да се спротивстават меѓусебе. Другите нации се гледаа како противници, се почна со расизам и величејнето на својата нација на штета на другите нации, дури и да се уништуваат другите нации, на пример Ерменците во Турција или Евреите во Германија. Тој национализам се вика интегрален национализам. После 2. Светска војна во западниот свет овој вид национализам е дискредитиран.

Значи национализам може све да биде, опфаќа позитивни и негативни работи и затоа треба во секоја ситуација посебно да се процени.

ЈА лично во Македонија гледам покачувајне на национализмот или поточно националната свест ама во умерени граници. Македонскиот национализам од секојпат бил хуман и оставал простор за другите нации да бидат дел од нашата држава. Никојпат со сила или насилно не сме принудиле други нации да ја напуштат Македонија. Ако споредам Македонскиот национализам со другите национализми од нашите соседи можам без двоумејне да констатирам дека нашиот национализам е најхуман, најотворен и не е на штета на никоја друга нација, за разлика од Албанскиот, Српскиот, Бугарскиот и Грчкиот национализам кој низ историјата до денес му наштетиле на Македонскиот народ и Македонската нација.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Nacionalizmot e negativna rabota, spored mene !
Nacionalizmot e vestacki nametnat politicki/ideoloski koncept, a nametnat e od samata okolina, drzava, sistem .... t.e. nikoj ne se ragja kako Nacionalist, tuku podocna kako rezultat na vospitanieto i domasno i nadvoresno(okolina, drzava, sistem) mu se stava vo glavata(uste kako dete)ovoj pogresen koncept i nerealen pogled na rabotite !
Nacionalizmot dokolku e dosta silen, moze da sozdade mnogu problemi, tenzii, krizi i nazaduvanje na drzavata, kako na politicki, ekonomski, kulturen, bezbednosen plan, pa i totalno da ja unisti drzavata !!!
Kako kje prepoznaes tipicen Balkanski-Nacionalista:
Crta i koristi karti na nekakvi si zamisleni "golemi" drzavi !
Za bilo kakov problem vo drzavata ili pak nekakov negov licen problem, sekogas gi obvinuva drugite sogragjani, koi se pripadnici na drugi nacii/etnikumi !
Povikuva na nasilstvo protiv razlicnite od nego !
Koristi verbalni zakani i navredi kon razlicnite od nego !
Napagja, razurnuva, pali, oskvernavuva, skrta, ograbuba... objekti(kukji, prodavnici, ambulanti, ucilista, verski objekti, spomenici, grobista i.t.n.) koi im pripagjaat t.e. gi koristat razlicnite od nego !
Non-stop se ismejuva so osobinite na drugite na sekakov mozen nacin ! .................................... I.T.N. .......................

Inaku Nacionalizmot nema granici, isto kako sto nazivot Sh(q)iptar e navredliv za Albancite, isto taka nazivot Kaur e navredliv za Makedoncite, iako edniot naziv e nacionalen naziv, a drugiot e povekje verski naziv, ama nema veze i dvata naziva se navredlivi !
Istaknuvanjeto na karti na t.n. "golemi" drzavi, na pr. karti na "golema" Albanija ili karti na "golema" Makedonija, pretstavuva cist Nacionalizam !
Istaknuvanjeto i skandiranjeto na sramni i navredlivi paroli kako: za sh. gasni komori, kaurkite se ku***, smrt za ..., potoa palenjeto na necii drzavni znaminja, ismejuvanjeto so necija religija, ostetuvanjeto, skrtanjeto i palenjeto na necii verski objekti i sl. se isto taka neandertalski nacionalisticki gluposti !!!
 
G

galaxy

Гостин
Прво дефинирајте
Национализам
Нација
Националност
Државјанство
Етникум
Етноцентризам
Етнички национализам

Национализмот не е добар оти не е јасно што ја сочинува нацијата. Луѓе во иста држава или територија? Со иста религија? Со ист јазик? Со иста култура?
За што се бори еден националист? За копи пасте поединци?
Држава наспроти Нација
Како се вика тоа кога си ја сакаш твојата држава, и го толерираш она што не ти се допаѓа, а е дел од твојата држава?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Прво дефинирајте
Национализам
Нација
Националност
Државјанство
Етникум
Етноцентризам
Етнички национализам

Национализмот не е добар оти не е јасно што ја сочинува нацијата. Луѓе во иста држава или територија? Со иста религија? Со ист јазик? Со иста култура?
За што се бори еден националист? За копи пасте поединци?
Држава наспроти Нација
Како се вика тоа кога си ја сакаш твојата држава, и го толерираш она што не ти се допаѓа, а е дел од твојата држава?
Секоја нација има свој профил односно свој причини што ја држат заедно. За мене 2 работи се клучни. Прво што една група луѓе доброволно сакаат да бидат една нација и второ што се чувствуваат солидарни еден со друг иако никогаш неможат да ги сретнат сите луѓе од својата нација. Што ги држи тие луѓе заедно е кај секоја нација поинаку. Кај некој нации историјата, јазикот, културата, територијата...сепак таа група луѓе се чувствуваат заеднички и сакаат да се една нација.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Трагите на првите масовни изрази на национализам се протегаат до мозокот на злиот гениј, кепецот од Корзика и неговиот систем да не плаќа за наемници туку да регрутира раја да се бори за него ради емоции кон тробојното знаме и тројната фраза од револуцијата.

Секоја нација има свој профил односно свој причини што ја држат заедно. За мене 2 работи се клучни. Прво што една група луѓе доброволно сакаат да бидат една нација и второ што се чувствуваат солидарни еден со друг иако никогаш неможат да ги сретнат сите луѓе од својата нација. Што ги држи тие луѓе заедно е кај секоја нација поинаку. Кај некој нации историјата, јазикот, културата, територијата...сепак таа група луѓе се чувствуваат заеднички и сакаат да се една нација.
Каква е таа доброволност во припаѓањето на некаква нација?
Солидарноста на национална основа е само мит кој паѓа при најмала проверка во реалноста.
Културата варира од поединец до поединец и од група до група. Не постои такво нешто како култура која се протега врз мнозинството членови на една нација. Освен ако Касандра и Лисјата не се израз на таа култ...упс...увозна роба се.

Нацијата е замислена целина во која веруваат одреден број луѓе без никаков заеднички именител надвор од самодекларацијата како припадници на таа замислена целина. Секој во секое време може да си измисли нација. Некои и го прават тоа.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_micronations

Надвор од тоа постојат само купишта лаги и манипулации со кои неуспешно припадниците на одредена замислена целина се обидуваат да си дадат подлога во реалноста околу замисленото другарче кон кое се емоционално приврзани.
Затоа што спротивноста е секој поединец сам да ја гради својата припадност кон одредена група. Тоа е потешко, треба напор и реално поклопување на реални интереси во животот.
Нацијата ти доаѓа некако по дифолт, од раѓање, без никаков напор.

Биологија,генетика,култура,јазик,етнологија,традиција,обичаи,“историски континуитет“ а.к.а. “природна“ нација vs. “вештачките“ кои не можат да се повикаат на “древни“ корени...сето тоа се користи за да се даде содржина на нешто кое ја нема а служи само како покритие за масовен грабеж,масовни кланици и масовен кич.

Можеби затоа што реалноста е претешка за поднесување, половина живот потрошен за да се финансира државата и сиот социјален,емоционален и материјален товар кој доаѓа поради тоа.

Rational people will go quietly, meekly, joyously into a gas chamber, if only they are allowed to believe it is a bathroom
Зигмунд Бауман.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
266
Поени од реакции
169
Негативно се разбира. Национализмот е за простата маса која сака да се замара дали коњот на Ацето е македонски или грчки.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Национализмот може да биде многу позитивна работа за државата, доколку се искористи во фер и реална аконотација. Мислам, да не тврдиш нешто што не е никаде историски добро потврдено и поткрепено. Само така, со сите негативни работи (конкретно за нашава држава) истакнати убаво, ќе можеме добро да напреднеме. Доколку си ја признаеме вистината онаква каква што е, можеме дааалеку да стигнеме, па (дај боже) и Европа да не ни треба (како на Норвешка).

Само реализам и да не живееме во бајки.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Трагите на првите масовни изрази на национализам се протегаат до мозокот на злиот гениј, кепецот од Корзика и неговиот систем да не плаќа за наемници туку да регрутира раја да се бори за него ради емоции кон тробојното знаме и тројната фраза од револуцијата.



Каква е таа доброволност во припаѓањето на некаква нација?
Солидарноста на национална основа е само мит кој паѓа при најмала проверка во реалноста.
Културата варира од поединец до поединец и од група до група. Не постои такво нешто како култура која се протега врз мнозинството членови на една нација. Освен ако Касандра и Лисјата не се израз на таа култ...упс...увозна роба се.

Нацијата е замислена целина во која веруваат одреден број луѓе без никаков заеднички именител надвор од самодекларацијата како припадници на таа замислена целина. Секој во секое време може да си измисли нација. Некои и го прават тоа.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_micronations

Надвор од тоа постојат само купишта лаги и манипулации со кои неуспешно припадниците на одредена замислена целина се обидуваат да си дадат подлога во реалноста околу замисленото другарче кон кое се емоционално приврзани.
Затоа што спротивноста е секој поединец сам да ја гради својата припадност кон одредена група. Тоа е потешко, треба напор и реално поклопување на реални интереси во животот.
Нацијата ти доаѓа некако по дифолт, од раѓање, без никаков напор.

Биологија,генетика,култура,јазик,етнологија,традиција,обичаи,“историски континуитет“ а.к.а. “природна“ нација vs. “вештачките“ кои не можат да се повикаат на “древни“ корени...сето тоа се користи за да се даде содржина на нешто кое ја нема а служи само како покритие за масовен грабеж,масовни кланици и масовен кич.

Можеби затоа што реалноста е претешка за поднесување, половина живот потрошен за да се финансира државата и сиот социјален,емоционален и материјален товар кој доаѓа поради тоа.

Rational people will go quietly, meekly, joyously into a gas chamber, if only they are allowed to believe it is a bathroom
Зигмунд Бауман.
Ги знам критиките против нацијата и ја исто се согласувам дека нација е нешто ново и дека во голем дел се и измислени. Нацијата има почеток и има крај. Но сепак постојат во денешно време и тоа како доминатна појава кај луѓево. Тоа е факт, не е битно дали се измислени или не, постојат. Ја само кажав дефиниција од моја гледана точка, работата е што нема една дефиниција туку колку сакаш. Бенедикт Андерсон вика дека нацијата е замислена заедница и за него нацијата е измислена ама сепак признава дека има солидарност меѓу припадниците на една нација пошто како би жртвувале луѓето својот живот за нацијата? Ернест Ренан вика дека нацијата е група луѓе која е поврзана со иста или слична историја и дека сакаат да имаат заедничка иднина. Нацијата е дневен плебисцит во смисла ја сам одлучува дали сакам да бидам дел од нацијата или не.

Од секојпат луѓето биле поврзано во групи, дали фамилијата, дали во едно село каде се чувствуваа заеднички, дали преку класа како во социализмот...нацијата е модерна појава за да се организираат групи. Ernest Gellner вика дека нациите се измислени од група луѓе кој со тоа што се нарекуваат нација сакаат својте достиги (култура, наука итн.) да ги заштитат во една држава, значи високите култури односна групи кој се високо-културни прават нации.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Секоја нација има свој профил односно свој причини што ја држат заедно. За мене 2 работи се клучни. Прво што една група луѓе доброволно сакаат да бидат една нација и второ што се чувствуваат солидарни еден со друг иако никогаш неможат да ги сретнат сите луѓе од својата нација. Што ги држи тие луѓе заедно е кај секоја нација поинаку. Кај некој нации историјата, јазикот, културата, територијата...сепак таа група луѓе се чувствуваат заеднички и сакаат да се една нација.
Ahha a sto ne drzi zaedno nas Makedoncite ??!!!
--Istorijata ?!!
-Edni se zatreskani vo ponovata povoena Istorija od '45 pa navaka(Jugoslavija, Tito, Socijalizam...)
-Drugi se zatreskani vo Antickata Istorija
-Treti pak se zatreskani vo srednovekovnata Istorija i.t.n.
--Jazikot ?!!
-Makedoncite vo severoistocniot del na Makedonija, govorat na dijalekt koj e povekje slicen so Srpskiot, otkolku so moderniot literaturen Makedonski jazik, a Makedoncite vo Istocniot del na drzavava, govorat na dijalekti koi se povekje slicni so Bugarskiot, otkolku so literaturniot Mak.jazik ! Ne za dzabe Krste Petkov Misirkov gi zel za pr. Veleskiot, Prilepskiot, Bitolskiot i Ohridskiot govor/narecje/dijalekt, bidejkji fakt e deka vo ovie govori ima mnogu malku na Srbizmi i Bugarizmi, za razlika od dijalektite koi se govorat vo severoistocna-MK i dijalektite koi se govorat vo istocna-MK !!!
--Teritorijata ?!!
-Pa na ovaa teritorija nasa denesna, kako sto znam od pamtiveka ziveele i proagjale sekakvi pleminja, vojski, opstojuvale razni kralstva, imperii... se e turli tava, Anticki pleminja, Slovenski pleminja, Vizantija, razni kralstva(Srpski, Bugarski), potoa Osmanliskata Imperija(pet veka), pa kralstvo na SHS, pa okupacijata vo vremto na II-s.v., pa S.F.R.J. ..........
Sakam da kazam deka sekoj sto pominal ili ziveel tuka vo Istorijata, si ostavil nekakov beleg, seme, potomstvo .............. taka da sekoj si e avtohton na mestoto na koe ziveele negovite predci, bez razlika na koj etnikum pripagja: Makedonec, Srbin, Vlav, Turcin, Albanec i.t.n. ...... nekoi se postari ziteli, nekoi se ponovi ziteli na ovaa teritorija, no sepak teritorijata e zaednicka na site i e nedeliva !!!
A sto se odnesuva do Genetikata, pa zarem postoi 100% cista nacija na planetava, odkade moze nekoj da bide siguren deka e 100% toa sto se deklarira deka e, odkade moze nekoj da bide 100% siguren i da znae sto bile i od kade se negovite pra-pra-pra babi/dedovci, a da ne pravime muabet za mesanite brakovi i.t.n. !!!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Негативно се разбира. Национализмот е за простата маса која сака да се замара дали коњот на Ацето е македонски или грчки.
А движејнето на Македонскиот народ за тебе што беше? Движејне на проста маса или движејне на образовани луѓе кој беа елитата на Македонскиот народ? Пошто нели тоа беше национално движејне со цел да се направи национална држава и со тоа се најголем израз на национализмот.
--- надополнето: 14 февруари 2012 во 19:19 ---
Ahha a sto ne drzi zaedno nas Makedoncite ??!!!
--Istorijata ?!!
-Edni se zatreskani vo ponovata povoena Istorija od '45 pa navaka(Jugoslavija, Tito, Socijalizam...)
-Drugi se zatreskani vo Antickata Istorija
-Treti pak se zatreskani vo srednovekovnata Istorija i.t.n.
--Jazikot ?!!
-Makedoncite vo severoistocniot del na Makedonija, govorat na dijalekt koj e povekje slicen so Srpskiot, otkolku so moderniot literaturen Makedonski jazik, a Makedoncite vo Istocniot del na drzavava, govorat na dijalekti koi se povekje slicni so Bugarskiot, otkolku so literaturniot Mak.jazik ! Ne za dzabe Krste Petkov Misirkov gi zel za pr. Veleskiot, Prilepskiot, Bitolskiot i Ohridskiot govor/narecje/dijalekt, bidejkji fakt e deka vo ovie govori ima mnogu malku na Srbizmi i Bugarizmi, za razlika od dijalektite koi se govorat vo severoistocna-MK i dijalektite koi se govorat vo istocna-MK !!!
--Teritorijata ?!!
-Pa na ovaa teritorija nasa denesna, kako sto znam od pamtiveka ziveele i proagjale sekakvi pleminja, vojski, opstojuvale razni kralstva, imperii... se e turli tava, Anticki pleminja, Slovenski pleminja, Vizantija, razni kralstva(Srpski, Bugarski), potoa Osmanliskata Imperija(pet veka), pa kralstvo na SHS, pa okupacijata vo vremto na II-s.v., pa S.F.R.J. ..........
Sakam da kazam deka sekoj sto pominal ili ziveel tuka vo Istorijata, si ostavil nekakov beleg, seme, potomstvo .............. taka da sekoj si e avtohton na mestoto na koe ziveele negovite predci, bez razlika na koj etnikum pripagja: Makedonec, Srbin, Vlav, Turcin, Albanec i.t.n. ...... nekoi se postari ziteli, nekoi se ponovi ziteli na ovaa teritorija, no sepak teritorijata e zaednicka na site i e nedeliva !!!
A sto se odnesuva do Genetikata, pa zarem postoi 100% cista nacija na planetava, odkade moze nekoj da bide siguren deka e 100% toa sto se deklarira deka e, odkade moze nekoj da bide 100% siguren i da znae sto bile i od kade se negovite pra-pra-pra babi/dedovci, a da ne pravime muabet za mesanite brakovi i.t.n. !!!
Епа јас објаснив горе за мене што е нација. Група луѓе кој сакаат да бидат една нација и кој се чувствуваат солидарни меѓу себе. Кажав исто така дека има разлики кај секоја нација што ги држи заедно ама расата и 100% чиста крв се веке минати работи кој во 20. век беа фокусирани на пример во Третиот Рајх. Ија се согласувам дека генетиката, расата, крвта итн. не се битни за една нација пошто посебно на Балканот тие се измешани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom