Национализам...позитивен или негативен?

?

..........

Гостин
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Значи се ти е дадено погоре, бев мошне трпелив со тебе. Незнам дали намерно се правиш наудрен или едноставно толку ти фаќа црпката, али за мене беше доволно дискусија за денес.
Буквално се осеќам како да му објаснувам на аутистично дете како да собира и одзема.
Интересно и мошне значајно прашање ти поставија....

Дали постои ген што ја одредува националноста и ако постои кој ген е тоа?! Ете, како посвоениот бугарин ќе дознае дека не е рус благодарение на тој ген?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Значи се ти е дадено погоре, бев мошне трпелив со тебе. Незнам дали намерно се правиш наудрен или едноставно толку ти фаќа црпката, али за мене беше доволно дискусија за денес.
Буквално се осеќам како да му објаснувам на аутистично дете како да собира и одзема.
Кога веќе мешаш гени, биди спремен да ги посочиш истите! На пример гените кои ја определуваат бојата на очите се точно познати и можат да се идентификуваат! Тие неможе да ги помешаш со гени што се задолжени за......кареактерот на пример. Повели посочи ги гените што го определуваат националниот идентитет! Навредите не ти помагаат.
Ете, имаш конкретен случај на посвојување. Личноста оди и му земаат крв, кој е бугарскиот ген што треба да го бараат? И по што се разликува бугарскиот ген од рускиот?
 
D

Daedalus

Гостин
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Значи се ти е дадено погоре, бев мошне трпелив со тебе. Незнам дали намерно се правиш наудрен или едноставно толку ти фаќа црпката, али за мене беше доволно дискусија за денес.
Буквално се осеќам како да му објаснувам на аутистично дете како да собира и одзема.
Не постојат генетски маркери кои 100% дефинираат една нација.
И додека пази, многу работи може да се одредат, како на пример гените кои се одговорни за тоа одредени народи да развијат одредени особини како резултат на потреба за адаптирање на нивната средина и климата на истата со што ја имаш таа генетика/околина комуникација.

Одредени генетски маркери воедно се карактеристични за тие народи кои условно кажано години и години не се мешале со други народи и ќе останат помалку или повеќе маркери за тоа племе, а за тоа пример се Баскијците кои во рамките на нивната еве наречи го „нација“ се чистокрвни...

Гените не се поврзани со политичките граници, како што се споменува во студијата која ти ја наведов најдоле. ДНК-та од друга страна може да определи заеднички карактеристики на некои народи (многу е важно да разликуваш народи и нации), иако со сегашната технологија потешко, но тоа не е гаранција дека утре нема технологијата да се развие многу повеќе во тој правец.

Колку повеќе племето се меша со други племиња, толку повеќе почнува да се јавува диверзитет во рамките на геномот на тоа племе/нација, кажи го како сакаш.

Но, во Македонија, 100% сигурни генетски маркери кои дефинираат македонска националност и кои еве може да ги одвојат Македонците и Србите на база на нивниот геном нема(ако ги има наведи ги).

Земи во предвид дека ИГЕНЕА и нивните тестови покажуваат дека секоја нација има генетски маркери од повеќе народи што значи дека мешавината на тие гени и каква е таа кај секоја личност посебно во рамките на државата е нешто што не можеш да го знаеш + ако земеш во предвид дека тест субјектите се одредена пропорција на луѓе од таа нација, а не 2 000 000 тестирани па извлечена некоја средина што може да е голема мисдирекција за тоа каква е просечната генетска „слика“ на нацијата. Ќе ти дадам груб пример кај што ќе ти измешам гени од три народи во рамките на две нации и ќе земеме (што не е случајот со ИГЕНЕА тестот) дека тестирани се СИТЕ ЛУЃЕ ВО РАМКИТЕ НА НАЦИЈАТА и извлечен е просек ...

Нација Х има 20% од народ 1, 30 % од народ 2 и 50% од народ 3
Нација Y
има 40% од народ 1, 20 % од народ 2 и 40% од народ 3
Нација Z
има 50% од народ 1, 50 % од народ 2 и 0% од народ 3

Еден припадник на Нација Х што има 50% од народ 1 10% од народ 2 и 40% од народ 3, може да е многу посличен со некој од....
Нација Y што има 40% од народ 1, 10% од народ 2 и 50% од народ 3,

неголи некој друг од
Нација Х со 10% од народ 1, 50% од народ 2 и 40% од народ 3.

Евидентирано е дека генетски маркери на одредена националност не постојат денес, или многу ретко кога одредени нации остануваат „чисти“ низ вековите и не се мешани со други. Јас и ти сме Македонци, така? Од на мајка страна, баба ми и дедо ми се Егееци од Романија (бегалци), а од на татко страна, баба ми и дедо ми се Македонци од Чешка (исто бегалци). Ти имаш сасим друго потекло, од други краишта, друго фамилијарно дрво итн... Ипси, гарант има трети корења. Ти гарантирам, дека ако јас/ти и Ипси направиме комплетни тестови, нема да имаме ништо „заедничко“ што би ја дефинирало нашата националност. Дури и да најдеме многу заеднички гени, ако се споредиме со секој од 2 000 000 Македонци посебно, тие карактеристики ќе станат матни.

Случајно, бидејќи законот на големите броеви е второто име за Марфиев закон, барем во поглед на импресивноста која случајностите ја носат, може да имаме многу заеднички гени (исклучувајќи ги гените кои се заеднички за сите луѓе), исто како што црнец од Свирипичино може да го има истиот доминантен ген за шизофренија како Јапонецот од Хирошима и да делат други генетски карактеристики сем генетските маркери кои ја дефинираат нивната раса и се различни исто како што ќе имаат и други различни карактеристики што е веќе прашање на многу многу фактори од нивното потекло до околинските фактори кои тек сега докажуваат дека на микро ниво ја менуваат нашата генетика на растојание од неколку генерации. Али ригидната поделба на националности денес, далеку од тоа дека може така со едноставни политички граници да направи дистинкција помеѓу тие нации, посебно кај соседните земји со релативно слична клима и луѓето во нив со потекло од скоро истите народи.

На папир, сме Македонци, а ти може да имаш посличен геном со некој Жика од Нови Сад неголи со мене.

Разгледај тука за да ти стане појасно што ти кажувам:
 
Последно уредено од модератор:

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.044
Поени од реакции
15.001
Човекот кога нема ништо и кога не е освестен во егзистенцијална смисла тој се фаќа за тие идеи кои можат во него да побудат човек, а тоа се најчесто тие национални и религиозни приказни. Со нив, тој се чувствува некако важен.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Национализмот е негативен.
Основен постулат на истиот е величење на сопствената народност/нација и издигнување над другите (супериорност). Поради истиот се случуваат конфликти, војни, промена на граници и слично. Од друга страна патриотизмот го поддржувам, тој повеќе се одликува со љубов кон географската целина на земјата и на културата во неа притоа почитувајќи ги различностите.
 
D

Daedalus

Гостин
Национализмот е негативен.
Основен постулат на истиот е величење на сопствената народност/нација и издигнување над другите (супериорност). Поради истиот се случуваат конфликти, војни, промена на граници и слично. Од друга страна патриотизмот го поддржувам, тој повеќе се одликува со љубов кон географската целина на земјата и на културата во неа притоа почитувајќи ги различностите.
Има голема разлика помеѓу национализам и нацизам (национал-шовинизам)
Национализмот не подразбира мрзење на другите нации.
Ти тоа за што зборуваш е нацизам.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Национализмот е негативен.
Основен постулат на истиот е величење на сопствената народност/нација и издигнување над другите (супериорност). Поради истиот се случуваат конфликти, војни, промена на граници и слично. Од друга страна патриотизмот го поддржувам, тој повеќе се одликува со љубов кон географската целина на земјата и на културата во неа притоа почитувајќи ги различностите.
НАЦИОНАЛИЗМОТ Е НЕГАТИВЕН ЗАТОА ШТО Е ВЕЛИЧЕЊЕ НА СОПСТВЕНАТА НАРОДНОСТ/НАЦИЈА НАД ДРУГИТЕ.Абе ајде... да не се вика тоа Хегемонија или нешто слично а ?

Ако добро те разбрав,ти го мразиш национализмот затоа што сакаш кога си инфериорен и те ду*ат во здрав мозок СОГРАЃАНИТЕ.. значи ти уживаш во садо-мазо секс.. КОГА ТЕ ДУ*ПАТ И ВЛАДЕАТ ?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
НАЦИОНАЛИЗМОТ Е НЕГАТИВЕН ЗАТОА ШТО Е ВЕЛИЧЕЊЕ НА СОПСТВЕНАТА НАРОДНОСТ/НАЦИЈА НАД ДРУГИТЕ.Абе ајде... да не се вика тоа Хегемонија или нешто слично а ?

Ако добро те разбрав,ти го мразиш национализмот затоа што сакаш кога си инфериорен и те ду*ат во здрав мозок СОГРАЃАНИТЕ.. значи ти уживаш во садо-мазо секс.. КОГА ТЕ ДУ*ПАТ И ВЛАДЕАТ ?
Што кажа сега и сам не знаеш


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Што кажа сега и сам не знаеш


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
Сакам да кажам дека не знаеш што е Хегемонија а што национализам а второ дека уживаш кога ТЕ ДОМИНИРААТ.. ваљда затоа ти личи како негативен национализмот или во краен случај ХЕГЕМОНИЈАТА.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Сакам да кажам дека не знаеш што е Хегемонија а што национализам а второ дека уживаш кога ТЕ ДОМИНИРААТ.. ваљда затоа ти личи како негативен национализмот или во краен случај ХЕГЕМОНИЈАТА.
А кој ме доминира?


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Излезен сум и поднапиен. Не можам да читам ..


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
 
А

Антоние

Гостин
Не постојат генетски маркери кои 100% дефинираат една нација.
И додека пази, многу работи може да се одредат, како на пример гените кои се одговорни за тоа одредени народи да развијат одредени особини како резултат на потреба за адаптирање на нивната средина и климата на истата со што ја имаш таа генетика/околина комуникација.

Одредени генетски маркери воедно се карактеристични за тие народи кои условно кажано години и години не се мешале со други народи и ќе останат помалку или повеќе маркери за тоа племе, а за тоа пример се Баскијците кои во рамките на нивната еве наречи го „нација“ се чистокрвни...

Гените не се поврзани со политичките граници, како што се споменува во студијата која ти ја наведов најдоле. ДНК-та од друга страна може да определи заеднички карактеристики на некои народи (многу е важно да разликуваш народи и нации), иако со сегашната технологија потешко, но тоа не е гаранција дека утре нема технологијата да се развие многу повеќе во тој правец.

Колку повеќе племето се меша со други племиња, толку повеќе почнува да се јавува диверзитет во рамките на геномот на тоа племе/нација, кажи го како сакаш.

Но, во Македонија, 100% сигурни генетски маркери кои дефинираат македонска националност и кои еве може да ги одвојат Македонците и Србите на база на нивниот геном нема(ако ги има наведи ги).

Земи во предвид дека ИГЕНЕА и нивните тестови покажуваат дека секоја нација има генетски маркери од повеќе народи што значи дека мешавината на тие гени и каква е таа кај секоја личност посебно во рамките на државата е нешто што не можеш да го знаеш + ако земеш во предвид дека тест субјектите се одредена пропорција на луѓе од таа нација, а не 2 000 000 тестирани па извлечена некоја средина што може да е голема мисдирекција за тоа каква е просечната генетска „слика“ на нацијата. Ќе ти дадам груб пример кај што ќе ти измешам гени од три народи во рамките на две нации и ќе земеме (што не е случајот со ИГЕНЕА тестот) дека тестирани се СИТЕ ЛУЃЕ ВО РАМКИТЕ НА НАЦИЈАТА и извлечен е просек ...

Нација Х има 20% од народ 1, 30 % од народ 2 и 50% од народ 3
Нација Y
има 40% од народ 1, 20 % од народ 2 и 40% од народ 3
Нација Z
има 50% од народ 1, 50 % од народ 2 и 0% од народ 3

Еден припадник на Нација Х што има 50% од народ 1 10% од народ 2 и 40% од народ 3, може да е многу посличен со некој од....
Нација Y што има 40% од народ 1, 10% од народ 2 и 50% од народ 3,

неголи некој друг од
Нација Х со 10% од народ 1, 50% од народ 2 и 40% од народ 3.

Евидентирано е дека генетски маркери на одредена националност не постојат денес, или многу ретко кога одредени нации остануваат „чисти“ низ вековите и не се мешани со други. Јас и ти сме Македонци, така? Од на мајка страна, баба ми и дедо ми се Егееци од Романија (бегалци), а од на татко страна, баба ми и дедо ми се Македонци од Чешка (исто бегалци). Ти имаш сасим друго потекло, од други краишта, друго фамилијарно дрво итн... Ипси, гарант има трети корења. Ти гарантирам, дека ако јас/ти и Ипси направиме комплетни тестови, нема да имаме ништо „заедничко“ што би ја дефинирало нашата националност. Дури и да најдеме многу заеднички гени, ако се споредиме со секој од 2 000 000 Македонци посебно, тие карактеристики ќе станат матни.

Случајно, бидејќи законот на големите броеви е второто име за Марфиев закон, барем во поглед на импресивноста која случајностите ја носат, може да имаме многу заеднички гени (исклучувајќи ги гените кои се заеднички за сите луѓе), исто како што црнец од Свирипичино може да го има истиот доминантен ген за шизофренија како Јапонецот од Хирошима и да делат други генетски карактеристики сем генетските маркери кои ја дефинираат нивната раса и се различни исто како што ќе имаат и други различни карактеристики што е веќе прашање на многу многу фактори од нивното потекло до околинските фактори кои тек сега докажуваат дека на микро ниво ја менуваат нашата генетика на растојание од неколку генерации. Али ригидната поделба на националности денес, далеку од тоа дека може така со едноставни политички граници да направи дистинкција помеѓу тие нации, посебно кај соседните земји со релативно слична клима и луѓето во нив со потекло од скоро истите народи.

На папир, сме Македонци, а ти може да имаш посличен геном со некој Жика од Нови Сад неголи со мене.

Разгледај тука за да ти стане појасно што ти кажувам:
Ја промашуваш поентата на мојот аргумент и имаш направено фактички грешки.

Прво, уникатниот распоред на генетскиот состав на халпогрупите на европските народи кој што го закачив на претходната страна е направен од статистички примерок. Анекдоталниот доказ со кој се расфрлаш од типот на "Саше е 60% грк и е посличен со Јоргос него ли со Димче" е аргументативно погрешен и тешко може да помине затоа што заклучоците од генетските и антрополошките истражувања се основаат на статистички примерок од поголем број на испитаници. На следниов линк имаш листа на уникатниот генетски состав на секоја европска нација и етницитет, клик. Значи тука уште од старт имаме статива. Од научен аспект е сосема возможно да се најде генетска разлика помеѓу македонците и србите. Ако конкретно те интересира разликата помеѓу македонците и сите соседски народи ти препорачувам да ја ѕирнеш оваа студија од професорот Мирко Спироски, клик. Ако те интересираат генетски истражувања за општо за народите од балканот еве линкови од неколку истражувања и извори:

(Патем, статијата што ја имаш линкнато комплетно оди наспроти тоа што го напиша во коментарот.)

Второ, кога го напишав коментарот што го цитираше, предмет на аргументот беше посвојување на бугарче од руси, но ти го мењаваш на македонци и срби. Не е воопшто исто. Македонците и србите делат јазични, културни и историски сличности кои се многу поголеми отколку сличностите помеѓу бугарите и русите. Конкретно за случајот со посвоеното бугарче, науката денес ни овозможува со еден мал брис на ДНК да дознаеш се што те интересира за твоето генетско потекло. Ова функционира на многу едноставен начин со тоа што ти го споредуваат таканаречениот полиформизам на една единствена нуклеода со полиформизмот на нуклеоди на луѓе од репрезентативни примероци од целиот свет. Ако сакаш да прочиташ повеќе за ова, на википедија е објаснето доволно добро.
http://en.wikipedia.org/wiki/Single-nucleotide_polymorphism

Е сега, припадноста на твојата нација се докажува со генетската сличност. Секој човек поседува уникатен ПЕН кој се пренесува од генерација на генерација. Твојот ПЕН е сличен со ПЕН=от на луѓе од твоето семејство, твоето место на живеење (град, село), и твојата нација. ПЕН-от меѓудругото исто така е задолжен за разликата во физичкиот изглед на луѓето, имунитетот, различните болести, реакцијата на лекови и други работи.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Да се вратиме на темата, ве молам. Без национализам, нема напредок. Тоа е поише пути докажано у светски размери. Немачка, УСА, Швицарска, Емиратите, да не набрајам. Јак национализам = просперитет, слаб национализам = пропас. Национализам не искључуе мулти-култи! Мулти-култи може да егзистира врло фино у јака држава со саглам војска и љута полиција као основа. Онда моеш да ги пуштиш мултите да се забављаат и да се осеќаат посебно. Али, ако се заиграат и почнат да протестираат што фатиле некои мулти дилери или мулти убици на деца крај езеро, им пружаш инстантен ќутек & затвор да им го освежиш чувството за реалност. Ова би било у накјратки црти.

Е сеа за генетика. Ја на пример имам јак брк и зулуф од мојата туркиско-монголско-урало-алтајска генетска компонента (пра-пра-пра-пра баба ми била од Габрово). А тоа шо играм феноменално баскет е вероватно заслуга на пра-вујна ми Шаникуа која била родена у Харлем (живеела одма до игралиштето кај шо тренирале Глоубтротерс).
 
Последно уредено:
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Како што успевате да направите дистинкција меѓу национализмот на позитивен и негативен (нац - шов.), убаво би било и да се раздели поимот народ и нација. Оти, нели, нации тешко дека постоеле пред индустриското доба од 18 век. Вич иквалс = измишљотина на новото време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom