Научна фантастика

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Многу сакам дистописки, оние како некој фатил вирус и го донел на земјата или пак некои како интерстелар ми се многу неинтересни, на интерстелар спиев некој саат па на крајот се разбудив малце ради тажната сцена и тоа беше се од филмот.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Kronikl bil dobar be :D Akira za siromasni
ili Interstelar :P nisto inventivno a krajot gledale da bide kako publikata bi sakala da zavrsi

od podzaboravenive, 2 TV filma, Harison Bergeron, mi ostanal u sekjavanje na Shitel koa go davaa na vremeto, kolku dobar film napravile spored raskaz od samo 1 strana, drugiov stalno zaboravam kako se vikase, celo vreme e kako vesti da gledas demek meteori treba da udrat u zemjata a posle ke iskoci deka u stvari toa bile NLOa, kolku mi bese strasen ovoj zatoa sto izgledase tolku realno isto kako delot u Fire In The Sky koga ke bide ovoj u NLOto unutra koa ke go mucat vanzemaljcive :shook: :вонзем:
Aeon Flux (animiranata serija, ne filmot:гомце:) sto idese porano na MTV, introto koga okoto ja fakja muvata so trepkite
A Boy And His Dog dobar isto, bros b4 hoes :icon_mrgr:

nema kreativnost povekje, ne samo u SF, samo rimejci i prodolzenija stancaat a i reziserite nemaat sloboda, kako moze onoj da napravi tolku dobar film ene go na Youtube od nesto kic kako Power Rangers so nemilionski budget ili isto Galaktika od edna takva kic serija od 80tite
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.293
Поени од реакции
12.653
Source Code е многу добар од поновиве, а гледам никој не го спомнал.
Predestination, Ex Machina, Another Earth, Tron, John Carter, Cowboys and Aliens, Real Steal, Pacific Rim, Oblivion, hardcore henry, Selfless,10 Cloverfield lane, Battel:Los Angeles, edge of Tommorow, Transcendence, Her имаше интересни сај фај филмови излезено последниве години, има и драми има и забавни, само се жалите.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Kronikl bil dobar be :D Akira za siromasni
Chronicle e лош пошто е инспириран од Akira? :icon_lol:
Нема везе што е уникатно снимен за жанрот, нешто што воглавно се прави во хорори. Нема везе што има добри fleshed-out карактери, кастинг ко DeHaan што супер се вклопува и одлично си ја врши работата. Нема везе што е комплетно различен од се друго во жанрот денес. Нема везе што е интересен поглед на millenial-ска психологија.
Све тоа е небитно, битно е дека во 88ма година има јапански филм со бандити со супермоќи од кои овој филм црпи инспирација.
(y)
Сигурно и LotR е срање бидејќи е инспириран од нордиска митологија.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
lol, porazlicen bil Kronikl unikaten pa pa pa ...da ne bese Akira ovoj nemase da bide napraven, kako go ispofali likovi imal dobri be, klise tinejdzeri :icon_mrgr:

inace, Krull >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> LotR :icon_lol:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.084
Нов трејлер, иако последниот (Prometheus) приквел беше на големо исплукан, мене ми беше солиден со исклучок на крајот, дури и The Martian од Ridley Scot ми беше добар филм, иако љубителите на Интерстелар не мислат така поради недобивањето на номинација за Оскар. Така што ова ќе го чекам трпеливо, најголемиот сф филмски серијал за мене


Кога сме кај Ridley, иако не ми е најомилениот филм, мора да стои тука и трејлерот за Blade Runner 2049, изгледа фантастично заедно со музиката у позадина

 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
lol, porazlicen bil Kronikl unikaten pa pa pa ...da ne bese Akira ovoj nemase da bide napraven, kako go ispofali likovi imal dobri be, klise tinejdzeri :icon_mrgr:

inace, Krull >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> LotR :icon_lol:
Има многу булшит во ова.
porazlicen bil Kronikl unikaten
Па, е уникатен. Во својот жанр Е уникатен, во време кога баш тој жанр е штанцање истиот филм.
da ne bese Akira ovoj nemase da bide napraven
Ај што не знаеш дали е ова вака или не, како тоа што Akira го инспирирал Chronicle е лошо? Треба да има само по еден филм од секоја тематика? И колку филмови ќе се снимат у историјата? 100?
klise tinejdzeri
Реков дека ликовите се fleshed-out. Тоа значи дека карактерите се комплетни, дека не се еднодимензионални. Сите карактери се клише. Земи анализирај го според тебе најуникатниот карактер и неговите особини ќе ги најдеш во некој друг. Луѓето се плитки репетитивни суштества.

inace, Krull >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> LotR
inace, Krull >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> LotR
inace, Krull >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> LotR
inace, Krull >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> LotR
inace, Krull >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> LotR

После оваа изјава све друго што си кажал за филмови е погрешно.
 
D

Daedalus

Гостин
Нов трејлер, иако последниот (Prometheus) приквел беше на големо исплукан, мене ми беше солиден со исклучок на крајот, дури и The Martian од Ridley Scot ми беше добар филм, иако љубителите на Интерстелар не мислат така поради недобивањето на номинација за Оскар. Така што ова ќе го чекам трпеливо, најголемиот сф филмски серијал за мене


Кога сме кај Ridley, иако не ми е најомилениот филм, мора да стои тука и трејлерот за Blade Runner 2049, изгледа фантастично заедно со музиката у позадина

„Prometheus“ беше скап филм и беше многу лош. Имаше многу глупости, се гледа дека го јебе инспирација стариов. Влагаат у непозната планета со можност за контаминација од непознат вид, вадат скафандери без гајле, пипкаат работи. Тој биологот што треба да има основни познавања за предатори, морфологија на предатор и можни опасности, фати да ја пипка таа змијата со зубите што го ебеше после. Оваа трча да се пораѓа, мести све тоа, овие ја оставаат, се пораѓа, излага од таму, го остава тоа срањето у операционата машина, никој не иде да провери што се десило, никој не ја ни прашуе ништо, идат кај стариот, ајдее да го правиме бесмртен и да се вратиме назад. Наративот беше супер лош, реалистичноста беше на минимално ниво.
Можело тоа дрталото да се потруди за боље прикуел.

Иначе, околу новиот Blade Runner, од тогаш до сега, Харисон Форд научи да глуми боље. :D Иам ја некои надежи дека ќе биде добар. Трејлеров изглеа јако, го задржале шмекот од стариот.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.084
„Prometheus“ беше скап филм и беше многу лош. Имаше многу глупости, се гледа дека го јебе инспирација стариов. Влагаат у непозната планета со можност за контаминација од непознат вид, вадат скафандери без гајле, пипкаат работи. Тој биологот што треба да има основни познавања за предатори, морфологија на предатор и можни опасности, фати да ја пипка таа змијата со зубите што го ебеше после. Оваа трча да се пораѓа, мести све тоа, овие ја оставаат, се пораѓа, излага од таму, го остава тоа срањето у операционата машина, никој не иде да провери што се десило, никој не ја ни прашуе ништо, идат кај стариот, ајдее да го правиме бесмртен и да се вратиме назад. Наративот беше супер лош, реалистичноста беше на минимално ниво.
Можело тоа дрталото да се потруди за боље прикуел.

Иначе, околу новиот Blade Runner, од тогаш до сега, Харисон Форд научи да глуми боље. :D Иам ја некои надежи дека ќе биде добар. Трејлеров изглеа јако, го задржале шмекот од стариот.
Што на просечен филмоман или сф фан, кој што врска си нема од анатомија, ќе му смени колку биологот се разбира у морфологија на предатор? Битен е впечатокот на крај. Да, за крајот се слагам, несериозно изгледаше најблаго кажано. Од друга страна го имаш Крис Нолан, кој со цела продукција позади себе се уби од пропаганда пред премиера на филмот, дека тоа е филм после кој ќе има фундаментални промени во науката и ќе се смени нашето разбирање за универзумот, ова ти парафразирам веројатно зборови на дел од екипата која работела на филмот или негови зборови беа? Не сум сигурен... FFS Метју Меконахи се еџектираше од спејс шатлот у црна дупка. :pos:
 
D

Daedalus

Гостин
Што на просечен филмоман или сф фан, кој што врска си нема од анатомија, ќе му смени колку биологот се разбира у морфологија на предатор? Битен е впечатокот на крај.
Добро еве, батали морфологии на предатори и све тоа. Идеш ти на некоја друга планета и не знаеш биологија. И глеаш таков створ. Ќе го пипкаш ли кажувајќи „ooo here, here you little cute one, you are scared <3“? xD
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Добро еве, батали морфологии на предатори и све тоа. Идеш ти на некоја друга планета и не знаеш биологија. И глеаш таков створ. Ќе го пипкаш ли кажувајќи „ooo here, here you little cute one, you are scared <3“? xD
 

Kajgana Shop

На врв Bottom