Научна фантастика

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Да не мислиш на Ридли Скот, Бог да го прости Кјубрик?

Мун е иначе стварно добар. Мене и „Interstellar“ не ми беше лош, ако ги изоставиш последните 30 минути, „љубовта победува све“ глупости што ги убаци Нолан. Ја лично го сакам Нолан, можда ми е еден од најдобрите понови режисери али знае да заебе многу лошо некад.
Има бе некои добри филмови задњава декада. „Inception“, „Mad Max: Fury road“ (овој го гледав едно 5-6 пати од што ми е добар), „Serenity“, „Children of Men“, „Cloud Atlas“... Не беа лоши и „The Martian“ и „Gravity“ ако уопште може да се сврстат у научна фантастика.

Трендот со A.И. ко хит у 60-ти, 70-ти и 80-ти е супер, сеа пак темата стануе актуелна само што нема добри филмови/серии околу тоа освен можда „Westworld“ што ми е у моментов најбољи sci fi серија заедно со „Black Mirror“. „Ex Machina“ на пример ми беше супер лош, исто и „Transcendence“ со лепиот. Сеа пошто е филм А.И. наравно дека го музат муабетот колку што можат. Исто е и со суперхерои и 3000 филма DC и Marvel годишно.
Али не веруем дека постојат уште многу теми коишто може да се користат ко нова мостра у sci fi. Жанрот е пресисан и мора да се рециклира тоа што више постои.
Eden brzo zaboravliv gem - snowpiercer! Koga veke spomenuvame Moon type filmcinja. Mali.

Go gledase black and chrome edition od Mad Max? Predobar film! Vredi za site 5 pati gledanje.

Moram da ve ishejtam za Interstellar, ne merime sci fi u film, sci fi e setting samo, merime po kvalitet a Interstellar e eden od najkvalitetnite spored mene, bidejki eden film mora da ima poveke uspesni elementi osven sci fi. Odlicen primer so Chilrden of Men, film koj e uspesen ne poradi sci fi-ot, tuku poradi kinematografijata.

Na superherojskite najmnogu pagam, mislam ne samo sto veke skokam nekoj, duri i seriite, tuku veke gi ocekuvam i sledam koga iskacaat. I mnogu e podobren zanrot, gledliv, sfaten poseriozno.

Многу се палите на грандиозни веќе established наслови (рече саркастично откако изјави вечна љубов на Star Wars) ама chronicle беше добар, оригинален филм.
Odlicen bese. Ovoj e od ona hipekativnoto pederce Max Landis koj ima odlicni idei i nekoj den ke izvadi kultno remek delo.
A koga sme kaj star wars, da mozebi vrvot vo zanrot, pregolem univerzum, samo steta sto mnogu luge ne iskacaat od filmovite, osven knigite, mnoooogu potceneti se i seriite, rebels recimo e predobra a ne dobiva mnogu ljubov.

Eve i tuka da vi predlozam edno distopisko indi filmce koe bese na tapet u filmskiot klub temata.

The Congress 2013

Ke vi se priklucam za AI pokasno
 
D

Daedalus

Гостин
Eden brzo zaboravliv gem - snowpiercer! Koga veke spomenuvame Moon type filmcinja. Mali.

Go gledase black and chrome edition od Mad Max? Predobar film! Vredi za site 5 pati gledanje.

Moram da ve ishejtam za Interstellar, ne merime sci fi u film, sci fi e setting samo, merime po kvalitet a Interstellar e eden od najkvalitetnite spored mene, bidejki eden film mora da ima poveke uspesni elementi osven sci fi. Odlicen primer so Chilrden of Men, film koj e uspesen ne poradi sci fi-ot, tuku poradi kinematografijata.

Na superherojskite najmnogu pagam, mislam ne samo sto veke skokam nekoj, duri i seriite, tuku veke gi ocekuvam i sledam koga iskacaat. I mnogu e podobren zanrot, gledliv, sfaten poseriozno.
pokasno
Го неам гледано нит Мали нит луди Макс блек енд хром едишн, ќе ги гледам. Интерстелар е супер, ама можам да ти набријам милион причини зошто не е најбољи и сите лежат у задњите 30 мин. од филмот. Суперхерои се лесно гледливи, ама не и добри. Филмови со суперхерои се дефиниција за чизинес.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Еј нели рековме женски у вакви озбиљни теми да не пишуваат?
Што се деси со тоа правило на форумов?
Треба ли пријави мислење да стиснам?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Да, али А. И. више е опширна тема, во рамките на тоа има многу варијации, дали Хал или Протеус се свесни, дали некој си ја аплоуднал свеста, дали свеста е у форма на јонизиран гас ко у Соларис, дали работи на гориво кое е бесконечна неверојатност, е робот и сл. али општата тема „свесно/несвесно" е таа. Ја зборев за клучните концепти што не можат да се редуцираат, суперхерој е суперхерој, Херкулес бил или Супермен (јес да мене сите суперхерои не ми се сај фај) иначе вака има милион комбинации кои зависат од темата и содржината
Али филмот не го праи само тој клучен концепт. Затоа кроникл е добар филм. Филмот е сниман во стил found footage и тој аспект со уште неколку други го праат филмот добар. Општата тема е дека има три деца суперхерои, мањебитно. Исто ко што boyhood коа ќе го strip-неш од тоа дека е сниман во текот на 12 години е ништо посебно.

Odlicen bese. Ovoj e od ona hipekativnoto pederce Max Landis koj ima odlicni idei i nekoj den ke izvadi kultno remek delo.
Типот има неверојатен train of thought. Му имам следено movie pitches и out of the blue вади одлични идеи.[DOUBLEPOST=1482332399][/DOUBLEPOST]
Филмови со суперхерои се дефиниција за чизинес.
Па пробаа со Killing Joke да не биде така. Да напраат gritty dark comic book movie. Испадна само The Joke.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Еден суперхеројски сф


И покрај сите аматеризми ова е поим за СФ, а денес ги имаш Civil War и Batman vs Superman. :icon_lol:
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.279
Поени од реакции
12.631
Во последниве години Луси е најдобар сКај фај!!!:icon_mrgr:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Суперхерои се лесно гледливи, ама не и добри. Филмови со суперхерои се дефиниција за чизинес.
Мајни го, он глееда Блек нига Најт Бетман.

Iron Sky - мада комедија е.
Не ми текнува (ме мрзи да ставам линкови) има добри sci - fi поврзани со нуклеарна војна или нуклеарни катастрофи (различни од Dr. Strangelove) мада некои од нив го имаат малку оној "документарец" шмек.

Абе оти никој не го спомна Предатор ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom