Насилство од наставник врз ученик

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
кажи му го тоа и на наставников што го избркаја, може нема искуство, да тужи!
Кога веќе гуглаш, тогаш изгуглај до крај.
Ти реков дека такви заплашувања единствено палат кај партиски глувци т.е. газолижачи.

Дотичниов што си го постирала е еден таков партиски газолижач. Снименово видео е за време на Шарената револуција, каде истиов кука и плука по образованието во Македонија. Според видеово тој добил отказ. Зошто не тужел? Или требало да биде прикажан како жртва?


Доколку прочиташ поубаво дотичниов вели „Ова го тврдам бидејќи при барањата за трансформација на работните односи минатата година јас бев одбиен додека на мојот колега по Албански јазик експресно му беше трансформиран работниот однос“
Ликов барал трансформација на работен однос. Значи немал решение за неопределено работно време. А вели дека имал 30 години работно искуство. Да работиш 30 години, а да немаш решение за неопределено работно време:shok2:

Одиме понатаму


Подоцна откако „неговите“ доаѓаат на власт, „угнетениов наставник“ фино лепо си се сместува во Министерството за образование на Рената Десковска :pipi:, Примоментално е дел од „Центар за толеранција и доживотно учење“.

Нема потреба да го жалиш и плачеш ликов bijons. Не е оштетен воопшто дотичниов.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Ученикот го пријавувам кај педагог, психолог, директор. Доколку тие не превземат соодветни мерки кон таков ученик. Ќе им пратам на писмено, да се видам со родител на детето. Доколку не вроди со плод, доколку детето и понатаму си ја пее својата песна. Ќе им пратам писмен допис на родителите дека нивното дете и покрај сите предупредувања и превземени мерки, детето и понатаму се однесува непримерно.
Следен чекор, ќе викам ТВ, и јавно ќе кажам со име и презиме, дека директорот на тоа и тоа училиште заедно со службите, не си ја вршат својата работа за која се платени.
Da de, ti edno dete imas vo klasot i celo vreme so nego ke se bavtas namesto da predavas. Ami ako se dve, tri, pet, petnaeset, cel den pisma ke pisuvas i ke svikuvas preskonferencii. I toa pod uslov roditelite da ne se nekoj zaebani tipovi pa da si ja zemis beljata.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Da de, ti edno dete imas vo klasot i celo vreme so nego ke se bavtas namesto da predavas. Ami ako se dve, tri, pet, petnaeset, cel den pisma ke pisuvas i ke svikuvas preskonferencii. I toa pod uslov roditelite da ne se nekoj zaebani tipovi pa da si ja zemis beljata.
Јас што сум зборел со пријатели во образованието, најголемиот проблем се родителите. Има некои просветни работници што ги боли стапот, а имам и една харизматична другарка која во стилот на @Darklady се замара и сеуште бара да го изнајде вистинскот начин да ги изведе на прав пат децата. Неколку родители да се најдат во група неразбрани, цела група оди у курац. Кај да е и она ќе се откаже.

Од нашата иднина си направивме ментални инвалиди.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
Значи немал решение за неопределено работно време. А вели дека имал 30 години работно искуство. Да работиш 30 години, а да немаш решение за неопределено работно време:shok2:
...ај прашај некого денес какви им се решенијата за работниот однос по училиштата, ете на пример во средно медицинско сите вработени секоја година склучуваат нов договор, а се редовни професори со години и секој со страв дека нема да му биде продолжен договорот ти мислиш така е како во други институции со решение за неопределено време, па накривуваат капа?
...знам што видео сум постирала, независно од причината секој може лесно да остане на улица според дискреционото право на Директорот на училиштето, тоа во тој контекс што се пишувавме,
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Da de, ti edno dete imas vo klasot i celo vreme so nego ke se bavtas namesto da predavas. Ami ako se dve, tri, pet, petnaeset, cel den pisma ke pisuvas i ke svikuvas preskonferencii. I toa pod uslov roditelite da ne se nekoj zaebani tipovi pa da si ja zemis beljata.
Владе, јас не сум просветен работник :pipi:Само една хипотетичка ситуација како јас би постапила

Ти ако си решил да се запишеш на Педагошка во Битола, треба да знаеш дека ќе работиш со деца. Треба да знаеш дека ќе дојдеш во секакви ситуации, да знаеш што да очекуваш. Студентите што се запишуваат таму не знаат какви се децата денес? Не знаат со што ќе се сретнат и соочат на работно место?

Јас од моето работно место, знам со што треба да се соочам, какви последици можат да произлезат од моите постапки. Спрема тоа свесно и совесно треба да ја вршам мојата работна обврска, со цел да не дојде со несакани последици.

Дотичниов наставник во видно нервозна состојба ги прекршува своите овластувања. Дали оправдано или не, си има кој да суди. Постапката како таква е погрешна. И треба да си има постапка. Дали ученикот е виновен или не, и за тоа си има постапка. Во секој случај треба да се видат двете страни.

Во Охрид во ЕМУЦ на пример, важеше за училиште со „проблематични деца“ или ученици подложни на расправии, тепачки и слично. Ако ти како наставник си решил да аплицираш во такво училиште каде што знаеш дека можеби половина одделение ти нема да можеш да го контролираш, тогаш ти друже не си за таму, доколку сметаш дека не си во состојба да се справиш со сите ситуации кои можат да ти ги приредат децата. А ако веќе си решил баш таму да работиш, ти треба да си спремен во секое време да реагираш на секоја можна ситуација.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Јас што сум зборел со пријатели во образованието, најголемиот проблем се родителите. Има некои просветни работници што ги боли стапот, а имам и една харизматична другарка која во стилот на @Darklady се замара и сеуште бара да го изнајде вистинскот начин да ги изведе на прав пат децата. Неколку родители да се најдат во група неразбрани, цела група оди у курац. Кај да е и она ќе се откаже.

Од нашата иднина си направивме ментални инвалиди.
Toa e sega, taka bilo moderno jbg.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
teacher-student.gif 65e536b68f12528f110b62b185a33e73.gif

... секој ученик кога почнува часот треба да си го остави мобилниот на катедрата на наставникот/професорот, јас мислам дека тоа е една од причините за непочитување на наставата!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Владе, јас не сум просветен работник :pipi:Само една хипотетичка ситуација како јас би постапила

Ти ако си решил да се запишеш на Педагошка во Битола, треба да знаеш дека ќе работиш со деца. Треба да знаеш дека ќе дојдеш во секакви ситуации, да знаеш што да очекуваш. Студентите што се запишуваат таму не знаат какви се децата денес? Не знаат со што ќе се сретнат и соочат на работно место?

Јас од моето работно место, знам со што треба да се соочам, какви последици можат да произлезат од моите постапки. Спрема тоа свесно и совесно треба да ја вршам мојата работна обврска, со цел да не дојде со несакани последици.

Дотичниов наставник во видно нервозна состојба ги прекршува своите овластувања. Дали оправдано или не, си има кој да суди. Постапката како таква е погрешна. И треба да си има постапка. Дали ученикот е виновен или не, и за тоа си има постапка. Во секој случај треба да се видат двете страни.

Во Охрид во ЕМУЦ на пример, важеше за училиште со „проблематични деца“ или ученици подложни на расправии, тепачки и слично. Ако ти како наставник си решил да аплицираш во такво училиште каде што знаеш дека можеби половина одделение ти нема да можеш да го контролираш, тогаш ти друже не си за таму, доколку сметаш дека не си во состојба да се справиш со сите ситуации кои можат да ти ги приредат децата. А ако веќе си решил баш таму да работиш, ти треба да си спремен во секое време да реагираш на секоја можна ситуација.
Jas kazav kako bi postapil da sum na mestoto na profesorot. Niti ke pravam krivi drini, ni ke se zamaram. Eventualno samo ke podnesam prijava ili sto i da e kolku da si go pokrijam gazot demek ete jas storiv se sto mozev. Sigurno lebot nema da si go rizikuvam za tamu nekoe dete. Oci neka vadi, so saka neka praj.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Има некои просветни работници што ги боли стапот, а имам и една харизматична другарка која во стилот на @Darklady се замара и сеуште бара да го изнајде вистинскот начин да ги изведе на прав пат децата. Неколку родители да се најдат во група неразбрани, цела група оди у курац. Кај да е и она ќе се откаже.
Вистинскиот наставник (работник генерално) секогаш ќе се труди својата професија да ја работи максимално професионално.

Од неразбрани родители, тешко дека ќе произлезат разбрани деца. Децата се огледало на родителите. Своето домашно воспитување тие го рефлектираат во училиште. Наставникот е тој кој треба да ги препознава децата, да се справува на начин соодветен за нивната возраст, да има пристап кон нив и да е спремен да реагира соодветно.
Од друга страна пак ќе се вратам на родителите. Денес родителството се сведува на тоа дај му го телефонот, пушти му youtube да за гледа и толку. Во трката за пари, кариера, моќ, родителите си ги заборааваат сопствените деца. За жал
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Вистинскиот наставник (работник генерално) секогаш ќе се труди својата професија да ја работи максимално професионално.

Од неразбрани родители, тешко дека ќе произлезат разбрани деца. Децата се огледало на родителите. Своето домашно воспитување тие го рефлектираат во училиште. Наставникот е тој кој треба да ги препознава децата, да се справува на начин соодветен за нивната возраст, да има пристап кон нив и да е спремен да реагира соодветно.
Од друга страна пак ќе се вратам на родителите. Денес родителството се сведува на тоа дај му го телефонот, пушти му youtube да за гледа и толку. Во трката за пари, кариера, моќ, родителите си ги заборааваат сопствените деца. За жал
Сосема си во право, меѓутоа заебанција е што заради неколку неразбрани родители во класот кои не сакаат да ги слушнат проблемите што ги имаат нивните деца, сите деца се афектирани. Тој е моментот за кој Владе вика дека даскалите креваат раце. Барем јас така го сваќам.

Е сега од друга страна и непотизмот тука игра улога, кога кадрите се бираат не по стручност, туку по партиска заслуга. Ама тоа е веќе сосема друга приказна, која можеби е и иницијална капсла за ситуацијата што ја имаме. Понатаму нешто за што малку се збори е, мешањето на невалидиниот сектор во некои образовни процеси, кои се дефакто надвор од секаква наставна програма (не викам дека се сами по себе негативни, туку не се во склоп на наставна прогарама). Реков, не сум експерт и овие теми ги слушам кога се дружам со пријатели кои работат во образование. Меѓутоа и како лаици можеме лесно да заклучиме дека нешто не ваља.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Темата е насилство.. Не е нормално ниту дома, ниту на улица а најмалку во училиште.
Насилниците немаат доволно ниту самопочит ниту било каква почит од другите. Мора некако да ја канализираат насобраната фрустрација.
Еден наставник нека заврши во затвор и ќе се смени психологијата и на другите.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Кога бев на негова возраст некаде пред 15+ години, ова се случуваше секојдневно со олошот од генерацијата.
Читам и не ми се верува дека скоро 99% од вас веднаш целата кривица ја префрлате на наставникот.
Да, крив е тој, ама најмногу е крив системот, во кој што сите деца се разгалени и можат да му се посерат на глава на дотичниот, а тој не смее да превземе ништо. Не смеат да ги бркаат од часови (мислам), не смеат да ги оставаат на полагање итн. Може да прави што сака ученикот, ради продавање мангуплаци и пак да биде во право. Како бели мечки се заштитени. Додади на ова и дека сите дома ги гледаат како Ајнштајн.
Еве потсетете се што се правеле на оваа возраст вашите соученици, и проектирајте си самите како еволуирало тоа сеа, кога децава се х100 разгалени.
Па во наше време тие бељаџиите ќе најдеа 1-2 помирни деца и им се изживуваа по цели денови. Со муабет сигурно дека не помага. Уствари и чотекот не помагаше во целост. Си продолжуваа со истата шема постојано, со тоа што шлаканиците од наставникот, ги компензираа со додатен чотек на тој што го малтретирале и ги накодошил.
Се сложувам дека има ситуации како таа од Иосоно, или па глупаци професори кои ги шамарат оти овие не знаат колку е 7 по 9, тоа е сосема др муабет.

бтв Кога го видов насловот очекував барем 3-4 форхенд-бехенд да му размени, тотално се разочарав.
Ќе го видете резултатот од грешнава насока што се тера за некои си 10 год.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Да, крив е тој, ама најмногу е крив системот, во кој што сите деца се разгалени и можат да му се посерат на глава на дотичниот, а тој не смее да превземе ништо. Не смеат да ги бркаат од часови (мислам), не смеат да ги оставаат на полагање итн. Може да прави што сака ученикот, ради продавање мангуплаци и пак да биде во право. Како бели мечки се заштитени.
Може да зборува со педагогот, можат да ги викнат родителите, насилство не е мерка ниту во распаднати системи.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Може да зборува со педагогот, можат да ги викнат родителите, насилство не е мерка ниту во распаднати системи.
Се сложувам. Треба да се смени системот, па учениците да можат да бидат и бркани и казнувани на др начин (не физички).
Барем ние кога растевме, можеше слободно да те избркаат од час ако не си мирен. Сега несмеат. Може да му се качува на глава на професорот и притоа на крајот на годината да си има фиксно 2ка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Темата е насилство.. Не е нормално ниту дома, ниту на улица а најмалку во училиште.
Насилниците немаат доволно ниту самопочит ниту било каква почит од другите. Мора некако да ја канализираат насобраната фрустрација.
Еден наставник нека заврши во затвор и ќе се смени психологијата и на другите.
Поентата е што еден ваков случај да се појави, одма се ставени на тапет сите просветни работници. Меѓутоа од друга страна имаме просветни работници кои секојдневно се борат со притисоци на родители, кои се косат со све што тие луѓе учеле. А ваквиот случај им дава уште повеќе сила на родителите да го наметнуваат своето мислење. Верувам дека повеќето учители и наставници не го користат насилството како метода на воспитување и не треба сите да се ставаат во ист кош.

Кај нас не постои функционален казнено-поправен систем кај нас за учениците (бркање од школо, намалување на поведение кои има тежина и сл. нешто што ќе му зададе главоболка и на ученикот и на родителот). Па така нормално е да очекуваме дека се повеќе и повеќе наставници ќе почнат да се однесуваат на начинот на којшто кажува @мкд владе . Кога родителите не сакаат да им се воспитаат децата, зошто па даскалите би инсистирале на тоа.

И да заврши наставникот во затвор, нема ништо да се смени во образованието како процес. Додека за родителите целта на образованието е дипломата, а не знаењето и воспитувањето, ништо нема да се смени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom