Насилство од наставник врз ученик

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.476
Поени од реакции
40.367
ја како дете сфатив дека децата и не се така невини како што се прават. Само тоа, дете е, не знае, им дава некаков изговор да праат глупави работи.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.096
Поени од реакции
10.843
Искрено, мое мислење е дека треба да де укине Законот за задолжително средно образование.Една од причините е што во училиштата како например: АСУЦ “Боро Петрушевски”, ПТТ “Владо Тасевски”, ЕМУЦ “8-ми Септември”, Гимназијата “Зеф Луш Марку”, Економското училиште “Арсени Јовков и други средни училишта е што се запишуваат деца кои се проблематични, и родителите ги запишуваат за да не добијат парична казна, и нивното дете не оди во школо, и ќе работи за да добие занает, и тоа му е подобра опција за да потоа работи некаде во странство.Во училиштето ЕМУЦ”8-ми Септември” секојдневно учениците имаат конфликт со други паралелки во училиштето.Во училиштето “Владо Тасевски” пред една недела наставникот исмејувал еден ученик пред цело негово одделение, и потоа роднините на тој ученик го истепале тој наставник.Во училиштето “Зеф Луш Марку” наставникот истепал ученик бидејки не влегувал во онлајн часови.Во училиштето “Арсени Јовков” пред 3 години имаше сериозен конфликт помеѓу неколку ученика, и еден ученик беше прободен со нож.
Еее ПТТ до кај стигна… јас кога се запишував строго одлични па и некои со четворка со по некоја врска


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Tyrael

enemy of the gods
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.289
Поени од реакции
3.680
Нека дигнат два прста оние кои не биле шамарани од учител.
Јас не сум бил ( а бевме доста немирна генерација) па у средно кога отидов ни правев бељи нит ништо.
За шамарање и ќотек се 20, 30 годишни што прават бељи, а не деца.
Ае се собраа олд скул гардите да серат по детето.
А ни они самите не биле ништо поарни. И они биле бељаџии, им правеле какви стигнат заебанции на наставниците.
И сега ќе не учат наводно нас, ќе солат памет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom