Насилство и повредени на протестот во Скопје

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
Пази ги текстовите што излегуваат!
Ете ти ја целта, од неа тргни.

Груевски диктатор, Груевски пиноче итн...
Никој не го оспори протестот, апсолутно никој.
Но некој го намести да има судар.

Влакно на никој не му фали додека ДПМНЕ е на власт.
А дојдат комуњари, атентати, самоубиства...

Зошто судар, да не имаме избори за 5 дена ?
Кој има криза на рејтинг ?

Јасно е како бел ден, таа комуњарска машинерија меле ли меле.

можно е, има логика... ама во секој случај ќе гласам со неважечко ливче на избори, кој може нека бара чаре надвор од оваа луда држава која наскоро сама ќе си го промени името.:uvo:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Добро сценарио имаат, им почна со „напред уз друга је друг“, па сега се префрла полекоа во „смрт фашизму слобода народу“, следното е „ко друкчије каже, клевече и лаже“ И се знае како завршува „СБ затвара круг“ „ОЗНА све дозна“....
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
можно е, има логика... ама во секој случај ќе гласам со неважечко ливче на избори, кој може нека бара чаре надвор од оваа луда држава која наскоро сама ќе си го промени името.:uvo:
Подобро за Бранко гласај, тоа е неговата опција.
Патриоти надвор, косовари внатре.

Добро сценарио имаат, им почна со „напред уз друга је друг“, па сега се префрла полекоа во „смрт фашизму слобода народу“, следното е „ко друкчије каже, клевече и лаже“ И се знае како завршува „СБ затвара круг“ „ОЗНА све дозна“....
Добро го склопи.
:)
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
Пази ги текстовите што излегуваат!
Ете ти ја целта, од неа тргни.

Груевски диктатор, Груевски пиноче итн...
Никој не го оспори протестот, апсолутно никој.
Но некој го намести да има судар.

Влакно на никој не му фали додека ДПМНЕ е на власт.
А дојдат комуњари, атентати, самоубиства...

Зошто судар, да не имаме избори за 5 дена ?
Кој има криза на рејтинг ?

Јасно е како бел ден, таа комуњарска машинерија меле ли меле.

можно е, знаејќи на кој начин владееа и на кој начини се обидуваат да се вратат има доста логика... ама во секој случај разочаран сум и ќе гласам со неважечко ливче на избори, а кој може нека си бара чаре надвор од оваа луда држава која сама ќе си го промени името.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Пази ги текстовите што излегуваат!
Ете ти ја целта, од неа тргни.

Груевски диктатор, Груевски пиноче итн...
Никој не го оспори протестот, апсолутно никој.
Но некој го намести да има судар.

Влакно на никој не му фали додека ДПМНЕ е на власт.
А дојдат комуњари, атентати, самоубиства...

Зошто судар, да не имаме избори за 5 дена ?
Кој има криза на рејтинг ?

Јасно е како бел ден, таа комуњарска машинерија меле ли меле.

Али ќе гласам за нив, нека дојдат и нека ја сотрат државата.
Деморкатот Црвенковски.
Абе како сакаш врти, пак никој нема да заебат. Луѓето не се толку наивни, знат СДС на каков принцип функционира, војна се изрежира, спремни се да убијат (Киро) и убија (Борис), па сега за вакви инциденти. Прочитана книга се, ама на кој колку му делиле.

Плус одма се издават по колумни, јес да случката е крајно срамна, ама кога одма полтрони многу добро познати како Геровски ќе се избацат со ваква колумна нема никаков сомнеж за шо се работи.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Еве прв да ја спуштам топката во овие малку негативни моменти за Македонија и да ги упатам сите Македонци каде треба да ја пренасочуваат светската јавност,без да ми мрчат по форумиве или медиумиве колку сме незрели за влез во НАТО или ЕУ:

Амнести интeрнешенел: Грчката полиција ги крши човековите права

АТИНА - Амнести интернешенел ја обвини грчката полиција за сериозно кршење на човековите права и апелираше до власта да спроведе истрага за „системските проблеми“. Групата за човекови права наведе дека одговорот на декемвриските нереди во Атина беше кулминација на „утврден шаблон на сериозни кршења на човекови права“.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E551C4F99A16094CB2FC573400138040

Или ова:

Седуммина загинати за локалните избори во Турција

Истанбул – Најмалку седум лица се загинати, а близу сто повредени во пресметките во југоисточна Турција за време на неделните локални избори.

Како што јави дописникот на Макфакс, тешки инциденти се регистрирани во руралните општини на југоистокот од Турција во пресметките на ривалските групи околу имињата на кандидатите за селски Мухтари и претседатели на општини. Победник на изборите е владејачката Партија на правда и напредок (АКП) на актуелниот премиер Реџеп Таип Ердоган, која забележа благо назадување од 2,5 отсто во споредба со изборите од 2004 година.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=45EB83DDC7A01D49B092F8B0D397FEB1
 
Член од
30 март 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
...sosema tochno, eve i ushte eden primer...od taze od minanata godina...vo Kanada, na mnogubrojnoto Frankofonsko naselenie, od Provincijata Kvebek mu beshe nedvosmisleno kazano deka moze radi znak na dobra volja da mu bide priznaeno nacionalnoto obelezje, kako zelba na golem del od narodot, no isto taka i deka Francuska drzava na tloto na Severna Amerika...nikogash nema da ima.

...taka i bi...dobija nacionalno obelezje Quebecois...no ne i drzava nezavisna.

A mene mi se cini deka taka se cuva i gradi drzava, so cvrsti stavovi, istoto se deshava sega i vo Kina so Tibet...Kinezite velat deka Tibetanskite monasi, podrzuvaat vid na ropstvo-potcinetost na religijata...no nema da go dozvolat toa.

napishanovo e malce von temata, no stavovite se isti i treba da bidat cvrsti...

VO RM, mora da ima izbori pretsedatelski, toa e dolnata linija.

(se drugo, e pukanje u prazno...ne vredi, i moze samo posle toa da se spominja u kontekst na nesho...pretsedatel ke se izbere sekako):smir:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
...sosema tochno, eve i ushte eden primer...od taze od minanata godina...vo Kanada, na mnogubrojnoto Frankofonsko naselenie, od Provincijata Kvebek mu beshe nedvosmisleno kazano deka moze radi znak na dobra volja da mu bide priznaeno nacionalnoto obelezje, kako zelba na golem del od narodot, no isto taka i deka Francuska drzava na tloto na Severna Amerika...nikogash nema da ima.

...taka i bi...dobija nacionalno obelezje Quebecois...no ne i drzava nezavisna.

A mene mi se cini deka taka se cuva i gradi drzava, so cvrsti stavovi, istoto se deshava sega i vo Kina so Tibet...Kinezite velat deka Tibetanskite monasi, podrzuvaat vid na ropstvo-potcinetost na religijata...no nema da go dozvolat toa.

napishanovo e malce von temata, no stavovite se isti i treba da bidat cvrsti...

VO RM, mora da ima izbori pretsedatelski, toa e dolnata linija.

(se drugo, e pukanje u prazno...ne vredi, i moze samo posle toa da se spominja u kontekst na nesho...pretsedatel ke se izbere sekako):smir:
И сето ова има врска со темава Насилство и повредени на протестот во Скопје како?
 
P

Princ

Гостин
Никој не го оспори протестот, апсолутно никој.
Никој не може и не смее да оспори јавно протест бидејќи тоа право на секој државјанин на оваа земја му е зададено. Да, дури и на Милчин и Геровски, заедно.
Член 21

Граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест без претходно пријавување и без посебна дозвола.
Но, индиректно овој протест беше оспорен од власта. Зошто?
  • Бидејќи контра-протестантите беа ДОНЕСЕНИ на плоштад. Од секаде. Беа организирани. Јас крив курац не можам да организирам, не можам ни да организирам да собереме 10.000 денари за да и помогнеме на Јулијана. Не ме бива, јебига. Размисли подобро кој може да организира во рок од 12 часа толку народ да се собере. Со испринтани постери, знамиња, све спремно онака.
  • Бидејќи МВР бара одговорност од архи бригадата, а никаква од оние што "спонтано" се собрале. Нели законот вели секој протест треба да биде најавен во МВР 48 часа пред одржувањето... Архи бригада го најавиле "само" 24 часа пред одржувањето, другите ич. Чуму одговорност кај првите и галење на вторите??
  • Бидејќи Котевски од МВР вели: "Кога на плоштадот ги виделе поддржувачите на изградба на црква демонстрантите требало да претпостават дека постои опасност некој да биде загрозен и можеле да се откажат од намерата за јавен собир." Да, добро читаш.
  • Бидејќи МВР ГИ ПОВИКУВА (онака, културно, ве молам, ако сакате) учесниците во инцидентот САМИ да се пријават. Тоа ќе била олеснителна околност за нив. Прашувам, колку олеснителна? Онолку колку што е потребна за целиов случај да се заташка?
Ако знаеш математика, можеш да пресметаш дека: организираната група ја организирал некој со голема и моќна власт (точка еден) + МВР-то толку "чудно" се однесува од тој ден па до прееска. Кој е крив? Впрочем, размисли ја ситуацијава: студентите се собираат на плоштад во 12. Нема никој на плоштад. Студентите викаат НЕ ГО СИЛУВАЈТЕ СКОПЈЕ. Се дерат до 13 часот и си одат. Мислам, и Милчин да беше на протестот што ќе можеше повеќе да направи? Ништо, нема со кој да се расправа. Но имаше интерес да се донесат контра-протестанти на собирот и се знае кон кого покажувам со прст за нивното носење. На некој му одговараше ова срање. Ќе се дознае зошто, не се секирајте. Сето ова е убаво испланирано.

Луѓе, преку сечениов ми е власт што крева рака (без разлика на методологијата што ја користи за да ја постигне таа цел, а има широк дијапазон на избор) на студенти. Преку сечениов тоа ми беше кога власта крена рака на студентите во Тетово, преку сечениов ми беше и кога власта крена рака на студентите на плоштадот Македонија.
Не научивте да не ги почитуваме законите, не натеравте да ви поверуваме дека тоа е сосема правилен начин на живеење, дека тоа е потребно. Уставот да не го почитуваме, по света книга од Куранот и Библијата заедно. Мамичето ваше.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Ljubcho shlakashe krstovi kaj kje stigni a ovoj pak Crkvi,i den denes narodot air nema videno od crkvite,izglea tamu vo dpBne ste ja zaboravile narodnata : Nivata saka motika a ne molitva!
е па ако е така, место тука да загадуваш околина ајт на нива, со мотика и сади нешто, да се чувствуваш корисен!
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Резиме!!! Целта е постигната! Јавноста е дефокусирна, никој веќе не збори за избори, изборни програми, кандидати за претседател или градоначалници, а во недела се гласа. Значи успеа машинеријата на Бране да ја покрие слабоста и мизеријата на своите кандидати за претседател или градоначалници и да генерира нови поделби од кои очекува да профитира во недела. Верувам дека МАКЕДОНЕЦОТ уште еднаш успешно го прочита овој ефтин уличарски трик и ќе го казни уште по жестоко оној кој од лични себични интереси не и мисли добро на МАКЕДОНИЈА... МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!!!
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Друже ти пак да не ја утна темата :)
Мислиш дека ненамерно ја утна? :pos2:

да бе ке )))0 стварно ај ке го ставам кај шо треба ))))) па што отварате бе теми со слични наслови бе )))
Пу бе па ова насловиве сите слични баш по темата на која ти мислеше да пастнеш ! Шилото остануе шило,колку да сакаш да го тупиш не биваТ!:baeh:
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Резиме!!! Целта е постигната! Јавноста е дефокусирна, никој веќе не збори за избори, изборни програми, кандидати за претседател или градоначалници, а во недела се гласа. Значи успеа машинеријата на Бране да ја покрие слабоста и мизеријата на своите кандидати за претседател или градоначалници и да генерира нови поделби од кои очекува да профитира во недела. Верувам дека МАКЕДОНЕЦОТ уште еднаш успешно го прочита овој ефтин уличарски трик и ќе го казни уште по жестоко оној кој од лични себични интереси не и мисли добро на МАКЕДОНИЈА... МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!!!
Tochno, toa im beshe celta, defokusiranje na javnosta.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Kako sto kazav na edna druga tema.....stanuva dosadna ovaa nedela, aj kje pomine uste nekoj den.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
Резиме!!! Целта е постигната! Јавноста е дефокусирна, никој веќе не збори за избори, изборни програми, кандидати за претседател или градоначалници, а во недела се гласа. Значи успеа машинеријата на Бране да ја покрие слабоста и мизеријата на своите кандидати за претседател или градоначалници и да генерира нови поделби од кои очекува да профитира во недела. Верувам дека МАКЕДОНЕЦОТ уште еднаш успешно го прочита овој ефтин уличарски трик и ќе го казни уште по жестоко оној кој од лични себични интереси не и мисли добро на МАКЕДОНИЈА... МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!!!

немаш појма шо збореш.гујо сакаше да го имитира милошевиќ,со контра протестот,ама не му испадна математиката и гадно се заеба.а ти кажуваш приказни за деца.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom