Направи сам!

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
гледам темата е неактивна веке неколку денови , мислам од лани веке :D
Сакав да прашам нешто само па да ми помогнете ,како да наместам силичка или свирка(пример како таа на матичната на пц што ја има што прави само тиит) во колата кога ке се изгасе колата да не работи да почне да свири или свети како алерт за заборавени вклучени светла ,дедо ми нонстоп ги заборава , а знам дека во сите коли може да се инсталира тоа само некој совет да ми даде или шемата ме бива со електроника ке средам сам но слабо со автоелектроника :D
фала
Се продаваат модулчиња да ти свири кога ќе се остават светлата, исто така има и да се палат автоматски светлата кога ќе се упали колата (т.е. после неколку секунди)
имам гледано порано ама што каде се продаваат сега незнам, воглавном не се скапи
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
Се продаваат модулчиња да ти свири кога ќе се остават светлата, исто така има и да се палат автоматски светлата кога ќе се упали колата (т.е. после неколку секунди)
имам гледано порано ама што каде се продаваат сега незнам, воглавном не се скапи
не е проблем ке купам само незнам како се вика , мора да се најде решение или цело време го полнам акомулаторот или појачувам да запале
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
момци - фаровите на колата ми имаат изгубено сјај но внатречниот дел кај што се сочивата и некако слаба светлина даваат плус она што рефлектира према сочивата ( тоа металното - незнам како се вика ) од внатрешна страна е црно ќумур - има ли опција некако да се исполираат сочивата или нешто да им се направи за да го вратат стариот сјај однсно светлината да биде по јака или тешко? - нови фарови ми се 100 евра пар.

се работи за ланчија ипсилон
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
момци - фаровите на колата ми имаат изгубено сјај но внатречниот дел кај што се сочивата и некако слаба светлина даваат плус она што рефлектира према сочивата ( тоа металното - незнам како се вика ) од внатрешна страна е црно ќумур - има ли опција некако да се исполираат сочивата или нешто да им се направи за да го вратат стариот сјај однсно светлината да биде по јака или тешко? - нови фарови ми се 100 евра пар.

се работи за ланчија ипсилон
Aко пробаш да ги полираш, или да ги переш во машина за перење садови ќе им ебеш матер неповратно.
Затоа, ќе ги демонтираш, ќе извадиш сите сијалици и фино лепо ќе ги наполниш со вода, и, евентуално ќе ставиш некој обичен детергент за садови, ама ептен малце, и ќе ги протресеш убаво.
Пак уште еднаш со чиста вода.
ќе си земеш суѓереста крпа, и ептен нежно ќе ги бришеш однатре. Во спротивно, ризикуваш да ти остане на крпата сјајниот дел од сочивото.
Остави ги потоа да се исушат убаво и монтирај назад.
После ЗАДОЛЖИТЕЛНО оди на технички да ги наштелуваат како што треба.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Се продаваат модулчиња да ти свири кога ќе се остават светлата, исто така има и да се палат автоматски светлата кога ќе се упали колата (т.е. после неколку секунди)
имам гледано порано ама што каде се продаваат сега незнам, воглавном не се скапи

идете по авто отпади и барајте го тоа модулче со свирчето. колку може да кошта? 100 денари? 150? ај еве до 200 нека биде... модулчето има 2 конектори на себе т.е. + и -. плусот ке го врзете на струјата од копчето (инсталацијата) од позиција а минусот на светлата од кабина. светлата од кабина, прекидачите што се на врата го гасат минусот... така да, за да свири тоа свирчето, потребни се и двата услови да се исполнат и светла запалени и врата отворена т.е. сијлиците во кабина да светат...

негативноста е што можеби (многу ретко но ете се случува) да ако ти треба уз возење да запалиш светло, или да речеме на семафор ке застанеш и ке заплиш светло во кабина за да најдеш нешто, може да почне да свири и уредчето... значи мали се шансите за такво нешто но постојат.
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
136
Се надевам дека е соодветна темава, може ли некој да ми каже дали има посебен спреј за цртање на платно(она за цртање со темперни) или може со некој друг спреј за друга намена. Спреј во црна боја врз бело платно.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Да не ја носам колата на хемиско, за полесно како би можел сам да го исчистам тапацирот внатре во автомобилот?
Совет некој ефикасен ако знае.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Да не ја носам колата на хемиско, за полесно како би можел сам да го исчистам тапацирот внатре во автомобилот?
Совет некој ефикасен ако знае.
Купи си Pulimax од Mafra, можеш со крпа да пребришуваш, а ако имаш правосмукалка на вода уште подобро. Најдоброто средство што сум го пробал.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Купи си Pulimax од Mafra, можеш со крпа да пребришуваш, а ако имаш правосмукалка на вода уште подобро. Најдоброто средство што сум го пробал.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Kade moze da se kupi toa, i za koe mesto tocno se nanesuva? Dali slucajno e namenet konkretno za nekoj del?
( Zs mene mi treba i za gorniot del vo vnatresnosta na kolata, najmnogu za dimot od cigari i nekoi fleki sto ima ostanato)
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Kade moze da se kupi toa, i za koe mesto tocno se nanesuva? Dali slucajno e namenet konkretno za nekoj del?
( Zs mene mi treba i za gorniot del vo vnatresnosta na kolata, najmnogu za dimot od cigari i nekoi fleki sto ima ostanato)
Оди на www.mafra.mk можеш онлајн да го земеш, можеш и кај нив во продавница, а го имаш и во бриколаж. Можеш седишта, кров, доле подот, пластики, плочки, шпорет итн :D Не се зезам сериозно ова, чудо е средствово иако главна намена му е за возила. Многу лесно се чисти со ова за разлика од било кое друго средство и има многу пријатна миризба.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom