Напиј се вода од изворот

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.771
Поени од реакции
11.833
А зошто инцестот е грев?
Можеби не дава големи варијации на гени, на искуство... се повторуваат и со тоа се добиваат заостанати поколенија.
Природата бара варијации, до максимум...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Ја не кажа дека е греф.
Него биолошки природан фелер ке се роди од тија блиски.
Нели не иде.
Не кажа ти, знаеме сите дека е грев и што ќе излезе од тоа.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.712
Поени од реакции
23.797
Клише муабет ќе правам.
Ама вечна дилема, господ го создал Адам, па Ева, па добиле два сина... И настанавме ние. Од верверички?
Сакам некој верник да ми го објасни ова, ама сите ми велат батали сега тоа глупости не прашувај. :(
Никој не сака да сфати дека Адам и Ева се уствари клонови т.е. хуманоиди создадени со генетски инженеринг. Од таму е и причата со реброто. Од коскената срж е земена ДНК за создавање ново суштество. Рајската градина е каспсулата или пак просторијата каде што се испитувани дали и колку можат да се навикнат на земјениот живот и атмосфера и се пропратно како гравитација, воздушен притисок, микроби, клима, вируси .
На земјата веќе постоеле и други хуманоиди само што не биле хомоеректуси туку некој поглупи полумајмуни. Сите тие се геноцидирани. Во индиските епови Рамајана или Махабхарата пишува во еден пасус дека луѓето воделе војна против човеколики мајмуни која што ја победиле. Од таму е и легендата за Манки Кинг т.е. Sun Wukong .

Бтв Адам после Ева бил со Лилит. Таа е една од " локалките ".

А црквата е таа што не сака да прашуваме.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Никој не сака да сфати дека Адам и Ева се уствари клонови т.е. хуманоиди создадени со генетски инженеринг. Од таму е и причата со реброто. Од коскената срж е земена ДНК за создавање ново суштество. Рајската градина е каспсулата или пак просторијата каде што се испитувани дали и колку можат да се навикнат на земјениот живот и атмосфера и се пропратно како гравитација, воздушен притисок, микроби, клима, вируси .
На земјата веќе постоеле и други хуманоиди само што не биле хомоеректуси туку некој поглупи полумајмуни. Сите тие се геноцидирани. Во индиските епови Рамајана или Махабхарата пишува во еден пасус дека луѓето воделе војна против човеколики мајмуни која што ја победиле. Од таму е и легендата за Манки Кинг т.е. Sun Wukong .

Бтв Адам после Ева бил со Лилит. Таа е една од " локалките ".

А црквата е таа што не сака да прашуваме.
Кај се Креаторите маму им јебем?
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.729
Поени од реакции
11.987
Никој не сака да сфати дека Адам и Ева се уствари клонови т.е. хуманоиди создадени со генетски инженеринг. Од таму е и причата со реброто. Од коскената срж е земена ДНК за создавање ново суштество. Рајската градина е каспсулата или пак просторијата каде што се испитувани дали и колку можат да се навикнат на земјениот живот и атмосфера и се пропратно како гравитација, воздушен притисок, микроби, клима, вируси .
На земјата веќе постоеле и други хуманоиди само што не биле хомоеректуси туку некој поглупи полумајмуни. Сите тие се геноцидирани. Во индиските епови Рамајана или Махабхарата пишува во еден пасус дека луѓето воделе војна против човеколики мајмуни која што ја победиле. Од таму е и легендата за Манки Кинг т.е. Sun Wukong .

Бтв Адам после Ева бил со Лилит. Таа е една од " локалките ".

А црквата е таа што не сака да прашуваме.
Со муабетов ме потсети на легендарната мантра на Хистори каналот каде најмалку 3-4 пати ја кажуваат во епизодите што сум ги загледал од серијалот "Ancient Aliens" а тоа е ова:
"We asked ancient astronaut theorists and they say yes." Царој, баш како приказната за ,,сиромавот што се сторил цар." Чим тие велат ,,да, така е" мора да е така и никако поинаку. Скрос научно звучи "astronaut и theorists" посебно ако е потентна Сатива на мек и мил карактер хаха
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
Клише муабет ќе правам.
Ама вечна дилема, господ го создал Адам, па Ева, па добиле два сина... И настанавме ние. Од верверички?
Сакам некој верник да ми го објасни ова, ама сите ми велат батали сега тоа глупости не прашувај. :(
Не треба духовна книга да се разбира како историска.Затоа имате толку прашалници.

Се однесува за духовноста и како таа се дели.
Со Авел кој бил овчар се преставени инцијаторските групи кој ја имаа улогата на апостоли.(не оние кој тераат стада кози, туку овци)
Додека со Каин, догмите и верувањата кој се своевидно семе кое се сее во срцата на луѓето.
Да ви биде појасно кој кого убива и кој е скитник на земјата.

Сети се на зборовите на Исус, каде вика..
Јас сум добриот Пастир.
Ете , ве праќам како овци меѓу волци...итн
И на друго место...
Излезе сејач на семе.

На едни им се зборува отворено за духовноста, додека на други во параболи.

Во битие тие две работи се преставени со синови и нивниот меѓусебен исход.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.009
Поени од реакции
4.191
Клише муабет ќе правам.
Ама вечна дилема, господ го создал Адам, па Ева, па добиле два сина... И настанавме ние. Од верверички?
Сакам некој верник да ми го објасни ова, ама сите ми велат батали сега тоа глупости не прашувај. :(
Адам живеел 930г., Ева 935г., што е доволно долго време за раѓање и на други деца, не саде Авела и Каина.

Синовите се „парат„ со сестрите и во тие рани години од човештвото, таквиот начин на продолжување на родот човечки, откако Адам стана смртен, не бил проблем, затоа што генетската извитопереност кај првите генераци луѓе не постои, а истата се јавува со тек од време, како што тогашните луѓе постепено стануваат огревовени па последично и нивните гени се „расипуваат„.

Затоа денес не е дозволено стапување во брак меѓу сопружници најмалку до 4-то колено од нивна роднинска блискот. Кумулираните „грешни„ гени доаѓаат до израз ако блиски роднини зачнат нов човек.

Слободно прашувај, инаку како ќе дознаеш...
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.461
Поени од реакции
3.191
Адам живеел 930г., Ева 935г., што е доволно долго време за раѓање и на други деца, не саде Авела и Каина.

Синовите се „парат„ со сестрите и во тие рани години од човештвото, таквиот начин на продолжување на родот човечки, откако Адам стана смртен, не бил проблем, затоа што генетската извитопереност кај првите генераци луѓе не постои, а истата се јавува со тек од време, како што тогашните луѓе постепено стануваат огревовени па последично и нивните гени се „расипуваат„.

Затоа денес не е дозволено стапување во брак меѓу сопружници најмалку до 4-то колено од нивна роднинска блискот. Кумулираните „грешни„ гени доаѓаат до израз ако блиски роднини зачнат нов човек.

Слободно прашувај, инаку како ќе дознаеш...
Пророк ако Господ кажал изрично јасно и недвосмислено да не правиме/сликаме ништо што е на небото,земјата или под неа и да не им се молиме и да не им служиме тогаш чуму икони и такви работи..И кој е тој обичниот смртник(макар бил и патријарх)да ми преведува- Абе знаеш ОН уствари сакаше да каже тоа и тоа..
И зошто книгата на Енох(Хенок) е прогласена за ,,апокрифна" кога таму има објаснување кое е клуч за разбирање и поврзување на нештата особено сега во времето во кое живееме..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom