Наметната религија?

Член од
21 декември 2007
Мислења
168
Поени од реакции
1
"Vo mene, odnosno vo moeto telo, ne zivee dobroto... Oti ne dobroto, koe go sakam go pravam... A stom go vrsham ona, shto ne go sakam, ne go vrsham veke jas, no grevot, koj zhivee vo mene" (Rim.7:18-21).
"vo bezzakonie sum za~nat i vo grev me rodi majkata moja" (Ps.50:5).
Еве пишува само кој да најде....?!?
:aplauz:
Pa, kazi deka sme slobodni i posle ovoj stih?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
:aplauz:
Pa, kazi deka sme slobodni i posle ovoj stih?
Па јас мислев дека веќе констатиравме дека сме робови на гревот...
Затоа треба наново раѓање...Можеби некому му звучи чудно но слободата ни ја дава токму Оној за кој сметаме дека не ограничува....Затоа реков дека темата за слободна волја е малце тешка..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Па јас мислев дека веќе констатиравме дека сме робови на гревот...
Затоа треба наново раѓање...Можеби некому му звучи чудно но слободата ни ја дава токму Оној за кој сметаме дека не ограничува....Затоа реков дека темата за слободна волја е малце тешка..
Констатиравме????
Зошто множина????
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Какви робови какви бакрачи, бабини деветини!
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
"Vo mene, odnosno vo moeto telo, ne `ivee dobroto... Oti ne dobroto, koe go sakam go pravam... A {tom go vr{am ona, {to ne go sakam, ne go vr{am ve}e jas, no grevot, koj `ivee vo mene" (Rim.7:18-21).
"vo bezzakonie sum za~nat i vo grev me rodi majkata moja" (Ps.50:5).
Еве пишува само кој да најде....?!?

Е, фала, брат! Сега сум уште посреќна што ја отфрлив оваа патека. Не е за мене. :toe:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Па јас мислев дека веќе констатиравме дека сме робови на гревот...
Затоа треба наново раѓање...Можеби некому му звучи чудно но слободата ни ја дава токму Оној за кој сметаме дека не ограничува....Затоа реков дека темата за слободна волја е малце тешка..
Тебе братучед ти го имаат испрано мозокот изгледа?
 
Член од
21 декември 2007
Мислења
168
Поени од реакции
1
Samo togas, koga milosta ke ja pobedi taa osuda, samo togas ke bideme slobodni. A za sreca, ima eden takov stih: "milosta ja pobeduva osudata" (Rimjanite, nemam sega tuka Biblija) Dotogas, ke da mora da zhiveeme so onoj tovar vo Rm. 7:18-21 (vidi mislenje na markus)
Sepak, ovie stihovi, "milosta ja pobeduva osudata" se vozviseni!
 
Член од
21 декември 2007
Мислења
168
Поени од реакции
1
зошто вака? Кој во што си верува, нивно си е. Нема потреба од вакви обраќања. Тоа е на многу ниско ниво :wink:
Bravo. Tocno taka. Osven toa, ispran mozok, za kogo kako e toa, zavisi od prasakot, pa so masina za perenje, pa tvrdost na vodata :pos2: komplicirana rabota e toa:nesum:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Bravo. Tocno taka. Osven toa, ispran mozok, za kogo kako e toa, zavisi od prasakot, pa so masina za perenje, pa tvrdost na vodata :pos2: komplicirana rabota e toa:nesum:
Па тоа и ја викам. Затоа се нервирам кога луѓе зборат за вистински богови, религии, за ереси, за гревови...тоа е све relative. За кого како. Еден човек за некого е еретик, а за друг е светец
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
значи според муабетов...
треба да и робуваме на религијата...
не фала...
мислев дека заврши робовладетелското општество...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
И повторно ке кажам. Никако да сфатите дека религијата е интимна работа. Токму од вакви глупи мисли во христијанството, имаме толку лицемерни верници. Јас си верувам во универзална енергија. Не штетам на луѓето со моите дела, а сепак ке сум горел во пеколот зашто не се декларирам како христијанин. Тоа е толкав апсурд, што е еднаков на човечката глупост.

Тука стапува на сила интимноста на твоите верувања. Се додека си добар човек, верувај во што сакаш.
 

skh

Член од
31 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Toa so grevot vi e od Evreite nasledstvo. Tie od s`e se pazele.Vo Rim se SLAVELA plodnosta,a ne sex=grev.
E sega, i ako po cel den samo se molish -grev e.
Samo vo Makedonija mislam deka sme najtolerantni.Sekoj si misli po svoe.I na sekogo (za negovo dobro- mu kazuvame shto da misli.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Мој личен став е дека религијата не ни е наметната од средината. Мене лично барем, никој не ми ја наметнал, туку токму спроитвното: во претходниот систем, религијата, пред се мислам на христијанската, беже гонета од комунстичката власт (која сега тврди дека е „демократска„),во некои држави послабо но во некои жестоко, како на пример во бившиот СССР, каде во времето до Сталин се убиени 180 000 свештеници, цо сел Црквата Христова да биде збришана од Земјата.
Можам да се согласам дека во одредено „географии„ религијата е наметната, особено во муслиманскиот свет. Таму , луѓето практично и немаат избор кон кој религја ќе се приклонат. Од друга страна пак, таа состојба на немање избор многу зборува за самат религија, која „владее„ на таа територија и кај тој народ. тоа значи дека таа религија, нема своја толерантна љубов, туку дека е исклучива! Христијанскаат религија не е заснована на страв, туку на лична слободна волја за избор, заснована на лична добра волја, а не на принуда! Се сеќавам дека пред 1,5-2 години, кога еден авганистанец сакаше да се покрсти, неговите безмалку го убија! Каде е тогаш личниот избор, слободната волја? Каква е таа религија без слободен избор? Ок кој бог доаѓа таквата религија? Каков е то ј бог кој заплашува дека ако украдеш, ќе ти ја пресечат раката? Ќе градиме ли така општество од здрави луѓе или од инвалиди?
Фала и слава Богу, овде , во Македонија, секој може да одбере своја религија, без да биде убиен, но и да остане атеист, и пак да не биде убиен.
Не биди толку сигурен во слободната волја на избор.
Сепак,сме ограничени во општеството иако е тоа толку суптилно и незабележливо.
Размисли убаво,дури и ако изостанат неговите екстремни алатки за масовна контрола,како медиумите на пример,сепак,факт останува дека самото тоа што една индивидуа станува дел од нешто поголемо и организирано,бара истата таа индивидуа да жртвува дел од своите слободни идеи и да ги прифати општествените,за да може да успее да егзистира нормално.
Самото тоа,уште при развивањето на еден човек,ја ограничува слободната волја.
А тоа е само дел од вкупните ограничувања кои и репресии кои ни ги нуди денешното општество и колку е да е силен карактерно човек,многу ретко некој може да ги избегне и со право да каже дека има вистински слободна волја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom