Навлегување во животот на други

Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
би се смешала во туѓ живот секако ако се работи за моја роднина но за пријатели и другари не затоа што сепак не ми се крв а можеби и би ме отфрлиле кога би се смешала
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ако се работи за блиска личност, се разбира дека ќе и` кажам. Само ако сум сигурна. И тоа не го сметам за мешање во нечиј живот.
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Доколку станува збор за вистински блиска особа би и кажала,но на тоа останува се`.Не би се осудила да и сугерирам за тоа како да постапи,што понатаму си е нејзина/негова работа.Како ќе го свати исто,зависи од неа.Јас би имала мирна совест знаејќи дека не кријам ништо од неа и дека вистината,никогаш и во никоја конотација не може да предизвика повеќе штета од лагата.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Pravo da kazam ne sum sigurna dali bi se mesala vo tug zivot ili vrska.Bidejki i kolku da e od moja strana dobronamerno toa znam deka kaj sto postoi ljubov ne se razmisluva trezveno so um tuku so srce.Pa bi razmislila dali voopsto bi prevzemala takov cekor da ubeduvam nekogo kolku partnerot ne mu cini ili ima mani i tako dalje.A i na kraj sekojpat tretiot e kriv za se, pa ne bi da se mesam, neka krsat glava kaj se nasle taka neka si teraat.Nit leb tug jadam ni leb mi jadat taka da bolje na strana od takvi raboti.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
'Ako vides deka nekoj se davi, ne mu pomagaj da izleze, tuku poturni go, stom stignal da se davi budala e' - ovaa pogovorka mi ja kaza edna bliska osoba i navistina e taka. Sto ke probuvas na nekoj da mu pomognes koga toj ne samo sto ne saka pomos tuku i sekoja ponuda za pomos ja svaka kako navreda. NEka si gi otvori ocite sekoj i neka vidi sto mu praat zad grb.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
'Ako vides deka nekoj se davi, ne mu pomagaj da izleze, tuku poturni go, stom stignal da se davi budala e' - ovaa pogovorka mi ja kaza edna bliska osoba i navistina e taka. Sto ke probuvas na nekoj da mu pomognes koga toj ne samo sto ne saka pomos tuku i sekoja ponuda za pomos ja svaka kako navreda. NEka si gi otvori ocite sekoj i neka vidi sto mu praat zad grb.

Муабетот е дали ти ќе си доволиш да му ги отвориш очите. Не може секогаш збеснатоста на едниот партнер да се препише како несвесност на другиот за случувањата за кои реално не ни помислува дека ги има.
 

Е.Шанел

Аn Arтisт
Член од
12 мај 2009
Мислења
21
Поени од реакции
0
Ниту се мешам ... ниту сакам да ми се меша некој !
Ако некој побара да се замешам..на негово/нејзино барање ДА инаку на свое да се мешам и да солам памет некому НИКАКО ! Истото и јас го барам !
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не би можела да не рагирам (ако се работи за мој многу битен човек); можеби би искоментирала нешто во стил: „поарно сам/а кажи него јас да прераскажувам“.
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Обично не се мешам во туги животи кој по сака нека си праи едноставно денеска не можеш да си го средиш животот у семејството а не па да ме интересира за комшијата или некој др.......а ако станува збор за некој од мојата блиска фамилија би се мешала само доколку знам дека греши ако не како му одговара така нека тера.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Колку си дозволувате мешање во туѓ живот?
Да појаснам што ми е прашањето.
Значи, постои млад брачен пар или партнери во подолга врска и вие со едниот од нив сте блиски (другари, пријатели, роднини). Лично сте виделе и со сигурност знаете дека едниот од нив не функционира како што треба, а вешто го прикрива тоа од својот партнер (има друг/а, коцкање, финансиски малверзации кои по извесно време би ги довеле до финансиски колапс, и сл.).
Дали би си дозволиле да му кажете на другиот партнер, кој ви е близок и сакате да го заштитите, а свесни сте дека може да направите сериозен проблем меѓу нив?
Не баш.
Конкретно на примеров би разговарала со оној кој го предизвикува проблемот и,,суптилно,, би го наговарала да го извести својот партнер за ситуацијата.
 
Член од
8 март 2009
Мислења
20
Поени од реакции
0
Колку си дозволувате мешање во туѓ живот?

Дали би си дозволиле да му кажете на другиот партнер, кој ви е близок и сакате да го заштитите, а свесни сте дека може да направите сериозен проблем меѓу нив?

ako stvarno mi znaci covekot na kojsto moze da mu se slu4i toa, da bi go predupredila bi mu kazala da si ja proveri situacijata so partnerot bi mu kazala so sum videla i deka stvarno mi znaci zatoa i mu go kazuvam toa...ma da so najdobro e da ne se mesas kaj nikoj bez razlika dali ti bil najblizok prijatel ili rodnina ili so i da e...ke te napraat ljubomoren vakov takov i posle ke ispadne ti si sakal neso da im zaebes :tapp: zatoa pretpocitam da ne se zamaram so zivotite na drugite luge i da ne me interesira so oni praat
pa najmalku da me interesiraat rab od tipot: ej ovaa stvarno ide so onoj, ej ovaa ja vidov onde bese, znaes so i rekol onoj na onaa... se dodeka oni ne se mesaat vo mojot zivot ne me interesira...ali za zal poveketo luge nemaat so da praat i kako so e vo pesnata " so e toa vo lugeto tazno sto ziveat vo zivoti tugi.." ti se mesaat i nakraj ti sozdavaat problem4inja vo tvojot zivot od nivnata glupost i prostota. :nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom