Навлегување во животот на други

Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Колку си дозволувате мешање во туѓ живот?
Да појаснам што ми е прашањето.
Значи, постои млад брачен пар или партнери во подолга врска и вие со едниот од нив сте блиски (другари, пријатели, роднини). Лично сте виделе и со сигурност знаете дека едниот од нив не функционира како што треба, а вешто го прикрива тоа од својот партнер (има друг/а, коцкање, финансиски малверзации кои по извесно време би ги довеле до финансиски колапс, и сл.).
Дали би си дозволиле да му кажете на другиот партнер, кој ви е близок и сакате да го заштитите, а свесни сте дека може да направите сериозен проблем меѓу нив?

Mrazam da mi se meshaat i da se mesham vo tugi zivoti, pa makar da se raboti i za moj brat!
Toa e igra so ogan, vo koja se donesuvaat odluki koi ponataka mozat cel zivot da bidat prefrluvani i da te grize sovesta!
Ako se raboti za moj mnogu blizok , ke mu ukazam, odlukata sam neka si ja donese......
 
N

NaSTy`G|rL

Гостин
Секако дека ако видам со мои очи како дечко изневерува моја другарка би и кажала. Не сакам некој да прави будала од моите другарки. А бидејќи ние се знаеме, знам дека ќе ми поверуваат, па другарка ми е, нема зошто да ја лажам
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
bi kazala samo ako se raboti za nekoja bliska drugarka, ne bi mozela takvo nesto da krijam od nea, ne bi bilo fer sprema nea, zasto i jas bi sakala da mi kaze dokolku znae nesto sto jas ne go znam...
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Nesakam da se mesam u tugji mandzi ali ako mi e nekoj blizok moze po malce.Ne da nastojuvam da postapi kako sto sakam jas tuku samo da si kazam moe mislenje,pa ako go prifati ok ako ne......
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Јас мислев за вистински другарки и другари, мислам дека го нагласив тоа, а ако ми е пријателка или познаник нема потреба да се мешам, не ни помислувам на тоа, затоа што ќе излезе тоа како кажа маалски муабети или од некоја си љубомора. Ќе и кажам само на мојата најдобра другарка дека имам приметено нешто, со никаква намера или цел, а ако сте вистински другарки таа сигурно нема да мисли дека се муабетите од љубомора. Не ми треба доказ, смешно ми е тоа, доволен е мојот збор.
Не не, погрешно си ме разбрала или не се доизразив ко што треба :).
Не мислев на тоа дека нема да ти верува другарката или другарот на кого што му кажуваш. Мислев на тоа кога тој на кого што му е кажано ќе го соочи "непослушниот" партнер со муабетот кој што му бил кажан. Многу лесно другиот може да се извади на тоа дека се маалски муабети или муабети од љубомора.
Малку е поинаков пристапот кога ќе му каже "слушнав нешто се збори по маало" од соочување со ситуацијата врз база на издржани кажувања.
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Ако некој од партнерите не “функционира“ како што треба, тогаш проблемот кога-тогаш ќе излезе на виделина. Затоа подобро е ако дискретно му псоочам на пријателот/пријателката, колку порано се соочи со проблемот, толку побрзо ќе го реши. Но само ќе и/му посочам и ништо повеќе, освен ако не се побара помош од мене.
* Зборувам само за блиски луѓе, кои ми веруваат и заслужуваат помош.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ќе се обидам да разговарам со проблематичната личност, и тука ќе застанам. Ако е паметен/на ќе разберат веднаш а во спротивно сите разговори се безцелни.
 
С

Сатори

Гостин
Колку си дозволувате мешање во туѓ живот?
Да појаснам што ми е прашањето.
Значи, постои млад брачен пар или партнери во подолга врска и вие со едниот од нив сте блиски (другари, пријатели, роднини). Лично сте виделе и со сигурност знаете дека едниот од нив не функционира како што треба, а вешто го прикрива тоа од својот партнер (има друг/а, коцкање, финансиски малверзации кои по извесно време би ги довеле до финансиски колапс, и сл.).
Дали би си дозволиле да му кажете на другиот партнер, кој ви е близок и сакате да го заштитите, а свесни сте дека може да направите сериозен проблем меѓу нив?
Пред се зависи како сум дознала за проблемот.
Ако дознаам случајно...значи без да ми каже другиот партнер, тогаш можеби ќе размислам за идејата затоа што подржувам искреност меѓу партнери.
Додека ако самиот ми каже и побара од мене да бидам дискретна...тогаш нема зошто да навлегувам во непотребни проблеми, ќе се обидам да помогнам...но не повеќе.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Не не, погрешно си ме разбрала или не се доизразив ко што треба :).
Не мислев на тоа дека нема да ти верува другарката или другарот на кого што му кажуваш. Мислев на тоа кога тој на кого што му е кажано ќе го соочи "непослушниот" партнер со муабетот кој што му бил кажан. Многу лесно другиот може да се извади на тоа дека се маалски муабети или муабети од љубомора.
Малку е поинаков пристапот кога ќе му каже "слушнав нешто се збори по маало" од соочување со ситуацијата врз база на издржани кажувања.

Ааа па така кажи:pos2: епа да можно е и тоа, ама нека се вади колку сака, другарка ми треба најдобро да знае кој ја кажува вистината, нели? Натаму не се мешам, со свој памет јас моето сум го направила.:helou:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Колку си дозволувате мешање во туѓ живот?
Да појаснам што ми е прашањето.
Значи, постои млад брачен пар или партнери во подолга врска и вие со едниот од нив сте блиски (другари, пријатели, роднини). Лично сте виделе и со сигурност знаете дека едниот од нив не функционира како што треба, а вешто го прикрива тоа од својот партнер (има друг/а, коцкање, финансиски малверзации кои по извесно време би ги довеле до финансиски колапс, и сл.).
Дали би си дозволиле да му кажете на другиот партнер, кој ви е близок и сакате да го заштитите, а свесни сте дека може да направите сериозен проблем меѓу нив?
Тргнувајќи од себе, значи сакам моите блиски да се отворени со мене и пред да ми стигне муабетот од други - да ми го кажат директно тие, би кажала. Имам имано таква ситуација и после подолго измачување се решив да и кажам на другарката. Се дружиме нешто како милион години, па си реков ако помисли дека и посакувам лошо и ја лажам, нејзино ќе е ... во тој случај, џабе сме се гледале и лажно дружеле. Испадна како што мислев, се разбравме и не ме осуди што и кажав, напротив ми кажа дека сум постапила правилно и дека го очекува тоа од мене и во иднина. Ништо помеѓу нас не се промени, а од друга страна си го решија и проблемот со дечкото, па се` заврши како што треба да заврши една таква ситуација со разбрани луѓе.
Имав и друга случка кога на другар исто му изреагирав ... играм отворено (иако е повеќе од тешко тоа!), па тој што неможе тоа да ми го поднесе, во ред, немора. Некое време и нему неможев да му кажам отворено, но кога почнав од секој-некој да слушам само исмејувачки муабети за него, решив без оглед на се` да му укажам на ситуацијата во која се наоѓаше. Овој случај па заврши лошо ... застана на страна на девојката со која не е повеќе (многу јасно), а јас испаднав глупача и лажга. Не ми беше тоа криво, ми беше криво што тој остана уште некое време да и стои на услуга на типката. И ден денес не комуницирам со него, и најверојатно никогаш повторно нема да, но најважно, мене ми е чиста совеста и не се каам за ништо.
И така ...
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Тргнувајќи од себе, значи сакам моите блиски да се отворени со мене и пред да ми стигне муабетот од други - да ми го кажат директно тие, би кажала. Имам имано таква ситуација и после подолго измачување се решив да и кажам на другарката. Се дружиме нешто како милион години, па си реков ако помисли дека и посакувам лошо и ја лажам, нејзино ќе е ... во тој случај, џабе сме се гледале и лажно дружеле. Испадна како што мислев, се разбравме и не ме осуди што и кажав, напротив ми кажа дека сум постапила правилно и дека го очекува тоа од мене и во иднина. Ништо помеѓу нас не се промени, а од друга страна си го решија и проблемот со дечкото, па се` заврши како што треба да заврши една таква ситуација со разбрани луѓе.
Имав и друга случка кога на другар исто му изреагирав ... играм отворено (иако е повеќе од тешко тоа!), па тој што неможе тоа да ми го поднесе, во ред, немора. Некое време и нему неможев да му кажам отворено, но кога почнав од секој-некој да слушам само исмејувачки муабети за него, решив без оглед на се` да му укажам на ситуацијата во која се наоѓаше. Овој случај па заврши лошо ... застана на страна на девојката со која не е повеќе (многу јасно), а јас испаднав глупача и лажга. Не ми беше тоа криво, ми беше криво што тој остана уште некое време да и стои на услуга на типката. И ден денес не комуницирам со него, и најверојатно никогаш повторно нема да, но најважно, мене ми е чиста совеста и не се каам за ништо.
И така ...

OK jas toa poveke bi go narekla drugartvo koe se temeli na iskrenosta i otvorenosta eden kon drug....
Ama ne mozam nikako da se pomiram so navleguvanjeto vo tugite zivoti, vo smisla na napakostuvanje na lugeto, bracniot par, kodosenje, izmislici, mestenki i sl. evtini raboti....
Luge sto si nemaat svoj den, svoj plan, svoj zivot a uzivaat vo vakvite igri na upropastuvanje tugi zivoti:nenene:
 

anathestar

...Зима*Снег...
Член од
25 јули 2007
Мислења
269
Поени од реакции
3
dokolku licnosta koj e izneverena mi e navistina bliska i mi znaci sekako deka bi i kazala bezrazlika dali ke smeta deka e od ljubomora,zavist ili nesto slicno. na kraj ke svati deka sum bila samo dobronamerna i deka sum sakala da go/ja zastitam. ako mi e drugar/ka ke veruva vo mojot zbor i ke doznae kako e i sto e!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
OK jas toa poveke bi go narekla drugartvo koe se temeli na iskrenosta i otvorenosta eden kon drug....
Ama ne mozam nikako da se pomiram so navleguvanjeto vo tugite zivoti, vo smisla na napakostuvanje na lugeto, bracniot par, kodosenje, izmislici, mestenki i sl. evtini raboti....
Luge sto si nemaat svoj den, svoj plan, svoj zivot a uzivaat vo vakvite igri na upropastuvanje tugi zivoti:nenene:
Тоа секако дека не доаѓа во предвид. Јас ни на блиска личност не би и кажала нешто за што не сум сигурна, не сум видела со свои очи, или слушнала со свои уши од него/неа. Таквиот вид на навлегување во туѓ живот ми е неприфатлив и во некој подобар свет треба да е забранет со закон!:smir:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Ama ne mozam nikako da se pomiram so navleguvanjeto vo tugite zivoti, vo smisla na napakostuvanje na lugeto, bracniot par, kodosenje, izmislici, mestenki i sl. evtini raboti....
Luge sto si nemaat svoj den, svoj plan, svoj zivot a uzivaat vo vakvite igri na upropastuvanje tugi zivoti:nenene:
Lady, за ваквиот ков на луѓе ќотек златен, да го боли, да те памти :kjotek:. Да го боли до наредниот пат ко ќе помисли пак да се замеша!

Ако не можам нешто да смилам во животот, тоа е тоа - злонамерно замешување, посебно кога збориме за брак.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Колку си дозволувате мешање во туѓ живот?
Да појаснам што ми е прашањето.
Значи, постои млад брачен пар или партнери во подолга врска и вие со едниот од нив сте блиски (другари, пријатели, роднини). Лично сте виделе и со сигурност знаете дека едниот од нив не функционира како што треба, а вешто го прикрива тоа од својот партнер (има друг/а, коцкање, финансиски малверзации кои по извесно време би ги довеле до финансиски колапс, и сл.).
Дали би си дозволиле да му кажете на другиот партнер, кој ви е близок и сакате да го заштитите, а свесни сте дека може да направите сериозен проблем меѓу нив?
„Мешање„ во туѓ живот го разбирам само она што го прават луѓето од злоба, пакост, љубомора, завидливост...таму кај што не се повикани.

Ако се работи за другар, пријател, роднина, а намерите се најдобри, тогаш не е никакво мешање.

Кај мене така функционира, кај другите не знам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom