НБА сезона 2022/2023

Статус
Затворена за нови мислења.

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.117
Поени од реакции
28.856
Porter Jr 17 последни минути на клупа ги преседе. Браво за Мелоун што го осети моментот и го остави Браун.
Портер бтв има 180.000.000 договор

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
И шо си има врска договорот?
Цела сезона и плејоф е на ниво, а му се суди за 2 утакмици. Голем удел во успехот на Денвер е и на негов грб.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.624
Поени од реакции
3.608
Х фактори во 3та и 4та Брауновите, браво. Тоа е тоа нема шо понатака да бара Мајами, најголема кривица е шо не ја затворија серијата против Бостон порано и следеше и таа мини повреда на Батлер. Не дека е оправдување тоа, кога имаш криминалци у тим како Струс добро е и што 1 добија. Сосема заслужено за Денвер.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.669
Поени од реакции
2.870
Ednostavno poslab kolektiv imaat i toa e toa.. Baska najvisokiot u sostav Adebayo koj ti igra centar ti e 2 metra, 1 glava ponizok od momentalno najdobriot igrac vo NBA
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Поинтересен е турскио плејоф него финалево. Задоволни сте вие шо баравте Мајами-Денвер? Гледа некој уште воопшто?
Неколку историски рекорди беа соборени во ова финале. И поставени нови.
Станува збор, без никаква дилема, за создавање историја.
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
192
Поени од реакции
340
И шо си има врска договорот?
Цела сезона и плејоф е на ниво, а му се суди за 2 утакмици. Голем удел во успехот на Денвер е и на негов грб.
Портер игра далеку испод пари кои што ги зима у Денвер, многу преценет играч и голема грешка на Денвер беше што му дадоа толкав голем договор, тој договор може многу да ги кошта во иднина.
Ниту во плеј оф игра на ниво , а поготово не во финалето, колку што гледам во првите 3 уткамици имал 21поен вкупно, зборуваме за човек што има трет најголем договор во Денвер. За Денвер е подобро да го трејдаат, таман ке се ослободат од тој голем договор и ке можат да го задржат Брус Браун.


Поинтересен е турскио плејоф него финалево. Задоволни сте вие шо баравте Мајами-Денвер? Гледа некој уште воопшто?
Само да те информирам дека Денвер - Мајами е по гледано финале според тв рејтинзи од финалето 2019-20 Лејкерси-Мајами и 20-21 Милвоки-Феникс, а за нијанса испод Бостон-ГСВ од прошла сезона.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.117
Поени од реакции
28.856
Портер игра далеку испод пари кои што ги зима у Денвер, многу преценет играч и голема грешка на Денвер беше што му дадоа толкав голем договор, тој договор може многу да ги кошта во иднина.
Ниту во плеј оф игра на ниво , а поготово не во финалето, колку што гледам во првите 3 уткамици имал 21поен вкупно, зборуваме за човек што има трет најголем договор во Денвер. За Денвер е подобро да го трејдаат, таман ке се ослободат од тој голем договор и ке можат да го задржат Брус Браун.
Смешно да дискутирам особено ако ги пратиш Денвер само во плејофот, се знае кој ќе решава утакмици таму. Се виде лани шо направија без Портер и Мареј, дали е у лоша серија моментално? Да.
Дали е лош играч, не.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.977
Поени од реакции
11.150
Ја мислев Денвер зависел од поединци само. Испаѓа и поединците нивни од клупа можат да решаваат утакмици.

Тоа е еднаш Џокерот ќе ти закачи 40. Ендаш Марек. Еднаш Гордон.


А за Потер. Со оглед дека беше избран како 14 пик и со таков тежок договор, лоши бројки. Не дека не игра солидно. Ама не го исполнува потенцијалот што го носи тој тежол договор. Повредите си го направија своето. Ако не се лажам со грбот имаше операција.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Поинтересен е турскио плејоф него финалево. Задоволни сте вие шо баравте Мајами-Денвер? Гледа некој уште воопшто?
Не, сите го гледаат вистинското финале меѓу Лејкерс и Селтикс во Канкун.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.117
Поени од реакции
28.856
Ја мислев Денвер зависел од поединци само. Испаѓа и поединците нивни од клупа можат да решаваат утакмици.

Тоа е еднаш Џокерот ќе ти закачи 40. Ендаш Марек. Еднаш Гордон.


А за Потер. Со оглед дека беше избран како 14 пик и со таков тежок договор, лоши бројки. Не дека не игра солидно. Ама не го исполнува потенцијалот што го носи тој тежол договор. Повредите си го направија своето. Ако не се лажам со грбот имаше операција.
Не знам зошто толку сте се фатиле за Портер, ова му е втора најдобра сезона у кариерата со просек 17.4 поени и 5.5 скока за 29мин игра, претходната одигра само 9 натпревари поради повреда.
Единствена подобра му беше 2020-21 каде имаше 19 поени и 7.3 скока за 31мин игра.
Кога ќе видиш не е малку, Денвер имаат просек од 43 скока по натпревар а пола и повеќе од тие се на Јокич.
Секој си има своја улога во тимот и добро се познаваат посебно што таа тројка Јокич, Мареј, Портер се драфтувани од Денвер и цела нба кариера им е под палката на Мајк Мелоун.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Не знам зошто толку сте се фатиле за Портер, ова му е втора најдобра сезона у кариерата со просек 17.4 поени и 5.5 скока за 29мин игра, претходната одигра само 9 натпревари поради повреда.
Единствена подобра му беше 2020-21 каде имаше 19 поени и 7.3 скока за 31мин игра.
Кога ќе видиш не е малку, Денвер имаат просек од 43 скока по натпревар а пола и повеќе од тие се на Јокич.
Секој си има своја улога во тимот и добро се познаваат посебно што таа тројка Јокич, Мареј, Портер се драфтувани од Денвер и цела нба кариера им е под палката на Мајк Мелоун.
Јас прекинав да пратам NBA пред едно четврт век/20 години, отприлика (и се накурчив на кошарката како спорт бидејќи колосално ме накурчи едно европско првенство, оноа у Грција, од кај што е онаа на Зоран Бошковски "зарем овој има фаца на тренер", али тоа е долга приказна). После тоа имам огромна дупка у која скоро ништо не знам, све до ланска година кога случајно изгледав видео за Јокиќ, па исклучиво ради тоа се убацив појако оваа сезона. Ништо не знам пред тоа. Скоро ни да не знам кој бил лани шампион (знам кој беше, ама така е зборот). Знам само дека Бакс станаа шампиони, пред некоја година, затоа што порано за нив навивав.
Сакам да кажам дека мојата перспектива е поинаква од вашата. Само оваа сезона ми е у систем. Ништо не знам, нити сум гледал пред тоа. Немам никакви преубедувања. Од некој аспект тоа е предност над вас, од друг аспект е мана. И све што ќе кажам на темава веројатно е повлијаено од тоа, дека имам хронолошки лимитирани информации и помалку преубедувања.

Плеј офот не гледав само две утакмици на Денвер и можам да кажам дека MPJ уопште не е трет играч. Трет играч е AG.
MPJ само одбрана нешто, ама напад не баш. Каква е таа плеј оф 3 поени статистика - 20 и кусур обида и само три погодоци?
Јавниот наратив него го ставаше цело време со Joker и Џамал. Не е таму он, според ова што го гледам.

Пак ќе кажам, ова е мој поглед на нештата, ради тоа погоре што го кажав, можда и не е најобјективен. Исто и за други работи.

Како и да е, ќе ја искористам приликава да наредам неколку работи кои ми паднаа во очи и ме зачудија, при повторново нурнување во NBA. Работи кои мене ми личеа чудни.

Ова е едната:
Океј, не пратев NBA долго време и сеа пратам. Јокиќ ми е интересен. Мислам дека ќе биде историски играч (веќе е).

И гледам овие NBA студија што ги имаат ESPN, NBC или кои и да се.

Све се црнци водители. И тоа пола се жени.

Не би имал ништо против доколку си ја вршат работата, не сум расист или шовинист. Ама, не заебавај, цело време врескање, смеење, плачење, галама, емоции, празни муабети, како за кооперација и мерење курови. Многу ретко сериозен аналитички муабет.

Кендрик Перкинс... ебате беља. Од Дељадровце да не си?
Потоа, ме фрапира визуелниот стајлинг на црнциве. Тие фризури и бради не ги можам, не ги знам, не сум навикнат. Рачунајте дека последен пут пред 20 години сум гледал и прател.
Како некој мисли дека тој стајлинг е пригоден? Океј има и нормални у овој поглед. Адебајо на пример, па чак и Џа Морант, да не поверуваш, личи нормално у однос на Ле брон, или оној Мартин од Мајами, или едно пет шест кловнови (ради изгледот стриктно) од Лејкерс и Бостон и од сите други екипи... Амиши ли станале сите? Кој кур се тие талибански бради?
Боже, како бе така? Мартин се погледнал ли у огледало? Видел ли како личат нормални NBA играчи кога гледал историски фотографии од последниве сто години? Од кај кур излезе ова, Бог да чува и да брани.

Потоа, патиките. Коа пратев порано NBA, у рани години на средно, морав да имам едни Cons со кои играа таа година у колеџ сите екипи. ERX-260 и им се заканив на моите дека ќе избегам у Солун сам да си ги купам, ако не ме однесат. Па ме однесоа и ги купив. Ја имав такви, други имаа кондуктерки и така натаму.

.
Како сега скоро сите носат ниски патики? Како е тоа подобро? Носат ли некакви потпори под чорапи или што е филмот? Како се деси сите да носат ниски патики?

Има и други работи, ама доста го тупев.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom