НБА сезона 2022/2023

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2023
Мислења
1.603
Поени од реакции
4.628
Денвер го вратија брејкот одма,Јокич и Мареј издоминираа,следната утакмица е клучна за тоа како ќе се одвива серијата.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
3.726
Без навреда друже...
None taken... уживај, посебно кога ме потепавте со "факти" и ти и Стефан :).
Убаво си пиша, секој има интернет и може сам да си побара за Game 6 и да си донесе сопствен заклучок. Еве и од твоиве видеа каде авторот прикажа многу повеќе лоши одлуки на штета на Кингс, а на крај заклучи дека сепак подеднакво лошо се судело.
И никаде јас не ги кажав коментарите под видеото како доказ. Доказите се еден куп и на самото видео, 20те слободни фрлања повеќе во последна четвртина, пунење со лични грешки одредени играчи, ударот на Коби врз Биби и смешното правдање дека мислеле судиите има прегратка од Биби врз Коби пред ударот... еден куп, ме мрзи да гуглам и сите да ги барам. Six stunningly incorrect од еден од најпознатите спортски коментатори во Америка во тоа време мислам дека стварно добро сублимира што се случи вечерта.
Тоа со коментарите под видеото го спомнав само како пресмешен момент затоа што буквално секој еден коментар од луѓето таму е дека Кингс се украдени, дека не се ни прикажани сите спорни ситуации на нивна штета, дека видеото се обидува да ги испере судиите и уште еден куп други работи што се исто така еден добар показател како јавноста се сеќава на тој дуел. Може и сите тие луѓе се србоманчиња што навивале за Кингс ради Дивац и Стојаковиќ, па затоа толку јадење бурек, не знам, пак ќе кажам, убаво пиша дека секој треба да си види сам, денес бар тоа е многу лесно, за се што се случуваше на Game 6 и да си донесе сам заклучок.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.622
Гордон не е лошо една тренинг сесија да шутира само слободни фрлања. Се изнапромашува сношти, мислам 4 по ред имаше промашено.

Малиот Браун издоминира во клучен период и им ја донесе победата.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.470
Live by the 3, die by the 3.
Мада и Денвер многу подобро ја движеа топката синоќа и плус во клучен период Браун изигра ептен добро.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.445
Поени од реакции
9.184
Денвер го вратија брејкот одма,Јокич и Мареј издоминираа,следната утакмица е клучна за тоа како ќе се одвива серијата.
Јас мислам дека ова беше клучниот натпревар. Досега Мајами правеше брејк на гости и потоа победуваше дома, не дека кај нив ќе го смени мајндсетот ама на Денвер ќе им донесе многу повеќе самодоверба и лагодност влегувајки во завршницата, покрај играчката надмоќ.

Шутот за 3 на Мајами и неможноста да се спротистават под кош, Гордон и Јокич се физички предоминантни таму ќе ги кошта.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819


Автоматски споено мислење:

None taken... уживај, посебно кога ме потепавте со "факти" и ти и Стефан :).
Убаво си пиша, секој има интернет и може сам да си побара за Game 6 и да си донесе сопствен заклучок. Еве и од твоиве видеа каде авторот прикажа многу повеќе лоши одлуки на штета на Кингс, а на крај заклучи дека сепак подеднакво лошо се судело.
И никаде јас не ги кажав коментарите под видеото како доказ. Доказите се еден куп и на самото видео, 20те слободни фрлања повеќе во последна четвртина, пунење со лични грешки одредени играчи, ударот на Коби врз Биби и смешното правдање дека мислеле судиите има прегратка од Биби врз Коби пред ударот... еден куп, ме мрзи да гуглам и сите да ги барам. Six stunningly incorrect од еден од најпознатите спортски коментатори во Америка во тоа време мислам дека стварно добро сублимира што се случи вечерта.
Па сега не е дека реков како на кантар дека поддеднакво грешеле и на двете страни, туку дека горе долу судиите гледаа да компензираат и за другите кога ќе погрешат за првите. Оттаму и толку грешки и глупости имаше. Тоа за целата серија важи а конкретно за 6-тата утакмица повеќе ги оштетија Лејкерс со грешките. Не гледај само во последната минута, почни од почетокот на утакмицата со броењето. Куп глупости имаше уште од почетокот, на пример несудењето на очигледна лична врз Фишер па следниот секунд судење на маргинален непостоечки контакт врз Коби. И после вратка за Лејкерс на штета на Кингс, па после пак одново.

Тоа со Биби на крај, прво има лична од Биби (го фаќа со двете раце окулу појас) и пошто лична прво прави Биби тоа од Коби потоа е техничка грешка - таа техничка што не ја досудија е грешката, исто како купото грешки претходно. Личната на Дивац за рич бол беше непостоечка, ама иста таква беше досудена претходно против Лејкерс, итн, итн.
Не можеш тоа со Биби да го издвоиш во вакуум како едино нешто ја одлучува утакмицата, па и серијата. Необјективно гледање ти е тоа.

...не знам, пак ќе кажам, убаво пиша дека секој треба да си види сам, денес бар тоа е многу лесно, за се што се случуваше на Game 6 и да си донесе сам заклучок.
Така е, ама ако гледаш пристрасно (како тоа со Биби) тогаш пак ќе си мислиш тоа што сакаш да го мислиш. Сети се и на „вруќите компири“ што си ги додаваа на крај. Никој не сакаше да земе одговорност и немаше г'з да ја земе работата во свои раце. Кингс немаа играч од калибарот на Коби, или макар Шекил, такви со пар големи јајца кои во такви ситуации работите ги преземаат на себе... На крај тоа беше топ интересна серија меѓу два добри и релативно воедначени тимови, но Лејкерс беа очигледно подобриот тим тука. Па колку и да има филмови за конспирации и завери.
Автоматски споено мислење:

1686295481778.png
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Гордон не е лошо една тренинг сесија да шутира само слободни фрлања. Се изнапромашува сношти, мислам 4 по ред имаше промашено.

Малиот Браун издоминира во клучен период и им ја донесе победата.
и на други утакмици промашува порција слободни задолжително

Шутот за 3 на Мајами и неможноста да се спротистават под кош, Гордон и Јокич се физички предоминантни таму ќе ги кошта.
Мареј трчаше по тие што сакаат да се местат за тројки, а и Јокиќ им сметаше доста и промашуваа
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.146
Поени од реакции
28.902
Miami sutirase ispod 40% za 3ka.. Jas rekov i pak ke kazam, sekoja tekma sto ke ja sutiraat ispod 45% za 3ka ke ja izgubat..
Сите викаат Мајами шутирал лошо за 3 а никој не кажа дека Денвер добро бранеше 3.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.708
Поени од реакции
2.998
Сите викаат Мајами шутирал лошо за 3 а никој не кажа дека Денвер добро бранеше 3.
Точно, супер бранеа, а супер играа во напад.. Еве еден клип од кумот на Интерфан..


Иначе, Татум и Браун меѓусебно имале само 6 асистенции во 7 меча против Мајами, Џокара и Мареј имаат 27 на 3 утакмици...
 
C

confusion

Гостин
Прошлава имаше и доста допринос тоа што Винсент начука 3 лични во рок од 5 минути на терен а прошлата заедно со Робинсон им беше клучен.
Ќе биде серијава тесна, предобри се и двете екипи, ми се свиѓа што играат убава, тимска кошарка, се гледа како тактички менуваат ситници од утакмица во утакмица, без разлика на се, за мене нема сигурен фаворит за освојување, ќе решаваат нијанси тука.
Навивачки, би сакал ради Јокиќ пошто момаков заслужува, сведочиме на можда еден од најдобрите НБА играчи во историјата како игра во живо, прав мајстор.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.445
Поени од реакции
9.184
Мареј трчаше по тие што сакаат да се местат за тројки, а и Јокиќ им сметаше доста и промашуваа
Нормално, сепак од тој процент на шут зависи/ше и како ќе оди серијата, затоа и подобра одобрана изиграа.
Сепак според мене клучен им беше овој натпревар и на едните и на другите, а победата беше неопходна за Мајами. Наредни 3 едноставно не гледам како би зеле.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.708
Поени од реакции
2.998
Нормално, сепак од тој процент на шут зависи/ше и како ќе оди серијата, затоа и подобра одобрана изиграа.
Сепак според мене клучен им беше овој натпревар и на едните и на другите, а победата беше неопходна за Мајами. Наредни 3 едноставно не гледам како би зеле.
Ma kaki naredni 3, uste 2 tekmi i zavrsuva finalevo..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom