НБА сезона 2019/2020

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.668
Поени од реакции
3.777
За играч одличан е ама 40 милиона по сезона е ногу за нега. Како прво незнам шо прават Јута, дадеа му договор на Мичел прво сличан на вај и сга Гоберт. Значи наредните 5 години 80 милиона ќе и одат само на двајца играчи. Плус Богданович зима по 20 негде, Конли ајде последна година му е ама и он ваа сга 30 ќе земе, Кларксон га имат на околе 10 и Инглс исто тука негде. А ти се бунеше Лејкерс ќе заглавиле со Леброн и АД шо ќе и давале по 40 милиона, па тогај овоа незнам шо ќе биде.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.457
Поени од реакции
5.479
За играч одличан е ама 40 милиона по сезона е ногу за нега. Како прво незнам шо прават Јута, дадеа му договор на Мичел прво сличан на вај и сга Гоберт. Значи наредните 5 години 80 милиона ќе и одат само на двајца играчи. Плус Богданович зима по 20 негде, Конли ајде последна година му е ама и он ваа сга 30 ќе земе, Кларксон га имат на околе 10 и Инглс исто тука негде. А ти се бунеше Лејкерс ќе заглавиле со Леброн и АД шо ќе и давале по 40 милиона, па тогај овоа незнам шо ќе биде.
Јута е мал маркет, кој слободен агент со сличен квалитет на Гобер некогаш потпишал за нив? Јбг, мора да ги преплатат.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.578
Поени од реакции
16.464
Ке дојде пак Јокиќ во првата рунда од плеј офот и пак ке го школува. Вај со сириус? :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.911
Поени од реакции
30.641
... А ти се бунеше Лејкерс ќе заглавиле со Леброн и АД шо ќе и давале по 40 милиона, па тогај овоа незнам шо ќе биде.
Антони Дејвис, two way играч, добар и во одбрана и во напад, најдобар центар во НБА, шампион... 190мил. : Лејкерс се заебаа, готово - немаат кап спејс.
Гобер, добар дефанзивец и.. и ништо друго, 205мил. : Кул!

За Лејкерс важат други правила.
Дури и кога ќе направат добар потег, тоа е лош потег. :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.911
Поени од реакции
30.641
Таман, КЦП ниво на пари е реална плата за млад играч со upside и недостигнат плафон... Ако го оставеа Лејкерс да иде рестриктиран агент, следново лето гарантирано ќе се залеташе некој како Никс/Хокс/итн да му даде повеќе пари пошто реално во послаб клуб Кузма ќе биде 20+ 10+ играч, а во Лејкерс не игра со топка во раце туку е сведен на 3+Д, спот ап шутер и дефанзивец (што и не е така лоша кариера, ама платата е помала)... Всушност мислев дека баш така и ќе се случи, дека Кузма ќе бара повеќе пари и после ќе го лапне некој клуб со пари за трошење. За среќа разумен бил, и тој и Лејкерс. Посебно добро е за Лејкерс, пошто за 13мил тешко дека ќе најдеа замена за Кузма плус вака Кузма нека да брљави и да се форсира на лични статистики за да брка подобар договор следново лето, сега едноставно ќе се вклопи во играта и потребите на тимот: одбрана, контри, и спот ап шутирање.

Освен тоа исто како и КЦП и договоров на Кузма има солиден потенцијал за трејд, ако искочи нешто што не се пропушта.
Автоматски споено мислење:

Последната година е опција на Кузма, и ова е прв таков договор во НБА за руки, со опција за последната година (а да не е макс)... Ете со што го убедиле, изиграј најдобро што можеш и после втората година ќе можеш да преговараш за нов договор (па сеедно дали со Лејкерс или со некој друг клуб).

 
Последно уредено:

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.457
Поени од реакции
5.479
Кенард 64/4, поздрав и секое добро за Клиперс.
Кенард ќе биди запаметен само како бекот земен еден пик пред Мичел, во Детроит почна да го губи местото. Најсигурен тип сезонава е дека Клиперс испаѓаат прва рунда.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.911
Поени од реакции
30.641
Прва рунда?
Не дека тоа не е можно (и тоа како е можно), но сепак не се Клипси толку слаби/лоши.

На страна повреди (скраја да се), реално е дека ростерот годинава им е и нешто подобар од лани - иако најголемата дупка, плејмејкингот сеуште не им е решен. Потенцијалот е тука, на нив е дали ќе направат нешто со него... Инаку и јас мислам дека втора рунда веројатно ќе испаднат, а финале на Запад уште потешко да поминат (нема да речам невозможно, во спорт сѐ е можно).

Интересна иновација, наводно ќе се обиделе да играат триаголник (ок, само некои елементи) - ама тогаш зошто не го викнале Фил Џексон за советник/помошник, ако е здрав сигурно е зажелен за бавење со кошарка. :)
Како и да е Тајрон Лу е сега тренер, и на времето играше за Фил Џексон во триаголник... Ќе ги пратам Клиперси сезонава повеќе од лани. Триаголникот, ако успеат да го имплементираат - ќе им реши голем дел од проблемите со плејмејкингот. Ама имплементација на триаголник никако не е лесна или едноставна работа, бара посебен тип на играчи во ростерот, интелегентни и добри подавачи... Што ростерот на Клипси не е, ама ајде да видиме што ќе направат. Ако ништо друго ова е квалитетна иницијатива и размислување на Тајрон Лу. Интригиран сум (од аспект на желбата да гледам Лејкерс-Клиперс финале/полуфинале).Во другите вести, Милвоки се казнети за несмасниот блам со Богдановиќ (цела лига го прави тоа, ама не се сите толку глупи за да ги фатат):Голем детален ранкинг на топ 100 играчи, интересно иако не би се согласил целосно со редоследот:
За крај едно потсетување дека баткава подолу е ѕвер, иако не се спомнува многу:

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom