Музичко име на тапет : Coldplay

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Coldplay are a British rock band formed in 1996 by lead vocalist Chris Martin and lead guitarist Jonny Buckland atUniversity College London (UCL). After they formed under the name Pectoralz, Guy Berryman joined the group as a bassist and they changed their name to Starfish.]Will Champion joined as a drummer, backing vocalist, and multi-instrumentalist, completing the line-up. Manager Phil Harvey is often considered an unofficial fifth member. The band renamed themselves "Coldplay" in 1998, before recording and releasing three EPs: Safety in 1998, Brothers & Sisters as a single in 1999 and The Blue Room in the same year. The latter was their first release on a major label, after signing to Parlophone.






 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
мех..........

Бледа копија мешаш со оригинал :D
многу ми е умрена музиката од рејдиохед нема динамика, сакам да слушам нешто што е catchy а не нешто да ме дотепа кога сум нерасположен. Има песни што ги сакам од рејдиохед ама се многу малку.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
многу ми е умрена музиката од рејдиохед нема динамика, сакам да слушам нешто што е catchy а не нешто да ме дотепа кога сум нерасположен
Брат живи мртовци сме тука ние на форумов, еден по еден, ама молчиме и не ги откриваме тајните на прашањето-Шо после животот :icon_lol:

Инаку да не одам вон темава, единствената песна шо ми е уба од Колдплеј, значи уба ми е, не само ок, е оваа.
Coldplay - Don't Panic

п.с Биди тро константен мајка му стара, еднаш ги имаше во потпис, сега умрени биле :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Брат живи мртовци сме тука ние на форумов, еден по еден, ама молчиме и не ги откриваме тајните на прашањето-Шо после животот :icon_lol:

Инаку да не одам вон темава, единствената песна шо ми е уба од Колдплеј, значи уба ми е, не само ок, е оваа.
Coldplay - Don't Panic

п.с Биди тро константен мајка му стара, еднаш ги имаше во потпис, сега умрени биле :D
многу си брз со цитативе у пм:D ај сеа види го постот горе:rolleyes:
 
W

wicked_1

Гостин
Мегаталентирани, паметен бенд, знаат шо да извадат и со многу квалитет го праат тоа.
Незнам какви забелешки можат да им се најдат коа се у секој аспект добри, освен по стариот муабет за аутоавоид на меинстрим.
Непознавање на музика е хејтање на бендов.[DOUBLEPOST=1419971427][/DOUBLEPOST]
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ме немаше малце на форумов сега гледам :)

Многу ги хејтаат, јас си ги сакам. Ме опушта нивната музика, за спиење некои песни му се феноманални. Последниот албум солиден беше генерално, послаб од постарите секако, нели секаде е тоа така, никогаш не може да се надминат првите албуми.

Amsterdam, Scientist, A Rush of Blood to the Head и Charlie Brown ми се најдраги песни, секоја на свој начин ми буди емоции.

Изненаден сум што 2015 ќе имаат нов албум, една година по Ghost Stories т.е и последен нивен како што го најавуваат, но Крис за секој албум велел дека им е последен.

Фан сум од пред 3-4 години, и знам чат пат да се заборавам слушајќи некој албум :love:
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Колдплеј се океј. Првиот албум Parachutes не го имам убаво слушнато. А Rush of Blood to the Head, X&Y и Viva la Vida or Death and All His Friends се добри албуми, има многу добри песнички.
Последниве два (Мylo Xyloto и Ghost Stories) не се за мене... feat. Rihanna seriously?
И од оваа A Sky Full of Stars погенеричка песна немам слушнато...

Иначе колку што имам видено на last.fm се најслушаниот артист. Ваљда се должи на тоа што се прифатливи и за некои луѓе кои слушаат квалитетна музика и за луѓе кои слушаат помејнстрим, нешто како НЗС.

Violet Hill - Coldplay HD
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.100
Тагирајте ме следен пат, ебаве...:D
Warning! Не читај понатаму ако не сакаш да чуеш посубјективно мислење од ова.

Колплеј (фајкла) не се нималку оноа што беа по првите 3 издадени албуми. Иако им се препуштив целосно по ислушаниот Viva la vida, сепак денес кога ќе помислам тоа им е еден од послабите албуми и да не беше истоимената песна во него како и 42, целиот албум ќе немаше смисла за својата егзистенција.
Парашутс им е топ албумче, го препорачувам секому кој сака да ги заслуша нив, лесно е за увце, има релативно мирни песници, згора на се` само една е досадна, другото те тера секогаш да го преслушаш повторно и повторно. X&Y е контрастот и појдовната точка кон нивното руинирање. Веќе се осеќа девијацијата кон булшитот кој го извадија целосно во најновиот албум. Наместо да изеволуираат во некој прог-рок или нешо слично, отидоа во најнемогуќиот булшит на електро-техно-псај-поповац. Фикс ју како leading песна во албумот, иако по ништо не е подобра од Twisted logic. Има 3-4 кои се релативно слични па оттука и лутината на нивната неангажираност што не се потрудија да внесат повеќе уникатност во секоја песна посебно.
A Rush of blood into the head е мислам оноа што требаше тие да бидат, а не продолжија. Scientist-mientist тро оправдан мејнстрим, In my place и Green eyes...
Интересно е да се напоменат предходните експерименти како Safety кој се состои од 3 песни, што ги препорачувам кога луѓево ептен се навлезени во групата. Исто и синглот Brothers&sisters нешто најдобро што има искочено ever од оваа група.
Mylo Xyloto е слабо. Премногу шеќер премногу мед премногу поп. Премногу све, а ништо оригинално, нивно. Us against the world е единственото нешто што фрла светла точка. Charlie brown као Killers да им ја праеле песната. Parrot-dies - ту мач шугар. Али онака певлива.
Најновиот албум не им го ни дослушав. Тука умреа за мене. Не се интересни веќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom