Музичко име на тапет : Coldplay

Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.703
Ај ќе бидам првиот што ќе пише нешто на темава, а не е голем фан на бендов. :)
Иако Pablo Honey им е најхејтан албум, мене ми е сосем ок, како за деби албум е одличен, албум кој можам да го преслушам од почеток до крај, што за мене е показател на квалитет. Врвот, за мене, го имаат постигнато на The Bends и OK Computer, стварно не можам да одвојам кој ми е подраг, албуми кои го покажуваат целиот нивен талент и дарба за создавање на квалитетна и мелодична музика. Едни од поомилените албуми воопшто.
Е сега, експерименталните албуми што следуваат по Компјутерот е она што ме одвраќа од поголема љубов кон бендов ( иако единствената песна што сум ја постирал во темата за бендов е од тој период :)). На албумите има неколку стварно добри песни, ама албумите како албуми и стилот што се обидуваат да го протнат, не може да ми влезе во уво никако, иако сум им дал шанса. Веројатно затоа што сум љубител на гитарска музика, првите три албуми ми легнале, експерименталкиве не и не.
Замерка им наоѓам и во тоа што во 90% од песните, темата им е меланхолија/депресија, ретко има живост во нивна песна, како и во гласот на Јорк.
Се согласувам дека се бенд кој не влага од прва во уво. Од лично искуство, првиот пат кога ги слушнав, во средно, ги отфрлив одма, ми беа спори и досадни. Потоа, преку сестра ми, на која и беа омилен бенд, повторно ги заслушав и ги засакав.
Не би рекол дека се олицетворение на тоа како треба да звучи алтернативниот рок, затоа што алтернативата има толку многу звуци и различни стилови, што не може да се поврзе со ниеден бенд.
Лично мене, бендов во топ 10 не ми е, во топ 20 сигурно. :)
 
G

garthok

Гостин
тоа переминување во комерцијала колку го правиш официјално..
Едноставно се изрекламираа малку повеќе за да привлечат влијание, ама не трпи музиката некоја промена од тоа. Можеби најновиот албум не е како кид а и ок компјутер ама квалитетот останува, без оглед дали станаа попознати или не.
Абе не може нешто толку општо прифатено да не е комерцијално. Чиста логика. И не ме сфаќај погрешно, ги сакам рејдио
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Еден од моите омилени бендови. Заедно со Pink Floyd и Sigur Ros. Толку влијателни дури и само по 20-тина години слава а сепак толку уникатни и невозможни за копирање. Музика за тага, за јад, за човечки судбини, за мислење... генијалност која се ретко се раѓа.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Нешто се зборуваше за мрдањето и скренувањето на Том...

си има мака малиот :D
Миксо напиша:
blabla
I twitch and I salivate like with myxomatosis
I got myxomatosis
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
првио коментар says it all!
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Yeah, такви коментари има на сите видеа од различни, хипстерски или андерграунд групи
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261


Задоволен од дискусијата за Radiohead, дојде ред да го смениме фокусот. Овојпат на тапет ќе биде еден од најпознатите бендови на сите времиња, култен и бендот на легендарниот Кобеин. Нирвана, бендот кој беше во медиумите бил прогласен за знаменосец на таа генерација на рокот, издвојувајки се од другите, фокусирајки се на квалитетот. Баш во времето кога се развивал алтернатив рокот, имале голем удел во тоа. Доминирале во раните деведесети со гранџот заедно со слични бендови како Алис ин Чеинс, Прл Џем, Саундгарден и како резултат на тоа алтернативот станал познат и слушан на радијата во Америка.
Контроверзен бенд, контроверзни членови, несомнен квалитет, оставен впечаток во музичката историја. Неможат да се споредат со други. Дали според вас Нирвана заслужува да биде во најдобрите пет бендови воопшто во историјата? Дали мислите дека биле желни за внимание? Дали го цените нивниот квалитет? Дали воопшто сеуште ги слушате?
Овде може да се разговара и за смртта на Курт, но без забегување во теории за неговата смрт без воопшто да се спомне делото на Нирвана или неговото во истиот бенд.


Ајде луѓе, нивни слушачи и неслушачи, кажете што имате.
 
W

Werther

Гостин
Нирвана, последниот вреден рок бенд. Два албуми се вредни за споменување, Nevermind и Bleach. И live албумот Unplugged.

Од овие, сметан за рок класика е Nevermind. Силните акорди, и бунтовништвото во текстовите се заштитен знак за албумот.
Bleach, доста од песните стилски се разликуваат, и е првиот студиски албум. Одличен албум кој своевремено добил позитивни критики.

Unplugged е најдобриот Live албум, ever.



 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Баш пред некое време го најдов ова по јутјубот:

Кој има време и радозналост нека слушне.


Инаку, Нирвана... си ги слушам уште.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.321
Поени од реакции
57.792
Кажи му на модераторот да смени наслов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom