Музичка хронологија: 2004 година

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
IMG_20220522_151151.jpg

Тема за еволуцискиот тек на музиката, ќе промешаме вкусови и стилови, ќе се потсетиме на некои подзаборавени песни и ќе се подружиме малку со музиката.

Правилата се едноставни: споделуваме една песна на ден која е објавена во годината која е впишана во самиот наслов. Годината, хронолошки, за една, ќе се менува еднаш неделно. Така, наредна недела ќе постираме песни од 1961-ва година. Се надевам дека ќе дојдеме и до 2022 (односно 2023) на крајот на оваа музичка одисеја.

Може да се пишуваат и импресии за песната, за спомени од истата, за емоциите кои ги буди во вас, па и критики. Може да се напише нешто за формирање или распаѓање на некој бенд, издавање на албум, или раѓање или починување на одреден член од бенд, музичар, продуцент...во таа конкретна година. Може да се постираат и слики и интересни податоци за одреден бенд, настан или пејач од таа конкретна година, само мора да има и песна, сепак е Музика.

Очекувам од модераторите активно асистирање за бришење на неадекватните песни, редовно менување на насловот за да не настане конфузија и откако ќе заврши циклусот, за ја затворат оваа тема, а не репетиторно да ја започнат од почеток затоа што ќе се загуби нејзината смисла.

Да почнеме:
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.560
Поени од реакции
34.918
Рој Орбисон - Еден од најпознатите „нетипични претставници“ на рокенролот. Скромниот рокер со моќен глас, имал распон на гласот од две и пол октави. Секогаш облечен во црна облека и црни очила за сонце. Бил многу срамежлив и имал голема трема пред секој настап. Поради неговата скромност, ненаметливост и тивка природа бил наречен и „Анонимна славна личност“. Починал на 52 години од срцев удар на 6 декември 1988 година.
Благодарение на неговите лирски балади и препознатливиот стил на изведба Рој Орбисон го запишува своето име во светската музичка историја, преку своите најпознати „Oh Pretty woman“, „Crying“, „You got it“, „Running Scared“, „In Dreams“ и други.

 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.560
Поени од реакции
34.918
The Drifters - R&B/soul вокална група, која своите почетоци ги бележи во 1953 година. Имаат серија од хитови во 50-тите и средината на 60-тите години.

Хитот „Save the last dance for me“ е издадена во 1960 година, со Бен Е. Кинг
 

Kajgana Shop

На врв Bottom