Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Член од
18 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здравејте братја Македонци !
В Б'лгарија ште правим 30 години от рождението на Тоше Проевски, мир на душата му и т'рсја инструментала на една от нај-хубавите му песни , Лјубена Ако може помогнете ми !
rusanov74@abv.bg
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Здравејте братја Македонци !
В Б'лгарија ште правим 30 години от рождението на Тоше Проевски, мир на душата му и т'рсја инструментала на една от нај-хубавите му песни , Лјубена Ако може помогнете ми !
rusanov74@abv.bg
Не сме ти браќа.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
50
Поени од реакции
6
Еее, по колку се лес полките у гитар хаус??? (еpiphone) :)
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Кај има да купам КВАЛИТЕТНИ штимери за електрична гитара, сакам да ги сменам на squier-от со вакви Фендер :)

 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Еее, по колку се лес полките у гитар хаус??? (еpiphone) :)
Имаше една Лес Паул Епифон Студио (црвена боја) , околу 22.000 беше ...
Моја препорака имаш. . .многу удобна и фина гитара...ти доаѓа да ја гушнеш...:pipi:
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Кај има да купам КВАЛИТЕТНИ штимери за електрична гитара, сакам да ги сменам на squier-от со вакви Фендер :)


Не ги бива овие новиве јас имам на мојот страт вакви, и не се баш нај нај а скапи се...треба да бараш од тие шо ставале на старите стратокастери...vintage tune machines....http://cgi.ebay.com/Vintage-60s-RI-Fender-Strat-Tele-TUNERS-Tuning-Pegs-NR-/200565603417?pt=Guitar_Accessories&hash=item2eb2a43c59#ht_749wt_698 е вакви...провери кај Благој у Music Store треба да има...
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Убав муабет друже :) Абе се мислам за Gibson SG Standard... во Mitros Music во Србија испаѓа околу 1000 евра, што и не е премногу. Што викаш? :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.735
Поени од реакции
11.207
Можеш на старо за упола цена да најдеш и со другите пари маршал лампа да си земеш и ќе бидеш среќен...
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Братче имам Marshall JCM 800 2203 од 1983.. Така да за појачало немам гајле :) Уште гибсонче едно охохоо.. мерак
еве го маршалот малце ретардиран испадна на сликава ама не е битно.. иначе архангел снимале со ова маршалче моево :vozbud:
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Димитар , кажи каде живееш , и кое време ти е празен домот...:vozbud::smir:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Братче имам Marshall JCM 800 2203 од 1983.. Така да за појачало немам гајле :) Уште гибсонче едно охохоо.. мерак
еве го маршалот малце ретардиран испадна на сликава ама не е битно.. иначе архангел снимале со ова маршалче моево :vozbud:
Блазеси ти :D
 

Siljo

Mercenary
Член од
20 јуни 2009
Мислења
71
Поени од реакции
34
Ми треба совет и помош

Сакам да се учам гитара електрична ама баш врска неам од каде и каква да купам со појачалче дајте совет ама не мн скапо се на се 200-400 евра
 
Г

Господ

Гостин
Сакам да се учам гитара електрична ама баш врска неам од каде и каква да купам со појачалче дајте совет ама не мн скапо се на се 200-400 евра
Вака сеа.Те читнав низ темиве и типувам дека имаш желба за метал.
Провери

Ibanez GSA 60
Ibanez grg170
Ibanez grg270
Yamaha Pacifica
Провери по нет некој сличен модел од други произведувачи.

совет 1:Не купувај кинеска.
Совет 2:Jack&Danny Е кинеска.

Во Студио БТ позади пазарот Буњаковец имаш едно ЕСП околу 300 евра изгледа солидно,ама не сум ги пробал.
За појачало прошетај до Guitar House или прашај додека си во До-Ре-Ми поише од 30 ватно не ти треба,
пример има 15ки Ибанез во Guitar House прилично добри за вежбање.
Сеа рачунај дека за тие пари најверојатно нема да добиеш некои wtfomg магнети,али сеа
ко почетник и нема да ти праи разлика,понатака коа ќе го сконташ инструментот и ќе зажелиш за друга боја на звукот ќе можеш и да ги смениш.

Значи накратко би ти препорачал да дадеш околу 250-300 евра за гитара и 100-150 за појачало.

Совет 3:Не купувај сетови.



За учење зависи што сакаш да свириш.
Ако си осврнат према соло иам прилично долгичок пост тука а за ритам не сум толку навлезен,провери го Troy Stetina,има добри видеа.

Совет 4:Ако имаш време направи си распоред на вежбање за да ја максимизираш полезноста на времето потрошено во вежбање.

Совет 5:Не се гњави да учиш песни,нема да ти помогне којзнае колку.Сепак добра идеја е да земеш дел од песна(рецимо 1-2 такта) и да го свириш на повеќе места на вратот,на почеток бавно па се побрзо ; да си праиш сам вежби на база на некои од некој гитарист и така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom