МојДДВ - проект за поврат на ДДВ кај граѓаните

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
На фискалната мислам, да. Чим ти се од 30,31/12 2020г. тогаш спаѓаат од последното тромесечие од 2020 година и затоа не ти ги кажува во месечниот и тромесечниот извештај од 2021г.

Инаку тешко се достигнуваат тие 1800 за едно семејство. Затоа и кренав раце од скенирање...Тоа беше тешко кога беше 15% поврат на сите производи, не пак сега со промената 20% на домашни и 10% на странски производи. Вака од ракав, треба во маргини од 120к до 140к денари за 3 месеци треба да потроши едно семејство за да дојде до тој максимален поврат.
Како што пишав јас пред крај на годинава почнав да скенирам месец Декември. Бев скептик абе ајде нема шанси да се достигне сумата масимална но со помош на луѓе се успева. Е сега повеќето собираат па тоа и го отежнува собирањето. Не може секогаш да ви помагаат луѓе. Како и да е нека капе по некој денар тромесечно.

Јас бидејќи не излегувам, не заглавувам многу викенди надвор некаде, не пушам, слабо пијам алкохол па така да и плата ја штедам на сметка штедна за кога ќе ми притреба за нешто да имам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
како беше со мој ДДВ, за тримесечието 2021 ?? се одложи или што ??
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Има некој друг проблем со апликацијава Мој ДДВ?

Еднаш го имаше овој проблем сега пак денеска истово. Првиот пат се реши утредента

Значи одвај работи. Тешко ги скенира сметките, кога влегувам да гледам што сум скенирал ми вади Нема конекција до УЈП и буквално од 16 и нешто часот до сега трае овој проблем.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Во наредениот период УЈП, во координација со Министерството за финасии ќе поднесат предлог измена на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица за од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните да може да добијаат максимален износ од 2.100 денари.

Повеќе тука


Јас па неможам точно 1.800 да направам за поврат за три месеци. Најчесто се ми е 1000 и нешто ситно
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Ај некој ако знае нека пише. Дали за Мој ДДВ да се користи кога ќе се регистрираш на сајтот на УЈП после мора ли тоа барањето на мејл што го праќаат да се носи во даночна канцеларија на УЈП?

Јас се имав одамна регистрирано и имав носено на УЈП тоа барањето ама тогаш не ми беше за ДДВ нешто тражеа како вработен не се сеќавам за што точно беше и така и успеав да користам Мој ДДВ. Е сега мајка ми нема тоа мислам регистрирано па да и напраам сакам и нејзе.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
И кога ќе се зголеми лимитот за поврат на ДДВ?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
И кога ќе се зголеми лимитот за поврат на ДДВ?
Треба прво да го усвојат во парламент па ако го усвојат би требало во второ тромесечје да почне.
Автоматски споено мислење:

Ај некој ако знае нека пише. Дали за Мој ДДВ да се користи кога ќе се регистрираш на сајтот на УЈП после мора ли тоа барањето на мејл што го праќаат да се носи во даночна канцеларија на УЈП?

Јас се имав одамна регистрирано и имав носено на УЈП тоа барањето ама тогаш не ми беше за ДДВ нешто тражеа како вработен не се сеќавам за што точно беше и така и успеав да користам Мој ДДВ. Е сега мајка ми нема тоа мислам регистрирано па да и напраам сакам и нејзе.
Поднеси преку интернет како што си поднел за тебе и после оди кај било кој службеник со нејзина лична карта за да ја активираат.Ќе ти даде примерок и после ќе ти стигне меил за да активираш.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
A кога треба да почнат со исплаќање на ДДВ од 2022 година последното тромесечије?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Има ли врска кога си почнал со скенирање сметки за да побрзо го добиеш тој поврат што си го направил?

Со една трансакциона сметка почнав да скенирам неколку дена пред крај на тромесечје/година 2022 и еве го март почна уште повратот на ДДВ не е реализиран. Додека на моја трансакциска сметкс од 2022 година последно тромесечје веќе ми го дадоа повратот ДДВ.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
881
Поени од реакции
1.403
Пратете некоја фискална бе братчета
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Луѓе изгледа го покачија овие. Вчера имав преостанато уште 14 МКД а денес ми пишува 305 МКД.
Автоматски споено мислење:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom