Морал

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ipsa... dali stvarno ne me kontash ili ne sakash da me skontash....

Odenjeto na bajram kaj komshijata e pokazuvanje pocit prema covekot.... COVEKOT ti znaci ... a poshto na nego mu znaci i on saka da te vikne - ti odish...

Mozebi ti si gi nadminal religiite, ama on ne...

Eve ti primer... imam nov komshija....moler.... pieme pivo...

I taka ispi nekolku i izjavi... Mene gospod me donese tuka da znaesh, jas sum tuka so pricina ... i ocite mu se nasolzija...

On dlaboko si veruva vo toa...si vlegol u film.... i sega jas shto...

Da pocnam da mu praam muabet deka nema veze gospod ovo ono... mu pokazuvam pocit i moeto mislenje si go cuvam za sebe... znam deka on ne moz da go svati i go ostavam vo ekstazata da si uziva...

Ama on e needuciran star kov... a vie ste educirani mladi lugje....

Tuka e problemot... oni tebe te osuduvaat deka si gej i sega ti ne moz da gi gledash site po red....

Vi se brza... kje bide i za vas OK tuka... posle edna dve generacii... treba da si izumrat starite... toa e realnosta...

No ne veruvam deka Hepta kje im dade biblija da citaat na decata... i deka nema hepta da te boli shto kjerka ti bi stanala hristijanka za da se zeme so Miki... ili faktot shto Miki mozebi kje ti bide zet...
Не е битно дали се работи за човек, идеологија или религија, за да ја има мојата почит, треба да ја заслужи. Ете нека дојде кај мене на гностичка миса за почеток муслиманот, нека и оддаде почит на свештеничката додека стои гола на олтарот.
Кај исламот има едно едноставно правило, ако не ги живееш неговите правилата, ако не веруваш и не се пронаоѓаш во иделогијата на исламот, не си муслиман. Ете, ако имаш пријател муслиман, слободно прашај го колку почит има кон окултизмот и окултистите. Прашај го и дали за него според верата негова не си кафир и колку почит се крие во тој термин.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Не е битно дали се работи за човек, идеологија или религија, за да ја има мојата почит, треба да ја заслужи. Ете нека дојде кај мене на гностичка миса за почеток муслиманот, нека и оддаде почит на свештеничката додека стои гола на олтарот.
Кај исламот има едно едноставно правило, ако не ги живееш неговите правилата, ако не веруваш и не се пронаоѓаш во иделогијата на исламот, не си муслиман. Ете, ако имаш пријател муслиман, слободно прашај го колку почит има кон окултизмот и окултистите. Прашај го и дали за него според верата негова не си кафир и колку почит се крие во тој термин.
Epa vidish ipsa kaj e problemot.... ti sakash da ti gi prifatat ritualite..... mnogu barash... i ne e mudro ama voopshto da ocekuvaah takvo neshto...

Posjto ipsa tvojot gnosticizam na niv im vika deka nivniot bog jehova e lazen bog i deka oni se glupi i porobeni a ti si otkril vistinata... ova e osnova za religiska vojna ipsa...

Reshenieto e da olabavat SITE... znaci i oni a i ti... ama pa ti nema da se otkazeah od ritualite poshto ti se neophodni da gi praktikuvash...

Mojot musliman prijatel mnogu olabavil so islamot.... da znaat negovite roditeli shto se pravi... :)

I ne samo on...

Lezbejka muslimanka od kanada raboti so aktivizam da go reformira islamot... i ne samo ona... a ona ko lezbejka vika zashto da ne bidesh i gej i musliman....

Sheikot vo saudi arabija olabavi zenite da dozvoli da vozat... deka kjerka mu od london se bavi so aktivizam za roa... i on popushti...

A dali ipsa ti kje se reformirash?

Praj si gi ritualite ali doma ne mora komshijata da znae.. isto ko svingeei grupen sex.... zad zatvoreni vrati ... okultno ipsa... deka ne e mudro...

A jas sonuvam eden den da nemame vekje potreba od religii.... vklucuvajkji ja i tvojata okultna...

Da ne zaboravime Z vo krug.....
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Epa vidish ipsa kaj e problemot.... ti sakash da ti gi prifatat ritualite..... mnogu barash... i ne e mudro ama voopshto da ocekuvaah takvo neshto...

Posjto ipsa tvojot gnosticizam na niv im vika deka nivniot bog jehova e lazen bog i deka oni se glupi i porobeni a ti si otkril vistinata... ova e osnova za religiska vojna ipsa...

Reshenieto e da olabavat SITE... znaci i oni a i ti... ama pa ti nema da se otkazeah od ritualite poshto ti se neophodni da gi praktikuvash...

Mojot musliman prijatel mnogu olabavil so islamot.... da znaat negovite roditeli shto se pravi... :)

I ne samo on...

Lezbejka muslimanka od kanada raboti so aktivizam da go reformira islamot... i ne samo ona... a ona ko lezbejka vika zashto da ne bidesh i gej i musliman....

Sheikot vo saudi arabija olabavi zenite da dozvoli da vozat... deka kjerka mu od london se bavi so aktivizam za roa... i on popushti...

A dali ipsa ti kje se reformirash?

Praj si gi ritualite ali doma ne mora komshijata da znae.. isto ko svingeei grupen sex.... zad zatvoreni vrati ... okultno ipsa... deka ne e mudro...

A jas sonuvam eden den da nemame vekje potreba od religii.... vklucuvajkji ja i tvojata okultna...

Da ne zaboravime Z vo krug.....
Не сакам јас ништо да прифатат, само ја применувам твојата логика. Велиш почит било да одам на бајрам кај муслиманот, арно ама ,,мојата" гностичка миса била за по дома, затоа што го навредувала нивниот бог?! Што би рекол Кили - Ма немој да ме...... бре!!
А тоа за реформиран ислам и муслиманки лезбејки, незнам у кој филм било, у реалноста има да ти се изнасмеат у фаца. Има подфорум религија има и тема една - Прашања за исламот, се што кажав, беше одговорено од муслимани, не сум измислил ни точка ни запирка. Муслиманка лезбејка е еквивалент на сува вода или топло студенило, познато инаку како оксиморон. Исламот предвидува смрт со каменување за тоа.

Слабо ти оди борбава твоја јалова пријателче, слабо. Пробуваш, пробуваш ама попусто. Не рекле џабе, пред фактите и боговите молчат.
 
Последно уредено:

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Не сакам јас ништо да прифатат, само ја применувам твојата логика. Велиш почит било да одам на бајрам кај муслиманот, арно ама ,,мојата" гностичка миса била за по дома, затоа што го навредувала нивниот бог?! Што би рекол Кили - Ма немој да ме...... бре!!
А тоа за реформиран ислам и муслиманки лезбејки, незнам у кој филм било, у реалноста има да ти се изнасмеат у фаца. Има подфорум религија има и тема една - Прашања за исламот, се што кажав, беше одговорено од муслимани, не сум измислил ни точка ни запирка. Муслиманка лезбејка е еквивалент на сува вода или топло студенило, познато инаку како оксиморон. Исламот предвидува смрт со каменување за тоа.

Слабо ти оди борбава твоја јалова пријателче, слабо. Пробуваш, пробуваш ама попусто. Не рекле џабе, пред фактите и боговите молчат.
Ipsa zavrshuvam so krecenje pa kje ti pratam linkovi za aktivizmot vo islamot i shto se pravat lugjeto na toa pole...... No samo sakav da ti napisham deka mi e milo shto konecno u ovojt tvoj post ti zvucish iskreno... so iskren recnik... ne so voljata i tako dalje :)

Znaci so ovoj ipsa sakam da praam muabet... fala ti...

Z vo krug
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Не сакам јас ништо да прифатат, само ја применувам твојата логика. Велиш почит било да одам на бајрам кај муслиманот, арно ама ,,мојата" гностичка миса била за по дома, затоа што го навредувала нивниот бог?! Што би рекол Кили - Ма немој да ме...... бре!!
А тоа за реформиран ислам и муслиманки лезбејки, незнам у кој филм било, у реалноста има да ти се изнасмеат у фаца. Има подфорум религија има и тема една - Прашања за исламот, се што кажав, беше одговорено од муслимани, не сум измислил ни точка ни запирка. Муслиманка лезбејка е еквивалент на сува вода или топло студенило, познато инаку како оксиморон. Исламот предвидува смрт со каменување за тоа.

Слабо ти оди борбава твоја јалова пријателче, слабо. Пробуваш, пробуваш ама попусто. Не рекле џабе, пред фактите и боговите молчат.
Eve me....

Ipsi abre nikogash nema tebe da te prifatat... okultizam... prenaivno e da ocekuvssh islamot htistijanstvo denes vas da ve gled indiferentno... za niv tamu se krie zloto i tocka... a vie samite ne pomagate da se razbie taa percepcija... poshto site knigi ne vi se javni be covek...

Ipsa jas sho sum agnostik si mi sumljiv ne pa isis da te vidi.... treba da ste pametni ne moz da ocekuvadh takvo neshto....

I ipsi ti ne si biten bre covek... koga ziveesh u sredina koja nema shansi da te skonta ti popularizirash okultizam ublendaj se ... deluvate ko da ne moze da sakate nikoj drug osven okultisti...

Problemot e sho musliman i hristijanka kje se zemat i bez promena na veri vekje... a hepta ne moz da go prifati miki za zet... i nikako da odgovori za ova...

Z vo krug

Za vas jehova e lazniot a sakate da mi kazete deka nema da vi preci biblija da vi cita deteto... naivno....

Ne ste kompatibilni tuka e problemot....

I sega shirite moral koj ne e ok... sebicen moral... prostitucija....

Sho e sledno ipsa da se koregira zakonski?

Z vo krug

Daj molim te ostaj voljata kako im e... sho vi e fintata?

Na koja prostitutka i e ubavo? Go praj od sho mora... razmisluvate vie za devojcinjata zenite?

I kako da ne se razvie somnez ipsa...

Z vo krug

:)
Автоматски споено мислење:

Kje zaboravev... eve ti gej imam...

https://youtu.be/ZHUITHAozjM

Isis i nego bi go ubile normalno... ama pocnuva ipsa... a kaj nas posle 68 godini osekjam...

Z vo krug
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Во Австралија и на Запад - ќе најдеш вакви. Во шеријатска држава, нема да може. Но ти сигурно и во тоа се разбираш ;)
И тие си имаат морал. Кога си морал, си морал... така налага законот кој што доаѓа од нивната света книга!

Баталете религија и продавање морал!

1568761708359.png Да не пишувам З во круг :D
 
Последно уредено:

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Во Австралија и на Запад - ќе најдеш вакви. Во шеријатска држава, нема да може. Но ти сигурно и во тоа се разбираш ;)
И тие си имаат морал. Кога си морал, си морал... така налага законот кој што доаѓа од нивната света книга!

Прегледај го приврзокот 217519Да не пишувам З во круг :D
Eve gledash pocna da raboti majndkontrolot... sam go stavi :D
Автоматски споено мислење:

Vi se brza... vo nasha generacija i posle ushe dve sigurno ova nema da se smeni...

I mene tamu bi me ubile odma... ko kje me vidat taka... nemusliman!!!

Tako da ostajte vie toa... zivejte sega u dadeni uslovi realno...

Ama prosrirucija e del od temava...

Cekam...

Z vo krug :)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Eve gledash pocna da raboti majndkontrolot... sam go stavi :D
Кога веќе се напна и од страв за своите немој по лош пат да тргнат си велам да го смирам човекот за да разбере дека со слободата доаѓа и поголема одговорност!
Со разбирање на дејствувањето на другиот со кој имаш интеракција, помага да не се дејстува неморално пред него (некои немаат капацитет да надминат, една голотија на плажа им смета не пак друго!).

Моралноста што доаѓа од внатре се калибрира со дејствувањето кон надворешниот свет и свесноста дека се нема потреба да се повредува другиот бидејќи е тој различен од нас :)
Не доаѓа од надвор од свети книги напишано од богови кои ќе те учат како ти да се однесуваш со други и што е морално што не...
Тоа е глупост.

Пред 50 години беше апсолутно неморално девојка да се жени сама, мора татко и или брат и да и најдат маж, па таткото ако не даде благослов тоа е срам и арам за фамилијата ... :)

Сега? Жената прави како и е волја! Љуби како и е волја, кој и е волја и го дели креветот и животот со кој и е волја! Никој, ама баш никој не може да и застане на нејзиниот пат, исто како и на мажот.
Но само на западот една муслиманка ќе може да го направи ова! Во шеријатска држава... ха! Таму можеби за 200 години ќе го промениме и тоа...
Така да, моралот... ќе го средиме во иднина поеќе :)
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Кога веќе се напна и од страв за своите немој по лош пат да тргнат си велам да го смирам човекот за да разбере дека со слободата доаѓа и поголема одговорност!
Со разбирање на дејствувањето на другиот со кој имаш интеракција, помага да не се дејстува неморално пред него (некои немаат капацитет да надминат, една голотија на плажа им смета не пак друго!).

Моралноста што доаѓа од внатре се калибрира со дејствувањето кон надворешниот свет и свесноста дека се нема потреба да се повредува другиот бидејќи е тој различен од нас :)
Не доаѓа од надвор од свети книги напишано од богови кои ќе те учат како ти да се однесуваш со други и што е морално што не...
Тоа е глупост.

Пред 50 години беше апсолутно неморално девојка да се жени сама, мора татко и или брат и да и најдат маж, па таткото ако не даде благослов тоа е срам и арам за фамилијата ... :)

Сега? Жената прави како и е волја! Љуби како и е волја, кој и е волја и го дели креветот и животот со кој и е волја! Никој, ама баш никој не може да и застане на нејзиниот пат, исто како и на мажот.
Но само на западот една муслиманка ќе може да го направи ова! Во шеријатска држава... ха! Таму можеби за 200 години ќе го промениме и тоа...
Така да, моралот... ќе го средиме во иднина поеќе :)
Se ova sho napisha jas se slagam... ama kade e muabetot kako fakt za prostitucijata...

Deka hepta... sega ti zboruvash religiozno...

Poshto hepta ne moz da e voljata koga tatko i nabil dedi ishjuz i otishla ona po takov pat....

Dali moze bez voljata ... onaka be ko jas i ti na pivo da sedneme... ne e valda deka i licno kje mi vikash voljata?

I ne se vregjaj mene i monasite me nervirast so toa blazeniot upokojuvacki ton :)

Tatkoto na noviot eon ne se plashi hepta...

Z vo krug
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Се плашиш Зоране, и тоа многу се плашиш бидејќи знаеш дека што и да проповедаш по дома, лесно се заборава надвор! Ако го немаш тоа внатре што ќе те одржува, ништо не помага - ни богови, ни татко ни мајка - никој!
Тоа е таа „чиста волја“ за која ти само тука си читнал нешто и немаш никаква идеја што е тоа и како се развива. А јас не мислам да те учам бидејќи... не сум учител :)

Со ништо ти не се сложуваш ниту пак ме разбираш што ти зборувам, туку само едно та исто верглаш, од пусти страв :)
Си седнал на форум, нов член - и расправаш со непознат човек за твоите стравови и што ти ги воспитуваш своите деца!
Нормален си, знаеш дека ова е форум - секој чита, дури и без да се логираш? Или на тоа не ти текнува бидејќи се е лага од ова што го зборуваш за тоа дека имаш жена, деца и слично?

Споделуваш некакви клипови, си тераш свој монолог, ми префрлаш мене што сум мразел што сум сакал - уште да ми кажеш дека се што е неморално во иднина (или ако некој од твое семејство почне да дејствува неморално според твоите стандарди и ти како си ги учел) - јас ќе сум крив за тоа и она што јас го читам!

Мене ме навредува твојата неписменост како пишуваш, ама ти кажа „твоја волја“ и мора да се почитува :D
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Се плашиш Зоране, и тоа многу се плашиш бидејќи знаеш дека што и да проповедаш по дома, лесно се заборава надвор! Ако го немаш тоа внатре што ќе те одржува, ништо не помага - ни богови, ни татко ни мајка - никој!
Тоа е таа „чиста волја“ за која ти само тука си читнал нешто и немаш никаква идеја што е тоа и како се развива. А јас не мислам да те учам бидејќи... не сум учител :)

Со ништо ти не се сложуваш ниту пак ме разбираш што ти зборувам, туку само едно та исто верглаш, од пусти страв :)
Си седнал на форум, нов член - и расправаш со непознат човек за твоите стравови и што ти ги воспитуваш своите деца!
Нормален си, знаеш дека ова е форум - секој чита, дури и без да се логираш? Или на тоа не ти текнува бидејќи се е лага од ова што го зборуваш за тоа дека имаш жена, деца и слично?

Споделуваш некакви клипови, си тераш свој монолог, ми префрлаш мене што сум мразел што сум сакал - уште да ми кажеш дека се што е неморално во иднина (или ако некој од твое семејство почне да дејствува неморално според твоите стандарди и ти како си ги учел) - јас ќе сум крив за тоа и она што јас го читам!

Мене ме навредува твојата неписменост како пишуваш, ама ти кажа „твоја волја“ и мора да се почитува :D
Za prv pat mi dade ljubov... barem malku :)
Автоматски споено мислење:

Z vo krug :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Za prv pat mi dade ljubov... barem malku :)
Автоматски споено мислење:

Z vo krug :)
Ти по се изгледа не ја разбираш љубовта... и намали со досадување и правење глупи муабети и пишување на секоја твоја размисла (претежно негативни размисли имаш, бљуткави) за да ми докажуваш како јас сум неморален и поддржувам неморал.
Прво научи го соговорникот што зборува (ако можеш да го разбереш), не твоите размисли да ги проектираш како вистина за другиот и да си ги оправдуваш твоите стравови и ставови ... ќе направиш грешка и потоа страдање...


Јас само поддржувам моралот од светите книги на старото време да не ги користите како оправдувања за моралноста на другиот и како тоа што тој го прави е „неморално“, бидејќи дадов пример дека многу работи беа неморални порано но сега... е друга ствар. Догмата значи постојаност, непроменливост.
Моралот е променлива ствар.
Ако овој мој став не го разбираш - тогаш ти си дојден да ме навредуваш и да удираш сарказам - ништо друго.
Толку.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Za prv pat mi dade ljubov... barem malku :)
Автоматски споено мислење:

Z vo krug :)
Znaci utre za prostitucija ve molam so fakti ko da sedime vo telma na debata :)
Автоматски споено мислење:

Ти по се изгледа не ја разбираш љубовта... и намали со досадување и правење глупи муабети и пишување на секоја твоја размисла (претежно негативни размисли имаш, бљуткави) за да ми докажуваш како јас сум неморален и поддржувам неморал.
Прво научи го соговорникот што зборува (ако можеш да го разбереш), не твоите размисли да ги проектираш како вистина за другиот и да си ги оправдуваш твоите стравови и ставови ... ќе направиш грешка и потоа страдање...


Јас само поддржувам моралот од светите книги на старото време да не ги користите како оправдувања. Догмата значи постојаност, непроменливост.
Моралот е променлива ствар.
Толку.
A vidish hepta... ja pa ic ne gi gledam svetite spisi koga stanuva zbor za moralot...
Ednostavno KOMN SENS...

Kako nekjesh tebe... nema ni na drug...

Ne sakam da mi e prostitutka kjerkata... ne sakam nicija da e...

I po primeri hepta najosnovni kje vidish toa...

Z vo krug...

Dosta za denes... utre ako sakate fakti... pa i naucni... samo ve molam ne ezotericni...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Целиот си ти esoterika :)
Nemoj samo so tvoite primeri. Веќе неколку дена ти го читам умот и се чудам колку болен ум имаш. Нешто смрди кај тебе...

Ајде терај, не мислам да ти реплицирам повеќе, Ова се глупости и мазохизам од твоја страна.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Целиот си ти esoterika :)
Nemoj samo so tvoite primeri. Веќе неколку дена ти го читам умот и се чудам колку болен ум имаш. Нешто смрди кај тебе...

Ајде терај, не мислам да ти реплицирам повеќе, Ова се глупости и мазохизам од твоја страна.
Eee hepta... bolen um imal krouli i bil mnogu pointeligenten od mene :)

Pa zamisli sho se mozel da sklopi i prodade :)

Z vo krug :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom