Моделарство

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Темата сакам да ја користиме за прикажување на воздухопловни модели(гумењаци, РЦ едрилици, обични лизгачи и се што мислите дека е за тука) и онака да дискутираме за моделите и моделарството кое, да бидеме реални, стагнира. Изгледа фејсбукот е поинтересен... треба да го пробам и тоа некој ден :D

Како за почеток ке ставам слика-две од дел од модели кои сум ги изработил и поканувам кој сака да постави слика, прашање или дискусија поврзана на било каков начин со темава.

Мислам дека би била забавна тема... :)

Бернард-3 (за моделов имам и краток build-log/туторијал за изработка на овој форум за авијација http://forum.avijacija.mk/viewtopic.php?f=8&t=6322 )Овој модел е мој дизајн. Уникатно е и тоа што користев трска како главен материјал за изработа - доста невообиаено за моделарството.
build-lot за моделов - http://forum.avijacija.mk/viewtopic.php?f=8&t=6050
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1351270И уште неколку слики и линкови за моите модели

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1232634
Теми од мене на други форуми
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1139588
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1129097
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1111070
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1091655
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1091664
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1456606
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1414571

И се разбира, мојот прв модел. Двокрилен лизгач, килата и стабилизаторите беа од картон, а трупот е стебло од шамак :D Стар е преку 5 години


 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Печатам план(или сам си го цртам), купувам балза во ленти, и почнувам :)
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
i jas se bavam so origami, samo neznam zasto go vikaat origami koga origamo e zacin, zaebani se kinezite nemozes da gi razberes kako sto treba
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
gige imal samo od karbon a mene ne mi treba nesto tolku profi
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Apaskalmks baraj go.

Mnogu usluzliv coek e. I meraklija za modelarstvo.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Чекам и слики од други, не е оваа тема за да ги изложувам мојте модели само...

Дури да се придружи некој друг, еве уште по некој модел.

Мојот омилен Piper Vagabond PA-15, од Thomas Designs го симнав планот. Одлично лета, многу симпатични линии, тежина 9.7 грама.MIL(Minimum Induced Loss) елиса. Или Лараби(Larrabee) елиса, по професорот кој ги удри темелите :).
Линијата на потисок е малце налево и надолу, намерно заради штимање на моделот.
Ако е некој заинтересиран, имам доста добар материјал околу изработката на ваков тип на елиси, радо би го споделил.


Со останатите Scale Peanut класа на модели шо ги имам

--- надополнето: Jul 29, 2011 7:26 PM ---
Комерцијалната страна на моделарството :)
Лакираниот е за лично мои потреби, малце се разликува од другите по структурата, елисата и начинот на кој го штимав(споредено со другите вакви). Другите се поиздржливи со подебели делови пошто најчесто деца ги ракуваат, па се и потешки. И покрај грубите линии се одлични летачи, најчесто и ги надлетуваат другите мои модели од Peanut класа.


Мојот е 3.2 грама o_O


Останатите се обично околу 6-7 грама

 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Драган мои честитки ме подсети на детството :)
Си правел ли со мотор макети? резерварче од лим и калај?
(y)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
kolku cini balza da se kupi? posto jas sum od veles nemam pojma dali ima aero klub i dali prodavaat..ima li nekoj informacija?
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
neznam za Veles, ama obicno cenata varira okolu 100den po lenta, zavisno od debelinata.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
од прилика за авионцето погоре со ми лици на антонов, колку пари потроси за балза?
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Balzata e relativno evtin materijal, so dve lenti(1mm i 3mm debelina) sto kostaat 200denari zaedno, ke napravis 3-4 modeli. Sepak, zavisi od goleminata na modelite i materijalite potrebni, ama za Peanut klasa najcesto 1-3 kombinacija e dovolna(so mali kompromisi i improvizirana inovativnost po potreba)

I ako me prasas mene, ni eden od modelite gore ne mi lici na Antonov :D
Ako sakas da pravis Antonov, eve ti eden plan. Malce retro e, ama toa e toa. Nema nekoj plan za gumenjak od ponovite letecki zamoci sto gi pravat, mislam deka ocigledno e i zosto.
--- надополнето: Aug 1, 2011 12:26 PM ---
Ako sakas nesto podetaljno okolu Bernardot (barem mislam deka za nego mi zborase), sledi go ovaj link
http://forum.avijacija.mk/viewtopic.php?f=8&t=6322
Zacleni se i proveri. Temata e od mene, napraena e kako tutorijal, bash za nekoj kako tebe ako e zainteresiran kako za pocni so gradba.

Ako sakas planovi, soveti i pomos okolu gradbata, tehnikite i materijalite - slobodno prasuvaj tuka.

Pozdrav,
Dragan
 

Attachments

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82

Kajgana Shop

На врв Bottom