Моделарство

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Interesna CNC metoda

poednostavna i poevtina od prethodnoto 3D pecatenje so lesersko sinteruvanje na polimer vo prav..
Segmentiranje? :)


Налик ова http://www.youtube.com/watch?v=N-BLpmQXGoU&feature=related уште пропејлерце да му најдам :)
А да му изработиш пропелер? Многу интересен процес е, а има и многу начини на изработка. Ако сакаш да направиш, би објаснал тука како-што...

Ако не грешам, не е балза дрвото, така?
Пред две години напрајв ваков ист модел, The Squrrel се вика ако не сум јанглаш, ама никако неможев да го наштимам да лета добро. Нема ушка и приморан бев да користам мал пропелер, а стабилизаторите не се доволно крути за да пружаат некоја добра стабилност при лет.

Причината ради која Вервериците на ЈуТуб летаат добро е бидќи ги прават од такмичарски материјали(екста-лесна балза и Есаки јапан) и стабилизаторите ги лакираат за да ги направат поцврсти и некако(едвај) постигнуваат поволна комбинација. Сепак и со добри материјали имаш 50-50 шанса за Верверицата да е способна за летање.

_______________________________________________________________

Ако сакаш нешто со едноставен дизајн и да лета, а немаш ни балза, провери ја оваа тема
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1091655
Дизајнот е мој, а материјалите се смешни - трска, хартија, нешто лепак, конец и липа за пропелерот.
Мало, смешно ама леташе колку толку.Балзата е релативно достапен материјал кај нас, па сум имал и доста успешни проекти со трската.
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Не е балза ама многу е слично и исто така многу е лесно:) него ако не ти е тешко постирај нешто за изработка на пропејлерчиња.
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Zacleni se i vidi ja temava.
http://forum.avijacija.mk/viewtopic.php?f=8&t=6322&start=20

Etapite na izrabotka se so sliki, a ke vidis i so mozis da koristis kako alternativa za leziste za vratiloto na elisata. Lezisteto na tvojot model mozis da go montiras kako na slikata


Vidi go i ova, kolku da znaes deka saka vezbanje i iskustvo za dobra elisa
http://www.zininmodelvliegen.nl/downloads/How_to_carve_a_balsa_prop.pdf

Не е балза ама многу е слично и исто така многу е лесно
Site drva se slicni koga ke gi nasecis vo tie dimenzii, a za tezinata - nikoe drvo ne e slicno so balzata. Se koristat cesto lipa i borina vo modelarstvoto ama razlikata vo tezinata e ogromna.

Gustinata na balzata(nameneta za modelarite) varira od 120 do 200+kg po metar kuben i toa e "oce nash". Ima polesni drva ama nemaat nikakva prakticna cvrstina, a poteskite se koristat samo koga e potrebno da se dodade cvrstina na DEL od strukturata.
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Исто така овој тип на пропелери е доста едноставен за изработка


Многу задоволен сум бил од овој вид на елиси кај модели без опрема за слетување т.е. без тркала (како шо е твојот модел).
Секое слетување резултира со удар на перките, а пластиката кај овие елиси е многу еластична во таа насока и не се деформира пластично. Исто така ударите не го теретат и виткаат вратилото, шо е најчест и најголем проблем кај дрвените елиси.

Одлучи се каква елиса сакаш, па ќе направиме едно „чекор по чекор“ туторијалче овде.
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Toa na forumot sto go imas praveno toa mi izlgeda ko polesno :) samo sto da koristam za parcinjata za elisa.
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Jas koristev balza. Ako nemas balza ne bi ti preporacal da prajs od potesko drvo, posto ko so posociv pogore, elisata so plasticni peri e polesna, se pravi brzo, materijalite se dostapni i ne se krsi. A so drvo ke ja utnis rabotata ako ti e prva elisa :)

Ke pratime i pomagame sto-kako preku forumov

________________________________________________________________

Знам дека таа на сликата не изгледа најпривлечно, еве уште некоја слика колку да знајш дека имаш доста простор за импровизација и манупулирање со изгледот, брзината и перформансите на моделот.


 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Епа од што пластика е и кај да ја најдам иначе еден човек во парк исто вакви дома што ги правел авиончиња ама пропејлерот од пластично шише ги имаше исечено елисите.
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Елисите ги имам исечено од пластична чаша од кисело млеко, половина литар.

Ќе правам јас нова елиса за Бернардот деновиве, па ќе ставам некоја слика плус за појасно. Како да одбериш дијаметар, чекор и форма на елисата исто така ќе поможиме кој што знае тука.

Колку за старт само кажи колкав е распонот крилата и тежината. За мерење на тежината најлесно ти е со лост вага и железни монети(на интернет ќе видиш по колку тежат) и ќе имаш груба претстава за тежината. Ако има големка тежина можда и ич нема смисла елиса да му правиш.
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Кога ќе сечиш перки, дали било од шише или чаша, прво направи си од хартија форма па залепи ја на чашата/шишето накосо ако сакаш аголот на напад на елисата да се намалува како се движиш кој врвот. Сликата ќе објасни повеќе одколку јас во еден реферат :)


Направи си две идентични перки со тоа што првата ќе ја закачиш на шишето со две игли и ќе исечиш идентично парче по линиите.


Шмирлај со водена фина шмиргла(јас користам П280) колку да падни бојата. Внимателно оти се виткаат перките.


Исечи парче потврд материјал(јас користам липа) како главина за елисата, внимателно направи дупка и со лепак и конец осигурај ги перките.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom