Моделарство

Член од
17 ноември 2011
Мислења
25
Поени од реакции
29
Имам и книга за правење модел Сокол,издадена од битола тој е на радио бранови и се спремам полека да го правам али сакам и малку акцелерација ракетна од канистри со фосфор и рѓа а може и нешто ракетно гориво..би било тоа мислам добар тјун ап??
Kako shto razbrav toa ti shto sakash da go napravish se vika raketoplan. Samo malce e slozheno za pravenje, so ogled na toa deka treba da gi iskombinirash centarot na tezhishe i potisokot na raketata... Kako shto kazhav malce e slozheno. Ako vekje pravish takvo neshto najdobro bi bilo da napravish 2 kanalna edrilica. Stavi serva na horinzotalecot i vertilkalecot, ispali ja nagore i posle uzhivaj si vo mirot dodeka edri i vo zvukot na servata :D
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Samo malce e slozheno za pravenje, so ogled na toa deka treba da gi iskombinirash centarot na tezhishe i potisokot na raketata... Kako shto kazhav malce e slozheno.
Зависи од моделот. Има ракетоплани каде линијата на потисок на ракетата врви низ тежиштето. Доста едноставни би требало да се за штимање, дури и полесни од гумењаците.
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
25
Поени од реакции
29
Ova e stvarno dobro sraboteno :cuc:. Samo da te prasham... Konstrukcijata najverojatno e od balza, ama so shto ja oblozhuvash? Japan hartija ili...?
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Konstukcijata e balza, a svitkanite parcinja se trska. Oblepeno e so mat-bela Japan hartija i lakirano so bezboen lak 50/50.

Pred den-dva poracav Esaki od Ebay, pa naredniot model ke bidi oblepen so Esaki(ako ne me zaebat so pratkata). Nema nekoja znacitelna razlika osven pomala sila na rastegnuvanje pri sushenjeto.
--- надополнето: Nov 28, 2011 1:15 PM ---
Konstukcijata e balza, a svitkanite parcinja se trska. Oblepeno e so mat-bela Japan hartija i lakirano so bezboen lak 50/50.

Pred den-dva poracav Esaki od Ebay, pa naredniot model ke bidi oblepen so Esaki(ako ne me zaebat so pratkata). Nema nekoja znacitelna razlika osven pomala sila na rastegnuvanje pri sushenjeto.
--- надополнето: Nov 28, 2011 1:15 PM ---
Konstukcijata e balza, a svitkanite parcinja se trska. Oblepeno e so mat-bela Japan hartija i lakirano so bezboen lak 50/50.

Pred den-dva poracav Esaki od Ebay, pa naredniot model ke bidi oblepen so Esaki(ako ne me zaebat so pratkata). Nema nekoja znacitelna razlika osven pomala sila na rastegnuvanje pri sushenjeto.
--- надополнето: Nov 28, 2011 1:16 PM ---
Konstukcijata e balza, a svitkanite parcinja se trska. Oblepeno e so mat-bela Japan hartija i lakirano so bezboen lak 50/50.

Pred den-dva poracav Esaki od Ebay, pa naredniot model ke bidi oblepen so Esaki(ako ne me zaebat so pratkata). Nema nekoja znacitelna razlika osven pomala sila na rastegnuvanje pri sushenjeto.
--- надополнето: Nov 28, 2011 1:16 PM ---
Konstukcijata e balza, a svitkanite parcinja se trska. Oblepeno e so mat-bela Japan hartija i lakirano so bezboen lak 50/50.

Pred den-dva poracav Esaki od Ebay, pa naredniot model ke bidi oblepen so Esaki(ako ne me zaebat so pratkata). Nema nekoja znacitelna razlika osven pomala sila na rastegnuvanje pri sushenjeto.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Да не знаете дали и ако има каде има и која е цената на овие model kit у Македонија ? ( Као на пример ова http://www.odinartcollectables.com/images/f14-d Super tomcat.jpg )
Ми прават ќеф и овие шо сте ги постирале сите ама работата е шо мене ми треба нешто пореално шо ќе ми стои украс...
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Да не знаете дали и ако има каде има и која е цената на овие model kit у Македонија ? ( Као на пример ова http://www.odinartcollectables.com/images/f14-d Super tomcat.jpg )
Ми прават ќеф и овие шо сте ги постирале сите ама работата е шо мене ми треба нешто пореално шо ќе ми стои украс...
погледни тука можи ќе најдиш нешто корисно. Има и членови кои продаваат такви макети
http://forum.avijacija.mk/viewforum.php?f=8&sid=914ec44a68ee0dedb090c2c0a50210c3
 
Член од
12 јануари 2010
Мислења
87
Поени од реакции
23
Konstukcijata e balza, a svitkanite parcinja se trska. Oblepeno e so mat-bela Japan hartija i lakirano so bezboen lak 50/50.

Pred den-dva poracav Esaki od Ebay, pa naredniot model ke bidi oblepen so Esaki(ako ne me zaebat so pratkata). Nema nekoja znacitelna razlika osven pomala sila na rastegnuvanje pri sushenjeto.
--- надополнето: Nov 28, 2011 1:15 PM ---
Konstukcijata e balza, a svitkanite parcinja se trska. Oblepeno e so mat-bela Japan hartija i lakirano so bezboen lak 50/50.

Pred den-dva poracav Esaki od Ebay, pa naredniot model ke bidi oblepen so Esaki(ako ne me zaebat so pratkata). Nema nekoja znacitelna razlika osven pomala sila na rastegnuvanje pri sushenjeto.
--- надополнето: Nov 28, 2011 1:15 PM ---
Konstukcijata e balza, a svitkanite parcinja se trska. Oblepeno e so mat-bela Japan hartija i lakirano so bezboen lak 50/50.

Pred den-dva poracav Esaki od Ebay, pa naredniot model ke bidi oblepen so Esaki(ako ne me zaebat so pratkata). Nema nekoja znacitelna razlika osven pomala sila na rastegnuvanje pri sushenjeto.
--- надополнето: Nov 28, 2011 1:16 PM ---
Konstukcijata e balza, a svitkanite parcinja se trska. Oblepeno e so mat-bela Japan hartija i lakirano so bezboen lak 50/50.

Pred den-dva poracav Esaki od Ebay, pa naredniot model ke bidi oblepen so Esaki(ako ne me zaebat so pratkata). Nema nekoja znacitelna razlika osven pomala sila na rastegnuvanje pri sushenjeto.
--- надополнето: Nov 28, 2011 1:16 PM ---
Konstukcijata e balza, a svitkanite parcinja se trska. Oblepeno e so mat-bela Japan hartija i lakirano so bezboen lak 50/50.

Pred den-dva poracav Esaki od Ebay, pa naredniot model ke bidi oblepen so Esaki(ako ne me zaebat so pratkata). Nema nekoja znacitelna razlika osven pomala sila na rastegnuvanje pri sushenjeto.
A од кај ја купуваш балзата?мене ми требаат 5-6 ленти 3мм балза.
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Аероклубот во Битола има балза. Скромни се тие резерви и вариитет, но се трудат најдобро шо можат да му излезат во пресрет на моделарите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom