Мобимак или Космофон?

Mobimak ili Cosmofon

  • Mobimak

    Гласови: 83 55,3%
  • Cosmofon

    Гласови: 67 44,7%

  • Вкупно гласачи
    150
Член од
4 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
Filip99 напиша:
Јас за Мобимак!Затоа што на Космофон цесто им паге мрежата!
Eee nema vrska jas sum na cosmofon i samo 1 mi e padnala mrezata.
Jas sum zadovolna od cosmofon.Mnogu e poeftino od kolku na mobimak
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Јас бев на Мобимак,па од пред една недела сум на Космофон.За некој месец ќе ви кажам кои се подобри
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Да не добиев број од Космофон како награда, можеби никогаш немаше да имам број од таму.
Мобимак ме нервираат што секој ден добивам пораки со жабата, а тоа на космофон го нема.
Космофон нема ммс, а кога ми треба, праќам од мобимак.
И двата оператори имаат сега нешто како мојот круг и задоволна сум.
Ама сепак некако мобимак повеќе си го сакам, најверојатно зошто првиот пакет си го купив од таму. Само ме нервира што телефоните ги продаваат кодирани, а во космофон не.
Гласав за мобимак.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Mobimak дефинитивно си го поштувам многу повеке од космофон
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Мобимак повеќе го поштувам мислам дека е подобар заради ММС, заради мрежата и ред други работи!
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Ејјј, касно ја гледам темава!!

Вака сега. Да разбијам некои митови што ги прочитав.

1. Космофон нема добра мрежа.
Космофон има покриеност на 99% од населението и 91% на територијата. Она за недостапност во тунели и на планини не држи веќе година и пол.

2. Космофон нема Роаминг
Покриени се цела Европа, Северна Америка, 80% од Азија и за жал, 30% од Африка и од Јужна Америка. Тоа е многу блиску до бројките на Мобимак.

3. Космофон нема GPRS/MMS
Од јуни годинава, има. Испраќањето на пораки спрена Мобимак е прашање на меѓусебен договор, и ќе биде решено многу брзо.

4. Космофон се прескапи спрема Мобимак
Космофон имаат комплетно исти тарифи спрема сите мрежи. За разлика од тоа, Мобимак е најскап спрема Космофон.

5. „Лажат со којекакви пакети”
Не се којекакви, има само 3 пакети за не-бизнис корисници. Во секој од пакетите, 90% од претплатата е покриена со бесплатни разговори. Освен тоа, имаат тарифирање по секунда со почетен интервал од 20 секунди. Така, ако зборуваш 25 секунди, Мобимак ти наплаќа минута - а Космофон 25 секунди. Ако зборуваш 65 секунди, Мобимак наплаќа две минути, а Космофон - 65 секунди. Башка, Космофон има скалесто тарифирање - колку повеќе зборуваш, толку помалку те чини.

6. Нема проверка на сметка со СМС
Точно. Затоа што никојпат нема да ја добиеш вистинската сметка. Подобро никаква бројка, отколку лажна (како кај Мобимак), во која не ти се пресметани ни бесплатните минути, ни скалестото тарифирање.

Очигледни се следните факти :

- Космофон е многу (20%-40%) поевтин за користење од обични (не-бизнис, кај нив има други услови) корисници.
- Мобимак имал 7 години време за непречено да ја развие мрежата и да го исцеди народецов, па следствено на тоа услугите му се поразвиени. Т.е. му беа.
- Мобимак има далеку подобар PR и маркетинг, и имаат некои подобри пазарни потези, како нпр. броевите за донации. Ова е, за жал, непобитно.

Ова се објективни факти, без разлика на околностите.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
spooky напиша:
6. Нема проверка на сметка со СМС
Точно. Затоа што никојпат нема да ја добиеш вистинската сметка. Подобро никаква бројка, отколку лажна (како кај Мобимак), во која не ти се пресметани ни бесплатните минути, ни скалестото тарифирање.

Сето тоа што го кажа е вистина....само сакав да те надополнам за проверката на сметка...било кој во било кое време мож да дознае колку има потрошено во месецот до тој момент....пост пејд корисниците и бизнис корисниците на космофон може да ја проверат состојбата на сметката со јавување на бројот 124 и кажување на лозинката...така да немора да ве тромозат со смс пораки кога треба и кога нетреба...јас никогаш немам потреба да проверам состојба на сметка и не сум ја користела таа услуга...и не би сакала да ме тромозат со пораки... така да културно кој сака да знае колку поторшил нека се јави и културно ке му кажат....
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Мобимак сега и засекогаш
 

.....

Човекот...
Член од
5 јануари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
12
Космуфон само заради тоа што можам со едно полнење на картичката да терам една година, а не ко овие 3 месеци и ела да те стригниме :)):):):)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Која мобилна компанија е поисплатлива и со подобри услуги ... има ли подобра или се исти и двете за вас, и зошто нормално?:)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
divine напиша:
Која мобилна компанија е поисплатлива и со подобри услуги ... има ли подобра или се исти и двете за вас, и зошто нормално?:)
Темава веќе постоеше, ама во ГЛАСАЊА. Ги споив двете теми и ја преместив темата во форумот за ТЕЛЕФОНИЈА.

Па бујрум, гласајте и напишете по некој збор за нашите мобилни оператори.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Упс ... баш се мислев зошто нема ваква тема, ама заборавив во гласања да проверам:icon_lol:
Ватевр, фала што ме искорегира:wink:
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
si glasav za mobimak zatoa sto dosega nemam koristeno kosmofon broj i sum si zadovolen od mobimak i ne gledam pricina vo bliska idnina da go menuvam mobilniot operator.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.419
Поени од реакции
7.771
На мобимак сум веке 2 години, космофон користеф само 1 недела додека имаф кредит на бројот што одеше во пакетот со телефонот. Сосема сум задоволен со услугата од Мобимак и посебно со 5те гага смс. Така терам повеке од месец со 500 денари кредит.
Сосема доволно за мене.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Бизнис пакетот на Космофон им е „лудница”! Ем што се најефтини, ем 24 часа гратис кон броевите од твојата компанија.
Па, то нема ни у Београду! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom