Мобимак или Космофон?

Mobimak ili Cosmofon

  • Mobimak

    Гласови: 83 55,3%
  • Cosmofon

    Гласови: 67 44,7%

  • Вкупно гласачи
    150

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
мобимак закон!

Поготово одкога сум на сметка (не многу дугачко) 100 пати ми е поефтино!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
Добра анкета, добра!

Ме нервираат некои педерски тарифи на Мобимак. Скоро секоја рекламна кампања има едно мало (*) кој никој не го забележува и може гадно да ве заебе. Цело време си мислем дека користиш одредена услуга поевтино, а уствари добро те одрале... Ме нервираат емисии и проекти „лажипара” од типот на Редхот, ФанММС и слично. Единствено нешто кое го почитувам од Мобимак е невниот pr и маркетинг менаџер Камелија Левенска.

Корисник сум на Мобимак, а сум бил корисник и на Космофон. Задоволен бев од услугите и на двата мобилни оператори. Горе-долу со цените се тука. Ако некоја услуга е поевтина кај едниот оператор, тогаш некоја друга е поевтина кај другиот оператор.

Додека бев корисник на Космофон маана беше тоа што сеуште не можеше да се користи GPRS-от и MMS-от, а баш тогаш имав ново телефонче кое неможев да го искористам максимално. Сега гледам дека и тие услуги се достапни.

Мобимак е, како да се изразам... Повеќе „старски” оператор, додека Космофон го користат по младите, најчесто заради Тошка.

Навистина тешка одлука затоа што Мобимак постои многу подолг период и има повеќе „верни” корисници, а Космофон за многу краток период успеа направи бум.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Mobimak i t.o.c.k.a.
Nema sto da se rasprava ovde.Se e jasno od sam start! :)
Znam deka kosmofondjii ke se nalutat,ama neka im postoi,Mobimak se bolji. E sega sto Kosmofon gi podlazuva so 1 denar munuta - vikend tarifa,gi vozat k`o ****** u kupus,ama toa ti e!
Sto bi rekol eden nas: "...dok ima ovci...i to" :):):)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
Mobimak i t.o.c.k.a.
Nema sto da se rasprava ovde.Se e jasno od sam start! :)
Znam deka kosmofondjii ke se nalutat,ama neka im postoi,Mobimak se bolji. E sega sto Kosmofon gi podlazuva so 1 denar munuta - vikend tarifa,gi vozat k`o ****** u kupus,ama toa ti e!
Sto bi rekol eden nas: "...dok ima ovci...i to"
Добро де, објасни зошто се бољи. Нека се развие дискусијата.

Да не остане на она: „Бољи се и точка” - глупо е.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Dobro de eve kratko:
-seuste ne se koristi GPRS-ot i MMS-ot,osobeno kon Mobimak,
-nemaat seuste mreza dovolno razviena (mozes da puknes,ama so kosmofon stranstvo nema da fatis i toa blisko stranstvo,pr. Hrvatska),
-im pagja cesto mrezata,
-skapaa od lazenje so koje-kakvi paketi,a vsusnost nikakvi podobri uslovi od Mobimak ne nudat,
-vlezi u tunel so kosmofon i javi mi se (mozda ke ti uspee) ...:)
-probaj i na planina pa javi mi da ne ziveam vo neznaenje, ;)
ima uste,ama aj pa i drugite neka pisat nesto..:):):)

Ova ne e nasoceno kon tebe Acid,samo se obracam kon sekoj Kosmofonec direktno!!! (ke me lincuvaat ama bidna,xaxaxaxaxaaa)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Мобимак се милион пати подобри од Космофон.
1. Кога некој ми праќа ММС од Космофон (јас сум на Мобимак), сликата не ми се прикажува веднаш туку ми дава да одам на некакаква си страница па од таму да ја земам. И ќе ти ги земе парите а ќе ти прикаже 404 Page Not Found!
2. Космофон наплаќаат прескапо за разговори кон Мобимак!
3. Имаат некакви безвезни наградни игри кои не знаеш од кога до кога траат ниту дали си добил нешто.
4. Немаат опција да ти прикажат уште колку пари имаш на кредит, туку треба да се јавиш на тој бројот за да провериш.
5. До едно време се наплаќаше за да ги провериш гласовните пораки!
6. Не отруја со Тоше Проески како главно рекламно лице (а нему претходно спонзори му беа Мобимак) - Тоше аман веќе!
7. Наводно продавале препарирани телефони (еднаш скршени па фабрички преправени)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
Тоше напиша:
Мобимак се милион пати подобри од Космофон.
1. Кога некој ми праќа ММС од Космофон (јас сум на Мобимак), сликата не ми се прикажува веднаш туку ми дава да одам на некакаква си страница па од таму да ја земам. И ќе ти ги земе парите а ќе ти прикаже 404 Page Not Found!
Тоа може и да е до Мобимак. Најверојатно уште не се договорени за тие работи, не би требало да ги обвинуваш Космофон за тоа.
Тоше напиша:
2. Космофон наплаќаат прескапо за разговори кон Мобимак!
А Мобимак не наплаќаат прескапо за разговори кон мрежата на Космофон? Исти курац ти е, иста политика. Разговорите од една во друга мрежа се поскапи, не е до едниот оператор - туку до двата.
Тоше напиша:
3. Имаат некакви безвезни наградни игри кои не знаеш од кога до кога траат ниту дали си добил нешто.
Не знаеш затоа што не си корисник на Космофон и не си информиран, нормално.
Тоше напиша:
4. Немаат опција да ти прикажат уште колку пари имаш на кредит, туку треба да се јавиш на тој бројот за да провериш.
Не дека немаат, туку едноставно таква им е „политиката”. Можеби некој па го нервира да му стигнува известување после секој разговор, може сака сам да се провери. Воедно, така е и кај мене (пост-пејд на Мобимак). Не стигнува само известување, туку ти самиот си ја проверуваш состојбата на сметката.
Тоше напиша:
5. До едно време се наплаќаше за да ги провериш гласовните пораки!
Тоа било најголема глупост. Ама кога беше така, не плаќаше тој што ја оставаше пораката (така мислам дека беше), туку тој што ја примаше. На Мобимак е обратно. Ме фаќа глупото Мејли и ми кине пари.
Тоше напиша:
6. Не отруја со Тоше Проески како главно рекламно лице (а нему претходно спонзори му беа Мобимак) - Тоше аман веќе!
Немам коментар за ова. Ама не е до толку експониран во рекламните кампањи.
Тоше напиша:
7. Наводно продавале препарирани телефони (еднаш скршени па фабрички преправени)
:pos::pos:
Како бе препарирани телефони продавале? Како птиците а? :pos:
Гарант мислеше на репарирани, не препарирани. Ама и ова не ти држи бе. Ова најмалку ти држи. Збориме за Космфон и Мобимак мобилните оператори, а не шиткачи на телефони. Тоа се само муабети, никој неможе да ги потврди и колку што знам тоа се однесуваше за Германос, а не за Космофон.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Моментално сум задоволен од МОБИМАК ама од скоро кога се префрлив на мобихит пакетот (пост-пејд) за минута разговор ти е 14скапа и 3 ефтина тарифа мојот круг е супер

ИЗБЕРИ ЧЕТВОРИЦА:
- 4 броја од мрежата на МОБИМАК (070/071) или
- 3 броја од мрежата на МОБИМАК (070/071) и 1 број од фиксната мрежа
може да искомбинираш нешто да ставиш 4 пријатела шо секој ден им звониш тоа е 6 ден во минута + нешто во последно време има на секоја 3 порака бесплатна и 3 минута бесплатна + пред два дена ми ставија 2000 ден. бесплатен разговор поради долготрајно користење на овој оператор и така.
Шо повеќе конкуренција поубаво за потрошувачите-ЗАПОМНЕТЕ:wink:
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Cosmofon. Поубаво ми звучи.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Мене Космофон ми е копиљски оператор некако, онака - чкартски. Купуе дете ваучер и го користи цела година, а притоа им титка само на сите и го штеди или гура без кредит.

Кога би имал швалерка, би си зел бројче од Космофон, ќе заврши работа. Сега за сега, буткам на Мобимак. Да не звучи ко реклама, што гомнари се и они, ама барем знам дека ги имам сите услуги овозможено на постпејдов.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Тоа е нешто најубаво ! :)
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
моТаро, космофон е нефкус! Кај мене дома сите се на мобимак, исто како и цело мое друштво. Така да јас го бранам мобимак. Башка кажи ми колку доброволни акции имал космофон а колку мобимак?
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Диме, ја не ги бранам ни двете. Све се тоа лопови мамата...
Али пошто сите па мои пријатели се на космофон, таму имам вработени пријатели, имам предности за броеви, бла бла.. Само од тој аспект.

Значи само ради "Техничката подршка".

инаку ја гласам за Vodafone
 

Kajgana Shop

На врв Bottom