Млади надежи на македонскиот ракомет?

Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Слушам дека бил склон на повреди?
So Kukulovski komentiravme za Karapalevski, toj mi kazha deka da, imal problemi so povredi, inache dosta go fali, stil na igra imal "ala Luka Cindric", ps Palevski edno vreme beshe dobar sho bidna so nego, valjda go zgazi skopskiot mentalitet.. Jagurinovski isto dobar beshe, slusham vo Pelister igra mozhi da se razvie, inache dali ima snimka od kadetite na turnirot vo Romanija?
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
So Kukulovski komentiravme za Karapalevski, toj mi kazha deka da, imal problemi so povredi, inache dosta go fali, stil na igra imal "ala Luka Cindric", ps Palevski edno vreme beshe dobar sho bidna so nego, valjda go zgazi skopskiot mentalitet.. Jagurinovski isto dobar beshe, slusham vo Pelister igra mozhi da se razvie, inache dali ima snimka od kadetite na turnirot vo Romanija?
Штета за толку млад играч да се мачи со повреди. Мора и Вардар да почне да ги фрла у оган тие деца полека. Еве сезонава се почна добро со Ѓорѓески, Ончев и Поповски, меѓутоа треба повеќе. За Палевски слушам не бил доволно сериозен и дисциплиниран, потенцијал има мада мислам дека сезонава на тие натпревари на Металург што ги играше можеше да прикаже подобри перформанси. Јагуриновски е добар, али мене никад не ми се допаѓале таков тип на луѓе/спортиси, избувлив е, се расправа со судии, со играчи... имаше и неколку ситуации на јунироското светско летоска каде што добиваше исклучувања заради вакво однесување.

Тука ги имаш сите натпревари од турнирот - https://www.youtube.com/watch?v=k6qoHXBMRzo&list=PLUGNLX-_CeOfnCFEx6_L_Bq6aY23ub1ol
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
3.726
Серафимов е за класа подобар играч од Карапалевски моментално. И на двата турнира кои ги одигра кадетската репрезентација беше убедливо најдобар стрелец во нашиот тим, а ако не се лажам и воопшто на двата турнира беше најдобар стрелец со просек од околу 10 гола по натпревар, на другите бројките им варираа али ниту еден не постиггна повеќе од 5 гола на еден натпревар и на двата турнира. Плус Серафимов е и еден од носителите на игра на Металург Јуниор во Супер-лига, рамо до рамо со Танковски и Димитриоски кои треба да се предводници на младинската репрезентација летово на ЕП Б-дивизија. Најдобар стрелец е во тимот, а мислам дека е и во топ 5 стрелци во лигата. Карапалевски добива мала минутажа во Вардар Јуниор и има доста скромен учинок до сега во Супер-лига. Повредата очигледно оставила трага кај Карапалевски затоа што до лани беа на слично ниво со Серафимов, меѓутоа и ми имаат кажано дека покажувал и несериозност и недисциплина лани кога почнаа да го зборат доста луѓе по неколку одлични настапи на турнири.
Во темава не е спомнат Мартин Ивановски од Охрид, мислам дека е една година помлад од Серафимов и Карапалевски, летово беше на проба во Веспрем и наводно му понудиле договор али не го пуштиле од Охрид, не знам од која причина. Настапува на позиција лев/среден бек. Иако по секоја логика требаше да биде во кадетската репрезентација, Брестовац го избриша од списокот за претходните турнири, а потоа мислам дека го додаде во списокот на младинската репрезентација за турнир во Бугарија што е многу чуден потег.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Серафимов е за класа подобар играч од Карапалевски моментално. И на двата турнира кои ги одигра кадетската репрезентација беше убедливо најдобар стрелец во нашиот тим, а ако не се лажам и воопшто на двата турнира беше најдобар стрелец со просек од околу 10 гола по натпревар, на другите бројките им варираа али ниту еден не постиггна повеќе од 5 гола на еден натпревар и на двата турнира. Плус Серафимов е и еден од носителите на игра на Металург Јуниор во Супер-лига, рамо до рамо со Танковски и Димитриоски кои треба да се предводници на младинската репрезентација летово на ЕП Б-дивизија. Најдобар стрелец е во тимот, а мислам дека е и во топ 5 стрелци во лигата. Карапалевски добива мала минутажа во Вардар Јуниор и има доста скромен учинок до сега во Супер-лига. Повредата очигледно оставила трага кај Карапалевски затоа што до лани беа на слично ниво со Серафимов, меѓутоа и ми имаат кажано дека покажувал и несериозност и недисциплина лани кога почнаа да го зборат доста луѓе по неколку одлични настапи на турнири.
Во темава не е спомнат Мартин Ивановски од Охрид, мислам дека е една година помлад од Серафимов и Карапалевски, летово беше на проба во Веспрем и наводно му понудиле договор али не го пуштиле од Охрид, не знам од која причина. Настапува на позиција лев/среден бек. Иако по секоја логика требаше да биде во кадетската репрезентација, Брестовац го избриша од списокот за претходните турнири, а потоа мислам дека го додаде во списокот на младинската репрезентација за турнир во Бугарија што е многу чуден потег.
Ивановски го немам никогаш гледано, само она што го читав за Веспрем и неколку пати што е споменат низ темите. Серафимов е најкомплетниот играч од сите споменати, нема збор. Инаку, ако не се лажам Брестовац и на турнирот во Полска и на турнирот во Романија не повика неколку подокажани таленти (ако може така да се наречат), меѓу кои беше и Ивановски.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Серафимов е за класа подобар играч од Карапалевски моментално. И на двата турнира кои ги одигра кадетската репрезентација беше убедливо најдобар стрелец во нашиот тим, а ако не се лажам и воопшто на двата турнира беше најдобар стрелец со просек од околу 10 гола по натпревар, на другите бројките им варираа али ниту еден не постиггна повеќе од 5 гола на еден натпревар и на двата турнира. Плус Серафимов е и еден од носителите на игра на Металург Јуниор во Супер-лига, рамо до рамо со Танковски и Димитриоски кои треба да се предводници на младинската репрезентација летово на ЕП Б-дивизија. Најдобар стрелец е во тимот, а мислам дека е и во топ 5 стрелци во лигата. Карапалевски добива мала минутажа во Вардар Јуниор и има доста скромен учинок до сега во Супер-лига. Повредата очигледно оставила трага кај Карапалевски затоа што до лани беа на слично ниво со Серафимов, меѓутоа и ми имаат кажано дека покажувал и несериозност и недисциплина лани кога почнаа да го зборат доста луѓе по неколку одлични настапи на турнири.
Во темава не е спомнат Мартин Ивановски од Охрид, мислам дека е една година помлад од Серафимов и Карапалевски, летово беше на проба во Веспрем и наводно му понудиле договор али не го пуштиле од Охрид, не знам од која причина. Настапува на позиција лев/среден бек. Иако по секоја логика требаше да биде во кадетската репрезентација, Брестовац го избриша од списокот за претходните турнири, а потоа мислам дека го додаде во списокот на младинската репрезентација за турнир во Бугарија што е многу чуден потег.
Sega samo sho ja gledav so Romanija, Serafimov zverishte svaka cast.. KArapalevski ocigledno deka igrashe so povreda, ima i sila izgubeno ama i imashe mala minutazha, 4kata neznam koj e okej beshe na sreden, pikerot Kristijan isto taka pozitivno me iznenadi i vo napad i vo odbrana, krilata katastrofa, golmanceto Kizic dobar isto taka, ima dobri talentirani deca, samo so dobra rabota i posvetenost mozhi da izarasnat vo dobri kvalitetni igrachi za vo repka. Inache dali Kukulovski e povikan vo mladinskata reprezentacija?
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Aj malku temava da zivni.. pisejte koj spored vas za 2-3 godini ke bide materijal za repka..
Малку покасно се вклучувам во дискусијава ама не е доцна :)

Ги пратам доста младите репрезентации, нормално колку што се може, за младински категории помалку достапни се натпреварите. Сум ги гледал квалификациите и првенствата на 94та, 96та и 98ма генерациите, како и турнирот во Романија на овие најмалите од 2000тите кои сега практично стануваат кадети.

За дечките 94та-97ма е горе долу скоро се кажано па не мора да ги спомнувам. Некои од нив веќе се и носители на играта кај сениорите.

За 98ма-99та има неколку деца кои двојат и има надеж да стигнат до сениори:
- Танкоски - Овој е реално најдобар и најталентиран. Полагам големи надежи дека ќе можеме да добиеме уште еден покомплетен бек во него на лев/среден бек. Силен шут, има и движење, 192cm отприлика. Добар е и во одбрана на позиции 2 и 5. Веќе 2 години е најдобар играч на Металург Јуниор и веројатно еден од подобрите играчи на негова позиција во првиот дел од домашното првенство (пред да се вклучат Металург и Вардар). Штета е што добива многу малку шанса во СЕХА и ЛШ. На негова возраст Талески и Кузмановски добиваа поголема минутажа.
- Арсеновски и Лазаревски - Има одреден талент да дотуркаат до сениори, но мора многу да работат на нивната игра во одбрана. Вака некако неизбрусено делуваат. Засега се далеку од сениори, но имаме ние искуство на малку подоцен развој на пикерите (слично беше и со Столе и со Пешевски) така што ќе видиме.
- Јагуриновски - интересен играч, игра и десно крило, понекогаш и десен бек. Многу незгоден карактер, ќе видиме има талент ама и многу работа на стабилност во играта.
- Шилегов - Интересно десно крило. Мислам дека треба да добива многу поголема минутажа во Металург, вака е само еден од главните играчи на Металург Јуниор. Офанзивно е доста солиден, но во одбрана треба многу да работи, моментално е катастрофа. Му треба искуство и стабилност.
- Кукуловски - лев бек од Вардар. Треба да се изделка во сите аспекти од играта но има подобри физички предипозиции од погорниве, така што ако се работи со него можеби може и да ги надмине.
- Има и неколку доста високи дечки во Вардар Јуниор кои мислам дека малку покасно почнаа со тренирање на ракомет. Технички се заостанати и има многу работа кај нив, но заради физичките предиспозиции можно е во подоцнежни години некој да се развие во одличен играч и да стигне до сениори. Наскоро сигурно не.

Од тие од 2000та можам да кажам само врз она што го гледав на турнирот во Романија што е реално многу малку. Во однос на противниците очигледно беше дека нашите се техничко тактички подобро потковани, но од друга страна уште поочигледна беше физичката инфериорност - пред се во однос на висина. Кога Серафимов со некои 187cm е еден од највисоките се е кажано. Некако репрезентацијата делува како да е составена само од релативно ниски средни бекови. Имаат техника децата ама без висина, тешко е којзнае колку добри да станат. Генерално Серафимов и Кизиќ се најсериозни таленти и веројатно најдобри по Талески и Кузмановски. Ама треба уште многу време, работа и искуство за нив. Реално од нив нешто може да се очекува дури по 2020та откако ќе се пензионираат сите овие постари.

Освен овие два, око ми фатија и двата пикери Симоновски и Митиќ. Различен стил на игра и физички предиспозиции, но и од двата мислам може да се изделкаат доста корисни играчи. Од бековите има талент кај Џигероски, Карапалевски, Меловски и можеби Каковски. Крилата беа генерално катастрофа. Гајиќ до некаде ме разочара - од него повеќе очекував, додуша ме разочара како крило, како бек има некоја игра и кај него. Главниот проблем е што сите овие се околу 180cm. Карапалевски мислам нема ни толку. Каковски едино е околу 190. Во млади категории со ваква висина можеби и ќе поминеш, но во сениори, ретко кој на таа возраст може да успее до некој многу високо ниво. Играчи како Зарабец, Циндриќ, Чема Родригез и сл. се исклучоци а не правило. Инаку има меѓу овие играчи и од Металург и од Вардар и од Еурофарм и од Струга, не е баш дека само една е форсирана - барем јас немам таква перцепција иако беше чудно што фалат некои играчи, пред се тие млади деца од Охрид.

Се на се подобрената работа во последните неколку години постепено вродува со плод во однос на техничко тактичката спремност. Но за жал, физичките предиспозиции се голем проблем и тука заостануваме зад поголемиот дел од сериозните селекции на нивна возраст. Заради ова ќе видиме колку реално ќе напредуваме на сениорски план. Може да се случи и само лигата да ни стане подобра заради поголем број на добри играчи, а репрезентацијата да не ќари многу.

П.С. Не знам зошто Македонија нема пионерска репрезентација. Дел од другите држави многу порано почнуваат да оформуваат тимови и селекции и се многу поспремни од тимски аспект кога ќе станат кадети и е време за квалификации. Франција, Хрватска, скандинавците дури играат и многу сериозни пријателски турнири меѓу себе во пионерски категории, а кај нас не ни постои таква репрезентација. Реално доста се менуваат играчите во таа возраст така што прашање е колкава е реалната добивка, но сепак, мислам дека не штети да се формира некој поширок список и барем по малку да се запознаваат играчите. Сигурно е поарно отколку како сега со една-две недели тренинзи на квалификации да одат.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.674
Xsago добро си ги прател според мене најталентиран е Серафимов некако ми личи на Лазаров цело време околу него се врти играта шутира пенали и сл.Иначе после него не си го спомнал Ивановски од Охрид имаше понуда и од веспрем ама не потпиша имал договор со Охрид,и тоа што го зборите за карапалевски мислам дека го има ивановски многу личи на Циндрич башка и идол му бил,висок е 182 cm 2001 година.има и други деца од Охрид на гоксо син му исто игра лев бек е ама 187 висок може тоа да му биде проблем.:(
Лани гледав финале Металург Вардар кадети.
Металург децата ги здробија цела утакмица газење :cuc:
Посебно ме изненадија крилата на металург не утнаа лево играше Кофиловски десно на Костески братму .Сеа ме изненади Брестовац што не ги викнал.:eek:
Бековите ништо посебно десно само има пролазна Ристовски,мада мислам дека нема некоја иднина доста цврсто дете сака дуели ама пак проблем таа висина околу 182 3 е.
Од Вардар не видов ништо посебно има едно дете високо 196 7 ама у напад камен е,цела утакмица скоро у одбрана го играа неможеа да го пројдат kako Јоновски е сличен:bravobe:
Тој Кизиќ не беше ништо посебно .
Кај нашите кадети е лошо што немаат никој висина според мене е тоа главна работа у ракомет и многу така ке дотуркаат до кадети јуниори и после ништо.:tapp:
Тоа е грешка на тренерите треба од мал да го процени колку ќе расне и сл.
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.503
Xsago добро си ги прател според мене најталентиран е Серафимов некако ми личи на Лазаров цело време околу него се врти играта шутира пенали и сл.Иначе после него не си го спомнал Ивановски од Охрид имаше понуда и од веспрем ама не потпиша имал договор со Охрид,и тоа што го зборите за карапалевски мислам дека го има ивановски многу личи на Циндрич башка и идол му бил,висок е 182 cm 2001 година.има и други деца од Охрид на гоксо син му исто игра лев бек е ама 187 висок може тоа да му биде проблем.:(
Лани гледав финале Металург Вардар кадети.
Металург децата ги здробија цела утакмица газење :cuc:
Посебно ме изненадија крилата на металург не утнаа лево играше Кофиловски десно на Костески братму .Сеа ме изненади Брестовац што не ги викнал.:eek:
Бековите ништо посебно десно само има пролазна Ристовски,мада мислам дека нема некоја иднина доста цврсто дете сака дуели ама пак проблем таа висина околу 182 3 е.
Од Вардар не видов ништо посебно има едно дете високо 196 7 ама у напад камен е,цела утакмица скоро у одбрана го играа неможеа да го пројдат kako Јоновски е сличен:bravobe:
Тој Кизиќ не беше ништо посебно .
Кај нашите кадети е лошо што немаат никој висина според мене е тоа главна работа у ракомет и многу така ке дотуркаат до кадети јуниори и после ништо.:tapp:
Тоа е грешка на тренерите треба од мал да го процени колку ќе расне и сл.
Не може никој да прицени колку ќе пораснеш. Дефицитот во висина може да се замени со напорен тренинг, а ние знаеме како нашите надежи тренираат на снепчет и инстаграм.
За Кизиќ 100 пати иам пишано. Никола поголемиот е гуран во Вардат со врски, фискултурно исто така заврши со врски со чуда. Сигурно исто е и со помалиот. Во нив не барај идни голмани на репка.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Не може никој да прицени колку ќе пораснеш. Дефицитот во висина може да се замени со напорен тренинг, а ние знаеме како нашите надежи тренираат на снепчет и инстаграм.
За Кизиќ 100 пати иам пишано. Никола поголемиот е гуран во Вардат со врски, фискултурно исто така заврши со врски со чуда. Сигурно исто е и со помалиот. Во нив не барај идни голмани на репка.
Има талент во малиот за разлика од Никола. Во кој правец би се развивал и дали би можел во иднина да стане репрезентативен голман е многу тешко да се каже со оглед на тоа што има само 17 години, и плус природата на голманската позиција е таква да многу покасно "созреваат" играчите. А, Никола е дрво, нема збор. Ниту став, ниту конституција, ниту ништо.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Последно уредено:
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
За Ивановски, не можам да коментирам, не сум доволно запознат, ама тој и уште еден се меѓу тие играчи на Охрид кои не биле повикани во У18 (не ми е јасно зошто). Апсолутно треба да се тестира, макар што претпоставувам дека и тој е во групата на погореспоменатите ниски средни бекови со "добра техника, но лоша физика".

За Кизиќ, мене лично од тие 5-6 натпревари на генерацијата 2000-2001 кои сум ги изгледал (плус нешто од по клупските настапи), ми изгледа дека и тоа како има талент. Таков талент на позиција голман ми се чини подолго време сме немале. Се надевам ќе добива се повеќе шанси и на клупски план, тој е можеби и најголем талент во неговата генерација. Има осет и за поставување и за рефлекс а ми се допадна и пристапот кон натпреварите.

За Серафимов, навистина, кога ги гледаш тие У18 натпревари делува како да ги гледаш сениорите со Кире, но јас не би претерувал, Кире е единствен и тешко веројатно дека некој некогаш ќе го достигне. Тоа е невозможна споредба. Клучно кај Серафимов е дали е завршен со физичкиот развој или има уште простор да порасне. Со таа висина која ја има тешко дека ќе биде којзнае каков играч, со оглед дека тој е пред се шутер и ја нема агилноста и експлозивноста потребна за да се надомести недостатокот на висина и должина. И не само да порасне туку и воопшто да добие на снага. Вака не може да издржи дуел игра.

Во секој случај сите овие се многу млади. Можеби ќе израснат во многу подобри играчи отколку што мислиме, можеби тотално ќе се изгубат и ќе ги заборавиме. Најважно е колку се посветени на спортот, здрав и спортски живот и многу работа и дисциплина.

П.С. Бидејќи СП 2019 за кадети ќе се игра кај нас доста фокус е ставен на оваа генерација 2000та-2001ва. Се надевам и сениорите ќе имаат нешто ќар од сето тоа.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.674
http://www.gol.mk/rakomet/neloski-kje-odi-na-operacija-i-kje-napravi-pauza-od-osum-meseci
Странава е започната со детево,како голем талент наследник на Кире,ама што да праи со тие повреди пола кариера е повреден,во Металург 2 сезони беше по распадот првата сезона лигаменти скина цела не играше,втората 2 игра 1 не,после се скара со Металург подолго време не тренираше,еве сега во Кобург отиде 2 Бундеслига пак лигаменти скинал,осум месеци пауза значи не само оваа сезона него и до пола другата,па додека се врати отиде цела,до тогаш и договорот ќе му истече ќе го шутнат
Многу очекувавме од него а нема ни обичен репрезентативец да добиеме,во иднина подобро ќе му биде да се врати во Македонија во:Металург,Пелистер и сл,и да се посвети само на одбрана пошто вака ако продолжи ни ракометар нема да биде а не репрезентативец:place::place::place:
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.674
Шо е работата со Палевски??? Нигде го нема
Во Металург си е ,доста слабо напредува,иначе ако мислиш за првенствово не можеше да игра пошто е 21 година,а првенството беше под 20 години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom