Млади надежи на македонскиот ракомет?

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Мартин Манасков е дел од Вардар Јуниор, ама не се изнаигра многу есенва. Играа стандардната тројка Андовски-Чурле-Вујачиќ, додека Мартин поголем дел од времето влечеше некоја повреда. Пепи доста строго го држи, на секој промашен шут го вадеше од игра и се кинеше од дерење :icon_mrgr:
Има мал квалитет, ама далеку е од репрезентативен материјал. Најдобра партија имаше против Борец на гости :icon_mrgr: Го шинаа од пцуење Велешани :icon_mrgr:
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Уште мајка им фали во Вардар. Немаат нешто спортска интелигенција двете деца, убаво сте пишале. Ако можат џуниор крило да го направат арно, ако не, нека учи факултет.
Abe kakov fakultet, samiot si kazha nema intelegencija :D
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Мартин Манасков е дел од Вардар Јуниор, ама не се изнаигра многу есенва. Играа стандардната тројка Андовски-Чурле-Вујачиќ, додека Мартин поголем дел од времето влечеше некоја повреда. Пепи доста строго го држи, на секој промашен шут го вадеше од игра и се кинеше од дерење :icon_mrgr:
Има мал квалитет, ама далеку е од репрезентативен материјал. Најдобра партија имаше против Борец на гости :icon_mrgr: Го шинаа од пцуење Велешани :icon_mrgr:
Кажете вие од Вардар некое дете од кај вас дали има надеж да се извади? Пред се од младинските тимови, чисто сумњам дека во Вардар Јуниор има некои многу млади освен Манасков и Давитковски...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Кажете вие од Вардар некое дете од кај вас дали има надеж да се извади? Пред се од младинските тимови, чисто сумњам дека во Вардар Јуниор има некои многу млади освен Манасков и Давитковски...
Каков Давитковски, дрво невидено е типот :D
Манасков ретко игра, чим ни татко му не го става во прва постава покрај Бобан Андовски, можеш да сфатиш колку е саатот.Вујачиќ е најперспективен од нив, ама он е Црногорец :D

Од младинците јас секогаш сум го фалел Ончев, само дури да добие шанса ќе му помине возот и на него. Кога го пуштија во првата екипа, го играа како лево крило, а во помлади категории беше бек. Тука може да влезе и голманот Кизиќ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Кажете вие од Вардар некое дете од кај вас дали има надеж да се извади? Пред се од младинските тимови, чисто сумњам дека во Вардар Јуниор има некои многу млади освен Манасков и Давитковски...
а што стана со старомладиот Недановски ?? всушност во Катар и добар беше.. после го снема...
 
Член од
27 август 2009
Мислења
1.540
Поени од реакции
1.671
Кажете вие од Вардар некое дете од кај вас дали има надеж да се извади? Пред се од младинските тимови, чисто сумњам дека во Вардар Јуниор има некои многу млади освен Манасков и Давитковски...
Од кадетите Мартин Карапалевски. Можеби е рано да се коментира за детево ама некако се издвојува од другите негови соиграчи.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
3.726
Кажете вие од Вардар некое дете од кај вас дали има надеж да се извади? Пред се од младинските тимови, чисто сумњам дека во Вардар Јуниор има некои многу млади освен Манасков и Давитковски...
Карапалевски од кадетите го дискутиравме баш пред некое време во темата за РК, среден бек мислам дека му е позиција. Арсеновски на пикер може да биде добар играч, интересен е и затоа што не е дебел, што е предуслов во Македонија да бидеш пикер, туку напротив е граден како модерните светски пикери, повеќе на мускулна маса него на сало. На екс-ју турнир во Белград пред некоја недела беше прогласен за најдобар играч во младинска конкуренција, Карапалевски на истиот турнир беше најдобар стрелец во кадетска конкуренција.
Сабја го спомнал Ончев ма да не верувам дека од него може да биде добар играч, можеби како крило али како бек тешко.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Карапалевски од кадетите го дискутиравме баш пред некое време во темата за РК, среден бек мислам дека му е позиција. Арсеновски на пикер може да биде добар играч, интересен е и затоа што не е дебел, што е предуслов во Македонија да бидеш пикер, туку напротив е граден како модерните светски пикери, повеќе на мускулна маса него на сало. На екс-ју турнир во Белград пред некоја недела беше прогласен за најдобар играч во младинска конкуренција, Карапалевски на истиот турнир беше најдобар стрелец во кадетска конкуренција.
Сабја го спомнал Ончев ма да не верувам дека од него може да биде добар играч, можеби како крило али како бек тешко.
За крилна позиција мислев, за бек му е отиден возот веќе :icon_mrgr:
Ајде баш да го видиме тој Карапалевски што играч е, го утепавте од фалење. Арсеновски не ме импресионираше премногу со игрите во некои натпревари од сениорската лига во ланската година, мада во такви ревијални утакмици тешко дека може да се оцени нешто :icon_mrgr:
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
За крилна позиција мислев, за бек му е отиден возот веќе :icon_mrgr:
Ајде баш да го видиме тој Карапалевски што играч е, го утепавте од фалење. Арсеновски не ме импресионираше премногу со игрите во некои натпревари од сениорската лига во ланската година, мада во такви ревијални утакмици тешко дека може да се оцени нешто :icon_mrgr:
Od Resen e deckovo, zaedno kosarka igrame :D.. Mozham da kazham deka zhivee sportski zhivot, vo sekoj sport go biva, posebno se izvojuva vo rakomet, retko go gledam so alkohol vo raka (za razlika od negovite vrsnici koj odvaj cekaat vikend da dojdi pa da se nacukaat) fizicki spremen, stegnato dete so MOZOK koj znae da go koristi, spored mene gi ima site predispozicii da stani vrven centralen bek, stil na igra me potsekja na Karabatic, iako mozhda zvuchi apsurdno ke vidime sho ke bidni, daj bozhe da ne e podlozen na povredi. :zver:
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Dejan Kukulovski (Vardar) - Milenik na Cervar. Martin Tabakovski (Prespa mladinci generacija 2002) Iako deckovo e mlad otskoknuva fizicki vo sporedba so negovite vrsnici.

 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Aj malku temava da zivni.. pisejte koj spored vas za 2-3 godini ke bide materijal za repka..
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Aj malku temava da zivni.. pisejte koj spored vas za 2-3 godini ke bide materijal za repka..
Ги пратев кадетите на Брестовац пред месец дена на турнир во Романија баш. Карапавлевски и Серафимов се доста експонирани на форумов. Покрај нив впечаток ми остави Марко Кизиќ, (помал брат на Никола Кизиќ) брани за Вардар Јуниор сезонава. Ако не се лажам го одбраа и за најдобар голман на турнирот. Роден 2001, физички доминантен за својата возраст, го гледав и на подготвителните натпревари што ги изигра првиот тим на Вардар сезонава во Германија, Раул му даде неколку пати шанса и ја искористи подобро него што очекував. Потоа, Кристијан Симоноски пикер од тимот на Кире Лазаров, висок, снажен, многу подвижен. Сериозен потенцијал за репка според мене на пикерската позиција, заедно со Арсеновски. Вреди да се споменат и левото крило Глигор Гајиќ од Металург 2 како и бекот Илија Мелоски исто така од Металург 2.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Ги пратев кадетите на Брестовац пред месец дена на турнир во Романија баш. Карапавлевски и Серафимов се доста експонирани на форумов. Покрај нив впечаток ми остави Марко Кизиќ, (помал брат на Никола Кизиќ) брани за Вардар Јуниор сезонава. Ако не се лажам го одбраа и за најдобар голман на турнирот. Роден 2001, физички доминантен за својата возраст, го гледав и на подготвителните натпревари што ги изигра првиот тим на Вардар сезонава во Германија, Раул му даде неколку пати шанса и ја искористи подобро него што очекував. Потоа, Кристијан Симоноски пикер од тимот на Кире Лазаров, висок, снажен, многу подвижен. Сериозен потенцијал за репка според мене на пикерската позиција, заедно со Арсеновски. Вреди да се споменат и левото крило Глигор Гајиќ од Металург 2 како и бекот Илија Мелоски исто така од Металург 2.
Zboruvajki za kadetive, kako pominaa na turnirot vo Romaminja ? Karapalevski i Serafimov kako izgledaa vo sporedba so nivnite vrsnici od repkite koj nastapuvaa na istiot?
Inache da, bratot na Kizik ima golem potencijal, ima ushte pola godina da uchi od najdobriot golman na svetot pa neka ja iskoristi dobro.. isto se slagam i za Arsenovski, mnogu dobar vo napad samo neznam dali igra odbrana, tuka e i Tankoski mozhi da bidi neshto od nego so dobra rabota..
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Zboruvajki za kadetive, kako pominaa na turnirot vo Romaminja ? Karapalevski i Serafimov kako izgledaa vo sporedba so nivnite vrsnici od repkite koj nastapuvaa na istiot?
Inache da, bratot na Kizik ima golem potencijal, ima ushte pola godina da uchi od najdobriot golman na svetot pa neka ja iskoristi dobro.. isto se slagam i za Arsenovski, mnogu dobar vo napad samo neznam dali igra odbrana, tuka e i Tankoski mozhi da bidi neshto od nego so dobra rabota..
Карапавлевски доста отскокнува, примарно мислам ради тоа што физички е доста помоќен од врсниците, иако на технички и тактички план има брдо фурни леб за јадење, но за очекување е тоа на неговата возраст. Го немам гледано доволно за да донесам подетален заклучок, ова е впечаток само од турнирот. Слушам дека бил склон на повреди? Резултатски пројдовме лошо, завршивме последни на турнирот. Генерално и кадетската репрезентација ја мачи истиот проблем што го мачи и нашиот сениорски тим, односно имаме огромни осцилации и падови во играта. Додека беа физички и ментално способни да играат, играат добро, меѓутоа кога ќе почнеа да паѓаат... Мислам и дека Брестовац го коментираше во неколку наврати тоа и дека ќе мора да се работи на тој аспект. Да, јас имам голема надеж во Танкоски заборавив скроз да го спомнам. Мислам дека технички е најспремен и најмодерен од сите млади бекови кои се појавија во последниве неколку години како Нелоски, Талески па дури и Кузмановски. Како и во кој правец ќе се развива, останува да видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom