Мигрантите низ Македонија

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.787
Поени од реакции
24.593
Гледам цивилизирано да разговарам и се обидувам да не навредам некој, види ги коментариве... Оваков третман од Арапи не сум добила. :icon_lol:

Пратете им ги мајките, сестрите и жените на емигрантите. Ние либералистките од форумов имаме со кој да се ебеме. Толку беше, изгубив интерес за дискусија.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Гледам цивилизирано да разговарам и се обидувам да не навредам некој, види ги коментариве... Оваков третман од Арапи не сум добила. :icon_lol:

Пратете им ги мајките, сестрите и жените на емигрантите. Ние либералистките од форумов имаме со кој да се ебеме. Толку беше, изгубив интерес за дискусија.
Така ами како уште ке ве галиме

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Да не ве цитирам сите, само кратко.
За мене е неприфатливо да се делат луѓето според потеклото и бојата на кожата, вероисповедта, а најмалку според тоа какви патики носат. Се срамам од Македонците што им продаваа вода, леб и точаци петпати поскапо.
Горда сум на оние што се уште прават обиди барем малку да им ја олеснат маката.
Она што никој очигледно од вас не го знае е дека тие луѓе имаат пари. Па за да дојдат до нас, сигурно имаат платено 3000 - 5000 евра.

Ние, како држава потфрливме во сЕ. Можеше уште на почетокот да се организира евиденција и вонредни автобуси, кои бај д веј, луѓето ќе си ги платеа. Ништо немаше да не чини. Тие не не молеа да ги возиме гратис. Напротив, сакаа што побргу да заминат од Македонија.
Затворањето на границата и ставањето вијска и полиција у пуна ратна опрема беше невидена глупост, и освен што осамнавме во како вест на денот на ББЦ и ЦНН, не се постигна баш ништо.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.689
Поени од реакции
26.218
Затворањето на границата и ставањето вијска и полиција у пуна ратна опрема беше невидена глупост, и освен што осамнавме во како вест на денот на ББЦ и ЦНН, не се постигна баш ништо.
Во оној момент кога редовниот воз неможеше да ги износи и беа потебни дополнителни превозни средства, а се со цел да бидат на окуп додека се обезбеди и организира превозот беа задржани 48 часа на граница. А војската и полицијата да воведе ред, меѓу нив самите. Имаше повеќе масовни тепачки меѓу самите нив и имаше и некои потешко повредени.

Луѓе кои избегале од војни и страдања не би ги сватиле тие 48 часа толку трагично.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
па со тие 5000 евра можеле фино лепо на аеродром да отидат и да купат карти за во Шведска,Норвешка,Англија,Германија,Америка.За цела фамилија.
што ќе се мачат да идат пешки од толку далеку,од пичке си матерне.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.689
Поени од реакции
26.218
Гледам цивилизирано да разговарам и се обидувам да не навредам некој, види ги коментариве... Оваков третман од Арапи не сум добила. :icon_lol:

Пратете им ги мајките, сестрите и жените на емигрантите. Ние либералистките од форумов имаме со кој да се ебеме. Толку беше, изгубив интерес за дискусија.
Сега ти генерализираш, еве на пример, јас дискутирам разумно...
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.293
Поени од реакции
10.530
Да не ве цитирам сите, само кратко.
За мене е неприфатливо да се делат луѓето според потеклото и бојата на кожата, вероисповедта, а најмалку според тоа какви патики носат. Се срамам од Македонците што им продаваа вода, леб и точаци петпати поскапо.
Горда сум на оние што се уште прават обиди барем малку да им ја олеснат маката.
Она што никој очигледно од вас не го знае е дека тие луѓе имаат пари. Па за да дојдат до нас, сигурно имаат платено 3000 - 5000 евра.

Ние, како држава потфрливме во сЕ. Можеше уште на почетокот да се организира евиденција и вонредни автобуси, кои бај д веј, луѓето ќе си ги платеа. Ништо немаше да не чини. Тие не не молеа да ги возиме гратис. Напротив, сакаа што побргу да заминат од Македонија.
Затворањето на границата и ставањето вијска и полиција у пуна ратна опрема беше невидена глупост, и освен што осамнавме во како вест на денот на ББЦ и ЦНН, не се постигна баш ништо.
За тебе е неприфатливо ама за самите "мигранти" е и те како прифатливо. Гледаме и по гетата низ Европа како се вклопени со народот.
Да навистина срамота е ова, да не речам ниско.
Како тоа никој не знаел дека имаат пари? Како тогаш им кревале цени? Свесни сме сите дека имаат пар со нив. Интересна работа патем,бегалци, а пари имаат топтан. Ние не сме во војна, а немаме толку.
ББС и СНН ги сметаш за релевантни? Па преку курот ако сме биле топ вест. Очигледно тоа им е пропаганда. Оди види ги коментарите од британците да видиш како се слагаат со нас. Ама само така, поддржувајте ги нив, плукајте по сопствената држава.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.077
Поени од реакции
6.699
па со тие 5000 евра можеле фино лепо на аеродром да отидат и да купат карти за во Шведска,Норвешка,Англија,Германија,Америка.За цела фамилија.
што ќе се мачат да идат пешки од толку далеку,од пичке си матерне.
замисли а таму да ти била ВОНРЕДНА СОСТОЈБА па аеродромите,автобусите,возовите,бродовите ги контролира војската и полицијата...........Македонија во 21ви век без регрутна војска и млади наивни глави :facepalm: пази не сме биле солидарни,а СЕ што сака полицијата на граница е да воведи еден ред кој влегува и излегува од државава
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Овие емигрантиве од македонија не свакаат дека овие се камикази шетаат со 5кг експлозив залепен на грб и гради, па се прават и наудрени зошто имало војска и бодликави жици да не треба црвен тепих да им се постеле кога ке идат наваму, вие кога сте бегале од земјава сигурно не сте бегале со ранец и пешадија накај шведска и норвершка ?


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Абе доста ги жалите, тие јадат повеќе од сите нас од Македонијава и се побогати. Доста ги жалите,
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
замисли а таму да ти била ВОНРЕДНА СОСТОЈБА па аеродромите,автобусите,возовите,бродовите ги контролира војската и полицијата...........Македонија во 21ви век без регрутна војска и млади наивни глави :facepalm: пази не сме биле солидарни,а СЕ што сака полицијата на граница е да воведи еден ред кој влегува и излегува од државава

епа ајде де,пак ние како држава сме лошите,не е битно тоа дали некој од нив носи атомска бомба во него и дали до вчера бил член на ИСИС и се борел на нивна страна.
Битно само пуштај ги,нека пројдат низ Македонија а успат нека напраат и хаос,нека крадат од куќи и нека прават хаос низ улици.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
И јас не сакам да ги делам луѓето по потекло или боја на кожа, затоа што тоа во никој случај не го определува еден човек дали е добар или лош. Но, ако јас утре сакам да се иселам и да живеам на пример во Иран или некоа друга земја каде се следи шеријатот, каде на пример законот, нормите и обичаите ќе ми налагаат за се воздржувам од алкохол, да не шетам со крстови околу врат или ако имам сопруга ќе треба да носи бурка, јас бидејќи по своја волја сум избрал да живеам таму, ќе се обидам се прилагодам и ќе ги почитувам тие закони и обичаи, и нема да кршам прозори, да палам автомобили и да убивам луѓе затоа што тие правиле не ми се допаѓале, затоа што ЈАС по свој ИЗБОР сум решил да живеам таму.

Истото е и со муслиманиве во европа, никој нема да има ама баш ништо против нив, и генерално поголем дел од луѓето и немаат со оние кои прифатиле да се однесуваат согласно нормите и законите на државата која ги примила, им пружила шанса за подобар и попросперитетен живот. Но кога ти офрлаш, го мразиш и се бориш против поредокот во државата за која си прошол мачни иљадници километри, не може да очекуваш дека мнозинството ќе те сака или дека ќе сака уште такви како тебе да им дојдат, оти да не заборавиме една многу битна работа, и покрај сите апокалиптични сценариа, во овој момент муслиманите во европа се сеуште малцинство, дури и во државите каде се најбројни не се повеќе од 20%, значи наспроти нив имаат 80-90% мнозинство кое го малтретираат со своето понашање бидејќи се ептен гласно малцинство, слично како и нашиве малцински сограѓани.

Е па, за муслиманите ќе биде лошо ако еден ден на тоа мнозинство му пукне филм и му се стемни пред очи, а во комбинација со економски кризи, виновник најлесно се наоѓа во малциството, еден европски народ не така одмана за своите порази и неуспеси најде колективен виновник во едно малцинство, и тоа малцинство на територијата на Европа повеќе не постои, го нема воопшто никаде. Да не дојде работата пак да гледаме логори и кампови на смртта како во 33-45.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.569
Поени од реакции
69.686
Ние, како држава потфрливме во сЕ. Можеше уште на почетокот да се организира евиденција и вонредни автобуси, кои бај д веј, луѓето ќе си ги платеа. Ништо немаше да не чини. Тие не не молеа да ги возиме гратис. Напротив, сакаа што побргу да заминат од Македонија.
Затворањето на границата и ставањето вијска и полиција у пуна ратна опрема беше невидена глупост, и освен што осамнавме во како вест на денот на ББЦ и ЦНН, не се постигна баш ништо.
Зарем Македонија им го забранува транзитот низ државата?
Едноставно бара да имаат чисти документи и тоа само во последните денови. Друга работа е што немаме толку вагони за да се пренесат сите одеднаш. Толку се ресурсите, во ситуација кога другите држави не ни праќаат помош. Не знам дали си се возела на линиите кои минуваат по таа линија. Секој ден повеќето од вагоните им се отстапени на мигрантите, а често воопшто не можеш ни да се качиш во возот, бидејќи сите вагони се наменети за нив. На почетокот воопшто не им наплаќаа карти, а и сега не верувам дека го прават тоа. Зар не е очигледно дека едвај чекаме да се отарасиме од нив?
Проблемот е што доаѓаат во се поголем и поголем број и самите они се преагресивни во обидот да фатат кидавела па прават ршум на железничката станица, се тепаат меѓу себе, ги пренатоваруваат возовите итн.
На почетокот ситуацијата не беше алармантна и едноставно ги игнорираа кога во поголеми групи пешачеа низ цела држава. Уште тогаш требаше да им се затвори границата со што ќе добиеа до знаење дека треба друга траса да си бараат за да стигнат до земјите во кои тргнале. Ама ние чекавме да ја преплават границата и кога веќе нема како да ги спроведеме до Србија и плус другите земји им затвораат граници и постои опасност да останат овде, па дури тогаш се сетивме дека треба да пратиме војска на граница за да среди ситуација.
Нивните желби (и твои барања) се неостварливи поради немањето на расположливи превозни средства во Македонија. Нивниот број е преголем за едноставно само да ги пренесуваме до Србија. Не може цел автобуски сообраќај во Македонија да се запре, само за господата секој ден да се возат до Србија. За возовите да не коментираме, една година да ги носат не може сите да ги пренесат.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Провокативно облечен секаде треба да ти биде страв. Патем, Македонците се понекултурни на ова поле, отколку емигрантите кои живеат подолг период на западот.
Не сакам сега да се правам паметен, демек, чекај јас да ти кажам за Шведска во којашто ти живееш, а и дополнително да бегам од темата; ама ако таа култура може да се искаже некако со бројки, тогаш тие те демантираат и тоа на големо.

Во Македонија годишно се регистрираат околу 100-на силувања. Во Шведска околу 6000. Шведска е убедливо на врвот во светот по сексуални напади, повеќе од двојно над било која друга земја. Официјално, нема објавени податоци за етничкото потекло на овие злосторници. Неофицијално, најголем дел од нив се имигранти и може да се постави паралела помеѓу трендот на пораст на силувањата со трендот на пораст на доселувањето странци. Може ова да е само коинциденција, може да е само една од оние без врска статистики, кадешто излегува, пример, дека бројот на влакна во косата на Доналд Трамп е правопорционален на вредноста на јенот, може да е нешто што само противниците на имиграцијата го пропагираат; но во никој случај не може да се каже дека Македонците се понекултурни на ова поле.

Зошто Миравци го хејташ?
Затоа што навива за Пелистер.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
па со тие 5000 евра можеле фино лепо на аеродром да отидат и да купат карти за во Шведска,Норвешка,Англија,Германија,Америка.За цела фамилија.
што ќе се мачат да идат пешки од толку далеку,од пичке си матерне.
Сигурно биле желни за авантура и нови доживувања, па наместо со авион, решиле да тргнат пешки.:facepalm:

Еве зошто:

[DOUBLEPOST=1440626192][/DOUBLEPOST]
Зошто Миравци го хејташ?
Не го хејтам, само пример беше. Може и Балинци да е наместо Миравци :)[DOUBLEPOST=1440626328][/DOUBLEPOST]Сите вие што плукате по бегалците, уствари ја браните Европа од нив? :pos::pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom