Мигрантите низ Македонија

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.689
Поени од реакции
26.216
Мислам дека спомнав на некоја тема на форумов за ова, разговарав со еден млад лик од Египет. Тврди дека од тие земји го пуштаат олошот да доаѓа наваму, најлошите луѓе ги бркале на западот. Тоа беше негово мислење креирано од следење на ситуацијата и комуницирање по форуми.
Па зошто го оспоруваш стравот на луѓето? Зошто плукаш против контрола на границата? Виде и самата на видеото тие луѓе ги користат децата и жените како жив штит, а кога ќе им се укаже прилика и без око да им трепне бегаат оставајќи ги назад. Јас имам искуство со бегалците од 1999 година, структурата на бегалците тогаш и овие сега е далеку поинаква.

Едно од сценаријата кое можеме да ги очекуваме, а е најнепосакувано, со најавените најмалку 250 000 бегалци до крајот на годината е дека Европските земји ќе ги затворат границите и ќе ги засилат контролите на границите. Тоа ќе значи огромен дел фрустрирани „бегалци“ во нашата држава која тешко дека ќе може да им излезе во пресрет. Активирање на ќелиите во Македонија и регионот и почеток на борбата за Балканскиот Калифат.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.293
Поени од реакции
10.527
Еве го овој неписмениов, почна со сликите. :facepalm:
Дај мавни се од темава ако немаш капацитет да дискутираш, не прави сликовница од оваква сериозна тема, ебате!
Наместо да го навредуваш еве кажи зошто мислиш дека не е во право.[DOUBLEPOST=1440622274][/DOUBLEPOST]
Кампања? Кампањи за интереси си водат сите помоќни земји, на сите им е од корист да имаат сателит-држави за блиска контрола.

А ако мислиш за политика на агресија и дестабилизирање, последен случај ти е Украина и анексијата на Крим.
Офтопик сме ама Русија сигурно не е виновник за случувањата во Украина.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А БЕ АЈВАНИ!
Деца и жени минуваа низ Македонија! Како очекувате да се понаша некој кога му фрлате шок бомби и му ставате жица на граница?
Оток иди земи игла.Ми ги поду јајцата
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
А БЕ АЈВАНИ!
Деца и жени минуваа низ Македонија! Како очекувате да се понаша некој кога му фрлате шок бомби и му ставате жица на граница?

А БЕ ГОМНАРКЕ ЛИБЕРАЛНА !! (кога веќе се курчиме)

Деца и жени проаѓаа во Македонија и во 99 година,и тоа преку 300 илјади па гледај во какви гомна сме денеска.
Прекини да бидеш дрска да не ти дојдам да ти ги искршам сите заби,макар живеела и во Занзибар.
Приказната има две страни,онаа што ти сакаш да ја знаеш и да ја протнеш тука,а другата е онаа што човекот и мозок пробува да ја склопи тука.
Затоа и постои и дискусија,затоа е и форумов,за дискутирање и разменување мислења.Ајвани моеш дома на твоите да им викаш.

Е сега да се префрлиме на темата.

Не си во право со ова што го пишуваш тука.
Прво,затоа што тие жени и деца имаат можност да ја обиколат Македонија и да не остануваат тука.Имаат и други патишта каде нема да бидат малтретирани,ќе бидат дочекани со леб и паштета во рацете и ќе имаат станови на свое име.
Да,тоа е Шведска.
Македонија и нејзината војска се должни да ја бранат територијата бидејќи меѓу тие „бегалци„ има и џихадисти.Поставив слика на претходните страни од еден таков “бегалец“
Лани со пушка во рацете и во униформа,а денеска наводен бегалец за подобар живот.

жими куров.
Ако тие 3000 бегалци знаат каде одат јас главата на трупче ја ставам и тебе лично ќе те оставам да ми ја исечеш.
Храна не примија од Црвен крст бидејќи имало крст на неа.
Па нели сакаат подобар живот и бегаат од војна ?
Ете во Македонија нема војна и мирно е,подобриот живот им започнува така што на почеток примаат храна,бидејќи нели се бегалци за подобар живот ?

Ако на 3000 бегалци има 100 жени и деца,остатокот се потенцијални терористи и џихадисти кои чекаат само наредба за мене и на секој православен да му ја цвикнат главата како на глушец бидејќи нели Алах така наредил.
И тебе ќе те цвикнат,но прво ќе те силуваат и ќе те мачат и нема кур да ги боли дали ти имаш симпатии кон нив и дали си ги бранела на некој форум.
Едноставно е,ти ги шират со сила нозете и пред да сврши некој од нив во тебе,ти лета главата од нигде никаде.

Па ти продолжи тука продавај америчко и либералистичко срање.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.787
Поени од реакции
24.593
Па зошто го оспоруваш стравот на луѓето? Зошто плукаш против контрола на границата? Виде и самата на видеото тие луѓе ги користат децата и жените како жив штит, а кога ќе им се укаже прилика и без око да им трепне бегаат оставајќи ги назад. Јас имам искуство со бегалците од 1999 година, структурата на бегалците тогаш и овие сега е далеку поинаква.

Едно од сценаријата кое можеме да ги очекуваме, а е најнепосакувано, со најавените најмалку 250 000 бегалци до крајот на годината е дека Европските земји ќе ги затворат границите и ќе ги засилат контролите на границите. Тоа ќе значи огромен дел фрустрирани „бегалци“ во нашата држава која тешко дека ќе може да им излезе во пресрет. Активирање на ќелиите во Македонија и регионот и почеток на борбата за Балканскиот Калифат.
Затоа што стравот ќе створи „ѕид“. Тоа не значи да не бидеш претпазлив, и јас сум, ама барем не дозволувам таа претпазливост да прерасне во ксенофобија, разбираш? Плукам по психичка тортура на децата, неколку пати го нагласив тоа. Таа контрола може да се изврши на многу похуман начин, ама „нашите“ и немаат некое искуство со тоа.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Glavnata poenta e so glavninata od emigranti se muslimani shiiti.Vrz niv se desava teror isto kako i vrz hristijanite vo Siriya.Znaci shiitskite muslimani voopsto ne se opasni ,problemot doaga od sunickite muslimani koi se jadroto na Isis.Izgleda na sunitive glavnata cel im e da go sotrat coveckiot rod,pricinite im se samo nim poznati.Problemot e so evropskive liberali nikako ne mozat ili ne sakaat da svatat so kakva strasna organizacija e soocena Evropa!Znaci megu site tie shiiti,sigurno se ufrleni sunitcki koljaci so se podgotveni da napravat rsun niz mutavava Evropa.Mi se cini deka pandorinata kutija e otvorena!:(
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.689
Поени од реакции
26.216
Затоа што стравот ќе створи „ѕид“. Тоа не значи да не бидеш претпазлив, и јас сум, ама барем не дозволувам таа претпазливост да прерасне во ксенофобија, разбираш? Плукам по психичка тортура на децата, неколку пати го нагласив тоа. Таа контрола може да се изврши на многу похуман начин, ама „нашите“ и немаат некое искуство со тоа.
Поентата е што причината за таа контрола не беше да се прекине влегувањето на Македонска територија, туку тоа да се прави организирано, при што да се има контрола и со предност да се жените и децата. Бунтот на граница беше поради тоа што не се сложуваа да им дадат предност на жените и децата ?!?

И ѕидот нема потреба ние Македонците да го создаваме. Ѕидот одамна е создаден, многу пред ти да го видиш. Проблемот е што ти го виде тука кај нас и се изнанеди од него, па си мислеше дека ние го создадовме. Ние сме неми посматрачи на оваа епизода, реагираме природно и според впачатоците и искуството. Тие што се дојдени не им е гајле за жените и децата. Они ги пикаат у огин, за да после светот плука по нас, а кај нас се створи чувство на вина. Тие знаат дека сме самокритични и тоа го користат против нас. Баш во вакви ситуации.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.077
Поени од реакции
6.699
абе кај ви е солидарноста за вашите браќа,сестри,братучеди,мајки,татковци што скапуваат за 150 евра месечно по фабрики и градилишта,за овие арапите забравте гајле...........

кај ќе ви ој душата..............
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Затоа што стравот ќе створи „ѕид“. Тоа не значи да не бидеш претпазлив, и јас сум, ама барем не дозволувам таа претпазливост да прерасне во ксенофобија, разбираш? Плукам по психичка тортура на децата, неколку пати го нагласив тоа. Таа контрола може да се изврши на многу похуман начин, ама „нашите“ и немаат некое искуство со тоа.
Не разбираш дека они такви работи како закони и правила не ги интересираат.Предупредувања не ни регистрираат,чист пример ти е дека они на крај имаа смелост и да го пробијат кордонот и сега и ја пробиваат Унгарската граница.Тоа што го разбираат се луѓе на колци и што висат од гранки е тој јазик го разбираат комплетно и го почитуваат.Што ти вреди да изградиш и 10 метра ѕид ако нема никаква казна за некој ако проба да го помине.

Нема никаква ксенофобија кога си имаш навистина работа со човечка стока.

А според тоа што се случуваше во Гевгелија одма може да се примети дека меѓу нив има и агенти што го прават ова со некоја нивна причина.Типот се детето што клекнал пред штитовите и гледа директно во камери со насолзени очи и тој со наочарите што недела и пол дава интервјуа како портпарол да им е наместо да помине граница се чисти примери.
 
?

..........

Гостин
Таа контрола може да се изврши на многу похуман начин, ама „нашите“ и немаат некое искуство со тоа.
:LOL: Oбјасни го похуманиот начин како да спречеш на граница бесна толпа од неколку илјади лица кои 70/80% се здрави батки што фрларт со камења и решени по секоја цена да ја преминат критичната линија.. смртно ме интересират вакви експетрски предлози досега невидени нечуени хумани контроли?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.182
Поени од реакции
8.379
Затоа што стравот ќе створи „ѕид“. Тоа не значи да не бидеш претпазлив, и јас сум, ама барем не дозволувам таа претпазливост да прерасне во ксенофобија, разбираш? Плукам по психичка тортура на децата, неколку пати го нагласив тоа. Таа контрола може да се изврши на многу похуман начин, ама „нашите“ и немаат некое искуство со тоа.
Ако ги тргнеме на страна идеологиите, филантропиите и останатите весели работи и остане само рациото, ќе мора да се сложиме дека земја како Македонија која нема ниту инфраструктура ниту пари да се носи со вакви сериозни проблеми, мора да инсистира на одбрана и контрола на границите. Миграцискиот проток мора да биде контролиран. Смешно е да спориме за ова.

Пред неколку дена полицијата беше каменувана и затоа беа употребени шок бомби за да се разбие толпата.

edit: Нема похуман начин за ова. @Сталкерот неколку страници наназад напиша Редовните линии во Гевгелија може да пренесат 800 лица на ден. Имигрантите се повеќе од 3000, не им се чека и така настануваат циркузи (почнуваат да се тепаат за место во вагоните).
 
Последно уредено:
M

mordekaj

Гостин
Затоа што стравот ќе створи „ѕид“. Тоа не значи да не бидеш претпазлив, и јас сум, ама барем не дозволувам таа претпазливост да прерасне во ксенофобија, разбираш? Плукам по психичка тортура на децата, неколку пати го нагласив тоа. Таа контрола може да се изврши на многу похуман начин, ама „нашите“ и немаат некое искуство со тоа.
Баш ме интересира кој е тој похуман начин. Ај ќе те молам појасни ми. Инаку јас лично сум ја обезбедувал таа граница и го знам и теренот и можностите.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.915
Поени од реакции
8.404
Баш ме интересира кој е тој похуман начин. Ај ќе те молам појасни ми. Инаку јас лично сум ја обезбедувал таа граница и го знам и теренот и можностите.
Има похуман начин! Да отидат овие либералистки од форумов за да им ја намалат фрустрацијата на кутрите млади и потентни бегалци која се јавила како последица на повеќедневната сексуална апстиненција.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
:LOL: Oбјасни го похуманиот начин како да спречеш на граница бесна толпа од неколку илјади лица кои 70/80% се здрави батки што фрларт со камења и решени по секоја цена да ја преминат критичната линија.. смртно ме интересират вакви експетрски предлози досега невидени нечуени хумани контроли?
ваљда да седнат на кафе и локумче и да “поразговараат“
Ама локумот ако е од црвен крст или ако го правел некој православен,нема шанса да земат да каснат и тука почнуваат проблемите.[DOUBLEPOST=1440623409][/DOUBLEPOST]
Има похуман начин! Да отидат овие либералистки од форумов за да им ја намалат фрустрацијата на кутрите млади и потентни бегалци која се јавила како последица на повеќедневната сексуална апстиненција.
па баш и затоа се пуштени тие младите и потентни,што можат да прават деца.


Ќе најдат некоја либералка,ќе и ги праат форите,ќе напраат деца.Таа ќе мора да прифати шамија и ислам,тој среќен и задоволен ќе продолжи да ја полни до немајкаде,ќе роди 10 деца и исламот така расте.
Православјето слабее пошо нели таа овцата место да му роди деца на православен и да ја продолжи верата православна,се решила на глуп чекор
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
абе кај ви е солидарноста за вашите браќа,сестри,братучеди,мајки,татковци што скапуваат за 150 евра месечно по фабрики и градилишта,за овие арапите забравте гајле...........

кај ќе ви ој душата..............
Ама им го зачука сега :D

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom