Мигрантите низ Македонија

Дискусија во форумот 'Македонија' започната од GoD.HateUSaLL, 6 јуни 2015.

 1. GoD.HateUSaLL

  GoD.HateUSaLL Фар акрос д диштанс

  Член од:
  30 март 2008
  Мислења:
  8.264
  Допаѓања:
  8.214
  Пошо ме мрзи да пишувам само ќе ви го пастирам текстот дословно:

  http://bcove.me/uqk0o1p8 Изгледајте го видеово обавезно

  Преку видео ви ја пренесуваме застрашувачката репортажа на британскиот тв Канал 4, која известува за организирана криминална група која оперира во Македонија и која секојдневно киднапира мигранти и ги држи како заробеници, барајќи им да платат откуп.


  Соговорниците на телевизијата (бегалци од Сирија) кои биле држени во заробеништво успеале да ја снимат куќата во селото Ваксинце во општина Липково, како и да ја зачуваат локацијата преку ГПС на својот мобилен телефон. Нив им било побарано да платат по илјада евра за да ги пуштат.

  [​IMG]


  ГПС координатите на куќата


  Телевизиската екипа успеала да ја пронајде куќата во Ваксинце, која ја посетиле, што се гледа од репортажата. Куќата е обезбедувана од повеќе чувари, а операцијата ја водел човек кој сите го знаеле како Алибаба, кој бил Авганистанец, но кој соработувал и со криминални групи во Македонија, и се фалел дека ја потплаќал и македонската полиција, па затоа никој не можел да им помогне на мигрантите.

  – Можам да ве убијам и никој да не дознае. Или ќе платите, или ќе ве убијам – им се заканил тој на соговорниците на телевизијата.

  [​IMG]


  Куќата во Ваксинце каде се чуваат заробени киднапираните мигранти


  Кога телевизиската екипа се приближи до куќата, од таму излегоа неколкумина кои велеа дека внатре нема мигранти, и дека треба да си заминат.

  [​IMG]


  Киднапирани мигранти во дворот на куќата во Ваксинце


  Мигрантите обвинуваат дека во операцијата се вмешани и луѓе од македонската полиција, граничари, како и луѓе од железницата.

  [​IMG]


  Фотографија од соба во куќата каде се чуваат заробените мигранти


  Вообичаено, контактот со групата, мигрантите го остваруваат кога од Грција ќе влезат во Македонија. Тие барајќи луѓе кои ќе ги пренесат низ Македонија и ќе ги однесат до Србија, налетуваат на оваа криминална банда. Ветувајќи им дека ќе ги пренесат за одредена сума пари, тие ги заробуваат и ги носат во оваа куќа во Ваксинце.

  Од телевизијата стапиле во контакт и со македонската полиција и им укажале за сознанијата до кои дошле. Добиле ветување дека ќе проверат за што се работи.
   
 2. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.375
  Нека не ја прошируваат веста кој ќе се објаснува по луѓе дека не киднапирам мигранти во слободно време.
   
  На PurplePuma, Miss Paranoia и Ilumious им се допаѓа ова.
 3. RedStarFan

  RedStarFan

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.342
  Допаѓања:
  3.748
  МВРО нешто истрага а у? Не? Добро.
   
  На jackripper и Ilumious им се допаѓа ова.
 4. MonaLiza

  MonaLiza

  Член од:
  28 јануари 2015
  Мислења:
  414
  Допаѓања:
  2.866
  Ќе провереле за што се работи ххх.
   
  На OmarSpears му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dardan-ia

  Dardan-ia

  Член од:
  30 ноември 2007
  Мислења:
  5.950
  Допаѓања:
  3.070
  Што не ги пуштаат луѓето да патуваат на легален начин, дали со воз, автобус, такси? И онака не ги спречуваат, тогаш зошто ги оставаат да се измачат со жени и деца по дождови или горештини.
  Колку веќе беа прегазени од возови.
   
 6. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.131
  Сите земји кои граничат со Сирија - имаат обезбедено бегалски кампови каде на тие што спасиле жива глава од воените ужаси им се овозможуваат основни потреби, засолниште, безбедност, храна, лекарска нега.
  Сириските бегалци не одат во тие кампови, туку патуваат преку Турциија (не им е убо таму) преку Грција (не им е убо таму), Македонија (не им е убо тука) , Србија (не им е убо таму) унгарија (не им е убо таму) германија (не им е убо таму), до Шведска кај шо им е убо.

  Да спасиш своја глава и глава на сопствено семејство па после да си ризикуваш живот свој и на своите најблиски на 5000 километри илегален несигурен пат по туѓи земји за да оди на печалба е претерано.
   
  На Scirea, whatto, Jas. и уште 11 други им се допаѓа ова.
 7. sankerce

  sankerce прогресиФ

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  3.050
  Допаѓања:
  4.934
  Малку останаа од оние нецивилизирани шонтари. Во видеово се туто комплето.
  Образованите шонтари не верувам ова да го напраат.
   
 8. Бавча

  Бавча идол на младите

  Член од:
  25 декември 2007
  Мислења:
  10.667
  Допаѓања:
  8.516
  Ќе биде јако кога цела Европа ќе се пренасели со муслимани и кога ќе почнат да дигаат во воздух се живо и диво.
   
  На The Wild Boy, Scirea, whatto и уште 13 други им се допаѓа ова.
 9. MonaLiza

  MonaLiza

  Член од:
  28 јануари 2015
  Мислења:
  414
  Допаѓања:
  2.866
  Channel 4 пишува дека жителите на Ваксинце се уморни од ваквите случувања.
  Што значи дека не е логично полицијата да не знаела до сега што се случува таму. Очекувам некоја ``фамозна`` акција деновиве со апсења и такви ствари.
   
 10. RedStarFan

  RedStarFan

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.342
  Допаѓања:
  3.748
  Па ако го виде видеото, едниот кажува дека Полицијата е вмешана и во соработка со киднаперите.
   
 11. MonaLiza

  MonaLiza

  Член од:
  28 јануари 2015
  Мислења:
  414
  Допаѓања:
  2.866
  Па да де, затоа и немаше ништо досега од нивна страна, сеа откако се расшири веста ќе испадне дека не се вмешани, туку спремале организирана акција бла бла и знаеме како иде приказната натаму...
   
  На sankerce и RedStarFan им се допаѓа ова.
 12. sankerce

  sankerce прогресиФ

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  3.050
  Допаѓања:
  4.934
  Тоа најголемите апаши во Собрание не ги апсат, не па овие... :)
  Ќе најдат некои дечишта со така по пуничко досие ќе ги пикнат зад решетки и завршена работа.
  Ко што e случајот Монструм.
   
 13. RedStarFan

  RedStarFan

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.342
  Допаѓања:
  3.748
  Смрт за сите што не сакаат да живеат во бегалски кампови! :)
   
 14. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.131
  Не е баш така али самите си земаат ризик да од ко избегаа од војната, сега “бегаат“ преку 7 држави во која нема војни за да стигнат во онаа во која има убави плати.
   
  На ми се може и Helex им се допаѓа ова.
 15. Сталкерот

  Сталкерот

  Член од:
  5 јуни 2012
  Мислења:
  4.453
  Допаѓања:
  5.299
  Бидејќи за да се движи слободно низ територијата на РМ треба да влезе на легален начин, на некој од премините. Со други зборови треба легално да излезе од Грција за да може да влезе во Македонија. Поголеми шанси имаат да добијат Еуро Лото.
  Другата варијанта е државата да ја признаае состојбата и да "помага" во транзитот на мигрантите.Ова ќе потегне неколку европски фондови да инвестираат во програми за задржување на истите во РМ или бар ограничување на нивното движење.Со други зборови прифаќање на мигрантите,правење бегалски кампови во РМ и гледан ни е тој филм.
  За сега статус кво ни е најдобра опција.
  --- Споено дупло мислење, 7 јуни 2015 ---
  Лет, бегаат каде што има мир и каде што имаат можност за некаков си просперитет. Кажи ми, што ќе работат во бегалски камп? Во Турција? Во златнава наша државичка? Нашите луѓе каде бегаат? И ние бегаме на север, не кењај без везе и ти.
   

Сподели преку: