Мигрантите низ Македонија

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
ЕУ најави дека ќе и одобри 700 милиони евра на Грција за справување со мигрантската криза. Не е чудно сега и бугарите да одат во турска Тракија да ги насочуваат мигрантите кон Бугарија за и вие да лапнете некое евро. Не се малку пари да се разбереме ;)
Башка медиуми, пропаганда, параноја 24/7...дефокус од сите срања на Бојко на најјако.

https://www.euractiv.com/section/justice-home-affairs/news/eu-pledges-e700-million-to-greece-bulgarias-borissov-obtains-compliments/
Повероватно е да барат помошт за друго, но турците пуштат мигранти во моментот само ком Грциja и то со цел.
И ако Ердоган и Путин се договориха за Идлиб не се гледа краj на кризата со мигрантите. Турскијат внатрешен министар се закани, дека тоа е почеток .
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Затоа,занает и правец Полска,Унгарија или Словачка.Рај на земјата.Електричар у Полска зема исто колку во Германија,а квалитетот на животот е подобар двојно
Автоматски споено мислење:

Чешка е исто топ ама и тие ја распродаваат државата на големо,исто ко гнасине у Скандинавскине земји
Polska da ja sporeduvas so Germanija e isto kako Yugo i Tesla da sporeduvas. Ne deka mi se nesto simpatični švabite ama postojat nesporedlivi razliki vo ekonomija, kultura, uslovi za rabota i zivot, disciplina i da ne nabrojuvam. Ne vikam deka Polska e tolku slaba no sepak ne e nivo na Germanija. Ako si ja prošetal Polska ke znase za sto zboruvam, a ako pišuvas samo sto si slušnal togas nema smisla da ti kazuvam.
Neznam za električar kolku e plata no samo za sporedba, satnica na eden varilec so svoja firma vo Germanija iznesuva 34 do 45€ bruto, vo Polska od 12-17€
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.709
Поени од реакции
26.230
@teneke


Еве бегалец, бега во Јордан од Сирија, носи во торбата облека од мајка му и сестра му... кои ги убиле во Сирија... таткото никаде не се спомнува најверојатно е на пат за Европа во подобар живот...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
@teneke


Еве бегалец, бега во Јордан од Сирија, носи во торбата облека од мајка му и сестра му... кои ги убиле во Сирија... таткото никаде не се спомнува најверојатно е на пат за Европа во подобар живот...
Не знам дали е вистина или глума оваа фотографија, ама има илјадници вакви. Гнасно од твоја страна.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Кога претходниот американски режим, Ердоган, и поставените од американската длабока држава, Европски влади, плукаа во иста тиква се имаа договорено секој од свои побуди да и донесат на Европа милиони мигранти.Договорот се почитуваше и првата транша од нешто повеќе од милион мигранти ја прими Европа.Таман им се погоди и сириската војна да ги претстават како бегалци а не како мигранти.Но после скршнувањето на Ердоган од патот се растури калимерата и европските марионети добија наредба да се казни Ердоган и да му се остават мигрантите кај него со што ќе се притиска се до неговиот пад.
Ердоган бидејќи финансиски зависен од нив ги чекаше до сега да се ја земат"робата"што ја нарачаа.Мајчиниве го зезаа до сега.Начрачале роба човекот ја донел,се договорено, и сега не ја земаме .Е не може така.
Ердоган денеска оди да им каже да си ја земат робата што ја нарачале зошто него не му треба.
Тие се како два деловни партнери кои се раскарале но имаат сеуште обврски кои се заеднички.Ако Еропа не си ги исполни обврските Ердоган ќе отвори се и ќе почне да збори за сите гомненици кои заедно ги имаат правено,а имаат поприлично.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Саудиска Арабија нема примено ниту еден мигрант, ама веднаш понуди финансиска помош за Германија за изградба на 200 џамии за очекувани пола милион мигранти.
Што повеќе...
Европа полека но СИГУРНО станува новата Мека.
За 10 години ќе не преполоват.
Ама пуста желба за ефтина работна рака.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Европа полека но СИГУРНО станува новата Мека.
За 10 години ќе не преполоват.
Ама пуста желба за ефтина работна рака.
Златни кинези, Тајланд е исто топ...тао е лепота од религија....
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.117
Сега поголем дел од нив оделе преку Бугарија, па преку српски Итебеј кон Романија. Имало голем број на мигранти од Алжир, Палестина, Либија и Египет. Палестинец украл автомобил, а многу куќи низ таа рута низ која одат биле ограбени. Ова веќе станува сериозно.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Бугариja користи мека сила и отвара браната Иваjловград за да качи нивото на реката Марица и да помогне на Грциja за чуване на границата от мигрантите.
За информациja нивото на река Марица е речиси целостно контролирана от браните во jжна Бугариja.
Втората мека сила што може да користи Бугариja е затваране целостно на границата си,а се знае дека голем дел от турскиот извоз оди преку Бугариja. Тоа може да биде изкористени само ако се стаса до тоа што Турциja прави на Грциja но во варианта на бугарската граница со мигрантите. За момента Турциja прака се ком грцката граница наполно сознателно.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.442
Поени од реакции
28.650

Iako ne se objavuva niz mediumite so ista velicina kako nekogas, sekoj den niz mk minat stotici migranti, sto dokolku ne se chuva granicata ke bidat prisileni da ostanat kaj nas so ogled na toa sho veke srbija stava zica, a ocekuvam i bugarija da go napravi istoto.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.235
Поени од реакции
18.696
Моментално во Македонија може да почнат со изгрдба на камп у град/населба, и освен некој 20% шо ќе се побунат другите нема да смеат, а останатите градови или населби ќе фаќаат сеир.

Уште тоа остана за да премиерот не направи од нас Брисел, во негативна смисла на градот.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.554
Поени од реакции
23.399
Ретко има објави и за мигрантите заглавени во БиХ како прават срања за да влезат во Хрватска.
Нема да ме чуди ние и БиХ да сме последната станица на последнава маса на мигранти од Турција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom