Мигрантите низ Македонија

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.652
Поени од реакции
6.094
оу је, forgot about it.

Инаку мојот пристап го викам пристапот на Абрахам Линколн.
Многумина мислат дека типот го ослободил црното население од љубов и слобода.
Дека од љубов го направил тоа, тој дел е делумно точен - ама љубов кон белците. Бил огромен бел супремасист. Тие на Југот се повеќе и повеќе ги силувале своите робинки. Се повеќе се раѓале мелези деца. Абрахам се плашел од Мексичко сценарио - кога бројот на мелези ќе ги надрасни другите две групи, ќе ги присили сите да се мелезат. Имено Местизо е мелешкиот сој на Шпанци и Домородно население, кој по револуцијата ги принудил богатите европски шпански аристократи да се земаат со домородното население во Мексико.
Абрахам увидел дека ако им даде слобода на црнците - ќе настани диференцијација на двете групи во општеството, принцип - секоја птица во своето јато. Токму таква е и модерна Америка - има граница меѓу двете групи и огромна стигма за мешањето меѓу двете, чувствуваат како гордоста да им е повредена ако некој ја напушти групата. Мешањето кое хоштаплерите на Југот беа почнале да го нормализираат, некој далеку попаметен го спречил и ја пренасочил иднината на земјата во друг насока, инаку колапс не и бегаше.

Истото е и со хомосексуалците - секој во својата група. Овие исто веќе живеат во свои маала. За да не мора стрејт мажи да врват низ голготата друг стрејт (прикриен) маж да им се пушта. Пошто очигледно остава траума и никогаш повеќе нема да гледаш исто на своите 'стрејт' браќа. Фала богу бев на добра возраст, добро образован, уште подобро осознаен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.901
Поени од реакции
80.575
Им пожелувам среќа и све најбоље у животот, во кој, никогаш повеќе да не се вратат овде.

Исто и на остантите.
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.148
Поени од реакции
2.806
Уште лани дојдоа мигранти од Непал, но после некое време повеќето си отидоа.

Не се будали да останат кај нас. Си рекоа овие бетер од нас биле.

А на државен трошок им беше платен патот од Непал до кај нас.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
123
Поени од реакции
23
Пред некое време имаше и на тв на вести дека 4 жени од Непал од конфекција во Прилеп му избегале на газдата па тој ги пријавил во полиција.Се слушна дека избегале во Грција.Инаку како работници тие Непалките ги бија лош глас како големи неработници.На сред работно време и се смачува и вади лакот од чантата и си ги лакира ноктите Кога газдите не знаат да ги задржат нашите работници,да го плати како што треба да го мотивира..нека земаат од по Хималаите онаму па нека му бегаат
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.148
Поени од реакции
2.806
Пред некое време имаше и на тв на вести дека 4 жени од Непал од конфекција во Прилеп му избегале на газдата па тој ги пријавил во полиција.Се слушна дека избегале во Грција.Инаку како работници тие Непалките ги бија лош глас како големи неработници.На сред работно време и се смачува и вади лакот од чантата и си ги лакира ноктите Кога газдите не знаат да ги задржат нашите работници,да го плати како што треба да го мотивира..нека земаат од по Хималаите онаму па нека му бегаат
Непалците не само што се неработници, туку се и слаби познавачи на странски јазици. Тие јазиците на соседните држави на Непал не ги знаат, камоли Енглески да знаат.

А нашиве Непалците ги планирале најповеќе за во угостителскиот сектор. И шо праиме сега ти доаѓа келнер Непалец ти сакаш да порачаш кафе макијато и како ќе се разберете со играње пантомима ли???
 
Член од
24 август 2017
Мислења
370
Поени од реакции
878
Непалците не само што се неработници, туку се и слаби познавачи на странски јазици. Тие јазиците на соседните држави на Непал не ги знаат, камоли Енглески да знаат.

А нашиве Непалците ги планирале најповеќе за во угостителскиот сектор. И шо праиме сега ти доаѓа келнер Непалец ти сакаш да порачаш кафе макијато и како ќе се разберете со играње пантомима ли???
Mn e ednostavno, ne sednuvas vo kafic/restorant kaj sho se vraboteni, koa ne znaet da gi cenet nasive nemat sho pari da I'm davam za tuka nekoj nepalci kinezi afrikanci da me sluzet. Easy e bojkot barem drustvovo sho sme - ne pazarime kaj ckiptarive(kipper I ostali srajna) a sea donesena oduka da ne ojme kaj sho ke rabotet migranti :roker:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.148
Поени од реакции
2.806
Mn e ednostavno, ne sednuvas vo kafic/restorant kaj sho se vraboteni, koa ne znaet da gi cenet nasive nemat sho pari da I'm davam za tuka nekoj nepalci kinezi afrikanci da me sluzet. Easy e bojkot barem drustvovo sho sme - ne pazarime kaj ckiptarive(kipper I ostali srajna) a sea donesena oduka da ne ojme kaj sho ke rabotet migranti :roker:
Убава е сета таа работа, ама само и тие да не побараат вметнување на Непалците во уставот, Катмандундска платформа и французите да не побараат втор француски предлог.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom