Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 212 50,6%
  • Не

    Гласови: 207 49,4%

  • Вкупно гласачи
    419
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
METALECOT напиша:
а шо мислите вие, другиве народи зш не се побуниле? на пример русиве? па тогаш никој неможел да им се спротиставит. им се плашеле.ама јас мислам дека вистината ќе се покажит. САД кога тога, морат да паднит.
eве мислам дека Металецов даде одговор... на тоа на Гижо :)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
он збори за порано, а и не му држи баш вода тоа...русија не им беше страв да стават неуклеарки пред дворот на САД а камоли да се плаши за тоа
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Гижо напиша:
Добро, ке одговори некој од вас што не верувате на ова просто прашање:

ЗОШТО ДРУГИТЕ ДРЖАВИ КОНКУРЕНТИ НА САД (РУСИЈА, КИНА, ЈАПОНИЈА ИТН), АКО ИМА ВИСТИНА ВО ОВА ДЕКА САД НЕ СЛЕТАЛЕ, ЗОШТО НЕ ВОДАТ КАМПАЊА ЗА ДА ГО ОСПОРАТ ТОА, РАЗОТКРИЈАТ, ДОКАЖАТ...? туку вие се најдовте паметни да докажувате....
другар во право си ти многу ...ама ....како да објасниш...во прашање се години и тврдоглавост :nesum:
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Sindikat напиша:
А ако ја прочита погоре статијата ќе видиш дека има руди од месечината 200-300 кила и нивното потекло никој досега не го оспорил оти такви на земјата НЕМА. А пратени се примероци насекаде по светски истражувачи кои биле заинтересирани. Прочитај ако сакаш да знајш како стојат работите, а ако не тепај си филм дека си ја открил мистеријата. :smir:

совршено кажано не само во статиите на НАСА него секаде го има ова прочитајте па ке видите....досега никој не го оспорил а верувајтеми дека ако некој можел досега сигурно би го сторил затоа што би заработил повеке од милиони.
па повелете колеги научници и решетеја мистеријата докажете дека не е така и збогатете се :zlo:
 
T

tino097

Гостин
Гижо напиша:
Добро, ке одговори некој од вас што не верувате на ова просто прашање:

ЗОШТО ДРУГИТЕ ДРЖАВИ КОНКУРЕНТИ НА САД (РУСИЈА, КИНА, ЈАПОНИЈА ИТН), АКО ИМА ВИСТИНА ВО ОВА ДЕКА САД НЕ СЛЕТАЛЕ, ЗОШТО НЕ ВОДАТ КАМПАЊА ЗА ДА ГО ОСПОРАТ ТОА, РАЗОТКРИЈАТ, ДОКАЖАТ...? туку вие се најдовте паметни да докажувате....
Исто ко да прашаш зошто во ирак немаше демонстрации или кампањи против “ослободувањето“ од страна на Америка.

или истото се случува сега со глобалното затоплување. Од петицијата која ја имаа поптишано над 15,000 светски научници зад тоа останаа само 3-4000. Иначе тие само тврдат дека нема доволно докази дека емисијата на CO2 е предизвикувач на глобалното затоплување.

Нормално со буџет од 40 билиони долари во 1969 година(кој денес се проценува на 300 билиони) Наса и власта во САД не смееа да си дозволат грешка и неуспех на мисијата. Така да сигурно имало и план Б.
 
T

tino097

Гостин
Sindikat напиша:
Глобалното затоплување е најголемата глупост и зато нее подржно од многу научници. Измислено е за собирање пари и работење на некои проекти за заштита, работата е плаќајте луѓе данок и не се секирајте дека ќе дојде крај на сфето. Не е то темата сеа на друга тема ќе се објасниме.
е па зато и постирав неколку линкови претходно, каде се кажува дека НАСА добива буџет од 40 билиони (милјарди на наши) долари, рекордни за тоа време. Значи во време кга Америка губи пари во Виетнам, губи од СССР во вселенската битка, многу е оптимистичи и некако несватливо да превземи чекор со тоа што слетувањето на месечината би одело на директно и на радио и на ТВ.


Мојот став е дека Аполо 11 е фејк, но дека покасно изглеа и имаат слетано.

А СССР најверојатно “ќутат“ бидејќи тие имаат многу неуспеси со човечки жртви кои се заташкувани. (за ова имав читано по списанија и многу тешко се нјадуваат на интерент ваквите стории) Наводно нивниот обид за праќање на човечки екипаж на месечината завршил фатално при обидот за поминување на Ван Аленовиот радиоактивен појас.

И не е палење некој да има став како мојот. Доколку сум научник и се обидам да го тврдам ова за рекордно време ќе бидам дискредитиран и претставен како будала. Некој, како тебе пример има став да верува на се она што ќе биде презентирано во јавноста и дека тоа е 100% вистина. Само за мене е проблем со тоа што од 95% на тоа што го презентираат на телевизија е само маркетинг и лага. Како што самиот потврдуваш за глобалното затоплување што е уште поголемо влечење на пари од народот, со тоа што возењето автомобил ќе стани луксуз, па ќе поскапи уште нафтата .... мислам дека има многу да се пиши за ова, и ќе опфати многу теми, така да ќе го повторам мојот став. За мене Аполо 11 е фејк, ма колку сака НАСА и нивните научници се трудат да го скриваат тоа
 
Член од
22 март 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
Mesecinata vo pocetokot bese vo vlasta na Sonceto. Bog ja dal na Zemjata za da coveckite sustestva mozat da ziveeat na nea. Nejzinata pateka okolu Zemjata ima vrska so baricentarot - kako oska na rotacija i so vodite na Zemjata i tecnostite vo coveckoto telo. Direktno vlijae vrz zlezdite so vnatresno i nadvoresno lacenje. Setanjeto po nejzinata povrsina e beznacajno vo bilo koj kontekst.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Тино ти кажаф јас дека сум скептик за многу работи, ама чоек има слетано на месечината и готово. Секогаш постои можност да не сум во право ама ко ќе размислам поубо некако ме влечи дека чоек има слетано на месечината. Оставам негде 0.1 % дека тоа не се случило успешно првиот пат ама дефинитивно слетале американците на месечината. Има премногу цврсти докази дека е така, 200 кила камења имат дојсено ако не можеле да одат и да се вратат како би ги донеле и зошто кога успеале да стигнат не би стапнал чоек. Јас кажвам мислење кој сака нека го прифати кој нејки не мора :smir:

П.С. А металецот се гледа дека многу интелегентен е :tapp:
 
T

tino097

Гостин
Тоа шо дојсоја 200 кила камења е доволно голем доказ??
И од Марс дојсоја па немаат слетано со човечки екипаж.

И ако се запрашаме шо ќар има човештвото од тоа што Америкаците слетаа на месечината, мислам дека нема да добиеме одговор.

И најмногу ме мати тоа што сите земји кои најавија вселенска програма за слетување на Месечината со човечки екипаж сакаат да развиваат своја сопствена а не да ја користат веќе испробаната на Америка и да ја доразвијат. Дури и НАСА најавија нова програма. Доколку старата беше успешна зошто само не ја доусовршат со новите технологии кои ги имаат на располагање. (тука има веројатност да и да била успешна да не е корисна со денешната технологија)
 

ScArFaCe_K4

Кретенски username, знам.
Член од
29 јануари 2007
Мислења
344
Поени од реакции
16
Сврти му на неил армстронг све ќе дознаеш:).Фала богу дека сме слетале на месечината
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Ќарот е ко што рекоа на претходните страни. Добивање на трката со Русија. Поголем мотив за американците нема
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
kabalaprof напиша:
Mesecinata vo pocetokot bese vo vlasta na Sonceto. Bog ja dal na Zemjata za da coveckite sustestva mozat da ziveeat na nea. Nejzinata pateka okolu Zemjata ima vrska so baricentarot - kako oska na rotacija i so vodite na Zemjata i tecnostite vo coveckoto telo. Direktno vlijae vrz zlezdite so vnatresno i nadvoresno lacenje. Setanjeto po nejzinata povrsina e beznacajno vo bilo koj kontekst.
Не е секоја тема за тебе, очигледно, батали 'ваа работа и првин рипни после речи оп, не си тука да спамираш оти ќе те решам. Бива?
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
искрено да ви кажам и јас верував во најголемата лага која некогаш и била презентирана на нас обичните смртници. Гледав емисии на Discovery Sciene и се гордеев како човекот од homosapiens стигна до тоа да стапне на друго небесно тело. Секогаш кога во моето друштво сме дускутирале за оваа тема секогаш го подржував ставот дека навистина сме стапнале на месечината. Но тогаш случајно вртејки по тел. канали ја сретнав емисијата на Миленко мислам човекот е :zver: , имасе еден гостин не се секјавам на неговото име но навистина презентираа доста факти кои држеа место и имасе исто така клипови од поранешни инжинери во НАса кои под чудни околности или загинале или ги загубиле своите раб. места. но она што навистина ме заинтригира беше она со сенките од леталото кои тотално беа без врска како да бесе сминамо сето тоа во студио, и како да имасе сенки на чудни места кои најверојатно биле предизвикани од рефлекторите употребени за сниманјето, потоа друг интересен дел е кога леталото се одлепува од поврсината на месеч. како без да се дигне прасина и без да се видат рак. мотори едноставно само еден блесок и леталото е во вселената. Исто интересен ми е фактот со знамето и би сакал да слуснам милсење за тоа??? ајде јавете се демантирајте ме Ч)

------------можи е малку напорен постоФ ама тоа е ''Simply Jovan!''
:))))))))))
 
T

tino097

Гостин
Гижо напиша:
Ќарот е ко што рекоа на претходните страни. Добивање на трката со Русија. Поголем мотив за американците нема
хм, ете слетаа први ама некоја предност од тоа што слетаа? сем шо закачија знаме и дојсоја камења, никаква тактичка, технолошка или каква била предност. Русите направија попаметен потег со тоа што ја направија МИР, барем ако беа доволно луди можеа да му ја срушат среде вашингтон, место во Атлански или Тихи океан, незнам точно каде ја срушија.
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
jove_bt напиша:
искрено да ви кажам и јас верував во најголемата лага која некогаш и била презентирана на нас обичните смртници. Гледав емисии на Discovery Sciene и се гордеев како човекот од homosapiens стигна до тоа да стапне на друго небесно тело. Секогаш кога во моето друштво сме дускутирале за оваа тема секогаш го подржував ставот дека навистина сме стапнале на месечината. Но тогаш случајно вртејки по тел. канали ја сретнав емисијата на Миленко мислам човекот е :zver: , имасе еден гостин не се секјавам на неговото име но навистина презентираа доста факти кои држеа место и имасе исто така клипови од поранешни инжинери во НАса кои под чудни околности или загинале или ги загубиле своите раб. места. но она што навистина ме заинтригира беше она со сенките од леталото кои тотално беа без врска како да бесе сминамо сето тоа во студио, и како да имасе сенки на чудни места кои најверојатно биле предизвикани од рефлекторите употребени за сниманјето, потоа друг интересен дел е кога леталото се одлепува од поврсината на месеч. како без да се дигне прасина и без да се видат рак. мотори едноставно само еден блесок и леталото е во вселената. Исто интересен ми е фактот со знамето и би сакал да слуснам милсење за тоа??? ајде јавете се демантирајте ме Ч)

------------можи е малку напорен постоФ ама тоа е ''Simply Jovan!''
:))))))))))

тука ти другар треба да направиш разлика меѓу.....

- Дали човекот стапнал на месечината
-Дали човекот тогаш донесол снимки од месечината

Работа е цел тој проблем беше за тие снимки, значи јасно се кажува дека снимките се исценирани и дека се снимени во студио затоа претходните дел замрзнаа а дел биле оштетени од различните зрачења надвор од атмосферата.А тоа останатото не се оспорува, има докази да не се повторувам тие руди и почва од таму уникатни какви други примероци нема на планетата земја, што никој научник досега не го оспорил тоа....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom