Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 214 50,7%
  • Не

    Гласови: 208 49,3%

  • Вкупно гласачи
    422
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Некој спомна и пред мене (мислам Тино)....ајде да го повторам...

Дали човекот стапнал на Марс?
- не!

па како и од Марс имаме примероци од руди, камења, почва ....
Магија? Коперфилд? Блејн?
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Димитар напиша:
Некој спомна и пред мене (мислам Тино)....ајде да го повторам...

Дали човекот стапнал на Марс?
- не!

па како и од Марс имаме примероци од руди, камења, почва ....
Магија? Коперфилд? Блејн?
И јас значи треба да се повторам нели? тие примероци се донесени од истиот екипаж значи со таа мисија. Се друго послем тоа е друга работа. Или сакаш да кажеш дека пред тоа тие пратиле еден собрале камења со некоја механичка рака и потоа го ставиле само во капсулата и опаа сите ве заебавме? ...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
tino097 напиша:
хм, ете слетаа први ама некоја предност од тоа што слетаа? сем шо закачија знаме и дојсоја камења, никаква тактичка, технолошка или каква била предност. Русите направија попаметен потег со тоа што ја направија МИР, барем ако беа доволно луди можеа да му ја срушат среде вашингтон, место во Атлански или Тихи океан, незнам точно каде ја срушија.

Курчење бе, што друго очекуваш од Американците, едноставно стаисфакција им е да бидат у све пред русите
 
T

tino097

Гостин
Гижо напиша:
Курчење бе, што друго очекуваш од Американците, едноставно стаисфакција им е да бидат у све пред русите
На колку Американци им беше до курчење после загубите на свои војници во Виетнам или после изјавата на Кенеди дека ќе им воведи нови даноци бидејќи на НАСА им тебаат ненормално многу пари за да дојси камења од Месечината, башка рачно собрани.

Да бидиме реални, освен за пуфкарањето, а за да се пуфкаш не мора нешто стварно да напрајш, Америка ништо не доби со стапнувањето на месечината. Дури СССР тогаш намерно се откажаа и своите средства ги насочија во изградба на МИР, за која реков дека беше многу покорисна од сите мисии на американците со екипаж на месечината.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
И со твојот пост докажуваме дека на Американците им е поважно да се бидат во се пред Русите.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Леле и јас бев како вас луѓе знам дека сме 21 век. ама како што сами велите како се донесени тие примероци. Еве како се донесени од МАрс примероците??? се знае со такви сонди, роботи,ровери како [SIZE=-1]rover Opportunity i dr. немора да слезис човек таму сам велиш Апаш дека снимките се лага. Епа тогаш пд каде докази дека слетале. Моја теорија е оваа. пробале да испратат човек таму ама како русите ама не успеале, и за да се направат вазни дека се несо појќе од нив ги испратиле роверите или во тоа време некои попримитивни летала и собрале некои примероци од таму, па потоа овде во некое од студијата во холивуд или Ареа 51 во некој од огромните хали, го сиценира =ле го нашминкале и го излажале цел свет кој ден денес им верува. сеа за да не писам пост пак пошто знам дека ке реплицирате за камењата, ке каам само дека немора да биле сите тие таму показани на слики од месечината, не е во тоа проблемот тие какви превари направиле за камења не ке искамуфлираат доволно е еден да донесле од таму и после тука сто реплики да направат како тоа да е нешто тешко, и тој еден два камења само се испитувани не испитуваат 100 или 200 каменња??????? ако не сум во право поправете ме.
[/SIZE]
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А шо е битно?? Кога ионака ние не сме стапнале, а можда можевме, ама пусти социјализам, еееее. Тито, Тито, Стаљин.....хехехе
 
T

tino097

Гостин
Гижо напиша:
И со твојот пост докажуваме дека на Американците им е поважно да се бидат во се пред Русите.
Значи се враќаме на прашањето, на што се се спремни Американците за да го постигнат тоа?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Хм, тука пак ке се навратиме на претходните дебати :)))) така да ја неам више што да кажам.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Врз истата основа може да се шпекулира дека и Гагарин никогаш не бил во вселената, спутник е монтажа, мир никогаш не постоел.
Сте ги виделе аглите на осветлување во снимките од јуриј кога се врти околу светот? Не сте се заинтересирале околу тоа. Или русите се прави цело време?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Абе ако можеле да слетаат сонди и да се вратат не е никаков проблем чоек да слета. Нема шо да прајме сеа муабет овде шо кажвал некој приказни на телевизија. Потешко е да се контролира машина која ќе собере од таму примероци отколку чоек да оди таму. Марс е многу многу подалеку и зато не одат луѓето нема услови. И готово сеа секој си го кажа своето се друго ќе биди повторување.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
hera напиша:
Врз истата основа може да се шпекулира дека и Гагарин никогаш не бил првиот човек во вселената, спутник е монтажа, мир никогаш не постоел.
Сте ги виделе аглите на осветлување во снимките од јуриј кога се врти околу светот? Не сте се заинтересирале околу тоа. Или русите се прави цело време?
Абе во принцип на некој ако му се драпат мадиња ќе драпа. Не треба некој докази, ќе се измисли нешто. Ко ќе разговара само едната страна во емисијата ама ич не му вервам.
Можам на емисија јас да те убедам дека 1+1 се 3 ако нема кој да ми спори.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Sindikat напиша:
Абе ако можеле да слетаат сонди и да се вратат не е никаков проблем чоек да слета. Нема шо да прајме сеа муабет овде шо кажвал некој приказни на телевизија. Потешко е да се контролира машина која ќе собере од таму примероци отколку чоек да оди таму. Марс е многу многу подалеку и зато не одат луѓето нема услови. И готово сеа секој си го кажа своето се друго ќе биди повторување.
а да те прашам јас како ке му обезбедиш ти на човечки екипаж во 60тите да стигне на некое место оддалечено [SIZE=-1]384400km [/SIZE]и да се врати тоа треба системи за одржување во живот кислород, вода, храна не играчки... и што американците беа толку сигурни дека целата мисија ке биде се ок, и затоа во зиво пренесуваа. и ако нешо тргнеше наопаку што тогаш сигурно немаше да ризикуваат повторно да се обрукаат пред цел свет. за да не ги победи русија повотрно?:?????

според мене тоа сигурно било исто како да го гледам филмот тоа со Том Хенкс како се викаше мислам аполо 13 дека беше, само на премиера е тоа се слуци му презентираа на светот филм драма од таму незанм јас колку саати.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Јас не работам во НАСА откај куро да знам шо имале американците тогаш. Ако имаш докази дека немале кажи! Приказни сите можи да си кажваме колку сакаме.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
епа ако не можиш да сфатиш тогаш не коментирај. потешко било да испратат ровер отколку човек?????????
не мора да имаш доказ доволно е да имаш мозок!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom