Матурска облека, шминка и фризура

Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
moj sovet za site maturanti da si bidat toa sto se a ne da se oblekuvaat kako za na maskembal da ne mozes da gi prepoznaes, kako kaj mene za matura imase mn frikovi, gi gledas 4 godini se furaat raperki, metalki ... a za matura vo rozev fustan :nesvest: i ne se zamarajte mnogu so oblekata, toa e samo edna obicna vecer, obicno izlaganje kako petok/sabota, gledajte da si pominete ubavo so lugeto okolu vas a ne kako ste obleceni i dali na kosata imate 100 kila lak, pena i takvi stvari
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
напротив, точно знам шо сакам и имам го веќе у глава но... проблемот е семеен... сето тоа скапо чини
Се согласувам.
Матурата чини премногу, сето тоа може многу помалку да чини но се претерува кај нас. Избирање на најскапи ресторани и хотели, па срамота е да не идеш прва, втора, трета... десета вечер да прославуваш.
Па мора да носиш најскапа гардароба и чевли. Пред матура само се прашува кој креатор ќе ти шие.

Но тоа е нашето поднебје, никој нема пари, ама сите мора да го фрламе и последниот денар ако треба за најлуксузна матура.

Ах да и секако славењето дома на матура. А уште подобро во луксузен ресторан со 200 гости и певаљка. Абе средно сме завршиле ајде фешти :vozbud:

Се надевам дека некогаш ќе се опаметат средношколците и ќе се прославува нормално матура. И јас сум прославувала и кога би можела би сменила 70% од вечерта. Зашто повеќе личеше на свадба и оговарачка средба, а најмалку на дружба со оние со кои си учел 4 години и си се дружел постојано.
Секое искачање со средношколските другари е поубаво од она за матура.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Кога ќе ми текне дека за матурата не купив ништо посебно ептен се радувам...бев облечен наједноставно на свет и што е најбитно после тоа го носев...затоа совет деца не фрлајте пари во празно криза е :nesum:
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
А зошто само девојките ги прашуваш? :):) Инаку ние ќе одиме на екскурзија и ќе немаме таква класична матурска вечер, така да не зимам костум а пак незнам што друго да земам. Ама ајде уште еден месец ќе размислам.:wink:
И ние одиме на екскурзија затоа и не се замарам
Ќе носам нешто ама не свечено,нешто пообично:toe:

браво бе деца така си треба...ем поефтино ќе поминаш, и поубаво...матурската ќе е как шо кажа членот понагоре обична вечер.... ама как тама кај мене децата ќе го испуштат шабан и пепи (а секој викенд се тама):toe:
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Абе средно сме завршиле ајде фешти :vozbud:
И тоа не се знае, матурските испити се после прославите, ако паде некој ќе има смеи :icon_lol:

Инаку не се замарам шо ќе носам, само знам дека нема да биде нешто шо не би го облекол и на најобично вечерно излегување.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Се согласувам.
Матурата чини премногу, сето тоа може многу помалку да чини но се претерува кај нас. Избирање на најскапи ресторани и хотели, па срамота е да не идеш прва, втора, трета... десета вечер да прославуваш.
Па мора да носиш најскапа гардароба и чевли. Пред матура само се прашува кој креатор ќе ти шие.

Но тоа е нашето поднебје, никој нема пари, ама сите мора да го фрламе и последниот денар ако треба за најлуксузна матура.

Ах да и секако славењето дома на матура. А уште подобро во луксузен ресторан со 200 гости и певаљка. Абе средно сме завршиле ајде фешти :vozbud:

Се надевам дека некогаш ќе се опаметат средношколците и ќе се прославува нормално матура. И јас сум прославувала и кога би можела би сменила 70% од вечерта. Зашто повеќе личеше на свадба и оговарачка средба, а најмалку на дружба со оние со кои си учел 4 години и си се дружел постојано.
Секое искачање со средношколските другари е поубаво од она за матура.
па да ни брат ми не правеше фешти дома, пошо така мислевме, дека не прави свадба или дипломска и нема потреба од слава... јас исто нема да правам, а за матура... Искрено не ми се ни оде, секако дека ќе седам на маса со “странци“ пошо со никој си немам здрав маабет. Сите ќе ме гледат да видат како сум се облечела пошо знаат дека нема да дојдам “никаква“...
единствено ми се одеше за да се радувам со тие неколку шо ги ценам, пошо другите вперени погледи никогаш, ама никогаш не ми биле важни и правам се како шо ми одговара колку и да е контра клишето
не е дека немат мојте да ми дадат 3-400 евра за да се направам како од ред карпет... него мене срцето ме стега кога ќе помислам дека за јас да се појавам на “матура“ (повише личе на свадба) татко ми ќе се прекрши од работа, мајка ми ќе се стега од се она малку, кое и правело задоволство... за да можам јас да рипкам во штикли, а брат ми да студира...
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..јас одвај го чекам овој момент.Мислим тој крај кој знам дека нема да сакам да заврши.

Но сепак голем проблем е и финансиите.Но тоа мислам дека на повеќето не им е проблем.Мразам девојки кога ќе стават 5 килограми шминка и кога ќе се облечат со фустани разголени од секоја страна.Глупо и едноставно неубаво изгледа.Ми се допаѓа што имаше прошлата година една девојка,имаше фустан небесно плава боја,со црн појас позади имаше панделка така средна.Имаше многу убави црни штикли,со сиркони кои беа преубави.Косата и беше виткана и многу нежна шминка,,без многу натрупани ствари на лицешто.Имаше преубав ѓердан во вид на малечка капка и едноставно изгледаше величенствено.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Не знам и јас што ќе носам,но знам дека ќе биде нешто во што јас ќе се чувствувам добро.Не планирам да биде нешто ептен скапо,се во рамките на можностите. :toe:
А за мислењето на другите,ама ни малку не се замарам.
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
па да ни брат ми не правеше фешти дома, пошо така мислевме, дека не прави свадба или дипломска и нема потреба од слава... јас исто нема да правам, а за матура... Искрено не ми се ни оде, секако дека ќе седам на маса со “странци“ пошо со никој си немам здрав маабет. Сите ќе ме гледат да видат како сум се облечела пошо знаат дека нема да дојдам “никаква“...
единствено ми се одеше за да се радувам со тие неколку шо ги ценам, пошо другите вперени погледи никогаш, ама никогаш не ми биле важни и правам се како шо ми одговара колку и да е контра клишето
не е дека немат мојте да ми дадат 3-400 евра за да се направам како од ред карпет... него мене срцето ме стега кога ќе помислам дека за јас да се појавам на “матура“ (повише личе на свадба) татко ми ќе се прекрши од работа, мајка ми ќе се стега од се она малку, кое и правело задоволство... за да можам јас да рипкам во штикли, а брат ми да студира...
И јас имам премногу големи финансиски проблеми но затоа кај мене во школо ме мисли за другите и гледаат се најевтино да изберат. Јас нема да се спремам како за на свадба. устанот јас ќе си го шијам и ми е наједноставен. И јас немам некој посебен муабет со мојата генерација но ќе идам затоа што тоа се случува еднаш и се надевам дека убаво ќе
си поминам. Јас никогаш нема да барам ни 100 евра за една вечер за да се правам дека сум на црвениот карпет. Знам како е. Мојот клас сите се богаташки тешки и имаат секој ден по 1000 денари во џеб. Минатата година не ме викнаа во кафана за крај дека не сум се облакала убаво. Но не ни се замарам. Уживај и иди ќе поминеш убаво :smir:
 

plaslivka

the princess of virginity
Член од
5 февруари 2009
Мислења
170
Поени од реакции
7
ej decki a za sminkava ...jas iskreno se mislam dali da mu se DADAM na Dadar hahahahhaa sala na strana mozam li da mu veruvam na tipov???Ima nekoj iskustvo ???Inaku za pojasnuvanje na mojot stil za matura , spored mene fustanceto mi e epten specificno i zaljubena sum vo nego momentalno:) bojata mi e mnogu nezna a za spinkata zatoa sto sum potemna vo ten i imam temnokafena kosa i oci ke mi treba ubava temna sminka imate predlog koj da me sminka???
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
ej decki a za sminkava ...jas iskreno se mislam dali da mu se DADAM na Dadar hahahahhaa sala na strana mozam li da mu veruvam na tipov???Ima nekoj iskustvo ???Inaku za pojasnuvanje na mojot stil za matura , spored mene fustanceto mi e epten specificno i zaljubena sum vo nego momentalno:) bojata mi e mnogu nezna a za spinkata zatoa sto sum potemna vo ten i imam temnokafena kosa i oci ke mi treba ubava temna sminka imate predlog koj da me sminka???
Незнам што да ти кажам... мора да биде некој професионалец? Зашто не пробаш сама. Вака додека немаш што да правиш :) Мене ќе ме шминка пријателка ако дојде ако не сама.. Не сакам да плаќам плус за шминкање.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
И јас имам премногу големи финансиски проблеми но затоа кај мене во школо ме мисли за другите и гледаат се најевтино да изберат. Јас нема да се спремам како за на свадба. устанот јас ќе си го шијам и ми е наједноставен. И јас немам некој посебен муабет со мојата генерација но ќе идам затоа што тоа се случува еднаш и се надевам дека убаво ќе
си поминам. Јас никогаш нема да барам ни 100 евра за една вечер за да се правам дека сум на црвениот карпет. Знам како е. Мојот клас сите се богаташки тешки и имаат секој ден по 1000 денари во џеб. Минатата година не ме викнаа во кафана за крај дека не сум се облакала убаво. Но не ни се замарам. Уживај и иди ќе поминеш убаво :smir:
И јас учев со такви богаташки,доаѓаа со џип на школо...
Тогаш беше актуелно да се купува во Грција и најсмешно беше кога две богатели си купиле тотално исти фустани:pos2:
Па едната мораше да се соблече,па ке се скараа која да биде во друг фустан,абе глупости:pos2:
Јас за мојата матурска носев црн фустан,голо грбче,многу ми беше убав,сама си правев фризура и се шминкав(ме бива за тоа),и
супер си поминав.
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
И јас учев со такви богаташки,доаѓаа со џип на школо...
Тогаш беше актуелно да се купува во Грција и најсмешно беше кога две богатели си купиле тотално исти фустани:pos2:
Па едната мораше да се соблече,па ке се скараа која да биде во друг фустан,абе глупости:pos2:
Јас за мојата матурска носев црн фустан,голо грбче,многу ми беше убав,сама си правев фризура и се шминкав(ме бива за тоа),и
супер си поминав.
Да и сеа е актуелно од Грција да купат веќе некои беа а допрва ќе одат. И моето фустанче е црно и со гол грб. Едноставно ама преубаво :vozbud:
 

ToXic_

Booyah!
Член од
19 март 2009
Мислења
275
Поени од реакции
196
тешка тема шо знам дали ке идам мислам ке идам али ке одам да се поздравам и после у плау:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom