Матура

Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
nikad nema da gi najdes koj i da gi ima nema da saka da gi dade - sebicnjaci se site - a ovde se panicat za angliski so e gola voda od minatata gi resavavme bea lesni - citaj i odgovaraj na zaokruzuvanje - i ko da ne pisuvale esej u tek na CETIRI godini
Па што не избра англиски тогаш?
 
Член од
14 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
5
Тестовите сто посто ги има некој, некое мамино - татино дете... Петре М. Андреевски во едно негово дело има пишано " ВО МАКЕДОНИЈА ОД СЕКОГАШ ИМАЛО ПОВЕЌЕ ПРЕДАВНИЦИ НЕГО ПАТРИОТИ ", така да тестовите сигурно нема да ги добиете од некој што ги има! Тоа се себични луѓе кои си мислат само на себе ( што ме боли, нека паднат другите ). А и ке ги замолам другите да не јадат многу г**** и да не се замлатуваат и да велат, земите научите не спамајте, бидејќи никој не знае кој колко учел. Лично јас за македонски учев 8 дена по цел ден, и ми е многу криво што некој ке си помине без нервоза, без малтретирање, по цел ден ке си шета, ке си седи на PC.
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
13
Поени од реакции
7
Па што не избра англиски тогаш?
odbrav zaso mi treba matematika za moja struka - a testovite gi baram zaso nejkam nekoj so nema pojma mat da dobie 5ka i ge dreme a ja ke se mucam i ke ucam - ama kako i da e - znam matematika i na moja teritorija sum - ali so testovite ke bidam mnogu posiguren nema ni da mi trebaat odgovorite - dovolni mi se prasanjata :D
 
M

M del Mar

Гостин
Jас некако збуната сум за англиски:confused:
Другиот ќе ни е есеј шо мојт да е формален и неформален?Мојт да е на пример letter of application или how I spend my last summer?
To е то така?
A баш ги гледав од предходниве години англиски тестојве и тешки се мамата.
The word “glimpse” means:
The word “vicious” means
The word “vicinity” means
Ниедно не знаев од овие :place:Јас сум тапа англиски или и вие не ги знајте?
Eсејот по својата форма никогаш не може да биде формален или неформален.
А зборовите се споменати во самите текстови, ќе ја препрочиташ реченицата и логички ќе си го најдеш значењето.
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
lelel be sebi4ni edni daite temata angliski sto e ccc FAKT e deka sme sebi4na nacija, awe djavol so koga najde ti majtap da si igra6 a?!?!??!?!
 
Член од
29 октомври 2009
Мислења
3
Поени од реакции
8
Корчагинци ги имаат задачите по математика (од сигурни извори е ова)
Па ако има некој нека не биде себичен нека ги сподели со нас :)
Од кај ти е информацијава, јас сум од Корчагин.... во контакт сум со многу деца... никој ги нема... нас ни викаат дека Орце ги имаат!! Многу шпекулации..а тестовите ќе искочат откако ќе го направиме!
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Jas mislam vaka ..temata za esej ne e prikladna bidejki pod esej se podrazbira davanje odgovor na postaveno prasanje ili problem, a ova so odmorot e kako da raskazuvas za nekoj slucka ili nastan i nekako ne mi e logicno da bide ovaa tema za esej ...
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
22
Поени од реакции
22
Тестовите сто посто ги има некој, некое мамино - татино дете... Петре М. Андреевски во едно негово дело има пишано " ВО МАКЕДОНИЈА ОД СЕКОГАШ ИМАЛО ПОВЕЌЕ ПРЕДАВНИЦИ НЕГО ПАТРИОТИ ", така да тестовите сигурно нема да ги добиете од некој што ги има! Тоа се себични луѓе кои си мислат само на себе ( што ме боли, нека паднат другите ). А и ке ги замолам другите да не јадат многу г**** и да не се замлатуваат и да велат, земите научите не спамајте, бидејќи никој не знае кој колко учел. Лично јас за македонски учев 8 дена по цел ден, и ми е многу криво што некој ке си помине без нервоза, без малтретирање, по цел ден ке си шета, ке си седи на PC.
Офтопик: Се согласувам со тебе за делот со учењето, плус да се надоврзам на твојот став.. Имам 4 години 5ка, а некој што имал 1 и мама и тато му ги обезбедиле тестовите ќе извади подобар резултат од мене, ќе има поголеми шанси да се запише во државна квота и во секоја друга нормална држава ќе ми го завземе работното место. Матурата не е измислена за да се контролираат професорите, измислена е за да се протнат мамини и татини синчиња и ќеркичиња.

П.С. Не многу ги клеветете Корчагин, ако 5-6 души ги имале тестовите (што не се знае, од никакви извори), не значи дека останатите вредни пчелички, што ринтале 4 години за да добијат 5ка што вреди многу повеќе пот и труд него во други школи, исто така вараат на тестови и не им се праведно добиени оценките на матурата. Јас лично знам дека мојата оценка на матурата ќе биде онаква каква што сум ја направила јас лично. Само криво ќе ми е што некоја батица од друго школо ќе ми се потсмева и ќе ми вика: „Хаха, јас имам повисока оценка од тебе!“, а уствари дечкото ги имал тестовите. Потоа мојот 4 годишен труд во Корчагин ќе биде рамнет со 0.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
odbrav zaso mi treba matematika za moja struka - a testovite gi baram zaso nejkam nekoj so nema pojma mat da dobie 5ka i ge dreme a ja ke se mucam i ke ucam - ama kako i da e - znam matematika i na moja teritorija sum - ali so testovite ke bidam mnogu posiguren nema ni da mi trebaat odgovorite - dovolni mi se prasanjata :D
Епа чим си на твоја територија(а и треба да си, затоа што таму каде што идеш ќе ти треба математиката) немај гајле. Не е ич тешка математиката за матура и уживај ако другите добиле петки. Ти гледај ти да си добиеш и со среќа при уписи.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Абе оставејте англиски ... Лесно е оно ... Кажејте ние што сме математика шо ќе правиме :/(n)
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
Не се замарам јас дали ги има некој или ги нема..... Уствари ко ќе размислам подобро се замарам ама ајде.Одамна имам сватено шо државичка сме така да кој и да е знам дека нема да си признае...
Ќе ги видиме резултатите од матурата после па ќе се докаже кој имал и што имал ;)
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
10
Тестовите сто посто ги има некој, некое мамино - татино дете... Петре М. Андреевски во едно негово дело има пишано " ВО МАКЕДОНИЈА ОД СЕКОГАШ ИМАЛО ПОВЕЌЕ ПРЕДАВНИЦИ НЕГО ПАТРИОТИ ", така да тестовите сигурно нема да ги добиете од некој што ги има! Тоа се себични луѓе кои си мислат само на себе ( што ме боли, нека паднат другите ). А и ке ги замолам другите да не јадат многу г**** и да не се замлатуваат и да велат, земите научите не спамајте, бидејќи никој не знае кој колко учел. Лично јас за македонски учев 8 дена по цел ден, и ми е многу криво што некој ке си помине без нервоза, без малтретирање, по цел ден ке си шета, ке си седи на PC.
а па извини ама никој не е дужен да ти ги кажува темите.. да не вреѓаме.. сите што споделија теми се РЕТКИ и ногу разбирливо дека ке бидат ретки зошто некој што учел цел месец да добие исто со некој што го немал прирачникот? Не ме сфаќај грешка и јас сум една од оние што чекаа да му ја кажат темата ама вреѓањето и нарекување предавници на некои што се снајдиле не е во ред. Не се криви они, криви се оние од Системот..
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Pisite na kirilica be aloooooo :D :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom