Матура

Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Точно ти е тоа.Со проклитика е
Акцентската целост е кај Колку пари, така да прилог + именка (два полнозначни збора)... ама пак ништо сигурно. Кога ќе излезе клучот ќе видиме што е најточно.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
19
Поени од реакции
6
Точно ти е тоа.Со проклитика е
Упс грешка , полнозначни зборови , сега видов на нет. Жал ми е,како за тебе така и за мене
--- надополнето: Jun 15, 2011 10:40 AM ---
Акцентската целост е кај Колку пари, така да прилог + именка (два полнозначни збора)... ама пак ништо сигурно. Кога ќе излезе клучот ќе видиме што е најточно.
Точно ти е . :)
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Шо е со темава со булата? Од година на година се поретардирани теми даваат. Неможат некоја нормална да турат.????
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
16
Поени од реакции
2
so dva polnoznacni zbora e SIGURNO!

zosto se dadeni 5 temi angliski??? dajte ja konecnataaaaa!!!!!!
nekoi testovite gi imaat celi nie kutrite edna tema nemozime da ja doznaeme :(
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
2
Znae li nekoj koja ke bide konecnata tema za angliski esejot??????????
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Може да знам од кај ти се овие информации и колку се точни, затоа што и јас ја имам поминато горната граница т.е. имам 527 збора.. Фала!
Сега барав но неможам да го најдам линкот каде го пишуваше тоа но сигурна сум дека е така и дека се наоѓаше на некоја од страниве за матурата.Па мислам дека твојот текст ке биде оценуван до дозволената граница до 500 збора, така да нема заклучокот да ти биде целосен и ке ти одземат бодови на него најверојатно.
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Момци знае ли некој информации од тие во тетово што ги продаваат тестовите?!?!?!
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
10
Точно ти е тоа.Со проклитика е
Во врска со ова.. КОЛКУ ПАРИ се два полнизначни збора .. КЛИТИКА е БИ , ЌЕ, НЕ и глаголот СУМ.. значи неможе да е со проклитика или енклитика.. ама па оид друга страна сите напишале проклитика, а професор по македонски го одговори дека е ЕНКЛИТИКА и ај сега да бидиме паметни :eek:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom