Матура

Член од
15 јуни 2011
Мислења
19
Поени од реакции
6
Па прашањето е навистина двосмислено.Јас заокружив публицистички оти ги покрива сите области од општествено-политичкиот живот(она што го има и во весник и на тв)
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
10
еве нешто јас шо дознав за есејот... колку е сигурно незнам

a man has been charged with sexually assaulting a woman whose religion requires her to wear a facial covering when in public. during the man's trial the woman testifies against him in court. based on a law giving an accused person the right to face his accuser in court, the judge tells her that she must remove her veil while she is on the stand.

is this fair ?
why or why not ?
лелеее што е оваааа? од каде оваа информација од која рака? професор , другаР? Ауу испопаѓавме
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
13
Поени од реакции
7
za tie 2679 so prijavile matematika eksteren...neso nekoja zadaca... bilo so :P :D
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Па прашањето е навистина двосмислено.Јас заокружив публицистички оти ги покрива сите области од општествено-политичкиот живот(она што го има и во весник и на тв)
Не беше само тоа. Многу од прашањата беа двосмислени. Од три понудени одговори, со сигурност знаеш дека едното не е, а другите две се толку слични и збунувачки ... Не знам.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
19
Поени од реакции
6
Исто бев во дилема , тоа прашањето каков лик е , дали сезнаечки или лик-раскажувач?
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
10
Одговорите на прашањата со заокружување СЛИЧНИ а оние со надополнување ДВОСМИСЛЕНИ.. Многу трик тест беше.. :)
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
10
Сериозно те фаќа паника од тоа цитираното?
Леле ами 385 теми се појавиа и ај ја да мислам шо да пишам за секоа и плус има ногу термини шо треба да се знаат ако ја дадат таа тема. Плус темата е глупа 100 збора максимум за неа. Минатите години биле 100 пати подобро осмислени.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
19
Поени од реакции
6
Одговорите на прашањата со заокружување СЛИЧНИ а оние со надополнување ДВОСМИСЛЕНИ.. Многу трик тест беше.. :)
Не знам дали ти ја направи истата грешка како јас. На она прашањето од Големата Вода , прашањето беше мислам со реченицата Проклет да бидам , јас заокружив го проколнува сопствениот живот , а всушност го проколнува животот во домот...
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Луѓе ако вие вака се тресете од ова што го полагаме сеа, за факултет ќе добиете срцев удар на прв колоквиум.
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Луѓе ако вие вака се тресете од ова што го полагаме сеа, за факултет ќе добиете срцев удар на прв колоквиум.
Според мене не е баш така бидејќи на некој од тоа иднината му зависи (секако на професионален план). Ти можеби ќе се запишеш на некој друг факултет, можеби на тој што го сакаш ќе се запишеш после една-две години, ама не е тоа, тоа. Конкуренцијата те прегазува. Плус тоа кога веќе си на факултет, ја бркаш некако. Важно таму си, запишен си и се' што ти преостанува е да се заангажираш толку колку што самиот сметаш дека треба и сакаш. Така да не е исто да се бориш за упис на факултет и за една шестка кога веќе си примен на саканиот факултет.
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Големата вода,, е роман во кој раскажувањето е предадено преку главниот лик Лем.
Епа и ова сум го утнала. Честитки за мене! :) Така е човек кога набрзина решава. Знам дека утре и англиски ќе ја "украсам", ама ајде. Како за првпат не е лошо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom