Матура

Член од
20 мај 2015
Мислења
21
Поени од реакции
7
Сликав од мобилен, ама некако мутно е... Со блиц има ко отсјај, а овака е тапа. Ако не е проблем да почекате, подоцна можам да скенирам...
Не ми е проблем мене....тебе да не тие? несакам да те мачам :/
 

GlaDOS

Surreal Fag
Член од
27 март 2012
Мислења
141
Поени од реакции
38
Во линкот подоле имате секаков вид на текст, formal и informal, примери и tips & tricks. Сликано е со телефон такада ако не се чита, don't blame me.

http://www30.zippyshare.com/v/8u5QFFrN/file.html

Исто и овде има добро напишано:

http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/5948_pismena interakcija primer za na veb 2010.pdf
http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/0020_pismena produkcija za na veb 2010.pdf
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
1.988
Поени од реакции
3.785
Па во учебникот по англиски од минатите две години што го користевме, на крајните страници нели има како мини помошници... Не знам дали има за сите писма и есеи , ама има за повеќето.
Ние уште не сме ги вратиле учебниците. Ако треба, ќе сликнам, не ми е проблем...


Во глобала, сите имаат воведен дел, два главни и еден заклучок...
А кој учебник го користеше? Пошо некој сме на New Matrix, а некој на Market Leader

На матрикс на крајот имаш wordlist на нови зборој...
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.012
Поени од реакции
16.692
А кој учебник го користеше? Пошо некој сме на New Matrix, а некој на Market Leader

На матрикс на крајот имаш wordlist на нови зборој...
Nie sme na new opportunities...
Inache I ovde ima multi-part verbs I tamu ushte nekoi...
 
Член од
20 мај 2015
Мислења
21
Поени од реакции
7
http://prntscr.com/7gurqn
Значи се скренав со другари...неможа да свата кое е формално а кое неформално писмо.... ова на сликава е ФОРМАЛНО а тие викаат НЕФОРМАЛНО! ваше мислење ?
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.426
Поени од реакции
6.060
http://prntscr.com/7gurqn
Значи се скренав со другари...неможа да свата кое е формално а кое неформално писмо.... ова на сликава е ФОРМАЛНО а тие викаат НЕФОРМАЛНО! ваше мислење ?
Кога немаш кратенки и се користени цели зборови + доле завршува со Yours Sincerely/Faithfully секогаш е формално. Формалното писмо најчесто се употребува кога се бара работа/имаш интервју или пак за рекламација на одреден производ.(рекламација мислам на поплака)
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Јас ова најдов од сите години по предметот Англиски јазик
Letter - formal and informal , personal , letter of complain, letter of aplication,of complaint
Review - book, film
Describing - a day , a place , description of an Event , a person.
Report
Discursive Essay

Се надевам помогнав, ако има некој нешто плус нека пише :rolleyes::PДополнителни критериуми:
1. За секој вид задача е дозволена максимум толеранција од 10 збора (под и над дозволената граница).
2. Доколку кандидатот напишал повеќе од бараниот број збора, согласно видот на задачата, како и над дозволената
максимум толеранција од десет зборови, текстот се оценува до дозволената горна граница на толеранција.
3. Доколку кандидатот напишал до 50% помалку зборови од бараниот број, согласно видот на задачата, текстот се
оценува со 0 бодови за содржина, и со по едно ниво подолу по сите критериуми. На пример, доколку зборовите за
текстот од писмена интеракција се до 40 збора, а за писмена продукција до 70 збора.
4. Броевите како дел од датум (19.06.2009) или час (5 o’clock) не се бројат.
5. Кратенките како o’clock, a.m/p.m се бројат како еден збор, а кратенките како don’t,I’d, He’s, како два.
6. Сложените именки со црта (Coca-Cola), се бројат како еден збор, а сложените именки без црта, како два.
7. СМС кратенките (4U наместо for you, или CU наместо see you,) не се дозволени и се сметаат за грешки.
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Da ne slucajno nekoj tuka polaga francuski matura i da ne znae za sto ke bide pismoto i esejot????
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Есејот пак исто како МАК ?

воведен,главен,завршен дел ? со место празно ?
 
Член од
7 јуни 2015
Мислења
11
Поени од реакции
4
да не има некој информација за есејот анг? и за писмото?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom