Матура

Член од
10 јуни 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Дали некој знае која е разликата помеѓу математика основно ниво и математика напредно ниво и кое ниво ќе се полага?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
21.969
Поени од реакции
48.157
Дали некој знае која е разликата помеѓу математика основно ниво и математика напредно ниво и кое ниво ќе се полага?
Вo нaпреднo нивo е пooбемен мaтеријaлoт. Имa и функции, лимеси, лoгaритми...
Ќе се пoлaгa тoa штo си избрaл дa пoлaгaш :D
При упис нa фaкултет ништo не менувa дaли си пoлaгaл нaпреднo или oснoвнo нивo.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Вo нaпреднo нивo е пooбемен мaтеријaлoт. Имa и функции, лимеси, лoгaритми...
Ќе се пoлaгa тoa штo си избрaл дa пoлaгaш :D
При упис нa фaкултет ништo не менувa дaли си пoлaгaл нaпреднo или oснoвнo нивo.
На пријавите за државна матура немаше опции за напредно или основно?
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
222
Поени од реакции
197
Дали некој знае каков текст/есеј треба да се пишува на државна матура англиски ?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
а некој да каже дали има секоја година да се пишува во едно лице,пример прво лице(есејот) или ги мењаат ?
 
Член од
19 март 2012
Мислења
313
Поени од реакции
125
Колку збора треба да се писмото и есејо, слушам сменето било за разлика од лани?
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.012
Поени од реакции
16.692
Колку збора треба да се писмото и есејо, слушам сменето било за разлика од лани?
Едниот е 140-180, а другиот 80-100.
Искрено чисто се сомневам дека ќе биде откриена темата. Исто како што македонски не се падна ниту една од тие што кружеа по интернетот, ниту пак тестовите од минатите години. Единствено нешто што се погоди е тоа што темата беше поврзана со реализмот, ама и така тоа го пишуваше официјално на страната на бро. Taка што не верувам во ништо, освен ако не пишува дека е официјално. А тоа тешко. :X3:
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Земи види ги август 2012 и 2007 тестот по МАК,ќе видиш дека истите беа,измешани.Барем текстовите.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.012
Поени од реакции
16.692
Земи види ги август 2012 и 2007 тестот по МАК,ќе видиш дека истите беа,измешани.Барем текстовите.
2012 биле: „Илијада“, „Странецот“-само друг извадок, „Диво месо“, „Улица“, „Сејачи“. А текстовите за Харвард, спокојство, диета.

2007 биле: „Илијада“, „Тартиф“, „Крпен живот“-само друг извадок, „Македонска крвава свадба“, „Проштевање“, „Панонски легенди“. А текстовите за интернет, дрога, мобилен телефон, смеење, еднаквост на половите.

Кои ни се паднаа од тука? Јас не гледам ниту една, освен тие две. :toe: Башка некое дело мора да се потрефи... тие дела се.
Единствено ако мислиш на слободните теми, тие не ни видов кои се, ниту на денот на матурата која тема ни се падна...
 
Член од
20 мај 2015
Мислења
21
Поени од реакции
7
Некој линк да ми дај од сите видови писма примери Англиски ?
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
Добро, а знае некој дали постои некои правила при пишување на есејот? Некакво време, пасуси и сл.?
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.012
Поени од реакции
16.692
Некој линк да ми дај од сите видови писма примери Англиски ?
Па во учебникот по англиски од минатите две години што го користевме, на крајните страници нели има како мини помошници... Не знам дали има за сите писма и есеи , ама има за повеќето.
Ние уште не сме ги вратиле учебниците. Ако треба, ќе сликнам, не ми е проблем...

Добро, а знае некој дали постои некои правила при пишување на есејот? Некакво време, пасуси и сл.?
Во глобала, сите имаат воведен дел, два главни и еден заклучок...
 
Член од
20 мај 2015
Мислења
21
Поени од реакции
7
Па во учебникот по англиски од минатите две години што го користевме, на крајните страници нели има како мини помошници... Не знам дали има за сите писма и есеи , ама има за повеќето.
Ние уште не сме ги вратиле учебниците. Ако треба, ќе сликнам, не ми е проблем...

ako mozis aj slikaj ako netie problem :)
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.012
Поени од реакции
16.692
Сликав од мобилен, ама некако мутно е... Со блиц има ко отсјај, а овака е тапа. Ако не е проблем да почекате, подоцна можам да скенирам...
 

Attachments

  • 212,6 KB Прегледи: 66
  • 189,3 KB Прегледи: 64
  • 216,8 KB Прегледи: 63
  • 153,2 KB Прегледи: 61
  • 175,2 KB Прегледи: 60
  • 199,6 KB Прегледи: 59
  • 165,1 KB Прегледи: 59
  • 214,9 KB Прегледи: 58

Kajgana Shop

На врв Bottom