Матура

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Дали може некој да ги каже темите на претходните матури,по англиски јазик,за есејот ?

мене ми кажаа дека наводно претходниве,на сите им била темата-што би понеле со себе од Македонија,ако идете во странство...
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Одбрав јас слободната тема, пошто таа за реализмот ми се чинеше ептен ограничена(а дека се оценува и креативноста па). Почнав да нижам букви и така до воведот. Потоа, како што растеше притисокот(есејот за крај го оставив:facepalm:) направив транзиција во докторски ракопис и се полошо и полошо до крајот. Така се сјебав гадно, дека не можеш да бидеш креативен под притисок од сабајле а и урлањето од страна не помага. Напишав 400+ збора и се надевам дека ќе ми го ценат „креативното пишување“.
 
Член од
7 јуни 2015
Мислења
11
Поени од реакции
4
да пашам што мислите дали ќе ми го признаат/прегледаат составот имам напишано 330 збора а се бара од 350 до 500 јас напишав дека имам 355 и + широко пишувам ми фати 3 страни... има ли можност да ми го одбијат составот и да не го прегледаат? како ги бројат зборовите при прегледување или само гледаат колку си запишал ??


mislam otstapka deka e 50 zbora + -
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ради тоа се пишува на почеток есеј,за тоа време другите ги решаваат прашањата,кога ќе завршиш со есејот,само препишуваш од нив и си завршил работа :D
 
Член од
9 август 2014
Мислења
420
Поени од реакции
980
Есејот со печатни букви го пишував. Is that legal? :D
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Каде каде полесно од очекуваното, одидов со надеж дека ќе извадам тројка ама сега очекувам 5 :D
Извадокот од странецот беше најтежок. Заебано беше и прашањето со стивен спилберг. Прво пишав ајкула ама после не знам зошто ги додадов војна на ѕвездите и тоа со ѓаволот. Се мислам дали се толку неписмени филмови во множина да го пишат или намерно го имаа пишано за да не заебат.
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Каде каде полесно од очекуваното, одидов со надеж дека ќе извадам тројка ама сега очекувам 5 :D
Извадокот од странецот беше најтежок. Заебано беше и прашањето со стивен спилберг. Прво пишав ајкула ама после не знам зошто ги додадов војна на ѕвездите и тоа со ѓаволот. Се мислам дали се толку неписмени филмови во множина да го пишат или намерно го имаа пишано за да не заебат.
Тaму требaше 3 филмoј дa се нaпишaт... Пoтешкo беше тo пoд негo Пoштo требaше тие имињaтa вo зaгрaдaтa шo беa дa ги нaпишиш
 
Член од
9 август 2014
Мислења
420
Поени од реакции
980
Тaму требaше 3 филмoј дa се нaпишaт... Пoтешкo беше тo пoд негo Пoштo требaше тие имињaтa вo зaгрaдaтa шo беa дa ги нaпишиш
И едно и друго можеше, нема врска со тоа во заградата. А иначе да, за филмовите и јас напишав сите три, бидејќи нема шанси да не заебат. Текстот е читање и разбирање, а не кој е најголем филмоман.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
а сега...нека започнат теориите за англиски :pijani:
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Мојата професорка ќе ги оценува тестовите и ми рече дека сме можеле +- 50 зборови. Ич не се секирајте, мојот есеј фати 520 зборови и рече дека е супер.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Мојата професорка ќе ги оценува тестовите и ми рече дека сме можеле +- 50 зборови. Ич не се секирајте, мојот есеј фати 520 зборови и рече дека е супер.
лајкот значи дека не сум ја утнал темата ?:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom