Матични лекари - промена на лекар, препораки, искуства

Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Воведните постови на Сунѓерот ме потсеќаат на писмените работи по македонски јазик што ги правевме во четврто одделение.

Инаку не одам на доктор, пијам вендоксин капки.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Иам матична која за се нешто дава цефалексин/амоксиклав. И препорачува супа.
Мојата матична е многу кул жена. Ме прати на сите можни прегледи, оти појма нема секогаш кога и да отидам што ми е. Алал да и е. Прво мислеше имам проблем со тироидна, сто души ме прегледаа, после ме прати на снимање срце, па на уво/нос/грло, па стасав и на нервно за некои рефлексни проверки, ги снимав и белите дробови да не имам некој рак, за на крај да донесе заклучок дека ми е од стресна работа. Ако и самата знае колку е луда би било одлично.

А мојот гинеколог секогаш има лек за се, вагинални и немаш гајле.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.292
Мојата матична е многу кул жена. Ме прати на сите можни прегледи, оти појма нема секогаш кога и да отидам што ми е. Алал да и е. Прво мислеше имам проблем со тироидна, сто души ме прегледаа, после ме прати на снимање срце, па на уво/нос/грло, па стасав и на нервно за некои рефлексни проверки, ги снимав и белите дробови да не имам некој рак, за на крај да донесе заклучок дека ми е од стресна работа. Ако и самата знае колку е луда би било одлично.

А мојот гинеколог секогаш има лек за се, вагинални и немаш гајле.
Којзнае што се имаш жалено кај матичната твоја :icon_mrgr:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Сигурна сум дека студентите кои студираат во друг град имаат право на 2 матични лекари, еден во местото на живеење и еден во местото каде што студираат. За ова се имам јавено во Фонд за здравство и ми е потврдено. Проблемот е што во пракса никако не можам да го изведам ова. Кај и да одам ми викаат дека треба да се одјавам од матичната во Охрид за да се заверам кај нив. Моментално имам симптоми на грип, температура,кашлица,ама не сум во Охрид, па еве не можам да најдам доктор да ме прегледа поради овие административни работи.
Дали некој се нашол во слична ситуација и дали знаете некој матичен во Скопје кој прима студенти ?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Сигурна сум дека студентите кои студираат во друг град имаат право на 2 матични лекари, еден во местото на живеење и еден во местото каде што студираат. За ова се имам јавено во Фонд за здравство и ми е потврдено. Проблемот е што во пракса никако не можам да го изведам ова. Кај и да одам ми викаат дека треба да се одјавам од матичната во Охрид за да се заверам кај нив. Моментално имам симптоми на грип, температура,кашлица,ама не сум во Охрид, па еве не можам да најдам доктор да ме прегледа поради овие административни работи.
Дали некој се нашол во слична ситуација и дали знаете некој матичен во Скопје кој прима студенти ?
Ако добро се сеќавам имаше една студентска поликлиника кај што одевме на систематски, се наоѓа спроти студентскиот Кузман.
Еве линк со адресата и телефони. А гледам и овде го навеле како јавна студентска поликлиника, претпоставувам дека таму ќе можеш да го направиш тоа што ти треба.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Ако добро се сеќавам имаше една студентска поликлиника кај што одевме на систематски, се наоѓа спроти студентскиот Кузман.
Еве линк со адресата и телефони. А гледам и овде го навеле како јавна студентска поликлиника, претпоставувам дека таму ќе можеш да го направиш тоа што ти треба.
Бев еднаш таму и докторките таму си работат со нивни пациенти, кога влегов и кога прашав дали има некој услуги за студенти ми рече ако сакам да си платам приватно.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Сигурна сум дека студентите кои студираат во друг град имаат право на 2 матични лекари, еден во местото на живеење и еден во местото каде што студираат. За ова се имам јавено во Фонд за здравство и ми е потврдено. Проблемот е што во пракса никако не можам да го изведам ова. Кај и да одам ми викаат дека треба да се одјавам од матичната во Охрид за да се заверам кај нив. Моментално имам симптоми на грип, температура,кашлица,ама не сум во Охрид, па еве не можам да најдам доктор да ме прегледа поради овие административни работи.
Дали некој се нашол во слична ситуација и дали знаете некој матичен во Скопје кој прима студенти ?
Во теорија би требало да постои таква опција во некој од правилниците на фондот, но во пракса, на веб порталот на ФЗОМ каде што лекарите единствено можат да вршат пријавување и одјавување на пациенти не постои таква можност, односно пациентот што се пријавува кај новиот матичен лекар по автоматизам се одјавува од дотогашниот лекар. Така да ако имаш потреба да користиш здравствени услуги на товар на фондот во градот каде студираш, ќе мораш да се пријавиш кај нов матичен лекар со твојата електронска здравствена картичка, без потреба претходно лично да се одјавуваш од кај стариот лекар. Имај во предвид дека промена на матичен лекар можеш да направиш само два пати во текот на годината.
 
Член од
11 јуни 2015
Мислења
8
Поени од реакции
2
Може ли да ми препорачате некој добар матичен лекар? :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
.[DOUBLEPOST=1447837892][/DOUBLEPOST]
Во теорија би требало да постои таква опција во некој од правилниците на фондот, но во пракса, на веб порталот на ФЗОМ каде што лекарите единствено можат да вршат пријавување и одјавување на пациенти не постои таква можност, односно пациентот што се пријавува кај новиот матичен лекар по автоматизам се одјавува од дотогашниот лекар. Така да ако имаш потреба да користиш здравствени услуги на товар на фондот во градот каде студираш, ќе мораш да се пријавиш кај нов матичен лекар со твојата електронска здравствена картичка, без потреба претходно лично да се одјавуваш од кај стариот лекар. Имај во предвид дека промена на матичен лекар можеш да направиш само два пати во текот на годината.
Лекарите бараат партиципација за оние кои секојдневно одат кај матичен
http://zase.mk/lekarite-baraat-partitsipatsija-za-onie-koi-sekojdnevno-odat-kaj-matichen/
..А има една друга работа... недај боже да имаш потреба од доктор кога не си дома ... преглед на општ доктор е 500мкд. Значи тие што престојуваат еден период во годината на друга локација, во село, викендица , на гости кај роднини, треба да си изберат матичен лекар таму, само за тој период..
Не треба ли барем тоа прво да се реши, прегледот кај општ лекар кој не ти е матичен да биде со симболична цена...
 
Z

zokizokii

Гостин
Dali mozam da go smenam mojot maticen doktor so drug doktor od drug grad koj nema da vo moeto mesto na ziveene
 
Член од
10 април 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
темата беше во делот на здравството поточно која е причината поради која пациентот најчесто го заменува матичниот доктор и кои се критериумите за изборот на друга амбуланта .Како пациентите се информираат и проценуваат за квалитетот на докторот ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom