Матични лекари - промена на лекар, препораки, искуства

Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Како да го сменам матичниот, а при тоа да немам контакт очи-во-очи со него? Затоа што се познаваме и приватно и ми е срам да му речам дека сакам да си го повлечам картонот од кај него.
Појди во Социјално.Направи копија претходно од здравствена книшка и ќе треба да потполниш барање кое ќе ти го дадат на шалтер бр.2.Јас денес бев и завршив работа.Многу брза постапка.Ќе ти дадат ливче едно и со него ќе одиш кај новиот матичен.

Туку кога сме веќе кај смена,имаш ли веќе друго место каде да одиш.И јас го сменив мојот доктор па барам нов некој добар,па затоа и те прашувам.
--- надополнето: 10 април 2013 во 03:56 ---
Тоа што е млад некој доктор не е критериум за неговиот квалитет, како ќе стекнуваме искуство ако сите пациенти размислуваат вака и одат стриктно кај постари колеги. Искуството се стекнува, а младите доктори имаат предност во одност на постарите со тоа што знаењето е и посвежо и помодерно. Конкретно за Медика Плус, ако мислиш на Д-р Ивановска, таа беше еден од најдобрите студенти во нашата генерација, и треба да има стекнато сосема доволно искуство до сега.
Не знам која беше.Не приметив.Инаку потполно се согласувам со тебе.Овие стариве доктори во последно време немаат ниту пракса ниту ништо.Би требало тука младиве да се во предност.Инаку оваа Др Ивановска има некоја настава посетувано надвор од Македонија или?
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Како да го сменам матичниот, а при тоа да немам контакт очи-во-очи со него? Затоа што се познаваме и приватно и ми е срам да му речам дека сакам да си го повлечам картонот од кај него.
Ти кажаа како да направиш за да се одјавиш, ама треба да знаеш дека лекарот веднаш ќе дознае дека си се отпишал скришно, па да не ти биде понезгодно така штом се познавате и приватно.
 
C

cige

Гостин
Ти кажаа како да направиш за да се одјавиш, ама треба да знаеш дека лекарот веднаш ќе дознае дека си се отпишал скришно, па да не ти биде понезгодно така штом се познавате и приватно.
Јас да се оттргнам од него, па натаму не се замарам ;)
 
Член од
22 април 2009
Мислења
342
Поени од реакции
144
Има ординација во пензионерскиот дом во Аеродром, до ресторан Бисера, млада докторка ама многу спремна и способна. Мене ми е матична и презадоволен сум!
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Некој да препорача докторка за матичен во Кисела Вода.Ми одговара и во болница Пролет бидејќи натаму поминувам кога одам на работа.
Значи битно е да има познавање од повеќе области,да открие можни инфекции итн,а не само да знае да пишува упати.Ќе ве замолам за ваш предлог и зашто сметате така.​
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Како да извршам промена на матичен лекар и дали одјавувањето мора да се изврши кај ТАА што ми е матичен лекар или може и кај замената?
Како да го земам картонот од таму бидејќи ќе се префрлам во друга установа?
Дали има web страна со регистар на државни амбуланти?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како да извршам промена на матичен лекар и дали одјавувањето мора да се изврши кај ТАА што ми е матичен лекар или може и кај замената?
Како да го земам картонот од таму бидејќи ќе се префрлам во друга установа?
Дали има web страна со регистар на државни амбуланти?
оди кај новиот матичен, со самото тос што ќе те пријави кај него ќе те одјави од кај стариот.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Мене ме интересира,дали може да се бира матичен лекар на цела територија на Скопје, без разлика на општината во која живееш.....
 
Член од
17 септември 2013
Мислења
192
Поени од реакции
50
Може директно во ФЗО да променам матичен стоматолог?
Притоа треба да знам кој ми е стариот и кој е новиот? или пак само се одјавувам од стариот и новиот ме пријавува?
Проблемот е што на електронската здравствена картичка не го знам пинот?
Можам тоа одма да го менам во ФЗО? Знам дека се плаќа 100 ден, ама ме интереисра колку брзо може да ми променат пин.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Може директно во ФЗО да променам матичен стоматолог?
Притоа треба да знам кој ми е стариот и кој е новиот? или пак само се одјавувам од стариот и новиот ме пријавува?
Проблемот е што на електронската здравствена картичка не го знам пинот?
Можам тоа одма да го менам во ФЗО? Знам дека се плаќа 100 ден, ама ме интереисра колку брзо може да ми променат пин.
Јас како што разбрав,нема потреба да се одјавуваш,одиш кај новиот доктор и он аутоматски те одјавува и пријавува кај новиот:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Секој од нас оди на лекар, без разлика дали тоа е матичен, стоматолог, кардиолог, гинеколог, уролог, психијатар...

Односот на докторот кон нас може да биде добар или лош, па поради тоа ние кажуваме дали сме задоволни или не од него.

Во денешно време тешко се наоѓа доктор кој ќе биде добар кон вас, ќе ве насочи на правиот пат и со сигурност ќе ве излечо.


Па вие кај кој доктор се лечите?
Дали сте задоволни од него?

Препораки за тоа кој лекар е добар, кој не... :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
N

NikolaMKD91

Гостин
Многу ретко одам на доктор, во 7 години само 2 пати, од кој еднаш за активирање на електронската здравствена картичка. Така што немам изградено некој однос со мојот матичен лекар . :)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Иам матична која за се нешто дава цефалексин/амоксиклав. И препорачува супа.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Баба Рада, може не е доктор ама алал нека и е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom