Масони

Член од
20 март 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Знае ли некој дали имаат масоните ложа у македонија ?? и како може да се стане масон :S
 
Член од
2 април 2011
Мислења
8
Поени од реакции
7
ќе се обидам да дадам некое прилично кратко објаснување за се поврзано со масоните и нивното дејствување, почетоци и етимологија.

за почеток околу појавувањето на масонеријата има некои полемики околу времето на нивното основање. некои ловци на масони тврдат дека почетокот е од времето на Соломон премудриот, кога почнал да го гради храмот. на таа служба единствен кој с еповикал бил мајсторот Хирам или Хоремхеб египетски градетел кој навистина добро ги познавал тајните на нацртите како што тогаш е позната архитектурата под тоа име. хирам или хоремхеб составил група од 9 израелски мајстори кои до тогаш не знаеле ништо посебно за величенственото градење и ги вовел во тие тајни на египетската ахритектура и ги заветил на вечен молк за тајните на нацртите. од тука доаѓа името слободни ѕидари или по англиска етимологија free masons. се до 19тиот век тие и биле навистина слободни ама само ѕидари и ништо повеќе широко распространети низ европа после крстоносните војни. е сега во 19 век не само што се се формирале еснафи на занаетчии билкари, трговци, доктори и многу други професии се дошло до сознание дека би било подобро да се формираат дружини или подоцна познати како ложи. во секоја ложа дозволено е да има само по еден член од една професија евентуално по довајца кои ќе бидат навистина добри во својата професија и ќе и помагаат на ложата. ако некој доктор видел дека неговиот комшија сака да прави куќа му го препорачувал ѕидарот од неговата ложа, или пак ако ако докторовиот комшија сака да купува нешто, докторот му го препорачувал трговецот од неговата ложа. подоцна ложите како под пратства станале доста силни капитални вигатели на општеството кои располагале со капитал кој во 1865 година еден англиски весник тврди дека нивното богатство е проценето на некои 900 милиони тогашни фунти. влезот на новите членови во било која ложа се одвива на таков мистичен или како што се вели ритуален начин со цел да му се создаде слика на новиот член дека тие се божем одбрани за некоја висока божја мисија. не смее да се исклучи фактот дека во сите ложи или братства владее огрома етика, колективна визија, и врба во Бог. за нив не постои нешто што не може да биде купено со пари, но љубовта кон парите е извор на секое зло. масоните не се злонамерно братство, напротив тие тврдат дека се антропофили т.е. дека го сакаат и му помагаат на човекот. денеск масоните ги има насекаде во светот како тајно друштво кое работи за свои цели. пред некои 10 години беше основано и во македонија официјално и јавно а според некои книги масонеријата во македонија постоела некаде уште за време на илинденското востание.
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
daj preporacajte nekoja kniga na mk jazik ili srpsko/hrvatski za masonite nekoja so koja ke me vnese vo tie raboti zatoa sto mnogu malce znam zatoa ne mi e potrebna nekoja mnogu komplicirana sakam da pocnam so nekoja poednostavna kniga za masonite. I dali ke mozam da ja najdam na saemot na knigata vo petok fala odnapred
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
daj preporacajte nekoja kniga na mk jazik ili srpsko/hrvatski za masonite nekoja so koja ke me vnese vo tie raboti zatoa sto mnogu malce znam zatoa ne mi e potrebna nekoja mnogu komplicirana sakam da pocnam so nekoja poednostavna kniga za masonite. I dali ke mozam da ja najdam na saemot na knigata vo petok fala odnapred
Јован Бригиски - Масони.......оваа е за масонеријата во македонија
В.Л. Вилмшурст - Значењето на Масонеријата
Мјакл Бејџант, Ричард Ли и Хенри Линколн - Светата крв Светиот грал
Шон Мартин - Темплари
Еве ти за почеток :smir: :salut:
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
T

Tetro

Гостин
Потоа би ти препорачал да ја прелисташ цела тема. Има интересни факти напишани од еден член на ложата.
Кој е тој член? Измешани се многу тврдења, ама досега никој не ми изгледа дека пишува се што знае.

Еве извадоци кои не ве спречуваат да си кажете слободно:
ЗА МАСОНИТЕ - ДАЛИ СЛОБОДНИТЕ ЅИДАРИ СЕ ТАЈНО ДРУШТВО?
  • Слободното ѕидарство не е тајна организација, но средбите на ложата како и средби на многу други социјални и професионални здруженија се приватни и отворени само за членовите.
  • Масоните се слободни да зборуваат за своето членство, но се додека не го користат тоа за свој или нечиј напредок.


  • Масоните се горди на своето богато наследство; тие се повеќе од среќни тоа наследство да го споделат со други.
Повелете.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Кој е тој член? Измешани се многу тврдења, ама досега никој не ми изгледа дека пишува се што знае.

Еве извадоци кои не ве спречуваат да си кажете слободно:
Повелете.
Мислам дека членот беше zidarski ако не се лажам.
Ќе треба повторно да ја прелистам темата за да видам дали тоа му беше точното име меѓутоа мислам дека така се викаше.
 
T

Tetro

Гостин
Да, zidarski и somoteitbe се претставуваат како масони, ама и двајцата се во странски организации... Што е различно помеѓу нив? И двајцата тврдат дека се водат по истите правила сите организации. Дали е тоа така? Зошто се толку тајни скриени?

Погоре имам мислење со цитати каде го пишува токму спротивното.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Кој е тој член?
Zidarski и Somoteitbe. Првиот (јас), член на ложа во Торонто, Канада. Вториот на ложа во Кентаки, САД.

Измешани се многу тврдења, ама досега никој не ми изгледа дека пишува се што знае.
Се пишува колку што дозволува форматот во кој се пишува. Ова не е енциклопедија, ниту пак книга, па никогаш просторот не е доволен за се да се објасни. Освен тоа, половината од дискусијата се сведува на повторување на претходно кажани работи и на објаснување со вулгарни ликови.
  • Слободното ѕидарство не е тајна организација, но средбите на ложата како и средби на многу други социјални и професионални здруженија се приватни и отворени само за членовите.
Да, и јас ова го повторувам многу пати. Масонството не е тајна организација речиси 300 години (од 1717-та година).
  • Масоните се слободни да зборуваат за своето членство, но се додека не го користат тоа за свој или нечиј напредок.
Како што гледаш - токму тоа и го правиме. Не зборуваме за членството на други масони - затоа што лично право на секој е сам да се декларира. По светот - многу масони јавно го декларираат своето членство. Кај нас - нормално е дека се подискретни. Ако ја прочиташ целата тема, ќе видиш дека имам детално објаснувано зошто е тоа така.
  • Масоните се горди на своето богато наследство; тие се повеќе од среќни тоа наследство да го споделат со други
И како што гледаш - 163 страници се испишани, а јас самиот сум активен во барем 150 од нив. Ако тоа не споделување, не знам тогаш што е...
 
T

Tetro

Гостин
Да, и јас ова го повторувам многу пати. Масонството не е тајна организација речиси 300 години (од 1717-та година).


Кај нас - нормално е дека се подискретни. Ако ја прочиташ целата тема, ќе видиш дека имам детално објаснувано зошто е тоа така.
1717-та? За ова не знаев, најискрено.

И тоа ми стана јасно пред некое време.

Туку, за ритуалите смеете да кажувате нешто?
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Zidarski и Somoteitbe. Првиот (јас), член на ложа во Торонто, Канада. Вториот на ложа во Кентаки, САД.

Се пишува колку што дозволува форматот во кој се пишува. Ова не е енциклопедија, ниту пак книга, па никогаш просторот не е доволен за се да се објасни. Освен тоа, половината од дискусијата се сведува на повторување на претходно кажани работи и на објаснување со вулгарни ликови.

Да, и јас ова го повторувам многу пати. Масонството не е тајна организација речиси 300 години (од 1717-та година).
Како што гледаш - токму тоа и го правиме. Не зборуваме за членството на други масони - затоа што лично право на секој е сам да се декларира. По светот - многу масони јавно го декларираат своето членство. Кај нас - нормално е дека се подискретни. Ако ја прочиташ целата тема, ќе видиш дека имам детално објаснувано зошто е тоа така.


И како што гледаш - 163 страници се испишани, а јас самиот сум активен во барем 150 од нив. Ако тоа не споделување, не знам тогаш што е...
ako masonstvoto ne e tajna organizacija i ne e javna eve primer ja kako mozam da stanam mason da sakam nemam ni prijatel mason ni bogatstvo golemo (tvrdite deka ne bilo ni potrebno) i sakam da sum mason i kako ke stanam? kratko i jasnoi bez dolzenja citati ili neznam so
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Со мрзливост сигурно нема да станеш. Прочитај ја темата - напишано е, неколку пати.
 
Член од
17 мај 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Фримасоните се оснивачите на култот Илуминати, оние со сатанистичко верување, или барем така знам ја, ама сепак, ќе треба да ја прочитам книгава до крај за да дознаам подобро.
Масоните се предводници на новиот светски поредок. Ги има неколку, има и слики...ама искрено кажано, ме мрзи да барам.
мое мислење е дека масоните не веруваат во нешто надприродно веруваат во себе и како што знам тие управуваат со овој свет...ги има многу но секако секој со своја функција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom