Масони

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Една од најезивите теми за мене ми се масоните ... но обожавам да слушам кои се, зашто се, што прават зашто прават итн ... затоа ја отворив темава, а прибидејќи мислам дека незнам доволно работи за нив, ќе ви отстапам место на вас што знаете :shock: :wink:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Неможам да се решам уште за неа, колку што ја фалат толку ја грдат, ама ќе мора изгледа па да видам сама дали ја бива :lol:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
почекај до 2006, ќе има филм според книгата, не се мачи сега да ја читаш :D
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Да ти кажам право Гижо, баш на тоа чекам цело време :lol: :lol: :lol: Ама поинаков впечаток се добива од филм, а поинаков од книга ... сепак може ќе ја зеам ... а иначе повеќе сакам од повеќе луѓе да слушам :lol: :wink:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Кодот на Да Винчи е тешка комерцијала. Тепам кој ја чита. Земи побарај филмови од Алекс Џонс, човекот познат како „разоткривач на слободните ѕидари“.
 
Член од
13 март 2005
Мислења
15
Поени од реакции
3
http://altreligion.about.com/od/originsofmasonry/
има нешто и тука, па бирајте. Кодот не е лоша ако сватиш дека е фикција. Ама поинтересно е шо читам книга од Дејан Лучиќ , напишана у 1990 или малку порано беше , Владари из сенке се вика, има доста за темите од кодот, и за темплари и за слични тајни братства. Фраерот ја има напишано и тајна албанске мафије, со слики од агенти на Сигурими , од главните дилери у тоа време, со точни локации , никој не ги знаел до тогаш, дури ни тајните служби у тоа време, никој не знае од каде црпи информации ( ова како потврда за подлогата на Владари из сенке). Интересна за читање у секој случај.
 
Член од
13 март 2005
Мислења
15
Поени од реакции
3
ризик

Мислам ова претходното го пишувам со пресметан ризик дека офчар може кје ме истепа ( заради читањето на книгата), ама дивајдер е крив , он ми ја донесе (може и он ја прочитал па и он ќе настрада)
Заједно смо скупа :lol:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Papata? Neli e Kralicata Elizabeta? :? :lol:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
А уствари што се тоа масони, дајте објаснување да научам... спор ми е комов па кој ќе бара по интернетов... барем на кратко да објасни некој.... па после да се фатиме на работа :lol: :lol:
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
Freemason - A member of the Free and Accepted Masons, an international fraternal and charitable organization with secret rites and signs.

Jas sfativ deka masonite se vsusnost lugje poznati niz svetot (mnogu licnosti koisto pretstavuvale nesto vo minatoto). Tie lugje (slobodnite zidari) se smeta deka clenuvaat vo edna organizacija i deka se sto se slucuva vo svetot e planirano od niv. Ako gresam, neka me popravi nekoj.
 
Член од
29 април 2005
Мислења
236
Поени од реакции
1
Прошарав со очите низ тексот и наидов на ова.


Women in Freemasonry

The position of women within Freemasonry is complex. Traditionally, only men could be made Freemasons. While this has been slowly changing, especially over the past century, there were exceptions to the rule as early as the 18th century. Perhaps the most authoritative account of a woman being admitted to Freemasonry in these early years surrounds Elizabeth Aldworth
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Фримасоните се оснивачите на култот Илуминати, оние со сатанистичко верување, или барем така знам ја, ама сепак, ќе треба да ја прочитам книгава до крај за да дознаам подобро.
Масоните се предводници на новиот светски поредок. Ги има неколку, има и слики...ама искрено кажано, ме мрзи да барам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom