Масони

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Знам еден човек што е масон.Имам правено многу муабети со него на оваа тема МАСОНИ и ми кажува човекот дека за нив тоа е како религија.Си помагаат еден на друг и помагаат се околу што е ложата..тоа како го викаат заборавив.Пример за доброто на Македонија помагаат и такви нешто работи,не знам како стручно да објаснам бидејќи човекот што ми го кажуваше ова е човек на висока позиција и знае да обајсни као што треба.
Се интересирам многу за масоните откога го гледав КОДОТ НА ДА ВИНЧИ,пред тоа знаев само онака за нив,без врска.Сите членови на секоја група имаат поздрав и носат нешто што можат да го забележат само масоните,така се разпознаваат.Имаат некои прстени носат,се поздравуваат со таа рака само каде што е ставен прстенот.Други носат нешто друго не знам што ти не,но се разпознаваат лесно мегу многу луге.Седат специфично,пијат од чаша само со една рака,не знам што ти уште не.Има таму правила многу,како во војска да си.

Ова е од човекот што ми го кажуваше,не е моја измислица.:smir:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Не мора да се поздравиш со раката на која е прстенот. Јас го носам на прстенот на лева рака, а се поздравувам со десната. Нема посебен начин на седење, уште помалку посебен начин на пиење од чаша. Кодот на Да Винчи нема врска со масонството.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Samo za da ne zaboravam kako prvo ke kazam deka vnatre vo lozata ima pravilo kako ne smee da se sedi (znaci ne kako treba tuku kako ne treba)inaku okolu raspoznavanjeto megjunas mozam slbodno da vi kazam deka nie megjusebe mozeme da se raspoznaeme vo mrak isto kako i sred bel den.Toa sto nekoj nafrla demek masonite tajno se krijat i sl nema vrska i znaci deka covekot nema mrdnato nadvor od nasite granici oti vo USA posebno moze da se sretnat masoni skoro na sekoj cekor prepoznavajki gi po razno razni obelezja od maici,bluzi do medaljoni,prsteni i sl.Ima masoni koi ne sakaat da nosat obelezja bidejki koga se nosat istite masonot koj gi nosi mora da vnimava na sekoj svoj cekor kako se odnesuva sto pravi i sl bidejki toj veke ne e Petko,Trajko ili Marko tuku toj e Mason i negovoto odnesuvanje vo javnosta mora da bide za primer na site.Toa okolu brojkite 100,1000,10 000 i sl nema vrska bidejki site koi vleguvaat vnatre mora da si go zasluzat svoeto mesto i da se dobri luge.Vi rekov no ocigledno ne go citate onaa koe ne vi odgovara deka masonite Grci so koi jas licno sum imal sredbi mene licno me prifakale kako brat mason Makedonec od Republika Makedonija(ili Macedonia na angliski) bez nikakov prigovor.Duri eden od niv koj zivee vo USA mi veti deka ke odi vo Severna Grcija vo gradovite i selata so nase Makedonsko naselenie samo za da proveri dali tamu ima makedonsko naselenie koe govori inaku i pisuva inaku od grcite oti istiot mi raskaza sto vsusnost niv gi ucele po istorija deka nasata zemja bila navodno anektirana od Grcija.Znaci za prv pat ja slusna od mene i drugata strana i bidejki kaj nas nema lazenje se zalozi za da go ispita i vidi ovaa izlozenoto oti toa e nesto novo za niv.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Mislam deka odgovorot od Zidarski e kompletno iscrpen i realen taka da nema potreba nisto da se dodava .I toj ti rece deka siteinvestitori se staveni vo ist kosh.Toa ne e tocno i kako pokazatel ke ti dadam informacija za firmava za koja jas govorev deka eden obicen magacioner zema 550evra mesecna plata za 5 dena rabotenje nedelno,eden majstor za odrzuvanje na generatori za back up zema 1000evra plata i ima zavrseno 3 mesecna obuka vo Francija ovie luge licno gi poznavam, ne se clenovi na bratstvoto no so svoeto znaenje i umeenje si gi zasluzile svoite rabotni pozicii.I da se razbereme luge pa nie ziveeme vo kapitalizam i sekoja investicija e so cel da ostvari profit a nas treba edinstveno da ne interesira kako ne tretiraat na rabotnite mesta nasite rabotodavaci i kolku sme plateni za tasa rabota a ne i za toa dali i kolku gazdite pecalat.Stavete sse vie vo uloga na investitor zosto bi bile vodeni so motivot da investirate nekade ako toa ne e profit pogolem od bankarskata kamata.Daj da bideme realni umre socijalizmot.Toa e sto e sega.

Samo za tvoja informacija vo svetot ima okolu 5-6 milioni masoni a po tvoeto iskazuvanje site niv gi stavas vo kupceto od nekolku familii.E ne drzi voda da se razbereme biznisot si e biznis ako ti imas 100evra sakas da gi napravis 200 ako nekoj ima 100 milionio saka da gi napravi 200.No pri toa vo biznisot i ti i toj mozete da gi izgubite i vasite evra koi gi imate.Pa toa e bratu biniz.I uste ednas masonite ne se site Rokfeleri ili ne znam koi.Ostai tie raboti ne drzat voda.
Не си информиран затоа не држат вода.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
Не мора да се поздравиш со раката на која е прстенот. Јас го носам на прстенот на лева рака, а се поздравувам со десната. Нема посебен начин на седење, уште помалку посебен начин на пиење од чаша. Кодот на Да Винчи нема врска со масонството.


ti be mason si?

A abre lugje ako ve interesira pojke za ova gleajte si gi Zeitgeist i Zeitgeist - Adendum Dokumentarcite ne vi treba nisto pojke
http://www.zeitgeistmovie.com/

A abre lugje ako ve interesira pojke za ova gleajte si gi Zeitgeist i Zeitgeist - Adendum Dokumentarcite ne vi treba nisto pojke
http://www.zeitgeistmovie.com/
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
ti be mason si?

A abre lugje ako ve interesira pojke za ova gleajte si gi Zeitgeist i Zeitgeist - Adendum Dokumentarcite ne vi treba nisto pojke
http://www.zeitgeistmovie.com/

A abre lugje ako ve interesira pojke za ova gleajte si gi Zeitgeist i Zeitgeist - Adendum Dokumentarcite ne vi treba nisto pojke
http://www.zeitgeistmovie.com/
И читајте го Ден Браун!
Типот појма нема за масонство , ама убави бајки пишува битно.
Не верувај на филмови .
Имаш на официјалната страна броеви и адреси на масонските ложи , јави се , контактирај , информирај се.
Не верувај на секој и на сешто.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
epa vaka...........za den braun mu gi imam site knigi procitano samo ja nemam kodot na davinci ja ostaviv posledna kako najinteresna.......za drugite mozam da napravam edna retrospektiva..............vo sekoja kniga na den braun(tocka na izmama,angeli i demoni,digitalna tvrdina)vo glavna uloga mora da ima edna zena i eden maz koi se spomenuvaat niz celata kniga i go pominuvaat polovina svet za 1 saat i baraat dokazi,vo prvite dvaesetina strani zaginuva covek,koj covek ako e ziv knigata treba da zavrsi vo narednite pet strani.....ali covekot go nema(gine)....za da moze knigata da bide 500 strani.........ako nekoj ne mi veruva slobodno moze da gi procita.........drugo.........toa sto nie makedoncite sme si malku glupicki ne sme nie krivi tuku drzavata koja izminative dvaesetina godini ni gi zatvori granicite i ne mozeme da ispadneme.........a koga vo edno selo ziveat 5-6 babi i sekoj den od sto nema sto da pravat,go pravat istiot muabet sto go pravele vcera-toa pa toa..........kaj nas makedoncite toa e muabetot........se sto mrda ne e interesno.........najcitan del od vesnicite se crna hronika...........sekoj koj zima vesnik prvo ja gleda crnata hronika(potoa politika) pa se drugo ostanato vo vesnikot.......ima uste mnogu da se komentira no sega nemam vreme,a i bidete malku poaktivni da ima razlicni mislenja,ne vikam deka jas sum vo pravo no samo go kazuvam toa sto sum go procital...................pozzz
 

gpd

Член од
16 мај 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
masonite se luge koi go sakaat gavolot, tie pijat krv, pravat orgii,inces itn.
Grofot od transilvanija e edna prikazna vistinita za toa so go pravat masonite.Tie imaat svoja religija.A masonstvoto pocnalo so ograbuvanje na piramidite(13-ta piramida) go zemale bogatstvoto i taka stanale vladiteli na svetot.Moi "osomni4eni" masoni se bus,merlin monro, madona,obama,semejstvoto on azis i uste neko koi ne se tolku poznati.

abe semejstvoto onazis se vo prvata loza a toa nekoj so ti zboruval za severna rcija pojma si nemal od masonstvoto.Kralicata vo anglija , tito, bus i uste nekoi se madoni od 13-ta loza. a toa za masonite vo makedonija i nekoi drugi drzavi kako nasava se samo slugi na masonite od najdolnata loza.

Papata? Neli e Kralicata Elizabeta? :? :lol:
dada kralicata elizabeta i tito se masoni od 13 loza a semejstvoto onazis e megu prvata loza.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
masonite se luge koi go sakaat gavolot, tie pijat krv, pravat orgii,inces itn.
Grofot od transilvanija e edna prikazna vistinita za toa so go pravat masonite.Tie imaat svoja religija.A masonstvoto pocnalo so ograbuvanje na piramidite(13-ta piramida) go zemale bogatstvoto i taka stanale vladiteli na svetot.Moi "osomni4eni" masoni se bus,merlin monro, madona,obama,semejstvoto on azis i uste neko koi ne se tolku poznati.

abe semejstvoto onazis se vo prvata loza a toa nekoj so ti zboruval za severna rcija pojma si nemal od masonstvoto.Kralicata vo anglija , tito, bus i uste nekoi se madoni od 13-ta loza. a toa za masonite vo makedonija i nekoi drugi drzavi kako nasava se samo slugi na masonite od najdolnata loza.



dada kralicata elizabeta i tito se masoni od 13 loza a semejstvoto onazis e megu prvata loza.

Од кај толку сигурен во ова другар???
Дај некој докази да видиме дека е така...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.825
Поени од реакции
80.358
@поупатените:
Како ја оценувате книгата Масонски Легенди од Елифас Леви?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Edno prasanje vo vrska so masonite? Ima tender za nabavka i ima 5 firmi. Toj sto go raspisal tenderot e mason. Edna firma od pette e od 'brat' mason.Koj ke go dobie tenderot?
Ima vo ekonomijata poznati modeli na Monopol,Kartel i Monopsonija.
Monopol site znajme sto e,Kartel e grupiranje na monopoli so cel da se zadrzi profitot, monopsonija e eden kupuvac na pazarot (odreden od drzavata drug ne smee da kupuva).
Ovie tri metodi obezbeduvaat ogromni ekstra-profiti sto ne se mozni na sloboden pazar.
Masonite ne se nisto posebno ako se trgni tajnovitosta i simbolikata osven drustvo na karteli i poedinci koi funkcionaraat po princip 'na ti go daj mi go',vrski i privilegii megu clenovite.
E sega kolku seto toa e moralno i slicno e drugo prasanje.Ako postoi moralen nacin da se zarabotat milijardi dolari arno.Se somnevam deka vo uslovi na sloboden pazar se mozni takvi bogatenja. Brat mason ke daj koncesija na brat mason pa ke sogolat se zivo i divo, koncesijata ja dava drzavata i gi sprecuva drugite zainteresirani da ucestvuvaat. Primerite so telekom kaj nas se klasika. Site pari sto ste gi dale za telekom uslugi otisle vo dzepot na braka masoni.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Edno prasanje vo vrska so masonite? Ima tender za nabavka i ima 5 firmi. Toj sto go raspisal tenderot e mason. Edna firma od pette e od 'brat' mason.Koj ke go dobie tenderot?
Ima vo ekonomijata poznati modeli na Monopol,Kartel i Monopsonija.
Monopol site znajme sto e,Kartel e grupiranje na monopoli so cel da se zadrzi profitot, monopsonija e eden kupuvac na pazarot (odreden od drzavata drug ne smee da kupuva).
Ovie tri metodi obezbeduvaat ogromni ekstra-profiti sto ne se mozni na sloboden pazar.
Masonite ne se nisto posebno ako se trgni tajnovitosta i simbolikata osven drustvo na karteli i poedinci koi funkcionaraat po princip 'na ti go daj mi go',vrski i privilegii megu clenovite.
E sega kolku seto toa e moralno i slicno e drugo prasanje.Ako postoi moralen nacin da se zarabotat milijardi dolari arno.Se somnevam deka vo uslovi na sloboden pazar se mozni takvi bogatenja. Brat mason ke daj koncesija na brat mason pa ke sogolat se zivo i divo, koncesijata ja dava drzavata i gi sprecuva drugite zainteresirani da ucestvuvaat. Primerite so telekom kaj nas se klasika. Site pari sto ste gi dale za telekom uslugi otisle vo dzepot na braka masoni.
Me zbuni sega dali mislis na sostojbata kaj nas(a tuka e kristalno jasno deka ima samo SDSM i VMRO firmi i sl a od masonite nema nitu M) ili tezata ti bese za nekade nadvor vo nekoja druga zemja za koe nitu znam nitu pak ti od MK znaes sto e i kako e.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Za bilo koja zemja.Sum ziveel vo nekolku.Ne poznavam masoni licno.Imam citano po nesto.
Dali clenuvanjeto vo partija ili vlast e strano na masonite?
Cisto prasanjeto : Ima tender za nabavka i ima 5 firmi. Toj sto go raspisal tenderot e mason. Edna firma od pette e od 'brat' mason.Koj ke go dobie tenderot?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Za bilo koja zemja.Sum ziveel vo nekolku.Ne poznavam masoni licno.Imam citano po nesto.
Dali clenuvanjeto vo partija ili vlast e strano na masonite?
Cisto prasanjeto : Ima tender za nabavka i ima 5 firmi. Toj sto go raspisal tenderot e mason. Edna firma od pette e od 'brat' mason.Koj ke go dobie tenderot?
Vaka ti zaboravi da kazes dali masonot sto raspisuva tender ima svoja firma ili raboti vo nekoja drzavna,2ro-dali cenite i uslovite na tenderot koi gi ponudil masonot cija firma aplicirala na tenderot se najpovolni normalno ke go dobie no ako ne e ne moze da go dobie oti e protiv zakon
a dokolku raspisuvacot na tender e privatna firma nema sto da komentiram biznisot si e biznis.Ako ima identicni uslovi pomegju 2 firmi od koi ednata e na bratot mason spored mene toj ke go dobie oti prviot sto go raspisuva tenderot znae deka aplikantot mason se sto se obvrzal vo ponudata istoto i ke go napravi bez nikakvi dubari.
Vprocem dali ti dokolku treba da napravis nekoj biznis po pazarni uslovi pri ista ponuda bi dal prednost na tvojot brat(bratuced) ili na nekoj kogo ne go znaes?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom