Масони

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Напротив ако некој направил повеќе глупости во историјата тоа секако е црквата, која до ден денес има многу погрешни работи, но како што викаат старите за црква лошо не се зборува!
Добро ја знам историјата и нема потреба тука да се распламнуваме за темпларите, како што знаете сигурно не се формирани за вашиот омилен Луцифер и неговите другарчиња.
Масоните немаат допирна точка со ѓаволи и слични појави,а на вас останува да си ширите невистини.
Масоните како појава се феномен и неповторлив начин на здружување на маркантни личности(мажи) во историјата, па ако сакате и во сегашноста. И тоа ќе трае и постои...
3х3

П.С. Како тоа во светот постојат од 5 до 10 милиони масони кои се членови на оваа навидум тајна организација и грото се мега успешни и пред да се зачленат, некој можеби станал уште поуспешен по зачленувањето, голем дел се доктори на науки, прочуени научници, со неверојатен придонес за општеството и нашиот свет! Сигурно тоа го прават во чест на ЛУЦИФЕР:) Смешно!
Тоа е масонството, а не вашите глупости!
Успехот е релативна работа. За мене они се едни од најголемите лузери на планетава......како и да е времето ќе покаже кој бил успешен.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Имаш ли ти воопшто претстава што се случувало во 14.век?Знаеш ли во каков конфликт биле темпларите и црквата?Зошто мислиш дека за една организација која што е тајна и во која за да влезеш полагаш смртна заклетва,дека се залага за доброто на човештвото?Ако беа масоните толку хумани како што се претставуваат тогаш зошто не основаат добротворен фонд и ги помагаат гладните во Африка?И убаво е напоменато дека ми звучи како интересна приказна сето тоа што го напишав,тогаш зошто на такво ниво критикуваш и се надеваш дека ти си сторил нешто корисно,а јас сум забеган?

Чекај малце... демек црквата ги помага гладните? Јас или ти... или па некој амер - верник минувме макар 5 мин дневно мислејки на некој африканец кој умира од глад додека сами се бориме да преживееме? Црква - добро, Масони - зло.... барем вториве начисто не не ебат во мозок за да возат џипови.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
МАСОНЕРИЈАТА НЕ Е ТАЈНО ДРУШТВО ТУКУ ДРУШТВО СО ТАЈНИ!!!!!!!!!!!има разлика ...Второ правете разлика помеѓу масонеријата пред 18ти век која била еснафска зидарска (во главно) и помеѓу неа.За темпларите ке кажам дека биле и се христијанска војска,а за црниот петок виновен е кралот Филип Убавиот кој ликвидирал 3ца папи за да го донесе неговиот кардинал за папа кој ке го изрежира масакрот кон темпларите поради фактот што Филип бил презадолжен кај нив и мислел дека сем опростувањето на долгот ке го земе целокупното богатство на темпларите.Кого го интересира ке читне малку некое книгиче.Темпларите дури не пружале ниту отпор при нивното убивање(оние затечените) оти дале заклетва дека ке му служат на севишниот чија продолжена рака бил папата.Поради оваа грешка на папата Ватикан подоцна ке ја повлече својата одлука (ке ја признае грешката на бившиот папа кој треба да е безгрешен нели).Од тука е и петок 13ти црн петок.После овој масакар доаѓа до поврзување помеѓу масоните и темпларите(кој сака да дознае ке најде на нет) во Англија(на островот) пред и се.
ПС Прашање до оние кои од уста не го вадат Луцифер...кога вие последен пат сте помогнале некому кому тоа му е потребно а при тоа да не го познавате-да не е ваш близок???
Ние сме давале ,даваме и ќе даваме од срце и душа,НЕКА БИДЕ СВЕТЛИНА!!!!
 
M

Muranyi

Гостин
Чекај малце... демек црквата ги помага гладните? Јас или ти... или па некој амер - верник минувме макар 5 мин дневно мислејки на некој африканец кој умира од глад додека сами се бориме да преживееме? Црква - добро, Масони - зло.... барем вториве начисто не не ебат во мозок за да возат џипови.
Далеку од тоа дека црквата ги помага гладните.Не ми беше тоа намерата на постот да ја бранам црквата.Напротив,јас сум голем критичар на истата.
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 21:15 ---
Напротив ако некој направил повеќе глупости во историјата тоа секако е црквата, која до ден денес има многу погрешни работи, но како што викаат старите за црква лошо не се зборува!
Добро ја знам историјата и нема потреба тука да се распламнуваме за темпларите, како што знаете сигурно не се формирани за вашиот омилен Луцифер и неговите другарчиња.
Масоните немаат допирна точка со ѓаволи и слични појави,а на вас останува да си ширите невистини.
Масоните како појава се феномен и неповторлив начин на здружување на маркантни личности(мажи) во историјата, па ако сакате и во сегашноста. И тоа ќе трае и постои...
3х3

П.С. Како тоа во светот постојат од 5 до 10 милиони масони кои се членови на оваа навидум тајна организација и грото се мега успешни и пред да се зачленат, некој можеби станал уште поуспешен по зачленувањето, голем дел се доктори на науки, прочуени научници, со неверојатен придонес за општеството и нашиот свет! Сигурно тоа го прават во чест на ЛУЦИФЕР:) Смешно!
Тоа е масонството, а не вашите глупости!
Јас не тврдам дека Масоните имаат допирна точка со ѓаволи и слично.Истотака не тврдам ни дека немаат врска со Сатанизам.Ниту ти не можеш да го тврдиш истото,тргнувајќи од претпоставката дека не си Масон и не можеш да знаеш.Вистински,многу малку се знае за нив.Затоа и подфорумов се вика-мистерија.И да ти кажам искрено,ама баш ми е гајле дали биле успешни или не-штом се собираат во навидум тајни организации,мојот одбранбен инстикт ми сугерира дека не се работи за луѓе кои тајно се собрале за да ми помогнат на мене или на тебе.Можеби и грешам.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
Далеку од тоа дека црквата ги помага гладните.Не ми беше тоа намерата на постот да ја бранам црквата.Напротив,јас сум голем критичар на истата.
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 21:15 ---

Јас не тврдам дека Масоните имаат допирна точка со ѓаволи и слично.Истотака не тврдам ни дека немаат врска со Сатанизам.Ниту ти не можеш да го тврдиш истото,тргнувајќи од претпоставката дека не си Масон и не можеш да знаеш.Вистински,многу малку се знае за нив.Затоа и подфорумов се вика-мистерија.И да ти кажам искрено,ама баш ми е гајле дали биле успешни или не-штом се собираат во навидум тајни организации,мојот одбранбен инстикт ми сугерира дека не се работи за луѓе кои тајно се собрале за да ми помогнат на мене или на тебе.Можеби и грешам.
Кога е нешто позитивно и за пофалба околу масонеријата тогаш баш ти е гајле. Значи сакаш да дебатираме само за евентуалните негативни последици и текови од постоењето на масонеријата?
Дефинитивно е моќна појава и членовите внатре доколку немаат добра контрола од самото раководство можат да ја злоупотребат самата организација, но далеку од тоа да му наштетат на човештвото и да го наведат на обожување на ѓаволи и слично.
Ритуалите секако не се секојдневни и нормални(голем дел се навистина чудни), си имаат своја симболика и секако тука завршува целата приказна. Симболиката не е поврзана со сатанизам,иако некои милуваат да ја квалификуваат како таква.
Дали јас сум масон или не е моја лична работа и така и ќе остане.
Претпоставувам дека секој што сака да стане масон го прави тоа за себе и од свои лични побуди, а не дали со тоа зачленување ќе му помогне на некој друг.
Ако сакаме да помагаме не ни требаат организации во кои треба да се зачлениме за да помагаме на тие што им треба помош.
Можеби ти е познато дека во поголем број на држави каде што има масонски ложи има и фондови кои се формирани од самите ложи кои доделуваат разни стипендии за школување или пак за лекување и сл. Секој клуб-ложа сам го пронаога патот на своето делување во општеството и сам одлучува во кој правец ќе ги насочи своите средствата, дали за школување,истражување или нешто слично.
Сепак треба да се напомене дека масонеријата не е формирана за да делува како ЦРВЕН КРСТ или слични организации како ЛАЈОНС и РОТАРИ клубовите, иако овие организации(лајонс и ротари) и нивната поставеност влечат корени од масонеријата. Овие организации се формирани од членови на масонеријата и затоа и нивната организациона поставеност е слична на масонеријата, иако низ времето доживеале големи промени.
Има многу позитивно за масоните, треба прво да ги оставиме на страна ѓаволите па можеби и ќе најдеме нешто ново и добро за масонеријата.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Кога е нешто позитивно и за пофалба околу масонеријата тогаш баш ти е гајле. Значи сакаш да дебатираме само за евентуалните негативни последици и текови од постоењето на масонеријата?
Дефинитивно е моќна појава и членовите внатре доколку немаат добра контрола од самото раководство можат да ја злоупотребат самата организација, но далеку од тоа да му наштетат на човештвото и да го наведат на обожување на ѓаволи и слично.
Ритуалите секако не се секојдневни и нормални(голем дел се навистина чудни), си имаат своја симболика и секако тука завршува целата приказна. Симболиката не е поврзана со сатанизам,иако некои милуваат да ја квалификуваат како таква.
Дали јас сум масон или не е моја лична работа и така и ќе остане.
Претпоставувам дека секој што сака да стане масон го прави тоа за себе и од свои лични побуди, а не дали со тоа зачленување ќе му помогне на некој друг.
Ако сакаме да помагаме не ни требаат организации во кои треба да се зачлениме за да помагаме на тие што им треба помош.
Можеби ти е познато дека во поголем број на држави каде што има масонски ложи има и фондови кои се формирани од самите ложи кои доделуваат разни стипендии за школување или пак за лекување и сл. Секој клуб-ложа сам го пронаога патот на своето делување во општеството и сам одлучува во кој правец ќе ги насочи своите средствата, дали за школување,истражување или нешто слично.
Сепак треба да се напомене дека масонеријата не е формирана за да делува како ЦРВЕН КРСТ или слични организации како ЛАЈОНС и РОТАРИ клубовите, иако овие организации(лајонс и ротари) и нивната поставеност влечат корени од масонеријата. Овие организации се формирани од членови на масонеријата и затоа и нивната организациона поставеност е слична на масонеријата, иако низ времето доживеале големи промени.
Има многу позитивно за масоните, треба прво да ги оставиме на страна ѓаволите па можеби и ќе најдеме нешто ново и добро за масонеријата.
Изгледа не сме јасни околу некои работи (ова постовиве или еден ист човек ги пишува под многу профили или се сите персони од ист калап правени и на таков начин и се изразуваат), значи пошто масонството е пред се и над се религија, тогаш "богот" кој го обожуваат масоните не оној на Христијаните, туку напротив. Во неколку постови претходно имав објаснето, но за жал админи-страторите ми ги имаа избришано најверојатно бидејќи беа masons exposed (друга причина не ми е логична) и наведов дека, КАБАЛАТА како религија на масоните (и на сите други окултистички организации) е чисто обожување на луцифер, т.е. сатаната и тоа не го одрекува ни самиот Алберт Пајк. Која книга и да прочиташ масонска ќе видиш и самиот дека кабалата е на прво место, и нејзиното учење е применувано насекаде каде има масонски лож(г)и по светов, со разлика од тоа дали се наогаат во будистички, муслимански, христијански или било каков паганистички свет, масоните ја толкуваат домородната религија на кабалиситчки начин и така сакат полесно да бидат прифатени од средината, а и полесно се заблудуваат останатите членови од истото општество. Затоа и велат кај нас масоните оти се православни што е сосема спротивно на учење то на Православната Црква. Тоа што даваат пари масоништата насекаде е само заради неутрализирање на лошиот глас кој ги бие, и привлекување на сите оние кои се алчни за пари и моќ. Кога би можеле, радо не би го правеле тоа, но се приморани. Ритулите за кои викаш дека не се нормални и секојдневни се стварно ненормални и несекојдневни (парафразирав). Дали се масони, илуминати, темплари - телетабиси, Ku Klux Klan или останатиот дел од куклениот театар наречен сатаноокултизам, ритуалите им се со една и иста цел која помалку или повеќе ја знаеме-те сите. Незнам зошто воопшто се обидуваат масоните да докажат дека не се сатанисти кога секој нормален човек кога ќе зема да прочита некоја нивна книга, н.п.р. Morals and Dogma (т.н. Курци и Палци) ќе сфати дека не е толку наивно и филантропистички како што во кон-крет-ниов случај се обидуваш да не офарбаш. Мислам... стварно нема смисла и ни вреѓаш каква-таква интелигенција. Што се однесува до тоа дали си ти масон или не, тоа навистина е твоја лична работа, но што се однесува до фактот што го наведе дека секоја ложа си го пробива патотот на делување во општеството тоа не останува без последиза за мене и за сите останати во ова општество и на тоа и те како ќе се спротивставувам(е) бидејќи е на општествена штета. Тој пат на делување ни е познат и е спроведување на Ционистичките планови за нов светски поредок во светот каде се стреми од секој слободен човек со сопствено размислување и личност во полнота, направи роб на тој нов поредок. Тоа ги прави масоните само обични слуги кои се послушни на нивните (а не моои-наши) босови и сето тоа е точно. Воедно, тоа е и одговорот на едно претходно прашање за тоа која е целта на масонството.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
Изгледа не сме јасни околу некои работи (ова постовиве или еден ист човек ги пишува под многу профили или се сите персони од ист калап правени и на таков начин и се изразуваат), значи пошто масонството е пред се и над се религија, тогаш "богот" кој го обожуваат масоните не оној на Христијаните, туку напротив. Во неколку постови претходно имав објаснето, но за жал админи-страторите ми ги имаа избришано најверојатно бидејќи беа masons exposed (друга причина не ми е логична) и наведов дека, КАБАЛАТА како религија на масоните (и на сите други окултистички организации) е чисто обожување на луцифер, т.е. сатаната и тоа не го одрекува ни самиот Алберт Пајк. Која книга и да прочиташ масонска ќе видиш и самиот дека кабалата е на прво место, и нејзиното учење е применувано насекаде каде има масонски лож(г)и по светов, со разлика од тоа дали се наогаат во будистички, муслимански, христијански или било каков паганистички свет, масоните ја толкуваат домородната религија на кабалиситчки начин и така сакат полесно да бидат прифатени од средината, а и полесно се заблудуваат останатите членови од истото општество. Затоа и велат кај нас масоните оти се православни што е сосема спротивно на учење то на Православната Црква. Тоа што даваат пари масоништата насекаде е само заради неутрализирање на лошиот глас кој ги бие, и привлекување на сите оние кои се алчни за пари и моќ. Кога би можеле, радо не би го правеле тоа, но се приморани. Ритулите за кои викаш дека не се нормални и секојдневни се стварно ненормални и несекојдневни (парафразирав). Дали се масони, илуминати, темплари - телетабиси, Ku Klux Klan или останатиот дел од куклениот театар наречен сатаноокултизам, ритуалите им се со една и иста цел која помалку или повеќе ја знаеме-те сите. Незнам зошто воопшто се обидуваат масоните да докажат дека не се сатанисти кога секој нормален човек кога ќе зема да прочита некоја нивна книга, н.п.р. Morals and Dogma (т.н. Курци и Палци) ќе сфати дека не е толку наивно и филантропистички како што во кон-крет-ниов случај се обидуваш да не офарбаш. Мислам... стварно нема смисла и ни вреѓаш каква-таква интелигенција. Што се однесува до тоа дали си ти масон или не, тоа навистина е твоја лична работа, но што се однесува до фактот што го наведе дека секоја ложа си го пробива патотот на делување во општеството тоа не останува без последиза за мене и за сите останати во ова општество и на тоа и те како ќе се спротивставувам(е) бидејќи е на општествена штета. Тој пат на делување ни е познат и е спроведување на Ционистичките планови за нов светски поредок во светот каде се стреми од секој слободен човек со сопствено размислување и личност во полнота, направи роб на тој нов поредок. Тоа ги прави масоните само обични слуги кои се послушни на нивните (а не моои-наши) босови и сето тоа е точно. Воедно, тоа е и одговорот на едно претходно прашање за тоа која е целта на масонството.
Ова со кабалата веројатно го конзумираш секој ден без исклучок за доручек! Друга поврзаност нема.
Во повеќето ложи низ светот членуваат лица кои се тесно поврзани со црквите или се на чело на на црквата и секако не им сметаат масонските ритуали за да бидат членови, иако голем дел од овие „свети лица„ повеќе преферираат да членуваат во модерните темпларски оргнизации како што се ОСМТХ и слични на нив.
Тој што е моќен, влијателен и со многу „кеш„ не му требаат масоните за да си воспостави нов светски поредок и слични приказни. Тоа можеш да бидеш и ти еден ден...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.093
Поени од реакции
81.033
Кабалата не е религија и ја има и во Христијанството, како и на многу други места.
Нема никаква врска со обожување на ѓаволот. Напротив.
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
6
Поени од реакции
2
Изгледа не сме јасни околу некои работи (ова постовиве или еден ист човек ги пишува под многу профили или се сите персони од ист калап правени и на таков начин и се изразуваат), значи пошто масонството е пред се и над се религија, тогаш "богот" кој го обожуваат масоните не оној на Христијаните, туку напротив. Во неколку постови претходно имав објаснето, но за жал админи-страторите ми ги имаа избришано најверојатно бидејќи беа masons exposed (друга причина не ми е логична) и наведов дека, КАБАЛАТА како религија на масоните (и на сите други окултистички организации) е чисто обожување на луцифер, т.е. сатаната и тоа не го одрекува ни самиот Алберт Пајк. Која книга и да прочиташ масонска ќе видиш и самиот дека кабалата е на прво место, и нејзиното учење е применувано насекаде каде има масонски лож(г)и по светов, со разлика од тоа дали се наогаат во будистички, муслимански, христијански или било каков паганистички свет, масоните ја толкуваат домородната религија на кабалиситчки начин и така сакат полесно да бидат прифатени од средината, а и полесно се заблудуваат останатите членови од истото општество. Затоа и велат кај нас масоните оти се православни што е сосема спротивно на учење то на Православната Црква. Тоа што даваат пари масоништата насекаде е само заради неутрализирање на лошиот глас кој ги бие, и привлекување на сите оние кои се алчни за пари и моќ. Кога би можеле, радо не би го правеле тоа, но се приморани. Ритулите за кои викаш дека не се нормални и секојдневни се стварно ненормални и несекојдневни (парафразирав). Дали се масони, илуминати, темплари - телетабиси, Ku Klux Klan или останатиот дел од куклениот театар наречен сатаноокултизам, ритуалите им се со една и иста цел која помалку или повеќе ја знаеме-те сите. Незнам зошто воопшто се обидуваат масоните да докажат дека не се сатанисти кога секој нормален човек кога ќе зема да прочита некоја нивна книга, н.п.р. Morals and Dogma (т.н. Курци и Палци) ќе сфати дека не е толку наивно и филантропистички како што во кон-крет-ниов случај се обидуваш да не офарбаш. Мислам... стварно нема смисла и ни вреѓаш каква-таква интелигенција. Што се однесува до тоа дали си ти масон или не, тоа навистина е твоја лична работа, но што се однесува до фактот што го наведе дека секоја ложа си го пробива патотот на делување во општеството тоа не останува без последиза за мене и за сите останати во ова општество и на тоа и те како ќе се спротивставувам(е) бидејќи е на општествена штета. Тој пат на делување ни е познат и е спроведување на Ционистичките планови за нов светски поредок во светот каде се стреми од секој слободен човек со сопствено размислување и личност во полнота, направи роб на тој нов поредок. Тоа ги прави масоните само обични слуги кои се послушни на нивните (а не моои-наши) босови и сето тоа е точно. Воедно, тоа е и одговорот на едно претходно прашање за тоа која е целта на масонството.
А ти лично зошто ги мразиш масоните, или било кои окултистички друштва што си ги навел ? Тебе ти згрешиле ли лично нешто или на некој близок или пак затоа што цел свет пишува за заверите нивни ?? Викаш дека сте ВИЕ , што ми звучи на организирана група што ги следи масоните и чека да ги убие ?

Па и некој те праша за тоа ВИЕ а ти убаво му кажа како е тонј не-интелегентен да го разбере тоа длабоко ?!?

Знаш зошто те прашувам , зашто копи-паст ти е ова од секој параноичен форум за светска завера на интернет и веќе го има насекаде (НОРМАЛНО не викам дали е вистина или не тоа) и тоа што си научил таму си го пуштил тука. Кабалата извади ја од тука не и е тука местото освен ако не планираш да споменеш уште некоја личност со која Кабалата најмногу ќе си одговара .

Ме интересира ВИЕ како организирана група како сте ги истражувале овие деталности за масоните , темпларите и сите што ги викаш Луциферијанци !

Окултисти ! Што е тоа ???? Си осетил ли дел од тоа некогаш или пак од чистотата која што ти ја прикажуваш и како што се прикажуваш Лично !
Си запознал ли лично некој масон , темплар ? ? ? ? ? ? ? ?
Бидејќи го браниш христијанството како твој избор , тогаш зошто зи ги избегнал Темпларите како негови заштитници ! Таму само христијани можат да се вклучат !!!


Јас исто скокав и плукав по сите се додека не запознав по некој од нив , нели и таму патот ме однесе по сето тоа плукање , лично да ги видам тие што ги "МРАЗАМ" оти биле масони !!! И што видов ? Па и тие да ти бидат луѓе , ЗамИслИ ? ? И тоа обични и што беше па најчудно дури имаше и масон од повисок ред што цел живот сум се знаел , па и татко на моја добра другарка ! ! ! И никого не убил човекот замисли. Дури и тврдокорен христијанин е . И најубаво разбрав многу од човекот , што знам дека не ме лажи. Те лажи ли татко ти тебе ???? Мене не. Така и тој што ме смета за син , а јас за татко !!!!

Напротив јас сеуште сум конспиративна личност што се врти по заверите , само што
личното искуство (само ако е ВИСТИНСКО) ми го промени сето тоа.

И сега Дефиницијата за МАСОН за мене е друга.

Така , човекот секогаш трага по вистината. Сведоци сме на многу групи , религии , организации и сл. кои трагаат по вистината. Да споменам Будисти , Христијани , Масонски ложи , Темпларите , Групата на Алистер Кроули која моментално не ми дојде на памет, Илуминатите , Белите браќа (или сл.) од овие простори . . . .
Сите овие не се дел од завера иако меѓу нив има доста моќни луѓе на кои НЕ ИМ ТРЕБА МАСОНЕРИЈАТА ДА ВЛАДЕАТ СО СВЕТОТ. ТАКА ДУРИ ВЕРУВАМ ДЕКА ВО 1700-1800 година беше направена инфилтрацијата во масонските ложи од страна на моќните фамилии. Знаеш , на моќниците не им одговара човек да ја трага просветленоста !!! Им одговара слеп човек , тој лесно се контролира.

Будистите земи ги исто. Одбери било која целна група (која што решила да ја бара вистината) и проучи ја . Сите се слични. Сите ги знаат тајните.
А кои се тајните ??? Тајните се тоа што човекот заборави кој е , кој бил , кој ќе биде, односно човекот Е !

Така постојат низа техники за повторна само-реализација. На пример , некои луѓе без ничија помош тоа го направиле и покасно се придружиле на масоните. Јас лично знам барем 5-6 луѓе , кои не се богати , но многу битно , СЕ НЕЗАВИСНИ !!! Не финансиски , туку како ЛУЃЕ ! Тоа е битно да СИ , па после во која сакаш ложа биди ! ! !
Јас сум против само на учењето на Црните Ционски магови кој Александар не ги уништи и Вавилон го пренесоа во Рим. Ај за тоа друг пат и на друга тема можеби.

Се изгубив во должинава а ова ми е 1-2 пост па де претерувам , за да не бидам разбран погрешно. Со постов никој не сакам ни да навредам ни да величам.
Ова е мое лично ИСКУСТВО ! Не го читав никаде :))
поз
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
154
Поени од реакции
141
Бидејќи го браниш христијанството како твој избор , тогаш зошто зи ги избегнал Темпларите како негови заштитници ! Таму само христијани можат да се вклучат !!!
Пријателе, мислам дека правиш голема грешиш кога велиш дека темпларите се заштитници на Христијанството. Во основата на Христијанството лежи простувањето - сакај го својот непријател, лежи мирот, прошката. Ме интересира како може Темпларите да се заштитници на Христијанството со користење на мач? Темпларите биле војска на католичката црква, а не војска што го брани Христијанството, тука има голема разлика. Во нападите за време на крстоносните војни (во кој што директни учесници биле темпларите), пред да влезат во поход биле благословени од папата(ако знаеш што има свето во една војна слободно пиши), за потоа да ги напаѓаат политичките противници на папата и припадници на други религии. Во тие походи нема ништо Христијанско, основата е политичка (наметнување на власт од страна на католичката црква). Бранител на Христијанството што користи оружје е нешто како заштитник на шума што користи моторна пила.

Не сум сретнал темплар, поради тоа што е 21 век, а мислам дека се распаднале пред скоро еден милениум.

Масоните од друга страна не прават проблеми за влез во ложа доколку некој е муслиман, православен христијанин, евреј (барем по тоа што го читав од ѕидарски) што на некој начин ги одвојува од она што го правеле темпларите (убивале муслимани, православни христијани, евреи и сл. за време на крстоносните војни), па еве ако некој може да ми каже каде е поврзаноста на масоните и темпларите?
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
154
Поени од реакции
141
За темпларите ке кажам дека биле и се христијанска војска
Еве истото прашање до тебе, како и до МатиСура... Како може Темпларите да се христијанска војска кога убиваат луѓе? Што има христијанско во убиството? Дали во библијата пишува дека треба да се убива или да се сака непријателот? Тие се црковна, не христијанска војска. Ако грешам слободно исправи ме, и ако можеш напиши како се поврзани темпларите со масоните.
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
6
Поени од реакции
2
Пријателе, мислам дека правиш голема грешиш кога велиш дека темпларите се заштитници на Христијанството. Во основата на Христијанството лежи простувањето - сакај го својот непријател, лежи мирот, прошката. Ме интересира како може Темпларите да се заштитници на Христијанството со користење на мач? Темпларите биле војска на католичката црква, а не војска што го брани Христијанството, тука има голема разлика. Во нападите за време на крстоносните војни (во кој што директни учесници биле темпларите), ред да влезат во поход биле благословени од папата(ако знаеш што има свето во една војна слободно пиши), за потоа да ги напаѓаат политичките противници на папата и припадници на други религии. Во тие походи нема ништо Христијанско, основата е политичка (наметнување на власт од страна на католичката црква). Бранител на Христијанството што користи оружје е нешто како заштитник на шума што користи моторна пила.

Не сум сретнал темплар, поради тоа што е 21 век, а мислам дека се распаднале пред скоро еден милениум.

Масоните од друга страна не прават проблеми за влез во ложа доколку некој е муслиман, православен христијанин, евреј (барем по тоа што го читав од ѕидарски) што на некој начин ги одвојува од она што го правеле темпларите (убивале муслимани, православни христијани, евреи и сл. за време на крстоносните војни), па еве ако некој може да ми каже каде е поврзаноста на масоните и темпларите?
Дефинитивно нема ништо заедничко помеѓу насилството што се прави во војна и христијанството !!! Е сега тука имаме дилема ! Откако постои христијанството , за него се убивало се уништувало се силувало . . . итн. За ова сите можат да се сложат дури и папата (иако никогаш тоа нема да го направи).
СПОРЕД ДЕФИНИЦИЈАТА НА ХРИСТИЈАНСТВОТО од неговите највисоки институции кои денес постојат , се шири МИР , не Насилство !

Ти ме прашуваш каква врска имале ?!! Сакаш по дефиниција или по искуство да ти одговорам ! Тоа се два различни одговори кои дуално можеме да ги раскопуваме до каде сакаш и на крај само да заклучиме дека имаме различна перцепција на работите.

Според мене инаку се е тоа исто. Дали е христијанство или нешто друго во прашање , прво ќе кажам дека е различно затоа што ЧОВЕКОТ едно прави друго зборува , а самата ВСЕЛЕНА (БОГ , КОСМОС , ИСУС , БОГОЧОВЕКОТ итн итн итн) друго ни дава.
Тука според мене станува збор за дволичноста на самото битие , ЧОВЕК . Христијанството убаво си проповеда , ама кој го применува тоа ?? Пак човекот.
И како човекот во пракса сето тоа го изведе ??? Нормално , уште ден денешен во има на хрстијанството и добрата човечка волја се рушат земјите од муслиманскиот свет. За ова никој неможе поинаку да тврди.
Така да , јас мислам според мене нормално , дека христијанството како дефиниција од дамнешно ввреме и неговото спроведување низ историјата и сега се сосема две различни работи.

ИНАКУ , Темпларите се тие кои се ДЕФИНИРААТ ТАКА !!!
Не јас не никој друг. Темпларите !
Еве и да видиш дека се дури и тука кај нас види го сајтов http://www.osmthmk.org/html/pocetna.html .

И финално , според мене христијанството не би била таа цел на темпларите.
Друго е тука во прашање. Денес значи друго е во прашање , христијанството незнам тука колку е во прашање , најискрен да бидам.
Така ДА , само од ЧОВЕКОТ зависи колку е ЧОВЕК ! Ништо друго.

Сепак друга е суштината во која не би навлегувал зашто ептен ќе ја одбегнам темава.
Човекот сака да биде разделен од ЕДНОто , но не разбрал дека тој е ЕДНОто.
И ЕДНОто е човекот.
Се надеввам пријателе ме разбра , и ова е моето мислење изведено од мене лично и моите мисли. Релативно е што се прифаќа во општеството , што не , како треба да биде или како НЕ ТРЕБА да биде.

За сега толу немам време но има тука интересна дискусија сепак , колку Друштвата со Тајни се лојални на Вистината !!! Се сменија работите , така да останува да дискутираме кога ќе излезе времето.

Поз
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
154
Поени од реакции
141
Но се се сведува на тоа дека они се црковна, а не христијанска војска нели?
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
6
Поени од реакции
2
Но се се сведува на тоа дека они се црковна, а не христијанска војска нели?
Па јас би се согласил со тебе !

Значи иако тие како членови имаат и примаат само христијани и ТИЕ САМО ТВРДАТ дека се заштитници на христијанството , јас така не мислам !
Зошто не мислам, заради тоа што тие ми изгледаат далеку од вредноститее кои би требало да ги шират со христијанството. Нели тооа и го бранат ?

Но како и во Темпларите како и во Масооните , иако има лица кои се засттрануваат од тоа што би требало да го бранат и претставуваат , СЕПАК УБЕДЕН сум во постоењето и на лица кои искрено , вистински и достоинствено си ја вршат вистинската работа , односно стојат ЗАД ВРЕДНОСТИТЕ КОИ И ГИ ЗАСТАПУВААТ ! ВИСТИНАТА и ЕДНОТО !

Ама изгледа повеќе надвладеуваат другите,полошите да ги наречам , или пак јас така сум добил впечаток и заклучок да кажам.

Денешниве темплари ако решиле да го бранат христијанството како такво , во ред ,ама сепак мислам се подалеку од вистинската цел, барем НЕКОИ. За минатото баш неможам сега да кажам .

Поз
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Еве истото прашање до тебе, како и до МатиСура... Како може Темпларите да се христијанска војска кога убиваат луѓе? Што има христијанско во убиството? Дали во библијата пишува дека треба да се убива или да се сака непријателот? Тие се црковна, не христијанска војска. Ако грешам слободно исправи ме, и ако можеш напиши како се поврзани темпларите со масоните.
Значи гледано од денешна гледна точка ти си сосема во право доколку ги гледаме тогашните војувања и сл на темпларите но да не заборавиме тоа било пред многу векови и начинот на решавањето на нештата биле комплетно на друг начин(со сила на посилниот нели) и немало ниту Д од денешната демократија.Темплерите се бореле во име на христијанството и по налог на Папата за контролирање на светата земја Христива(Ерусалим).За да ги сватиме нив мора да се ставиме во нивна тогашна позиција доколку можеме нели.Сегашните темплари се борат за христијанството со силата на говорот а тогашните со силата на мечот.
--- надополнето: 21 јануари 2012 во 18:04 ---
Но се се сведува на тоа дека они се црковна, а не христијанска војска нели?
Во тоа време црковно=христијанско ,а ние од денешна перспектива комплетно ги разделуваме и според мене сме во право поради тоа.
--- надополнето: 21 јануари 2012 во 18:08 ---
Во секое жито има какол...но тоа не значи дека треба да се откажеме од одгледувањето и користењето на житото во нашата исхрана туку се бориме да го одделиме каколот од житото.Оваа било е и ке остане секогаш и секаде па и во масонеријата.Силата е да се признае постоењето на каколот и да се бори против него.
ПС За повеке читнете малку од постарите странички.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom