Масони

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
- Кабала и Сатанизам имаат никаква врска.
- И малку упатениот ќе увиди дека Кабала ја има во Масонството (како и на многу други места, во Христијанство на пример).
- Текстот на Пајк од Морал и догма, кога го прочитав прв пат и на мене ми личеше како некакво кокетирање со сатанизмот. Но, не е така (веќе е објаснето за ова на темава).
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Интересно е што има ликови што се ставаат во одбрана на Христијанството, без да имаат основно познавање од истото.
Во 4-тото поглавје на Ефесјаните, Свети Павле вели: Никаков гнасен збор да не излегува од устата ваша, туку само добар, за надградување каде што треба, за да им даде благодат на оние што слушаат...
Исто така, вели: Отстранете ја подалеку од вас секоја огорченост, јарост, гнев, викање и хулење заедно со секоја друга злоба...
Светото Писмо е убаво сериозно да се сфати и примени, а не само да се мисли дека се однесува на "оние другите". Никогаш не сум имал проблем со спротивставени мислења, напротив - тие се секогаш корисни, затоа што помагаат да се преиспитаат сопствените ставови. Вулгарноста од друга страна - е непотребна.

Harry The Dog - лично немам некоја особена љубов кон темпларите. Сметам дека црквата во средновековието постапила апсолутно погрешно, особено ако се земат пораките содржани на пример во Првото Послание до Солунјаните, 5-то поглавје, стихови 5 до 9 - каде директно се кажува кое е "оружјето" на еден верник. Од друга страна, црквата во тоа време се повикува на Јован 15:13 (според мене вадејќи го од контекст), но имај во предвид една работа - зборуваме за време кога луѓето немале точна претстава што е точно Христијанството. Единственото нешто што било за нив точно, било тоа што црквата го кажувала. Тие луѓе искрено верувале дека тоа што го прават, го прават во име на Бога и дека само на тој начин можат да бидат благословени од Бога. Денес можеме да ги судиме, но можеме благодарение на знаењето со кое денес располагаме... Исто така мислам дека се премногу глорифицирани, без да има реална причина за тоа. Тоа е повеќе последица на романтизмот на некои автори, отколку што е на вистинските историски факти.
Масонскиот ред на темпларите (патем, нема врска со OSMTH кои беа спомнати претходно) - е симболички ред, не војнички. Апсурд е да воопшто да се мисли дека е тоа војнички ред или пак дека има континуитет со Темпларите од средновековието. Од симболички аспект, нивна должност е одбрана на Верата Христова од секој кој ја напаѓа. Во тој контекст, не е задолжително членот на редот да биде Христијанин, се додека е спремен да се застапи и да ја одбрани Верата Христова (за разлика од OSMTH).

Тапетарот - воопшто не барам сомисленици. Дискутираме на една интересна тема и тоа е доволно. Не ширам никаква идеја, не регрутирам никого - напротив, децидно потенцирам на сите кои ми пишуваат дека јас по никаков начин не можам да им помогнам да се зачленат во масонеријата, ниту пак тоа ми е целта тука.

Тубал - чуму потребата да создадеш илузија пред соговорниците тука дека си масон?

Бјорн - за жал, многу е лесно Кабалата да се отпише како сатанистичка... а многу потешко да се проучи да се види за што точно станува збор... Во право си со коментарот за Пајк, доволно е убаво да се прочита и да се сфати што точно вели, а не да се гледаат поединечни зборови.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
Интересно е што има ликови што се ставаат во одбрана на Христијанството, без да имаат основно познавање од истото.
Во 4-тото поглавје на Ефесјаните, Свети Павле вели: Никаков гнасен збор да не излегува од устата ваша, туку само добар, за надградување каде што треба, за да им даде благодат на оние што слушаат...
Исто така, вели: Отстранете ја подалеку од вас секоја огорченост, јарост, гнев, викање и хулење заедно со секоја друга злоба...
Светото Писмо е убаво сериозно да се сфати и примени, а не само да се мисли дека се однесува на "оние другите". Никогаш не сум имал проблем со спротивставени мислења, напротив - тие се секогаш корисни, затоа што помагаат да се преиспитаат сопствените ставови. Вулгарноста од друга страна - е непотребна.

Harry The Dog - лично немам некоја особена љубов кон темпларите. Сметам дека црквата во средновековието постапила апсолутно погрешно, особено ако се земат пораките содржани на пример во Првото Послание до Солунјаните, 5-то поглавје, стихови 5 до 9 - каде директно се кажува кое е "оружјето" на еден верник. Од друга страна, црквата во тоа време се повикува на Јован 15:13 (според мене вадејќи го од контекст), но имај во предвид една работа - зборуваме за време кога луѓето немале точна претстава што е точно Христијанството. Единственото нешто што било за нив точно, било тоа што црквата го кажувала. Тие луѓе искрено верувале дека тоа што го прават, го прават во име на Бога и дека само на тој начин можат да бидат благословени од Бога. Денес можеме да ги судиме, но можеме благодарение на знаењето со кое денес располагаме... Исто така мислам дека се премногу глорифицирани, без да има реална причина за тоа. Тоа е повеќе последица на романтизмот на некои автори, отколку што е на вистинските историски факти.
Масонскиот ред на темпларите (патем, нема врска со OSMTH кои беа спомнати претходно) - е симболички ред, не војнички. Апсурд е да воопшто да се мисли дека е тоа војнички ред или пак дека има континуитет со Темпларите од средновековието. Од симболички аспект, нивна должност е одбрана на Верата Христова од секој кој ја напаѓа. Во тој контекст, не е задолжително членот на редот да биде Христијанин, се додека е спремен да се застапи и да ја одбрани Верата Христова (за разлика од OSMTH).

Тапетарот - воопшто не барам сомисленици. Дискутираме на една интересна тема и тоа е доволно. Не ширам никаква идеја, не регрутирам никого - напротив, децидно потенцирам на сите кои ми пишуваат дека јас по никаков начин не можам да им помогнам да се зачленат во масонеријата, ниту пак тоа ми е целта тука.

Тубал - чуму потребата да создадеш илузија пред соговорниците тука дека си масон?

Бјорн - за жал, многу е лесно Кабалата да се отпише како сатанистичка... а многу потешко да се проучи да се види за што точно станува збор... Во право си со коментарот за Пајк, доволно е убаво да се прочита и да се сфати што точно вели, а не да се гледаат поединечни зборови.
Зидарски на твоето прашање дали сум масон, одговорот го има во претходните постови.
Илузија!? Малку повеќе треба да се навежбам за создавање на илузии:)
Можеби треба да го прифатиш фактот дека соговорниците немаат потреба да се изјаснуваат дали се масони или не се.
Во комуникацијата нема ништо да се промени...моите ставови се тие што се напишани, создавале илузија или не!
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Тапетарот - воопшто не барам сомисленици. Дискутираме на една интересна тема и тоа е доволно. Не ширам никаква идеја, не регрутирам никого - напротив, децидно потенцирам на сите кои ми пишуваат дека јас по никаков начин не можам да им помогнам да се зачленат во масонеријата, ниту пак тоа ми е целта тука.
Прекрасно, зидарски. Ќе продолжиме и понатаму да дискутираме цивилизирано. Кога ти и брат ти по кецела настапувате од high moral ground, држите лекции за освестување и вистина која чека да биде откриена, ќе ми биде задоволство да дискутирам за магнитудата на небулозите кои ги сервирате.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
ve sledam redovno i slabo pisuvam da ne zgresam nesto
2 pati prasav eve i tret pat ke ve prasam
kakva vrska imaat fezuitite vo site ovie raboti???
dali imaat zaednicka vrska so masonerijata ili ne???
ako ima nekoj sto znae za ova od vas takanareceni masoni dali moze da objasni vrskata pomegu masonite i jezuitite
koi ja sirat verata hristijanska??
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Утре доаѓа едно фино масонче во Македонија, Прницот Мајкл од Кент, да се надеваме дека ќе се сврти добар бизнис во државава:)
A ти го запозна па знаеш дека е фино масончено, а? Браво на ставовите. Генерализација на работите не ја бивет многу-многу! Требит појќе критичка мисла, а тоа е она што вие го немојте, како во едноумието ве научиле само да климате со главата и да викате YES MASTER!
ve sledam redovno i slabo pisuvam da ne zgresam nesto
2 pati prasav eve i tret pat ke ve prasam
kakva vrska imaat fezuitite vo site ovie raboti???
dali imaat zaednicka vrska so masonerijata ili ne???
ako ima nekoj sto znae za ova od vas takanareceni masoni dali moze da objasni vrskata pomegu masonite i jezuitite
koi ja sirat verata hristijanska??
Imaat vrska.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
A ти го запозна па знаеш дека е фино масончено, а? Браво на ставовите. Генерализација на работите не ја бивет многу-многу! Требит појќе критичка мисла, а тоа е она што вие го немојте, како во едноумието ве научиле само да климате со главата и да викате YES MASTER!

Imaat vrska.
imaat vrska ama nasive masoni tesko deka gi izvestuvaat tuka na forumot sto e toa navistina jezuit
kolku sme smesteni vo ovaa realnost od ovie sekti
i koj pali i koj gasi navistina
i kolku ni e nasava vera momentalno svrtena i nasminkana od Vatikan
a nie obicnite smrtnici kolku raboti ne znaeme
kolku ni go perat mozokot
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
A ти го запозна па знаеш дека е фино масончено, а? Браво на ставовите. Генерализација на работите не ја бивет многу-многу! Требит појќе критичка мисла, а тоа е она што вие го немојте, како во едноумието ве научиле само да климате со главата и да викате YES MASTER!

Imaat vrska.
Колку што ти тврдиш дека знаеш точно што се прават масоните и нивните членови со читање на две-три книги и неколку сајтчиња од сомнително потекло и уште поиспревртена содржина, кои исклучиво имаат намена да замајуваат читателска публика напалена на ѓаволи и триста други зли сили, е исто толку и јас го познавам ова фино масонче (кое патем е со грчки корени), што би значело и да имам добро мислење за масоните, за него би можел и да немам некое посебно мислење:)
Како тоа едноумие?
Би те замолил за повеќе информации околу едноумието кај масоните...
Еве искрено би сакал да прочитам и повеќе информации за језуитите и масонските секти...
Дали ги сметате сите членови за секташи или само оние кои се екстремно богати,моќни и популарни?
Што мислите за македонските револуционрени борци за кои историјата вели дека се масони, дали и нив ги ставате во истиот кош на секташи?
Какво мислење имате за Тито(јас имам негативно мислење за него) и он спаѓа во истиот кош на секташи...
Што мислите за разните македонски тајфи кои во минатото граделе цркви низ балканот и користеле технки и форми на градба-цркви кои претходно не се користеле во балканските земји...
Очигледно поприфатливо е да ги ставиш сите појави во секташи, отколку да седне човек да прочита и потоа да размисли за идеологијата на масоните,нивното делување, нивните цели и сл.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: zok

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
943
imaat vrska ama nasive masoni tesko deka gi izvestuvaat tuka na forumot sto e toa navistina jezuit
kolku sme smesteni vo ovaa realnost od ovie sekti
i koj pali i koj gasi navistina
i kolku ni e nasava vera momentalno svrtena i nasminkana od Vatikan
a nie obicnite smrtnici kolku raboti ne znaeme
kolku ni go perat mozokot
Ти го перат тебе мозокот Полат и Мемати.
Многу гледаш долина на волците...
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Колку што ти тврдиш дека знаеш точно што се прават масоните и нивните членови со читање на две-три книги и неколку сајтчиња од сомнително потекло и уште поиспревртена содржина, кои исклучиво имаат намена да замајуваат читателска публика напалена на ѓаволи и триста други зли сили, е исто толку и јас го познавам ова фино масонче (кое патем е со грчки корени), што би значело и да имам добро мислење за масоните, за него би можел и да немам некое посебно мислење:)
Како тоа едноумие?
Би те замолил за повеќе информации околу едноумието кај масоните...
Еве искрено би сакал да прочитам и повеќе информации за језуитите и масонските секти...
Дали ги сметате сите членови за секташи или само оние кои се екстремно богати,моќни и популарни?
Што мислите за македонските револуционрени борци за кои историјата вели дека се масони, дали и нив ги ставате во истиот кош на секташи?
Какво мислење имате за Тито(јас имам негативно мислење за него) и он спаѓа во истиот кош на секташи...
Што мислите за разните македонски тајфи кои во минатото граделе цркви низ балканот и користеле технки и форми на градба-цркви кои претходно не се користеле во балканските земји...
Очигледно поприфатливо е да ги ставиш сите појави во секташи, отколку да седне човек да прочита и потоа да размисли за идеологијата на масоните,нивното делување, нивните цели и сл.
ne gi narekuvam sektasi!!!!!
ima edna greska vo moeto iznesuvanje sto i jas samiot ne se razbiram samo......
ne znaat site masoni navistina i sto se
poveketo se samo obicni vojnicinja sto se regrutirani za da se borat
toa se podanici na verata
samo na koja vera
nasata vera koja sto e hristijanska e 100% pogresna i e gresna vo smislata na GREV
nie samite veruvame vo isus hristos deka e on sam bog
toa seto e perenje na mozokot
nie veruvame vo BOG a ne vo isus (on e sinot bozji kako sto znaeme vo nasata vera)
neli se prekrstuvame
VO sinot otecot i svetiot duh AMIN
bez navreda veruvam i vo nego deka postoel samo sto seto ova e tema na religija ne tuka da se pukame
za zal i samite masoni ne znaat kolku se pod vlijanie na ostanati grupi i kolku grupi sekti ili kako da gi narecam gi ima pomegu niv (mnogu gi ima)
masonite se najdobrotvorna organizacija sto donira za crkvata(VATIKAN)
a na samiot Vatikan ili onie sto gi kazuvam jas JEZUITI site im se podanici
masonite se samo podanici verni
a tukasnive masoni sto se pretstavuvaat nemaat pojma sto e realnost
ne deka i jas znam sto e realnost ama veruvam vo sprotivnost na BOG(nekoj se bori i go unistuva imeto i vistinata za BOG)
samoto ucenje i samata vera sto ni e nametnuvana od Rimokatolickata crkva i so samoto hristijanstvo
se e vo zabluda se e laga golema za biznis i pari i MOK za Vladeenje so svetot
znaci istorijata ja pisuvaat pobednicite
a nie obicnite smrtnici moze samo da navivame fudbal rakomet i slicni sranja
edno e da mislis deka pravis dobri raboti za svetot
a drugo e navistina da pravis
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 22:07 ---
Ти го перат тебе мозокот Полат и Мемати.
Многу гледаш долина на волците...
nekoj gleda
tie se serii za da mozat da ti go odzemaat dragocenoto vreme i da ne mozes da mislis na ostanatite raboti
za sreka moja ne gledam a i ne znam ni koj ti e ni Polat ni Memati
pozdravi gi od mene so pesnata
http://www.youtube.com/watch?v=mF6BJ_fj7o8
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
ne gi narekuvam sektasi!!!!!
ima edna greska vo moeto iznesuvanje sto i jas samiot ne se razbiram samo......
ne znaat site masoni navistina i sto se
poveketo se samo obicni vojnicinja sto se regrutirani za da se borat
toa se podanici na verata
samo na koja vera
nasata vera koja sto e hristijanska e 100% pogresna i e gresna vo smislata na GREV
nie samite veruvame vo isus hristos deka e on sam bog
toa seto e perenje na mozokot
nie veruvame vo BOG a ne vo isus (on e sinot bozji kako sto znaeme vo nasata vera)
neli se prekrstuvame
VO sinot otecot i svetiot duh AMIN
bez navreda veruvam i vo nego deka postoel samo sto seto ova e tema na religija ne tuka da se pukame
za zal i samite masoni ne znaat kolku se pod vlijanie na ostanati grupi i kolku grupi sekti ili kako da gi narecam gi ima pomegu niv (mnogu gi ima)
masonite se najdobrotvorna organizacija sto donira za crkvata(VATIKAN)
a na samiot Vatikan ili onie sto gi kazuvam jas JEZUITI site im se podanici
masonite se samo podanici verni
a tukasnive masoni sto se pretstavuvaat nemaat pojma sto e realnost
ne deka i jas znam sto e realnost ama veruvam vo sprotivnost na BOG(nekoj se bori i go unistuva imeto i vistinata za BOG)
samoto ucenje i samata vera sto ni e nametnuvana od Rimokatolickata crkva i so samoto hristijanstvo
se e vo zabluda se e laga golema za biznis i pari i MOK za Vladeenje so svetot
znaci istorijata ja pisuvaat pobednicite
a nie obicnite smrtnici moze samo da navivame fudbal rakomet i slicni sranja
edno e da mislis deka pravis dobri raboti za svetot
a drugo e navistina da pravis
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 22:07 ---

nekoj gleda
tie se serii za da mozat da ti go odzemaat dragocenoto vreme i da ne mozes da mislis na ostanatite raboti
za sreka moja ne gledam a i ne znam ni koj ti e ni Polat ni Memati
pozdravi gi od mene so pesnata
http://www.youtube.com/watch?v=mF6BJ_fj7o8
Кога можам помагам и тоа не го поврзувам со масоните и навистина сум среќен кога ќе помогнам и ќе видам од другата страна дека некој е навистина среќен со таа моја постапка.
Ќе ти дадам пример... понекогаш за да напредуваш на работа треба да му се напикаш на шефот у шупак,но не секаде успева! Епа сигурно таа појава ја има и кај масоните и не е за чудење, некој може навистина да верува дека со пикање кај што спомнав, ќе добие одредени титули и мислат дека со тоа следува и одредена моќ и влијание, но не секогаш е така, најчесто ништо не се добива, со тие титули се добива само повеќе почит од другите членови! Јас сум сведок дека лугето и во масоните нудат пари за да напредуваат, затоа што ги мрзи да ја совладаат проблематиката и сите тие состаноци,работилници и симболики и сл..., можеби во некои ложи може и така да се напредува, но човекот не е безгрешен и ваквите појави не се за чудење. Тие титули не носат пари и моќ!
Не се согласувам со тебе дека во масоните се следи една цел или една команда или нешто слично, секој е за себе! Стануваш член за себе и никој не те регрутира! Можеш во секое време да престанеш со посета на ложата и масонството. Можеш цел живот да останеш на почетниот степен од кога си се зачленил, и ништо не губиш или добиваш( но секако прифаќам дека во некои ложи може да има исклучоци од сите овие да ги наречеме правила).Во суштина никој на ништо не те тера, се треба да биде на волја на членот на ложата.
А за верата тоа е твое лично гледиште и не би го коментирал.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
943
nekoj gleda
tie se serii za da mozat da ti go odzemaat dragocenoto vreme i da ne mozes da mislis na ostanatite raboti
za sreka moja ne gledam a i ne znam ni koj ti e ni Polat ni Memati
pozdravi gi od mene so pesnata
http://www.youtube.com/watch?v=mF6BJ_fj7o8
Како тоа знаеш што нуди и за што служи серијата, а не ги знаеш главните ликови и воопшто не ја гледаш таа серија ?
nvm да не префрлам муабети на кои не им е местото тука, терај си ти со песните од Цеца и иди док имаш времена ;)
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Кога можам помагам и тоа не го поврзувам со масоните и навистина сум среќен кога ќе помогнам и ќе видам од другата страна дека некој е навистина среќен со таа моја постапка.
А како инаку би го поврзал со масоните твоето добротворно делување? На кој начин добротворноста на еден немасон има врска со масоните?!

Ќе ти дадам пример... понекогаш за да напредуваш на работа треба да му се напикаш на шефот у шупак,но не секаде успева! Епа сигурно таа појава ја има и кај масоните и не е за чудење, некој може навистина да верува дека со пикање кај што спомнав, ќе добие одредени титули и мислат дека со тоа следува и одредена моќ и влијание, но не секогаш е така, најчесто ништо не се добива, со тие титули се добива само повеќе почит од другите членови! Јас сум сведок дека лугето и во масоните нудат пари за да напредуваат, затоа што ги мрзи да ја совладаат проблематиката и сите тие состаноци,работилници и симболики и сл..., можеби во некои ложи може и така да се напредува, но човекот не е безгрешен и ваквите појави не се за чудење. Тие титули не носат пари и моќ!
Интересно... каде точно го посведочи тоа? Во која ложа си присуствувал на таква ситуација?

Навистина не можам да ја разберам потребата на членовите на форумот да се претставуваат за тоа што не се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom