Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Imas realni i chesni zelbi no spored tvoite celi i nachini za ostvaruvanje na tie zelbi gledam deka si vo ogromna zabluda.

Sakas "CISTA" Makedonija? Isto kako sto nema da ima Golema Albanija bez litri krv i stradanje taka nema da ima CISTA Makedonija bez da gine narodot koj go sakas.

So koj narod ke ja naselish taa Makedonija? Ako ne se angaziras sega okolu sedumte deca nisto ne pravime. Prenesi im go ova na drugachkite!

Vidi, devojcence, mirot i harmonijata nema da gi najdes vo nekakva si cista drzava. Japan e "chist" t.e se smeta za najdobar primer na nation-state ili narodna drzava ili drzava na (eden) narod. A sepak Japan ima tolku problemi sto ako zemes na individualen plan, na sekoj covek mu zadavaat nervozi ne pomali od tvoite.

Jas ne te teram da mislis nikako. Tvoite ubeduvanja potocno nachini se kosat so moite. Ne sakam da ziveam vo zemja kade sto nekoi od clenovite na eden narod se odnesuvaat nadvor od prinicipite na civilizacijata, no za toa ima zakon. Za da ima zakon mora da ima red. Ne moze da ocekuvas red od lugje bez principi i od labilni karakteri. Za toa treba karakter. Lugjeto sto se na vlast i onie odgovorni za odluki i potezi nemaat moralna samodisciplina. Imaat cesni zelbi i delat cesni zborovi (i patem mnogu vetuvaat a malku pravat i uzasno ni gi mackaat ochite) no ne se asolni da EVOLUIRAAT. Ako ne evoulirash ke te navjasa konkurencijata. Pogledni ja Makedonija na karta. Se okolu nas e konkurencija sto e normalno. Najkulturnata konkurencija e od strana na tie sto gi krivis deka ti ja unistuvaat drzavata. Paradoksalno e.
Кој закон ми го кажуваш Шарко? Дека Јохан и Љубе беа у Хаг, дел од бранителите у затвор, затоа што ја бранеа Македонија од терористи а на качаците им ги затворија хашките случаи и никој не отиде притвор/затвор туку ги наградија со пензии, музеи, работни места. Во таа Македонија живеам јас, ти во која живееш? Тука важат законите само за Македонците, не и за брачата. Станавме народ од 3 ред, ради мир и соживот. Македонците се без работа, а они се наместија на најубави позиции. Македонците ако скинат еден нивен, одат у затвор, а они ко ќе скинат некој наш со години се трага по злосторниците. Да те потсетам на протестите на кале коа ги уапсија шпоновите, па нивниот коа им ги вадеше лисиците пред камери. Нашите беа у притвор, а они шетаа на слобода.
Доста е веќе виткање кичма и молчење.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Инаку се збори дека луѓе од Радишани, Црешево и Бутел почнуваат да излагаат на протест. Дали има некој на форумов од тие населби да каже нешто и да потврди во врска со ова дали е вистина или шпекулации?
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Е па јас не сакам да живеам во чиста Македонија, сакам да живеам во МИРНА Македонија. Од таквите како тебе што сакаат да живеат во чисти држави Балканот дојде до ова дереџе. Која си па ти да ги чистиш Албанците што со поколенија живеат во Македонија? Која? Кој ти го дал тоа право? Фактот што си се родила ко Македонка? Така и Грците сакаат да живеат во чиста Грција, а на тебе со "МАКЕДОНИЈА ВО СРЦЕТО" сигурно тоа не ти е право.
И јас не сакам бра/сестра/народ без причина да биде убиен и никој да не го расчисти случајот, ама не верувам дека дури и ти со толку многу памет би успеала да го расчистиш случајов за 16 саати.
и најискрено, после се што се случи, терористи, убивања од 2001 до сега, ти најискрено веруваш во соживот?
Државата не ни функционира! Данок се плаќа од едната страна, такси се збираат од едната страна, казни има за едната страна. Кој и да биде, која и да е влада, кај нас е исто. Детонатор, змијско око, криви очи - никогаш немало во Тетово, Гостивар, Струга. Дури и последните настани, толку беше. Ги пуштија балистите и толку! На кале имаш функционер што ослободува веќе приведен човек! Факт е дека сме заложници и жртви во сопствена држава. И колку и да не си за насилство си викаш, да подобро е чиста Македонија.
Ти сакаш соживот, ама некако, ко да нема...
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Кој закон ми го кажуваш Шарко? Дека Јохан и Љубе беа у Хаг, дел од бранителите у затвор, затоа што ја бранеа Македонија од терористи а на качаците им ги затворија хашките случаи и никој не отиде притвор/затвор туку ги наградија со пензии, музеи, работни места. Во таа Македонија живеам јас, ти во која живееш? Тука важат законите само за Македонците, не и за брачата. Станавме народ од 3 ред, ради мир и соживот. Македонците се без работа, а они се наместија на најубави позиции. Македонците ако скинат еден нивен, одат у затвор, а они ко ќе скинат некој наш со години се трага по злосторниците. Да те потсетам на протестите на кале коа ги уапсија шпоновите, па нивниот коа им ги вадеше лисиците пред камери. Нашите беа у притвор, а они шетаа на слобода.
Доста е веќе виткање кичма и молчење.
Љубе Бошковски, бранител на Македонија!?!?!?!?!?!
:pos::pos::pos::pos:
Доста веќе се глупираш.
 
Член од
6 април 2012
Мислења
84
Поени од реакции
32
Абе да му еб*м се мамино ова е чиста провокација до кога ке ќутиме .... Не тепаат во автобуси не убиваат доста спијате народе разбудете се!!
Најтешко нешто на светот е да добиеш државаа ние за така ја даваме !!! РАЗБУДИСЕ !!!
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Повели исчистија......... само некако сумњам дека и да дојде до такво нешто дека ти ќе идеш ја чистиш.
Кога можеше да се чисти Македонија сите како пичиња си се испокрија.Сега е малце касно за мавање во гради.......
Иначе дефинирај ми ја таа чиста Македонија ? Само македонци во нејзе,ќе ти тераш и турците и албанците и ромите и србите и бошњаците ?Или само албанците ќе ти чистиш ? Ако е така и без нив таа Македонија ќе биде далеку од чиста...
Ај бе слободно почни влези во Арачиново и почни да чистиш........мислиш дека некој со скрстени раце ќе ти седи ?


Прво не ни знаете кој го направил ова и како второ зашто.Не ги бранам Албанците али не ги ни обвинувам без никаков доказ.

Сочуство до фамилиите на убиените. Стварно страшен чин.......треба да си ептен пореметен така да егзекутираш некого. :(
Точно, нека се открие дали се Албанци, за да не се обвинува предвреме, но ако се Албанци мислам дека ќе има неподнослива омраза врз Албанците од Македонците
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Ќе видиме ќе покаже времето еден ќе биде истребен, ама КОЈ?КОГА? Мириса на нова 2001!!
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Јанкуловска кога е во прашање Македонскиот гнев не знае уште како повеке да потенцира дека е ЗГОЛЕМЕНА ПОЛИЦИСКАТА ПРИСУТНОСТ, а кога шипtарите го кршеа Гостивар никаде ја немаше!
Како после да ја почитувам? ???
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Пола држава е у Скопје, а ти ми викаш,ај место мене дојди ти од Куманово,а? Сум бил на неколку протести у Скопје,последниот за Мартин Нешковски и повише може имаше од други градови него од Скопје. А ''загрижените'' скопски фаци само загрижено гледаа од балкон или од некој кафиќ,тешко им беше кафето да си го остават да не им се олади.
Не ти викам да одиш место мене, ти викам да одиш за себе ако сакаш наместо да делиш памет по форумов. И не се работи за Скопје, Куманово, Битола или Струмица, се работи за МАКЕДОНИЈА. Ако се прави протест, нека се прави секаде и нека излезат сите, во секој град ги има истите проблеми, секаде е истото. А, ова ич не е тема за пребивање скопјани-нескопјани и дали кафето ќе им се оладело. Од кај знаеш дали тие што пиеле кафе биле скопјани, им зема лична карта? (реторичко прашање, не ми одговарај љубезно те молам)
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.563
Поени од реакции
6.684
Инаку се збори дека луѓе од Радишани, Црешево и Бутел почнуваат да излагаат на протест. Дали има некој на форумов од тие населби да каже нешто и да потврди во врска со ова дали е вистина или шпекулации?
Јас сум од Радишани, и влезот е комплетно блокиран од протести има многу луге кој палат свеки пред влезот и кај обиколницата (каде што се случија убиствата).Се повеке и повеке се собираат изреволтирани грагани од Радишани , Бутел и околните места.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Љубе Бошковски, бранител на Македонија!?!?!?!?!?!
:pos::pos::pos::pos:
Доста веќе се глупираш.
Ај не се брукај те молам. Кај е другар ти Аљи да лежи затвор?
Копачи сте бе, затоа ќе се сотреме. Еден на друг гроб си копаме. Ради политика ќе се уништиме. Ве жалам, колку ви го испраа мозокот.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Биле убиени од прецизен истрел од пиштол.....од ова што може да се заклучи по неодамнепните пораки од АНА ?
 
Член од
6 април 2012
Мислења
84
Поени од реакции
32
Ова е страмота абе ајде да се собериме од цела Македонија да се организираме !!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Ми текнува на една колумна на Мирка Велиноска во која имаше напишано дека до самитот на НАТО ќе се изнагледаме и изнаслушаме секакви работи.Ова со убиениве деца може да биде се,ама буквално се.Нај нај најмала веројатност е мафијашка работа.Аман луѓе не сме ние Чикаго 1930 или Сицилија.
Матуранти се ликвидирани од зад грб.Многу посложено е ова да биде мафијашка работа.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не знам како може на ваков трагичен, ужасен ден да заговарате и повикувате на војни! Пола од тие што ги читам на интернетов општо што зборат како “морало да има војна“, ако не дај Боже пукне први ќе избегаат надвор од Македонија.
Војна е НАЈГОЛЕМОТО зло, црна точка во човековото постоење.
Нека не чува Бог од војна, нема ништо поодвратно.
Зарем човештвото ништо не научило до сега?
Наместо да се молиме да нема посериозни насилства, кога гледаме дека млади деца гинат, уште ли е човекот жеден за крв?
И да, баш затоа што ја сакам Македонија од дното на моето срце и со цела моја душа - не посакувам вакво нешто да се случи, напротив се молам да има само мир.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom